Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

UT 2004 Silahları Rehberi

18 Aralık 2003 Perşembe Yorum yok İsa Sarı

Lise yıllarından...

UT 2004 eski ve yeninin karışımını sunuyor. İlk önce Options (ayarlar) ekranındaki Weapons (silahlar) bölümüne bakmanızı tavsiye ederiz; çünkü belli silahların geliştirilmiş hallerini beğenmezseniz klasik modelleri ve diğer tüm her şeyi ayarlayabilirsiniz.

Kafa atışlarının düşmana daha çok zarar verdiğini unutmayın!

Translocator

Translocator, tünel çökmelerinde maden işçilerini hızlıca geri çağırmayı kolaylaştırmak için Liandri şirketinin R&D sektörü tarafından dizayn edilmiştir. Bununla beraber, bu hız, saldırıştaki artış ve paranoya artışı dahil olmak üzere bazı hoş karşılanmayan etkilere sahiptir. Translocator’ın sonuncusu, çevreyi keşfederken oldukça kullanışlı olan ve uzaktan çalıştırılabilen bir kameraya sahiptir. Fakat bahsi geçen bu kamera ile çevreyi gözlemlerken oyuncu diğer saldırılara maruz kalablir.

TAVSİYELER: Eğer Translocator üzerindeki kamerayı görmek isterseniz, translocator’ı fırlattıktan sonra translocator seçim tuşuna basın. Yer tespiti yapmak için ise ardından ikincil ateş tuşuna basın. CTF oyunlarında translocator’ı bir “güvenlik kamerası” olarak kullanabilirsiniz. Bunun için üs girişine translocator’ı yerleştirmelisiniz. Daha sonra etrafı gözlemlemek için translocator’ın kamera modunu açabilirsiniz. Eğer translocator’ı kullandığınız an birincil ateş tuşu basılı ise otomatik olarak bir önceki kullandığınız silaha geçiş yapacaksınız. Bunun yanında, eğer translocator’ı birisinin durduğu yere fırlatırsanız UT’de olduğu gibi telefrag yapmış olacaksınız. UT2004’ün translocator’ı UT ve UT2003 versiyonlarındaki translocator’ler arasında bir yere sahiptir, UT2003’inkinden daha hızlıdır. Bunun haricinde UT veya UT2003 stili yörünge işaretini seçebilirsiniz.

Shield Gun

Kemphler DD280 Riot Control Device, gelen mermilere ve enerji toplarına karşı koyma ve yansıtma özelliğine sahiptir. Plazma dalgası, kan akışına ve organlara gaz baloncukları ile büyük bir zarar verebilir. Bu silah yakın mesafe dövüşlerinde de kullanılabilir; fakat tam olarak kullanıldığında diğer ekipmanlarınız üzerinde de olumsuz etkiler bırakabileceği göz önüne alınmalıdır.

TAVSİYELER: Birincil ateş ile silahı şarz ederseniz roket-stili bir zıplayış yapabilirsiniz. Fakat bu aksiyon yere düşüş zararı verebilir fakat birincil ateş tuşunu serbest bıraktığınız anda ikincil ateş tuşuna basarsanız kalkanınız meydana gelecek olan zararın bir kısmını emebilir. İkincil ateş tuşuna bastığınız zaman çoğu kurşunu sektirme kabiliyetine sahip bir kalkan ortaya çıkar. Bu kalkan siyah enerji silahlarını devamlı sektirebilir (pulse ve shock patlamaları). Bunun haricinde bu kalkanı yüksek yerlerden düşerken meydana gelecek zararı engellemek için kullanabilirsiniz. Silahı şarz ederken silah ile koşmaya ve birilerini öldürmeye çalışmayın. Çünkü bu yolla birisini tutturabilmek oldukça zordur. Daha hızlı yakınlaşma sağlamak için çift ilerleyişi (ardı ardına hızlıca ileri tuşuna basın ve ilerlemenin en hızlı ana ulaştığı yerde zıplama yapın) kullanabilirsiniz.

Assault Rifle

Pahalı olmayan ve kolayca üretilebilen AR770 küçük bir ağırlığa sahiptir ve zırhsız düşmanlara karışı oldukça etkili olan 5.56mm mermilerini kullanır. Bu silah, hızlı mühimmat doldurabilme özelliğine sahip olması nedeniyle en iyi hafif destek silahı olarak kullanılabilir. Opsiyonel M355 bomba fırlatıcısı, ağır olarak zırhlanmış düşmanlara karşı oldukça etkilidir.

TAVSİYELER: Bomba fırlatıcısı ile bir düşmanı birebir tutturabilmek oldukça güçtür. Bombayı düşmanın üzerine atmak yerine düşmanın yakınına fırlatabilirsiniz. Bombaları daha uzağa fırlatabilmek için ikincil ateş tuşuna basılı tutabilirsiniz. Tam bir şarz ile düşmanlarınızı daha da uzaktan avlayabilirsiniz! UT2004’de, UT Enforcer misali iki tane assault rifle (suikast tüfeğini) aynı anda taşıyabiliyorsunuz.

Shock Rifle

ASMD Shock Rife turnuvalarda kullanılmaya başlandıktan sonra birkaç ufak değişikliğe uğradı. ASMD düşmanları etkisiz hale getirmek için iki farklı ateş moduna sahiptir. Silahı kullanan kişi ikincil ateş tuşu ile şarz halde olan bir şok dalgasını düşman üzerine yollayabilir. Yavaş-hareketli hedefe doğru ilerlerken, silahı kullanan kişi plazma çekirdeğine doğru bir atış yapabilir ve bu atış ile geniş bir enerji dalgası oluşturabilir.

TAVSİYELER: Tanımda denildiği gibi şok komboları oldukça kullanışlıdır: sadece ikincil ateş tuşu ile enerji topunu (orb) fırlatın ve birincil ateş tuşu ile de bunun (orb) çekirdeğine ateş edin. UT2004’teki ikincil ateş seçeneği UT2003’tekine göre biraz daha hızlı. Shock rifle Onslaught’da bazı araçlara karşı oldukça kullanışlıdır. Birincil ateş modu Raptor’lara karşı avantajlı iken, en çok etkiyi Manta’da göstermektedir. Bunun yanında birincil ateş tuşu Hellbender tarafından oluşturulan gökyüzü mayın atışlarını da patlatabilmekte ve bu taktiği gökyüzü mayın atışına karşı kullanmanıza da olanak vermektedir.

Link Gun

Riordan Dynamic Weapon Systems, Advanced Plasma Rifle v23’de genellikle Link Gun olarak bilinen en iyi silah dizaynını birleştirmektedir. Birincil ateş modu plazma-ateş selefini barındırırken, ikincisi değiştirilebilir bir enerji matriksi ile değiştirilmiştir. Bir takım arkadaşı ile birlikte kullanıldığında bir buhar dalgası oluşturulabiliyor ve takımdaki diğerleriyle de daha üçlü hale gelebiliyor. Yalnız bu işlem uygulayan kişiler kendilerini saldırılardan koruyamazlar.

TAVSİYELER: UT2003’te popüler olmamasına karşın UT2004’te Link Gun daha kullanışlıdır: Bu silah araçları veya taretleri iyileştirmek ve güç nodlarını muhafaza etmek için zorunludur. Unutmayın ki takım oyunlarında takım arkadaşınız bu silahı kullanırken siz de ikincil ateş tuşu ile takım arkadaşınızın açmış olduğu ateş ile kendi silahınızdan çıkan ateşi birbirine bağlayabilirsiniz. Bu işlem saldırı gücünüzü arttırmanın yanında araçları daha hızlı iyileştirmeye ve güç nodlarını daha hızlı kontrol altına almanızı sağlayacaktır. İkincil ateş modu birincisine göre daha etkilidir ama düşmanınız uzakta ise ikincil ateş modunu kullanmanız anlamsız olacaktır.

Bio-Rifle

GES BioRifle oyundaki en kullanışlı silahlardan biri olmaya devam ediyor. Kimileri tarafından sevilen kimileri tarafındansa nefret edilen BioRifle uzun zamandır kullanışsızlığı hakkında tartışılıyordu. Bazı turnuvacılar bu silahın korkaklara göre olduğunu düşünürken bazıları da defansif savaşçıların taktik yeteneklerini yükselttiğini düşünmektedir. Bu tartışmaların aksine silah, birincil ateş modu ile hızlı olmasının yanında geniş alanda da etkisini gösterebiliyor.

TAVSİYELER: İkincil ateş modu savunma için oldukça kullanışlıdır. %50 şarz edilmiş olan bir enerji baloncuğu, %100 şarz edilmiş başka bir baloncuğa göre daha hızlı ve daha uzağa fırlatılabilir fakat aşikar, daha güçsüz olacaktır.

Minigun

Schultz-Metzger T23-A 23mm, dönerek işler, oldukça çok mühimmata ve yüksek hızda ateş kapasitesine sahiptir. Yüklenmemiş haliyle 8 KG olan T23, opsiyonel taşıma kayışı ile taşınabilmektedir.

TAVSİYELER: İkincil ateş modu daha yavaş fakat daha isabetlidir: Eğer hedefiniz uzakta ise bu modu kullanabilirsiniz. Minigun Raptor’lara karşı oldukça etkilidir.

Flak Cannon

Trident Defensive Technologies Series 7 Flechette Cannon, MK3 “Negotiator”’ın icadı ile bir adım daha geliştirilmiştir. İyonize edilmiş kapsüller, organik doku üzerinde ikinci ve üçüncü derece yanıklar gerçekleştirebilir. Bu kapsüller iki şekilde kullanılabilir: Birincisi; direkt olarak namludan dağılma şeklinde, ikincisi ise parlayan ve patlayan, her yöne ulaşabilen toplar şeklinde.

TAVSİYELER: Kapsüllerin köşelerden sektiğini unutmayın, eğer düşmanının bir köşede görünürse, ateş etmeyin, özellikle kuşatılmış alanlarda! Bunun haricinde flak cannon silahı ile diğer silahlara nazaran hedefi tutturmak daha kolaydır. Bu silahı kullanırken silahın bu avantajını iyi kullanın. İkincil ateş modu başta Manta olmak üzere araçlara karşı daha etkilidir.

Rocket Launcher

Trident Tri-Barrel Rocket Launcher gürültüden hoşlanan oyuncular arasında oldukça popülerdir. Çevrilebilen namlu, hedef üzerine üçe kadar roket fırlatmaya izin vermektedir. Savaş başlıkları hedefin etrafını kuşatarak maksimum zarar vermeye elverişlidir.

TAVSİYELER: İkincil ateş tuşuna basılı tutarak üç adet roketi aynı anda hedef üzerine gönderebilirsiniz. Bunun yanında, yine ikincil ateş tuşu ile roketleri şarz ederken bir taraftan da bincil ateş tuşuna basarsanız, roketler daha kararlı bir yol izleyeceklerdir. Güdümlü ateş modunu kullanmak için: ilk önce crosshair’i hedef üzerine sürükleyin ve birkaç saniye bekletin. Bir bip sesi duyacaksınız ve crosshair kırmızıya dönecek. Ardından ateş tuşuna basın. Bunların haricinde roketleri direkt olarak hedef üzerine göndermek yerine, hedefin yanına, sağına veya soluna göndermeyi unutmayın. Sonrasında hedefinize “Splash damage” adını verdiğimiz türden zararlar verebilirsiniz. Bu taktiği bir köşede bekleyenlere veya keskin nişancılara karşı da kullanabilirsiniz.

Sniper Rifle

Görüntüyü 10 kez yakına getirebilen ve yüksek hızda mermiler gönderebilen bu silah ile herhangi bir mesafeden ölümcül atışlar yapabilirsiniz (özellikle kafa atışları “head shot” yapabilirseniz).

TAVSİYELER: Ne mutlu ki bu tüfek UT2004’e geri döndü! UT versiyonunkinden biraz daha yavaş ve ateş ettiğiniz zaman bir duman bulutu üretmektedir. Bu bulut sizin görüş açınızı daraltmaktadır (fakat etrafında kolayca hareket edebilirsiniz) ve düşmanlara sizin bulunduğunuz yer hakkında işaret vermektedir.

Lightning Gun

Lightning gun, en ağır zırha bile zarar verebilecek bir güçte bir enerji tüfeğidir. Uzakta bulunan bir hedefin imha edilmesi için sarsılmaz ve sabit bir el gereklidir diyebiliriz, fakat optik sistemin “anti-jitter” efekti, önemli derecede bir öğrenme kabiliyeti gerektirmektedir. Hedef belirlendiği zaman, kullanıcı tetiğe bastığında, milisaniyeler sonra silah hedefe doğru, şarz değişikliğini arayan ve hedefi yok eden yüksek voltajda elektrik yayı göndermektedir.

TAVSİYELER: Özellikle Raptor cinsi araçlar olmak üzere, bu silah hava araçlarına karşı oldukça etkilidir: 4 atışta yeni bir Raptor’u indirebilirsiniz. Bazı insanlar, crosshair’i temiz bir orta noktaya getirerek düşmanın kafasının üzerine nişan almanın kafa atışı yapmak için daha ideal olduğunu düşünmektedir. Bu silahın kıvılcımları da zarar vermektedir, bu yüzden her zaman ölü birisini yaralamak için ateş etmenize gerek yoktur.

Redeemer

Bu minyatür nükleer silahın kullanıldığına bir kez şahit olduğunuzda, bu silahın oyundaki en güçlü silah olduğunun farkına varacaksınız. Birincil atış ile hemen her şeyi tahrip eden, fakat yavaş hareketli bir roket fırlatabilirsiniz. Fakat bu silahı ateşlediğiniz zaman silahın etkisine maruz kalmamak için yeterince uzak bir noktadan atış yapmalısınız. İkincil atış moduyla ise roketin içine yerleştirilen bir kamera ile roketin gideceği noktayı belirleyebilir hatta roket ile tüm haritayı dolaşabilirsiniz. Yalnız bir kez atış yaptıktan sonra silahın mühimmatının tükendiğini de unutmayın.

TAVSİYELER: Eğer üzerinize doğru gelen bir Redeemer görürseniz kolayca indirebilirsiniz. Redeemer’ı kontrol ediyorsanız, hedefinize etkili bir atış yapmak için iyi bir atış noktası belirleyin. Eğer ikincil ateş modu ile roketi ateşlediyseniz, roketi kontrol etmek ve köşelerden döndürmek oldukça zorlaşacaktır. Ve yine bu moda ateş ettiyseniz roketi fazla bekletmeyin, yoksa birisi roketi havada imha edebilir ve bundan siz de zarar görebilirsiniz. Bir Redeemer roketi Onslaught’da bulunan güç nodunu yok edebilir.

Ion Painter

Ion Painter, ilk bakışta birincil ateş modu ile zararsız ve düşük güçlü bir lazer ışını görünümü verebilir. Bir müddet sonra multi-gigawattlarca yüke sahip toplar fırlatarak çevredekileri nötüralize edebilecek kabiliyete sahiptir (ION Cannon). Ion Painter, VAPOR Ion Cannon’ı ateşlemek için, uzaktan hedef belirleyici bir cihaz olarak kullanılır. Ion Painter, silahın ikincil ateş modu ile etkinleştirilebilen teleskopik görüşü sayesinde mükemmel bir hedef belirleme yetisine sahiptir. Bir kere hedef belirlendikten sonra, kullanıcı kendisi ve silahın etki alanı arasında dengeli bir mesafe koymalıdır.

TAVSİYELER: Ion Painter’ın, sadece gökyüzünde Ion Cannon’a sahip haritaların dış taraflarında kullanılabildiğini ve azami yüksekliklerin üzerinde ateş edemediğini unutmayın.

Onslaught Silahları

AVRIL

Avril veya diğer bir deyişle Anti-Araç Roket Fırlatıcısı, güdümlü füzeler fırlatmaktadır.

TAVSİYELER: En iyi sonuç için: Bir araca kilitlenmek için ikincil ateş tuşuna basın. Avril, hareket halinde olan oyuncular için oldukça etkisizdir. Bu yüzden bu silahı sadece taretlerde ve araçlarda “birleştirerek” kullanın. Gökyüzü dışındaki Avril füzelerine ateş etmek mümkündür. Avril roketleri boş araçları izlemezler, bu yüzden eğer üzerinize kilitlenmiş olan bir füze varsa, aracınızı hareket ettirebilir ve araç hareket halinde iken araçtan atlayabilirsiniz. Avril füzelerini ilk önce, düşman aracı üzerine kilitlenmeden yakınından ateşlemeyi deneyin. Roket yakınlaştıktan sonra araca kilitlenin. Bu işlem, düşmanın, üzerine gelen rokete müdahalede bulunması için daha az zaman verir. Bu teknik sayesinde, roketlerin başka bir yönden geliyormuş gibi gözükmesini de sağlayabilirsiniz (örneğin, roketi düşmanın kafasına hedef alarak ateşlemek ve daha sonra düşmanın arkasından roket kilitlemek.)

Grenade Launcher

MGG Grenade Launcher, araçlara ve düşman oyunculara yapışmayı sağlayacak magnetik olarak birleştirilmiş el bombaları ateşler.

TAVSİYELER: Araçlara ve diğer oyunculara yapışmış halde bulunan bombaları patlatmak için alternatif ateş modunu kullanın. Bu, hedefi imha edecek ve çevresine de tahribat verecektir. Bombalar, öldüğünüz zaman otomatik olarak patlarlar ve patlayana kadar düşmanlar bunun farkında olmazlar. Bu sayede bombaları önemli noktalara (araçlar, nodlar vs.) bırakabilir ve siz öldüğünüz zaman patlamasını sağlayabilirsiniz. Bu işlem sonucunda önemli yerlerde bulunan bombalar patladığında diğer düşmanlar da bundan zarar görecektir. Daha önceden zarar görmüş araçlara bombayı yapıştırarak, araca bir düşman bindiğinde bombayı patlatabilir ve araçla birlikte düşmanın da imha edilmesini sağlayabilirsiniz.

Mine Layer

Otonom mobil mayınlar askerlere ve araçlara karşı oldukça etkilidir.

TAVSİYELER: Alternatif saldırı modunu kullanarak mayınların nerede kullanılacağını belirleyebilirsiniz. Mayınlar siz öldüğünüz zaman otomatik olarak patlarlar. Önemli dost araçlarına (kenarlarına) mayınları döşeyebilirsiniz. Araçları düşman üzerine sürdüğünüz zaman mayınlar patlayacaktır. Bu taktik, özellikle Manta’nın kanatlarında bu işlemi uyguladığınız zaman oldukça kullanışlıdır.

Bombing Run Silahları

Ball Launcher

Bu silah Bombing Run tarzı oyun türlerinde etrafta döner. Topun yanında bulunduğunuz zaman silahınız Ball Launcher olarak değişecektir; ancak Ball Launcher silahını aldığınız zaman topu fırlatana veya başka bir takım arkadaşınıza devredene kadar başka bir silahı seçemezsiniz. Birincil ateş modu ile topu oldukça uzağa direk olarak fırlatabilirsiniz. Eğer topun elinizden çıkmasını istiyorsanız bu oldukça iyi bir yoldur fakat topu diğerlerine göndermek için daha iyi bir yol vardır. Silahın ikincil ateş modu ile görüş açınız içerisindeki bir takım arkadaşınıza kilitlenebilir ve birincil ateş modu ile de topu kilitlendiğiniz takım arkadaşınıza gönderebilirsiniz. İkincil ateş tuşuna tekrar bastığınız zaman yine görüş açınız içerisindeki başka bir takım arkadaşınıza kilitlenebilirsiniz; fakat görüş açınız içerisinde hiçbir takım arkadaşınız yoksa ve ikincil ateş tuşuna bastıysanız garip bir ses duyacaksınız.

TAVSİYELER: Ball Launcher silahının sizde olduğu zaman hiçbir düşmana ateş edemeyeceğinizi unutmayın. Bu yüzden topu çok uzun zaman üzerinizde taşımayın ve diğer takım arkadaşlarınıza devredin.

, , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir yorum yapabilir veya soru sorabilrsiniz.

avatar
  Abone ol  
Şunları bildir: