Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Uluslararası İngilizce Diyalektleri Arşivi (IDEA)

8 Eylül 2008 Pazartesi 6 yorum İsa Sarı

"Accents and Dialects for Stage and Screen" adlı kitabın yazarı Paul Meier tarafından 1997 yılında kurulan The International Dialects of English Archive (IDEA), dünyanın farklı bölgelerinden, ana dili İngilizce olsun ya da olmasın, pek çok insanın İngilizce konuşmalarını kayıt altına almış ve büyük bir aksan veri tabanı meydana getirmiş. Kansas Üniversitesi bünyesinde yer alan bu veri tabanında Afrika'dan Asya'ya, Amerika'dan Avrupa'ya kadar pek çok kıtadan derlenen konuşmalar yer alıyor ve bu konuşmalar sayesinde konuşucuların bölgeden bölgeye İngilizceyi nasıl telaffuz ettikleri ortaya koyuluyor.

The International Dialects of English Archive

The International Dialects of English Archive

Buradan ulaşabileceğiniz site aracılığıyla yapılan derlemelere erişebilir ve bu derlemeleri hem dinleyebilir hem de okuyabilirsiniz. Bunlardan, Türkiye'ye ait sayfada iki adet derleme yer alıyor. İlki bir bayana, ikincisi ise Mersinli bir beye ait.

Accent Game

Accent Game

Ayrıca, Language Trainers Group tarafından hazırlanan "Accent Game" adlı aksan bulma oyunu da, izlediğiniz bir video içerisinde konuşan kişinin aksanına göre nereli olduğu hakkında seçeneklerden tahmin yapabildiğiniz eğlenceli bir uygulama.

, , , , , , , , , , ,

6
Bir yorum yapabilir veya soru sorabilirsiniz.

avatar
6 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 Takipçiler
 
En çok okunan yorum
En fazla talep alan yorum
6 Yorum yazarları
sohbetSamsunKlima Servisiçet cetZeynep Turan Son yorum yazarları
  Abone ol  
en yeni en eski en beğenilen
Şunları bildir:
sohbet
sohbet

Gercekten güzel emeginize salık

Samsun

Güzel bir Site Paylasimin icin tsk

Klima Servisi

güzel paylaşım olmuş emeğinize sağlık

çet cet

güzel bir site paylasımınız için tşk. ederim

Murat Halıcı
Murat Halıcı

Burada Türkiye'den İngilizce konuşanlar, çoğu konuşucudan daha iyi. Ortalamanın üzerinde bir telaffuza sahipler. Ama malesef ülkemizde İngilizce biliyorum diye geçinenlere bakın, daha th sesini bile çıkaramıyorlar. Çok vahim...

Zeynep Turan
Zeynep Turan

Can you guess adlı oyun çok iyi, ama çok zor. Amerika'da yaşayanlar haricinde diğer ülkedeki insanlar biraz zor tahmin edebilirler.