Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

WLToys V666 FPV Quadcopter İncelemesi

8 Nisan 2015 Çarşamba 22 yorum İsa Sarı

Uzaktan kumandalı hava araçları konusundaki hareketlilik her geçen gün artıyor ve çoğu firma, bu hareketlilik karşısında hareketsiz kalmıyor. Bilhassa taşıdıkları kamerayla havadan fotoğraf ve video çekimi yapabilen ve bunların yanı sıra FPV, yani "First Person View" (canlı görüntü aktarımı) imkanı sunan ürünler piyasayı adeta kuşattı. JJRC, Syma gibi belli başlı firmaların yanında son olarak WLToys da ardı ardına FPV özellikli quadcopterlerini pazarlamaya başladı. GearBest tarafından incelemesini yapmak üzere tarafıma gönderilen V666 da bunlardan biri durumunda.

Pahalı bir "oyuncak" olan Parrot AR Drone serisinin tasarım çizgilerine sahip olan V666, üzerindeki kamera düzeneği sayesinde, yine ürünle birlikte gelen monitöre anlık, canlı görüntü aktarımı yapabilen bir quadcopter. Dolayısıyla FPV kullanımına başlamak için ideal ve üzerine düşeni fazlasıyla yerine getiriyor. Yaklaşık 150 Dolarlık fiyat etiketine sahip bu ürün, her ne kadar "brushed" tabir edilen motor türüne sahip olsa da, uzun süreli kullanımlarda, gerekli önlemleri almak kaydıyla, yeterli performansı verecektir. Oldukça büyük bir cihaz olan V666, kare şeklinde, simetrik olarak tasarlanmış ve bir kenarından diğer kenarına uzaklığı yaklaşık 52.5 santimetre. Sağlam strafordan, yani sert köpükten koruyucuya sahip V666, bu koruyucu çıkarılarak da kullanılabilmekte, fakat bu durumda "gösteriş"inden söz etmek güç. Ürünün kutusu içerisinde ihtiyacınız olacak her parça yer alıyor. MicroSD kart ve kart okuyucusunu, ayrıca şarj cihazlarını ve diğer bileşenleri kutu içerisinde bulabilirsiniz. Dolayısıyla, eksiksiz RTF, yani Ready to Fly (uçuşa hazır) bir set karşımızda.

WLToys V666'nın zengin bir kutu içeriğiyle geldiğini belirtmiştim. Bu içerikte ihtiyacınız olan her şey mevcut. Ekstra olarak sadece batarya sipariş edebilirsiniz. Bataryalar yine GearBest üzerinde bulunabilir. Esas batarya haricinde birkaç yedek batarya, ürünü aralıksız kullanmanızı sağlayacaktır. Ben de ürünle birlikte en azından bir veya iki batarya daha sipariş etmenizi tavsiye ederim. Kutunun tam içeriği ise şöyle:

 • 1 x WLToys V666 RC Quadcopter
 • 1 x 2.4 GHz Kumanda
 • 1 x 3.7V 1200 mAh Batarya
 • 1 x 720p HD Ready Kamera
 • 2 x Anten
 • 1 x 4.3" LCD Monitör
 • 1 x MicroSD Kart Okuyucu
 • 1 x 4 GB MicroSD Kart
 • 1 x Şarj Cihazı
 • 4 x Yedek Pervane
 • 1 x Kullanma Kılavuzu
WLToys V666 kutu içeriği

WLToys V666 kutu içeriği

Biraz da, ürünün teknik özelliklerinden bahsetmek istiyorum. Bilindiği üzere, bu tür quadcopterlerde altı eksenli bir gyro, yani hareket mekanizması kullanılır. V666 da bu türden bir gyroya sahip, dolayısıyla uçuş sırasındaki stabilitesi üst seviyede seyrediyor. Her ne kadar rüzgarlı havalarda durumdan olumsuz yönde etkilense de, rüzgarsız havalarda son derece kararlı ve durağan bir uçuş sergilemekte. Öyle ki, kumandadan elinizi çektiğiniz andan itibaren birkaç saniyeliğine de olsa "havada asılı kalma" tabir edilen hareketi yapabilmekte. Quadcopterde herhangi bir yöne doğru savrulma veya meyil varsa, bunu da "trim" adı verilen ayar düzeneği ile düzeltmek mümkün. Bu düzenek de yine V666 kumandasında mevcut. İlgili işlemin nasıl yapılacağını aşağıdaki videonun ilgili kısmında anlattım, detaylar için oraya bakılabilir. V666'nin kontrol mesafesi yaklaşık 150 metre, ama video aktarım mesafesi bunun hemen hemen yarısı kadar. Yine de, hem video kamerada hem de monitörde "mushroom" veya "cloverleaf" olarak tabir edilen antenlerden kullanarak, bu mesafeyi artırabilirsiniz. Yine de, cihazda herhangi bir GPS eklentisi bulunmadığı için, 100-120 metrenin üzerinde hareket ve manevra kabiliyeti zorlaşacaktır. Bunların dışında, 8-10 dakika arası bir uçuş süresi sunan V666, 7.4 Voltluk ve 1200 mAh'lik bir batarya ile geliyor. Bu batarya ise, ürün kutusunun içerisinden çıkan şarj cihazı ile yaklaşık 90 dakikada şarj oluyor. Daha kaliteli ve profesyonel bir şarj cihazı ile bu süreyi kısaltmak mümkünse de, bunun batarya sağlığını olumsuz yönde etkileyeceğini belirtmeliyim.

WLToys V666 quadcopter ve kumandası

WLToys V666 quadcopter ve kumandası

WLToys V666 FPV Quadcopter WLToys FPV kamera WLToys V666 FPV Quadcopter

V666'nın öne çıkan özelliklerinden biri de, 360 derece takla atabilmesi olsa gerek. Alışık olduğumuz üzere bu özellik, yerden birkaç metre yüksekte, belli kumanda hareketlerini gerçekleştirmek suretiyle aktif hale getirilebiliyor ve cihazın kendi ekseni etrafında, komut verilen yöne 360 derece hareket ederek bir daire çizmesini ve tekrar eski konumunu almasını sağlıyor. Bu hareketi yaparken, cihazı yerden en az 5 metre yüksekte tutmanızı tavsiye ederim. Ayrıca gaz çubuğunun da en üstte, yani %100 güçte olması yararınıza olacaktır, zira gaz gücü azaldığında cihazın yere çarpması ve zarar görmesi ihtimali ortaya çıkıyor.

Ürünle birlikte gelen monitör, vasat bir performans ve görüntü kalitesi sunsa da, kullanım kolaylığı ve dahili alıcısı, ayrıca dahili bataryası ile oldukça pratik. Monitörün parlaklık seviyesi son derece az ve renk sıcaklığı da düşük seviyede. Birlikte gelen gölgelik güneşli havalar için tasarlanmışsa da, tek başına yeterli olmuyor. Monitör, az güneşli veya bulutlu havalarda ise gölgelik olmadan kullanılabiliyor ve görüntü daha net ve fark edilir hale geliyor. Yine de, ilgili teknik bilgi ve beceriye sahip kullanıcılar Quanum DIY FPV Goggle gibi bir harici gözlük veya bu gözlüğün ekranı gibi harici ekranlarla daha iyi bir görüntü elde edebilirler, zira bu şekilde uçuş gerçekleştirenler mevcut. Quadcopterin gövdesinin altında çeşitli bağlantı noktaları ve bir anakart bulunuyor. V666'nın çekime hazır hale getirilmesi için toplamda üç kablo bağlantısının yapılması gerekmekte. Bunlardan ilki ve en önemlisi güç bağlantısı. Bu bağlantıyı yaptıktan sonra quadcoptere güç gelecek ve üzerindeki LED ışıklar yanmaya başlayacaktır. İkincisi, kameranın anakart ile bağlantısı. Bu noktada, anakart üzerindeki ufak bir yuvaya kameradan çıkan yine ufak bir arabirimi bağlamanız gerekecek. Son bağlantı ise, kameraya güç sağlamak için kullanılmakta. Bataryayı şarj etmek için kullanılan arabirim, aynı zamanda kameranın gücünü de sağlıyor. Tüm bu bağlantıları yaptıktan ve kumanda ile monitörün gücünü de açtıktan sonra cihaz, hem uçmaya hem de çekim yapmaya hazır hale gelecektir. Son önemli nokta ise, quadcopter motorlarının "arm edilmesi", yani dönmeye hazır hale getirilmesi. Bunun nasıl yapılacağını da yine aşağıdaki videonun ilgili kısmında anlattım.

WLToys V666 kumandası ve monitörü

WLToys V666 kumandası ve monitörü

V666'nın kamerası 720p çözünürlükte video kaydının yanı sıra 2 MP (1600x1200 piksel) boyutunda fotoğraf çekimi yapabiliyor. Fotoğraf ve video çekimi ise uzaktan yönetimle gerçekleştirilebiliyor. Bunun içinse, kumandanın üzerindeki LCD ekranın sağ tarafında yer alan yuvarlak işlev tuşları kullanılıyor. Bunlardan üstte olanı video kaydını başlatırken, altta olanı fotoğraf çekimini yapmakta. MicroSD kart üzerinde kalan hafıza miktarına bağlı olarak ne kadar süre daha video kaydı yapılabileceği veya ne kadar sayıda fotoğraf çekilebileceği bilgisi ekran üzerinde belirtilmiş durumda. Video kaydı sırasında, normalde beyaz renkte olan damga kırmızıya dönüşüyor ve bu damga, çekilen videonun uzunluğunu bildirir hale geliyor. Fotoğraf çekiminde ise ekran bir saniyeliğine kararıyor ve çekilen fotoğraf bu kararmanın ardından hafıza kartına kaydediliyor. Yeri gelmişken, video kaydı esnasında ekrana gelen görüntüde bir miktar gecikme olduğunu da belirtmeliyim. Herhangi bir kayıt yapılmadığı anda tepki süresi son derece uygun, fakat kayda başlandığı anda yaklaşık 60-70 milisaniyelik bir gecikme ortaya çıkıyor. Yine de bu gecikme, başlangıç seviyesi bir ürün için kabul edilebilir düzeylerde. Son olarak, kameranın quadcopterle olan bağlantısında kaliteli şok emicilerin kullanıldığını belirtmek istiyorum. Bu şok emiciler sayesinde "jello" adı verilen, görüntüde istenmeyen titreşimlere veya bozulmalara sebep olan efektin önüne geçilmesi hedeflenmiş.

WLToys'un fiyat/performans bakımından oldukça iddialı olan bu modeli, yeterli ilgiyi görememişse de, başlangıç için oldukça ideal. Bu ürün sayesinde FPV'ye dair temel pratikleri yapabilir ve yine temel işlevler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ürüne ait detaylı inceeme ve testleri, ayrıca örnek video ve fotoğrafları aşağıdan izleyebilirsiniz. Kanalıma üye olarak, diğer incelemelerimi ve yakında çıkacak olan değerlendirmeleri de takip edebilirsiniz.

, , , , , , ,

22
Bir yorum yapabilir veya soru sorabilirsiniz.

avatar
12 Yorum konuları
10 Konu cevapları
0 Takipçiler
 
En çok okunan yorum
En fazla talep alan yorum
11 Yorum yazarları
Murat yıldırımemrah ekerİsmail AkgündüzEren KAYADoğukan GÖZİ Son yorum yazarları
  Abone ol  
en yeni en eski en beğenilen
Şunları bildir:
Murat yıldırım
Murat yıldırım

Fiyatı nekadar taksit yapılıyormu kaç günde adrese teslim...

emrah eker
emrah eker

ben de drone sahibi olmak istiyorumda yani bu wltoys da olabilir yada başka bir üründe olabilir ama bu wltoys fiyatı bana uygun geldi sanki türkiyede satılan bir yer yokmu yada nerden sipariş verecez

İsmail Akgündüz
İsmail Akgündüz

Merhaba isa abi bende wl v262 var altına kamera taktim ama quadcopter yere indiginde direk kamera yere çarpıyor benimde aklıma wl v666 inin ayaklarını takmak aklıma geldi uyumlu olurmu olsa aliexpress ten alicam

Eren KAYA
Eren KAYA

İsa Bey merhaba;
ürünün v666n ürüne sahibim bunun mesafesini arttırmak istiyorum
-direk olarak 18 db 2.4 ghz wifi anten takıp kumanda mesafesini arttırabilir miyiz?
-fpv mesafesini arttırmak için mushroom antenmi panel antenmi önerirsiniz bide bu panel antende bişeyi anlayamadım bu sadece kumandada mı kullanılıyor yoksa 2 adet panel anten siparişi verip hem kameraya hemde kumandaya takabiliyormuyuz rx-tx ayrımı olmadığı için anlamayadım panel antende

Eren KAYA
Eren KAYA

İsa bey merhaba;
banggood sitesinden sipariş verdiğim v666'nın china post tarafından engellenmesi üzerine banggood para iadesi yaptı bende yeni model baktım ve bir sitede v666n modelini buldum fiyat olarakta fark yoktu aralarında v666 ya ek olarak barometre var bu modelinde ancak barometrenin bu modelde ne gibi katkıları var iniş-kalkıştan ekstra bir özelliği var mı bu konuda yardımcı olur musunuz?

Eren KAYA
Eren KAYA

İsa bey öncelikle merhaba;
banggood sitesinden v666 siparişi verdim ancak 2 sefer kargo çıkardıkları halde ikiside çin gümrüğü tarafından engellendi ve 1 ay süre geçti sipariş verileli gearbeastten yedek parça siparişi vermiştim onlar elime ulaştı v666 hala daha elime ulaşmadı açıkçası daha gelmeden üründen soğuttular bidaha kendilerinden alışveriş yapmayı düşünmüyorum daha önce böyle bir olay başınıza geldi mi çin gümrüğü tarafından engellenen kargonuz oldumu paypaldan hak talebinde bulunmalımıyım , v666nın fırçasız motorlu modeli var v393a bu ürünü önerirmisiniz 290 dolar civarına geliyo kargoyla beraber yoksa o fiyata daha iyi modeller varmıdır?

Doğukan GÖZİ
Doğukan GÖZİ

İsa Bey Merhabalar ;

Yorumlarınız doğrultusunda H8C almıştım acemiliği azda olsa onunla attık.Şimdi FPV'li bir quad istiyorum.İki model arasında gidip geliyordum biri v666 diğeri ise V686G siz hangisini önerirsiniz acaba.Bu arada aktif video ve resim çekiminide gerçekleştirmek istiyorum( ticari değil hobi sınırları içinde).Ayrıca bu modeller dışında sizin önerebiliceğiniz bir model olur mu birde harici kamera takabiliceğim GPS li bir quad düşünürsek minimum ne kadar bir bütçe ayrılmalı( siz sanırsam DJI PHANTOM C40 ı öneriyorsunuz )..
( not : yorum bilgi giriş kısmında TAB ile geçişlerde sayfanın en üstüne geri atıyor bir bakın isterseniz.)

Bedo k
Bedo k

Abi youtubedeki incelemene baya uzun sorular yazmıştım (kusura bakma tek danışacağım kişi sensin) görmedin galiba , en azındancevaplarsan sevninirim 2,7 ve 9 u cavpalrsan sevinirim 😊 2. Bu modeli nerede ve fiyatı nedir ? ve istanbulda rc hava araçları için özel dükkanlar var senin tavsiye ettiğin bir yer varmı ? 3 senin videonda quadcopterin çektiği video belli bir kısmı bulanık ama diğer incelemelerde daha iyi çekim yapmış , kamerası hakkında ne düşünüyosun ve kamerasını değiştirebilrmiyim bana ne kadar mal olur ? 4. JRJC H8C ile Syma X5c arasında kalmıştım symanın kontrol mesfasinin 50 meter h8c nin150 metre olduğu yazıyo bu… Devamı »

inanc cakil

V686G hakkında ne düşünüyorsunuz v666 dan daha sonra çıktı sanrım hemde 15 20 dolar daha ucuz

KADİR TURGUT

Merhaba İsa bey, paylaşımlarınız çok yararlı gerçekten. Tebrik ederim.

V666 aldım 1-2 aydır kullanıyorum. Kullanırken pervanelerden birine otlar dolandı ve daha sonra o pervane çalışmamaya başladı. Elimle ittiğimde çalışıyor normal bir şekilde ama 10-15 saniye sonra yine duruyor. Çalıştırmak için gaz çubuğunu yukarı kaldırdığımda "bip" sesi geliyor. Ne yapmam gerek yardımcı olursanız çok sevinirim. Bir süredir kullanamıyorum ve çok üzgünüm 🙁

oğuzhan özkarayurt
oğuzhan özkarayurt

isa bey tanıtımınız şahane olmuş çok beğendim emeğinize sağlık bir sorum olacak http://www.gearbest.com'dan nasıl temin edeceğiz ürünü kargo ücreti veya gümrüğe takılma oluyormu yardımcı olurmusunuz

Umut
Umut

Merhabalar inceleme için teşekkür ederim büyük bir merak ve ilgi ile takip ettim. İzniniz ile bir kaç sorum olacaktı, sanıyorum 300 metre kadar bir mesafe mevcut, quadcopterin uçarken ne kadar mesafede olduğunu gösteren bir yazı oluyor mu monitörde çünkü 300 metreyi yanlışlıkla aşıp birden çakılmasını istemeyiz ürünün 🙂 birde mu mesafeyi daha kaliteli bir quadcopter alarak attırmamız mümkün mü 1 km falan gibi bir seçeneğimiz var mıdır bütçeyi arttırmamız dahilinde? Eğer mümkünse ürünü nerden temin edebilirim, çok soru sorduğumun farkındayım ancak çok fazla bilgili insan yok bu konuda o yüzden size danışıyorum. teşekkürler