Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Naziler: Tarihten Bir Uyarı

4 Eylül 2008 Perşembe 8 yorum İsa Sarı

Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi ve onun ideolojisi etrafında şekillenen Nazizim, saf Cermen ırkının diğer ırklardan üstün ve mükemmel olduğunu savunuyordu. Anti-semitik düşünceler, aşırı sağ görüş ve ırkçı temeller üzerine kurulan Parti, bir Alman filozofun tabiriyle "tarihten gelen bir uyarı"ydı. Laurence Rees yönetmenliğinde BBC tarafından hazırlanan "Naziler: Tarihten Bir Uyarı" adlı belgesel yapım, I. Dünya Savaşı sonrası Almanya'nın içine düştüğü durum ile Nazilerin ortaya çıkışını, güçlenişini ve daha sonrasında da yok oluşunu çok çarpıcı fotoğraf, video, belge ve röportajlarla gözler önüne seriyor.

Yaklaşık 5 saat süren 1997 yapımı belgeselde Naziler ile ilgili her şey yer almakta: Nazilerin ortaya çıkışı, yükselişleri, Almanya'yı hâkimiyetleri altına almaları, Avusturya ile Polonya'yı işgal etmeleri ve ardından patlak veren II. Dünya Savaşı sonunda yok olmaları yer yer o zamanlara tanıklık etmiş gerçek kişilerle yapılan röportajlarla, yer yer dönemden kalan video, fotoğraf ve belgelerle aktarılıyor. Altı bölümden oluşan belgesel, tarihin bu kanlı sayfalarına parlak bir ışık tutuyor.

1918 yılında I. Dünya Savaşından yenik çıkıp Versay Antlaşmasını imzalamak zorunda kalan Almanya, büyük bir ekonomik kriz içerisine girdi. O yıllarda bu ekonomik krizi ve devletin içinde bulunduğu bu zor durumu Alman Yahudilerine bağlayanlar çoğunluktaydı. Nasyonel Sosyalistler bu ana fikir etrafında birleşip oluşumlarını meşru sürece oturtmaya başladılar. Hitler'in, partinin başına geçip Almanya Şansölyesi olmasıyla da Naziler fikirlerini yavaş yavaş uygulamaya başladı ve ardı ardına gelen işgaller ile Yahudilere karşı başlatılan katliamlar II. Dünya Savaşını doğmasına sebebiyet verir hâle geldi. Savaşın ilerleyen yıllarında, karşısında güçlü bir ittifak bulan Almanya, en sonunda gücünün tükendiğini anladı. Rusların Berlin'e girmesiyle de Hitler intihar etti ve Nazi dönemi sona ermiş oldu.

Nazilerle ilgili böylesine detaylı ve etkileyici bir çalışma belki de daha önce yapılmamıştır. Belgeselin DVD'si kitapçılar ve müzik marketler dışında internet üzerinde yer alan sanal marketlerden 4.99 YTL gibi oldukça düşük bir fiyata sipariş edilebiliyor. Türkçe ve İngilizce dil desteğinin yanı sıra altyazı imkânı da sunan belgesel, tarihe meraklı herkes tarafından mutlaka izlenmeli.

, , , , , , , ,

8
Bir yorum yapabilir veya soru sorabilirsiniz.

avatar
8 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 Takipçiler
 
En çok okunan yorum
En fazla talep alan yorum
8 Yorum yazarları
Türker Güneşmurat karaderyaEray Çelebihüseiyn ergenmustafa Son yorum yazarları
  Abone ol  
en yeni en eski en beğenilen
Şunları bildir:
Türker Güneş
Türker Güneş

Adolf Hitler dünya tarihinin gömüş oldugu en büyük beyindir. Siyonizme karşı vermiş oldugu mücadele cok önemlidir. Her ülkeye bir Hitler şarttır... Milli duygulardan ve zekadan yoksun olanlar Thule örgütünü ve Hitlerin amacını anlayamaz..

murat karaderya
murat karaderya

yüce hitler saygıyla anıyorum o bir lider ve ülkesi icin ölmüştü belgeseller cok abartıyor adolf hitler ülkesindeki carpık düzeni önledi kimse anlamadı anlamak istemediler türkiyedede böyle bir lider olsaydı bukadar şehit vermezdik azınlık kalmazdı.

Eray Çelebi
Eray Çelebi

Hitler bir dehadır. Onun yarım bıraktığı iş mutlaka tamamlanacaktır.

hüseiyn ergen
hüseiyn ergen

çok sağlam belgesel... tavsiye edilir arkadaşlar.. fiyatıda o civarlarda..

mustafa
mustafa

Ben cd'yi aldım. 4 ytl fiyatı ve DVD formatında. Çok kaliteli, yaklaşık 5 saatlik bir belgeseldir.

İsa Sarı

Belgin Hanım,
Yazıyı yazdığım sıralarda hepsiburada.com sitesinde satış fiyatı o şekildeydi ve stoklarda vardı; fakat şimdi baktığımda stoklarda olmadığını gördüm. Stoklara girdiğinde tekrar o fiyattan satın alınabieceğine inanıyorum.

belgin
belgin

internetten araştırdım, satış rakkamı 4,00 ytl değil, 35,00 ytl dolaylarında gözüküyor ???
anlayamadım.

Ahmet Barış
Ahmet Barış

Naziler dünyanın görüp görebileceği en büyük felakettir. Bundan sonra böyle bir şey görülür mü onu bilemem, ama Hitler ve Naziler kadar dünyanın başına bela olacak bir şey olamaz!