Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Yeni Başlayanlar için RC Helikopterler

1 Mart 2014 Cumartesi 665 yorum İsa Sarı

Son zamanlarda, tekdüze yaşam biçimimin biraz dışına çıkabilmek ve türlü can sıkıcı durumlardan biraz olsun uzaklaşabilmek için kendime farklı uğraşlar, daha doğrusu hobiler edindim. Bunlardan biri de RC, yani radyo kontrollü helikopterler oldu. Çoğu insan bu cihazların çocuklar için olduğunu düşünse de, aksine, çocuklar için oldukça tehlikeli olabiliyorlar. Tabii bunda "çocuk" ile neyi kastettiğimiz de önemli. Ben, bu kelimeyle 18 yaş altındaki ergenlikten yeni çıkmış kişileri kastediyorum genellikle, ne yaptığının farkında olan, yetişkin bireyleri. Her neyse... Konumuza dönecek olursak, bu model cihazların farklı türleri olduğunu ve çeşitli yönlerden birbirlerinden ayrıldıklarını söylemeliyim. Bazıları çocuklara hitap etse de, büyük çoğunluğu sadece yetişkinlerin kullanabileceği nitelikte. Bu yazımda, ülkemizde son zamanlarda popüler hale gelen bu cihazlar hakkında genel bilgileri anlaşılır bir üslupla aktarmaya çalışacağım.

İlk başta, çoğu kişiyi pek ilgilendirmese de "RC" kısaltması ile başlamak istiyorum. RC, İngilizce "Radio-Controlled", yani "radyo kontrollü" söz öbeğinin baş harflerinden oluşmuş bir terimdir. Dolayısıyla bu cihazlar, kolayca tahmin edebileceğiniz gibi, bir uzaktan kumanda düzeneğindeki radyo alıcısı ve vericisi yardımıyla çalışmaktadır. Kumanda üzerinden verdiğiniz komutlar helikopter içerisindeki alıcıya gönderilmekte ve bu sayede ileri geri, aşağı yukarı, sağ sol gibi yönlerde hareketler gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca helikopter içerisindeki motorların çalışması, dolayısıyla pervanelerin dönme hareketi de yine kumanda üzerinden sağlanmaktadır. Hem uzaktan kumanda hem de helikopter gövdesi içerisinde ayrı ayrı güç kaynaklarına, yani bataryalara ihtiyaç duyulmaktadır ve kumandadaki bataryalar daha çok "kalem pil" olarak bildiğimiz AA tipindeki bataryalar olurken, helikopter içerisindeki bataryalar ise şarj edilebilir lityum polimer cinsidir. Bu tip elektrikle çalışan helikopter modellerinin dışında benzin veya nitro yakıt ile çalışan ileri seviye modeller de vardır. Bunlara sonraki kısımlarda değineceğim.

3, 4 ve 6 Kanal Helikopterler

Ufak bir araştırma sonucunda 3, 3.5, 4, 4.5, 6 ve hatta 7, 8 kanallı helikopter modellerine rast geleceksiniz. Aslında bu sınıflandırmaların yarısı bir kandırmacadan ibaret. İşin özü, RC helikopterlerde sadece 3, 4 ve 6 kanalların mevcut oluşudur. Bu kanallar ise helikopterin hareket kabiliyetini ve yönünü belirlemektedir. Bu hareket yönleri ileri geri, aşağı yukarı, sağa sola, kendi ekseni etrafında ve tepetaklak olacak şekildedir. 6 kanallı modeller bu hareket kabiliyetlerinin tamamına sahipken, kanal sayısı azaldıkça hareket yönü ve kabiliyeti de azalır. Bu hareketler ise, gücünü bataryadan alan ve "servo" adı verilen yardımcı araçlar sayesinde gerçekleştirilir. Kumandadan itilen çubuklar bu servolara hareket verir ve pervanelerin değişik yönlerde hareket etmesini sağlayarak, helikoptere yön verir. Bu hususta, kanal farklarını kısaca şöyle izah edebilirim:

3 ve 3.5 Kanallı RC Helikopter

Bu helikopter tipi açıkça "oyuncak" sınıfına girmektedir. Kullanımı 4 ve 6 kanallı olanlarına göre oldukça basittir. Helikopter sadece yukarı aşağı, ileri geri ve kendi ekseni etrafında hareket eder. Kuyruk motorları dikey eksende değil, yatay eksendedir. Ayrıca bu helikopterlerin uzaktan kumandalarındaki iki çubuktan biri sağa ve sola hareket ettirilemez, oysa dört ve üzeri kanal helikopter modellerinde her iki çubuk da sağa sola ve yukarı aşağı hareket edebilece kapasitededir. Bunun yanı sıra 3.5 kanal diye bir kavram da yoktur. Bu, sadece bir "kurnazlık"tan ibarettir. Dolayısıyla 3.5 kanal olarak nitelendirilen helikopterler aslında 3 kanallıdır. 3 kanallı helikopterler 4 ve 6 kanallı helikopterlere göre daha ucuzdurlar, fakat yedek parça ya da teknik servis gibi satış sonrası müşteri desteği sağlamazlar.

3 kanal RC helikopter

3 kanallı bir RC helikopter. Kuyruk pervanesinin yönüne dikkat ediniz.

 

4 ve 4.5 Kanallı RC Helikopter

Bu kanal sayısından itibaren profesyonel modellere giriş başlamaktadır, diğer bir deyişle bu sınıftaki helikopterler artık oyuncak değildir. 3 kanallı helikopterlerin hareket kabiliyetine ek olarak sağa ve sola da hareket edebilirler ve bu da, bu helikopter sınıfının daha iyi ve daha esnek bir şekilde kontrol edilebilmesini sağlar.  Bu sınıfta sıkça karşılaşılan 4.5 kanal tabiri de yine bir aldatmacadır aslında. Nasıl ki 3.5 kanaldan kasıt 3 kanal ise, 4.5 kanaldan kasıt da aslında 4 kanaldır. 4 kanallı helikopterlerin kuyruk pervaneleri dikey eksendedir, yani 3 kanallı helikopterlerin aksine, kuyruk pervaneleri havaya bakmaz. Ayrıca, uzaktan kumandalarındaki çubuklar da dört yöne 360 derece olacak şekilde hareket ettirilebilirler. "High mode" veya "low mode" olarak adlandırılan ve helikopterin komutlara olan tepkisinin artmasını sağlayan çeşitli fonksiyonlara sahiptirler. "High mode" seçiminde, dönüşler ve yükselme alçalmalar daha ani bir şekilde yapılabilir. Bunun için kumanda üzerindeki bir tuş araclığıyla geçişler sağlanmalıdır.

4 kanal RC helikopter

4 kanallı bir RC helikopter. Yine kuyruk pervanesinin yönüne dikkat ediniz.

 

6 ve Üzeri Kanallı RC Helikopter

Önceikle belirtmem gerekir ki, bu sınıftaki helikopterler ciddi anlamda eğitim ve alıştırma gerektirmektedir. İlk uçuruştan önce bilgisayar ortamında geliştirilen simülatörler aracılığıyla, pilotların aldığı bir eğitime benzer bir "uçuş talimi" yapmak neredeyse bir zorunluluktur. Bu sınıfa giren helikopterler 4 kanallı helikopterlerin tüm uçuş kabiliyetlerine sahiptirler, fakat bunların yanı sıra "takla atmak" olarak da tanımlanan tepetaklak uçuş yapabilmektedirler. Ayrıca 6 kanallı helikopterlerin ana pervaneleri, 3 ve 4 kanallıların aksine eğimli değil, düzdür (3 ve 4 kanallı helikopterlerin ana pervaneleri sona doğru incelmeye başlar). 3D RC Helikopter tanımlaması da yine bu tip helikopterler içindir. 6 kanallı helikopterlerin uzaktan kumandaları diğer sınıftaki helikopterlere göre daha fazla tuş ve işlev barındırır. Nitro ve benzin gibi yakıtlarla çalışan RC helikopterlerin tamamı altı kanallıdır. Bu sınıfta da buçuklu, yani 6.5, hatta 7 ve üzeri kanal sayısına sahip helikopterler görebilir ya da duyabilirsiniz, ama, yukarı da da belirttiğim gibi bunlar da birer aldatmacadır.

6 kanal rc helikopter

6 kanallı bir RC helikopter. Ana pervanelere dikkat ediniz.

 

Elektrikli ve Yakıtlı Helikopterler

Kanal sayısı dışında bir diğer RC helikopter sınıflandırması da , enerji sağlama türüne göre yapılır. Piyasadaki mevcut RC helikopterlerin çoğu elektrikli, yani bataryalı helikopterlerdir, fakat bunun yanı sıra benzin veya nitro yakıt ile çalışan helikopterler de mevcuttur, ki bunlar üst düzey profesyonel akrobasi helikopterleridir aynı zamanda. Bataryalı helikopterler, çoğunlukla lityum polimer bataryalar kullanırlar. Bu bataryalar helikoptere monteli olabileceği gibi sökülebilir yapıda da olabilirler. Sökülebilir yapıda olan bataryalar, bir bataryanın boşalması durumunda helikopterin içini açmadan bu boşalan bataryayı yeni bir batarya ile değişirme durumunda avantajlıdır. Bataryalar helikopterin içerisindeyken ya da helikopterin dışında, bir şarj cihazı ile şarj edilebilirler. Şarj işlemi ise şehir elektriği, USB bağlantı noktası (portu) aracılığıyla bilgisayar veya uzaktan kumanda içerisinden uzanan bir kablo yardımıyla AA piller üzerinden yapılabilir. Bataryaların kapasitesi helikopterin gücü ve boyutuna göre değişmektedir. Bazı modeller, standart kapasitedeki bataryaların yanı sıra artırılmış kapasitede batarya seçeneklerine sahiptir, ama batarya kapasitesi arttığı zaman bataryanın ağırlığı da artacaktır ve bu da doğal olarak model helikopterin çektiği ağırlığı artıracak, çoğu zaman dengesiz bir uçuşa sebebiyet verecektir. Yine de her model kapasitesi artırılmış bataryalarda bu tür dezavantajlar sergilemez. Yüksek kapasiteli bir batarya kullanmadan önce bu durumu iyice araştırmanızı tavsiye ederim.

Yakıtlı helikopterler ise piyasada genellikle "kit" veya "RTF" (Ready to Fly=Uçuşa Hazır) olarak bulunmaz. Bunların parçaları ayrı ayrı satın alınmalı ve ince işçlikle modelin montajı yapılmalıdır ki, bu da başlangıç seviyesinde olanlar için hiç ideal değildir. Yakıtlı helikopterler bu yazının kapsamı dışında olduğu için çok fazla değinmeyeceğim.

V911 batarya ve şarj cihazı  Nitrolu RC helikopter

RC Helikopter Tavsiyeleri

Bir RC helikopter satın almadan önce, bu cihazları bir heves olarak görüp görmediğinize karar vermelisiniz. Eğer geçici bir heves ise, 3 kanallı ortalama bir model de size yeterli olacaktır, ama bu hevesiniz ileride bir hobiye dönüşecekse, 4 kanallı modellerle başlangıç yapmanız daha yerinde olacaktır. 3 kanallı helikopterlerin hemen hepsi aynı işlevde olduğu için, görünüş ve fiyat olarak kendinize uygun birini seçip satın alabilirsiniz. 4 kanallı olanlarda ise durum biraz daha değişmektedir. Bu kez önceliğiniz, almayı düşündüğünüz 4 kanallı helikopterin yaygınlığı ve kullanışlılığı olmalıdır. Yaygınlık ise yedek parça ve teknik servis olanaklarını da beraberinde getirecektir. RC helikopter literatürde "kırım" olarak da tabir edilen, helikopter parçalarının zarar görmesi, kırılması ve işlevsiz hale gelmesi durumuyla karşılaştığınızda, yedek parçalar işinizi kolaylaştıracak ve bütçenizi koruyacaktır. Yedek parçası olmayan, ama ucuz ve gösterişli bir model almaktansa, bütçenizi biraz daha zorlayarak yedek parça imkanı bulunan bir model tercih etmeniz her açıdan daha yerinde bir olacaktır. Bu noktada, özellikle 4 kanallı bir helikopter kullanmak isteyenlere WLToys (Türkiye'de Vardem olarak da bilinir) adlı üretiyice ait V911 kodlu mikro RC helikopteri tavsiye ederim. Bu model hem yedek parça hem de teknik servis bakımından diğerlerinin bir adım önündedir. Acemiliğinizi bu helikopterle attıktan sonra daha büyük bir 4 kanallı modele yönelebilir veya 6 kanallı modellere geçiş yapabilirsiniz, fakat 6 kanallı modelleri kullanmaya başlamadan önce, yukarıda da belirttiğim gibi, uygun bir simülatörde kullanım yeteneklerinizi geliştirmeniz son derece önemlidir. Aksi halde yüzlerce lira verip satın aldığınız modeli ilk günden "hurdaya ayırma" ihtimali ortaya çıkabilir.

V911 kutu içeriği

WLToys V911 RC helikopter ve kutu içeriği

RC helikopter satın alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da kutu içeriğidir ve bu noktada sıkça karşılaşılan terimlerden ilki RTF'dir. RTF, yukarıda da belirttiğim üzere, İngilizce "Ready to Fly" ifadesinin akronimidir ve 'uçuşa hazır set' anlamındadır. Yani, bir RTF helikopter satın aldığınızda paketin içerisinde helikopterin kendisi, bataryası, kumandası, şarj aleti ve büyük bir ihtimalle de yedek pervaneleri yer alacaktır. Ayrıca bu tip setlerde bir montaj işlemi de gerekmez. Tek yapmanız gereken modelin uzaktan kumandasına pilleri takmak ve cihazı uçurmaya başlamaktır. BNF, (Bind and Fly=Bağla ve Uç) ise, helikopterlerin kumandasız ve diğer ekipmanlar, yedek parçalar olmadan satıldığını gösteren bir kısaltmadır. Bu satış yönteminde, sadece helikopterin gövdesi ve bazen de bataryası verilir. Uzaktan kumanda, şarj aleti, yedek parçalar ve geriye kalan her şeyin ayrıca satın alınması gerekmektedir.  "Kit" ise, daha çok ileri seviye profesyonel modeller için kullanılır ve alınan modelin demonte olduğunu, kullanıcı tarafından birleştirilip kullanıma hazır hale getirilmesi gerektiğini ifade eder.

İlk Kullanım

İlk RC helikopterinizi satın alıp kutusunu açtıktan sonraki an, hayatta çok sık karşılaşılmayan heyecenlı anlardan biridir çoğu insana göre. Zira benim için de öyle olmuştur. Uçuşa hazır bir set sahibi olduğunuzu varsayarak, bu aşamada yapmanız gereken ilk iş, kullanım kılavuzunı detaylıca incelemek olmalıdır. Eğer satın aldığınız model ilk kullanımda şarj gerektiriyorsa, ilk olarak modelinizin bataryasını uygun bir ortamda şarj etmek olsun. Ayrıca, uzaktan kumanda için gerekli pilleri de unutmayın. Kullanım kılavuzunu okuyup modelin bataryasını da şarj ettikten sonra, helikopterinizi uçurmaya hazırsınız. Bu noktadan sonra dikkat etmeniz gereken en önemli şey, modelinizi uçuracağınız ortam olmalıdır. Geniş, yüksek ve çevrede modelinizin çarpması muhtemel unsurların olmadığı bir ortam idealdir. Eğer evde uçuracaksanız, bu ortam salon olmalıdır, fakat ortam helikopterinizin boyutuyla da doğrudan orantılıdır. 30 cm ve üzeri uzunluğa sahip helikopterleri ev içerisinde uçurmak pek uygun olmayacaktır. Uygun ortamında bulduktan sonra, helikopterin kuyruk tarafını önünüze alıp uçurma denemelerine başlayabilirsiniz. İlk uçuşta "gaz"ı çok kullanmayın, yavaş yavaş gaz verip helikopteri boyunuzu aşmayacak yüksekliğe getirin ve sabit tutmaya çalışın. "Hover" da denilen bu sabit tutma işlemini sık sık deneyin. Kumanda üzerindeki çubuklara alışmanız saatler, belki de günler alacaktır. Aslında bu bakımdan ilk uçuşlarınızı ev ortamında yapmamanızı tavsiye ederim. Ayrıca, uzaktan kumandalı helikopterleri kullanmak bir bakıma araba kullanmak gibidir. Sadece kullanım kılavuzunu okuyarak veya tavsiyeler alarak bu işi öğrenemezsiniz. Bol bol antrenman yapmak gereklidir ve bu sırada pek çok "kırım" yaşayacaksınız. Yine de, birkaç gün sonra pilotajınızın geliştiğini hissedecek, ani hareketler ve kaçışlar yapmaya da başlayınca uçuş kabiliyetinizin geliştiğini fark edeceksiniz.

RC helikopter uzaktan kumanda

6 kanallı bir RC helikopterin uzaktan kumandası

 

RC Helikopter Fiyatları

Sanırım RC helikopterlerle ilgili en çok merak edilen konuların başında fiyatları gelmektedir. Fiyat konusunda en belirleyici olan unsurlar, helikopterlerin kanal sayıları, boyutları, bunun yanı sıra markaları ve yapımlarında kullanılan malzemelerin kalitesidir. Ülkemizde çeşitli fiyat aralıklarında 3 ve 4 kanallı RC helikopter bulmak mümkündür, fakat profesyonel modeller hem çok pahalı hem de azdır. Ortalama bir 3 kanallı oyuncak RC helikopter 20-100 TL fiyat aralığına sahipken, 4 kanallı RC helikopterlerin fiyatları 90 TL'den başlayıp 1.000 TL'ye kadar çıkabilmektedir. 6 kanallı üst seviye RC helikopterler için istenen ücretler ise maalesef standartların oldukça üzerindedir ve bu sınıftaki helikopterlerin Türkiye'de bulunmaları çok da kolay değildir. Açıkçası (ve maalesef) Topmodels, Eren Hobi, Sancakmodel ve diğer pek çok yerli firma, yurt dışından X TL'ye kapınıza kadar gelecek ürünleri X + %50, hatta X+%100 TL ile satmaktadırlar. Dolayısıyla, benzer firmaların fahiş fiyat politikalarına tepkinizi koymanız için, bunları tercih etmemenizi öneririm. Bu durumda, özellikle 4 ve üzeri kanallı RC helikopterler için yurt dışı alışveriş sitelerinden alım yapmak daha mantıklı olacaktır. Bu siteler içerisinde benim en çok tercih ettiğim ise Banggood'dur. Her ne kadar (ücretsiz kargolama seçeneğiyle) ürününüzün tarafınıza ulaşması en iyi ihtimalle 15 günü bulacak olsa da, fiyat ve ürün çeşitliliği açısından Banggood'un oldukça iyi olduğunu söylemeliyim. Bu siteden nasıl alışveriş yapılacağı üzerine, gümrük işlemlerini de kapsayacak bir yazıyı ilerleyen zamanlarda hazırlayacağım. Yine de, bu konudaki sorularınıza en iyi şekilde yanıt vermeye çalışacağım. Bunun için sayfanın aşağısındaki yorum formunu kullanabilirsiniz.

RC helikopterlerle ilgili anlatılabilecekler elbette bu kadar değil. Bunlar, sadece yeni bşalayanların bilmesi gerekenler. Burada anlattıklarım, bir bakıma buz dağının görünen kısmının ufak bir parçası. Ayrı bir hobi kategorisi, hatta elektronik mühendisliği alanı olan RC helikopterlerle ilgili binlerce terim, sınıflandırma vs. mevcut. Açıkçası benim de bu terminolojiye ve alana yeterince hâkim olduğum söylenemez ve ben de kendimi bir "yeni başlayan" kategorisinde değerlendirmekteyim. Bu bakımdan, ilk etapta özellikle YouTube gibi video paylaşım sitelerindeki çeşitli eğitim ve inceleme videolarını izlemenizi tavsiye ederim. Kişisel YouTube kanalımda da RC helikopterlerle ilgili pek çok videoya ulaşabilirsiniz. Kanalıma abone olarak, yeni videoları ve güncellemeleri alabilirsiniz.

, , , , , , ,

665
Bir yorum yapabilir veya soru sorabilirsiniz.

avatar
232 Yorum konuları
433 Konu cevapları
10 Takipçiler
 
En çok okunan yorum
En fazla talep alan yorum
179 Yorum yazarları
İsa SarıKenan ÖzdemirGökay güneşFatma yavuzserhan mucur Son yorum yazarları
  Abone ol  
en yeni en eski en beğenilen
Şunları bildir:
Kenan Özdemir
Kenan Özdemir

Yr 577-2 RC helikopter mevcut pervane dönüyor 5 saniye hemen kesiliyor sonra kumandadan işlem görmüyor

Gökay güneş
Gökay güneş

Merhaba RC heli marka bir helikopter aldım daha ilk günden pervane kelepçesi kırıldı nereden bulabilirim ?

Fatma yavuz
Fatma yavuz

Merhaba,modelini bilmediğim kumandalı helikopterim var.kablosunu galiba çöpe attim.sarj kablosunu nereden bulabilirim veya kumandadan nasıl şarj edebilirim.tesekkurler

serhan mucur
serhan mucur

v911 var kuyruk etrafında döndürüyor heliyi. fiziksel olarak hiçbir sıkıntısı gözükmüyor nasıl tamir edicem şaşırdım

Bilal Açan
Bilal Açan

Merhaba İsa bey öncelikle detaylı ve düzenli anlatımız için teşekkürler sıkılmadan okudum. Benim sıkıntım 10 yaşında erkek kardeşime 1 yıl önce Smart Falcon 4 helikopter aldım ev taşınırken kumandasını kaybettik çok hevesli helikopter kulanma konusunda yenisini alırdım ama şuna maddi sıkıntı içerisindeyim o yüzden kumandasını bulabilirmiyim 27 mhz yazıyor ama alıpta çalışmamasından korkuyorum herhangi bir 27 mhz kumanda olur mu ? Helikopter Smart Falcon 4

Isa bey mrb. Öncelikle verdiğiniz bilgilerden dolayı teskler. Yigenimin the big one marka bı helikopteri var ilk ucustan 2 3 dakika sonra düşmüş kırılma gibi bı hasari yok ben helikopterin plastik kaportayı söktüm ordaki kumandanın devresi yanmış kartın yüzde 30u simsiyah tamir olacak durumda değil bu karttan bulunur mu piyasada yada muadili bulunsa kumanda ile beraber mı değişmesi lazım nereye yaptirabiliz değermi ekonomik acidan yardimci olursaniz sevinirm simdiden tskler kumandada 27 mhz 3 channel yaziyor

Orhan Yunus
Orhan Yunus

merhabalar. Mjx t54 rc 4 kanal bir helikopter var fakat arka pervane 3 kanallılardaki gibi. ayrıca max kaç metre yüksekliğe çıkıyor bilmiyorum. sizce almalı mıyım ?

orhan yunus
orhan yunus

çok teşekkürler. insanları kandırıyorlar o zaman dışına 4 kanallı yazarak ve kitapçığını da 4 kanallı gibi hazırlayarak.

Salih zeki vargun
Salih zeki vargun

V-max br6008 denge çubuğunu nerde bulabilirim
Denge çubuğunun bir demiri çikmış napabilirim dengesiz uçuyor

fatih
fatih

selam sorulara yanıt yazmaz oldunuz spamlara filan mı gidiyo sorular ?

Merhabalar benim almayı düşündüğüm model v950 nasıl üründür tavsiye edermisiniz

Ucuz geldi bana 135 eurodan 90 euro ya düşmüştü ondan dolayı o zaman ikisini de almam lazım

Fatih Eyinç
Fatih Eyinç

WLtoys V911-pro V911-V2 2.4G 4CH RC Helicopter bu modelde uzaktan kumanda varmı yokmu öğrenebilirmiyim. Tşk. ederim

Seçil iz
Seçil iz

Iyi sabahlar isa bey konu ile ilgili hicbir bilgi sahibi degilim tesadufen sayfasiniza ulastim erkek arkadasim model helikopter asiği dogum gunu hediyesi olarak almayi dusunuyorum fakat bilgim olmadigi icin yanlis bir urun almak istemiyorum yardimci olursaniz cok sevinirim saygilar.

fatih özlü
fatih özlü

selam elimde uçamayacak durumda bi v911 v2 var ben bunun yerine bi bnf ve batarya almak istiyorum banggood da batarya bulamadım bataryayı hangi siteden alabilirim ? veya bununla uçmayı epey pekiştirdim 6 kanallılara da yönelebilirm hem kaliteli hemde çok absürt fiyat olmadan önerebileceğiniz 6 kanallılar neler ?

Murat12592
Murat12592

Merhaba isa bey benim oğlum 7 yaşına girdi. Ben de kendisine doğum günü hediyesi olarak uzaktan kumandalı bir helikopter alıp daha sonra da yavaş yavaş bunu bir hobiye çevirmesini istiyorum. Zaten merakı da var. Ama piyasaya ve forumlara baktığımda kafam iyice karıştı. Sizin öneriniz ne yönde olur. Bir de yaş itibariyle erken diyorlar. Ne dersiniz.

Engin Bektaş
Engin Bektaş

Freestyle rc helikopter 3.5 şarj kablosu nerden bulabilirim acaba yardımcı olurmusunuz

İlayda kuru
İlayda kuru

Merhaba ben arkadaşıma almak istiyorum. Sizin yukarda yazdığınız modele yöneldim direk hiç anlamadığım için. Bu ikisi arasındaki fark nedir acaba? http://urun.gittigidiyor.com/oyuncak/v911-2-pro-tek-pervane-4-kanal-rc-helikopter-268972161

http://urun.gittigidiyor.com/oyuncak/4-5-kanal-2-4-ghz-v-911-uzaktan-kumandali-helikopter-267329986

fatih özlü
fatih özlü

selam uzun zamandır kırımsız uçuyodum ama ne yazık ki yine anlam veremediğim bi kırım oldu. helim v911 bikaç haftadır kullanmıyodum bilmeyen bikaç kişi deneme yaptı haliyle kırıldı baktım ufak tefek ama sonra hallederim dedim bugün biraz kurcaladım pervanelerini ve kırılan bağlantı noktalarının değiştirdim şimdi uçuyo ama şöyle bi dengesizlik var heli havadayken birden benim kontrolümden çıkıyo ya sağa sola yani gidebileceği yönlere birden eğim alıyo yada biden yere çakılıyo elimde çalıştırıncada şunu farkettim motorunda sanki bişe takılmış gibi oluyo yani motoru kapatınca sanki elimi alttaki çarka tutuyomuşum gibi birden pervane duruyo aynı sorun kuyruk pervanesi için de geçerli ne yapabilirim… Devamı »

yaşar turgut

3.5 kanallı helikopter aldım kumandanın uzerinde lrcs%50 fbcs%60 butur yuzdeler var bunlar ne işe yarar şunun için sordum şarzı yokken kurcaladım bunları şimdi helikopter uçuramıyorum teşekkurler şimdiden

Yasar turgut

Markasi yok gibi super sport yaziyor havada duz durmuyor ileri veya geri kaçiyor sag ve solu ayarladim heli tarzi bişey 50 60 cm bişey piyasa mali

L r f b bunlar tek tek ayarlaniyor % delik olarak 0 ila 100 arasi

merve
merve

Merhabalar V911 Pro modelini almayı düşünüyorum ancak banggood.com sitesinden baktım ayrı ayrı bulabildim kumanda ile ayrı olarak mı almalıyım ayrıca ilk defa kullanacağım pek bir bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim .

yasin
yasin

Merhaba, ben daha öncelerde 3 kanallı helikopter kullandım. v911 helikopter de kullandım, kendimi bu konuda geliştirdim ama artık daha üst seviyede bir helikopter kullanmak istiyorum. rüzgar direnci olur, hareket hızı, takla vs. banggood gibi sitelerden de alışveriş yapma imkanım var. sizce nasıl bir helikopter önerebilirsiniz ?

fatih
fatih

v911 heliyle uçuş yaparken perdeye çarptı 2 metreden filan yere düştü ilk başta kırım yok sandım ama uçmayı deneyince kuyruk pervanesinin dönmediğini gördüm kablo bağlantılarını inceledim kuyruk kısmında dışarıda kalan kablonun bitanesi zedelenmiş ama başka bişe daha farkettim kuyruk pervanesi normalde kolay dönüyodu ama şimdi elimle zor dönderiyorum bide elimde tutaraktan gaz verince çok fazla ısınıyo 10 15 saniyede el yakacak kadar ısınıyo bişey mi sıkıştı acaba diye pervaneyi çıkardım(kuyruk) yine dönmedi ve ısındı sizce sorun nerededir?

fatih özlü
fatih özlü

sorunu rastgele buldum bi siteden istediğim denge barları tamamen hatalı gelmiş banggood dan almıştım onları takınca çözüldü şuanda titreme yok uçuş süreside gayet iyi teşekkürler

fatih özlü
fatih özlü

tamam teşekkür ederim eski parçayı zaten kırıktı parçalayarak yerinden çıkarttım yeni kanatı da(kuyruk kanatı ücgen olan) biraz inceledim diğeri gibi zor bi sistemi yok daha basit sadece biraz zorlayarak yerine yandan otutrtmak gerekiyo onuda taktık kırık olan iki taraftan birden tutuyodu o yüzden çıkartmak ve takmak için motoru yada diğer taraftaki bağlantıyı sökmek gerekiyodu ama bu taktıgım öyle olmadı bir tarafından takılıyo ve 2 çentik tutuyo onu hiçbir parça çıkartmadan hallettim yani geri de yerinde sabit dursun diye gibine biraz kağıt yapıştırıcısı döktüm bu da işe yaradı şu anda ileri geri de gitmiyo sürekli yerinde sabit duruyo yani normale döndü… Devamı »

fatih özlü
fatih özlü

batarya sorunumu da çözdüm ne sıkıntım olursa size soruyorum yardımızın için gerçekten çok saolun şimdide kuyru kanaım kırıldı pervane değil kuyruk motorunun altında kalan üçgen şeklindeli kanat elimde bu kanattan 2 tane var yedek olsun diye almıştım şimdi değiştirmem gerekiyo ama nasıl çıkaracağımı bilmiyorum ne yapmam gerekir ?

fatih özlü
fatih özlü

cevap için teşekkür ederim servolarla ilgilendim sorun çözülmedi bide bişe farkettim 200 mah lik bataryta normalde 8 dk filan sürerken az önce 2-3 dk bitti tam doluyken oldu bu olay batarya mı ölmüş helide mi sıkıntı var ?

fatih özlü
fatih özlü

selam benim v911 pro helim var daha önce kaybetmiştim bnf ve 200mah pil aldım neyse 2 3 haftadır sürüyorum eski helimden kalma bilgiyle şimdi ani hareketleri ve ufak yerlere rahatca girme işini iyi yapıyorum yanlız bi sorun farkettim bugün avizeye çarptıktan sonra. helinin trim ayarları komple bozuldu bende servoları oynayarak ayarladım şimdi sıkıntı yok havada dengeli duruyo ama özellikle ile geri olmak üzere hareketler yavaşladı sağa ve sola çok ağır hareket ediyo ileri geri ise gitmiyo denecek kadar yerinde duruyo ne yapmam gerek acaba bi yeri mi bozuldu parçaların hangisinde sorun vardır ?

Edanur Ak
Edanur Ak

Sadece mastercard ve visa 'dan mi işlem yapabiliyoruz o kartlar yoksa olmuyor mu

Edanur Ak
Edanur Ak

Birde kac güne geliyor Araligin 15o doğum günü arkadaşımın yetişir mi acaba

Edanur Ak
Edanur Ak

Merhaba, bende bu bahsettiğiniz siteden banggood.com 'dan 4 kanallı V911i yorumlarinizdan sonra almaya karar verdim. Hediye olarak alacağım ama yurt dışı olduğu için nasıl işlemler ilerleyecek bilmiyorum yardımcı olursaniz sevinirim. Tesekkurler 😌

Halit Tüzünalp
Halit Tüzünalp

İyi günler;
Ben wltoys v911 pro almayı düşünüyorum...uçuş süresi daha uzun olan bu boyutta başka tavsiye edeceğiniz helikopter var mı acaba?
Ayrıca banggood dan sipariş verdiğimiz zaman evimize kadar geliyor mu?Gümrük vs.yazınca aklıma takıldı sormak istedim...
Aydınlatırsanız sevinirim görüşmek üzere...

fatih özlü
fatih özlü

evet eren hobiyi arayıp v911-2 olanını sipariş ettim önce sordum pro hangisi diye

Fatih Özlü
Fatih Özlü

meraba ben geçtiğimiz günlerde de yazmıştım helimi haybettim yeni alacam ne önerirsiniz diye banggood dan v911-pro modelini aldım model bu şimdi elimde uçuyo uçmasında bi sıkıntı yok ama diğerine göre sesi daha tiz çıkıyo yani bi sorun varmış gibi garip bir ses geliyo (pervane sesi) acaba bi sıkıntı varmı anlamadım yardımcı olabilirmisin? bide bu helinin kuyrugu kaybolan helim den daha uzun bana 2 cm fark var gibi geliyo hiç bişe anlamadım bi yardımcı olurmusunuz. helilerin ikisi de v911pro kaybolan dediğimi eren hobiden yeni aldığımı da banggood dan bnf olarak aldım şimdiden teşekkürler

Enes Mert Kaya
Enes Mert Kaya

Merhaba ben 21 yaşındayım küçük değilim yani daha önce hiç uçurmadım ama çocuk gibi bir havaya kalksın bir insin istemiyorum 4 kanallı bi helikopter istiyorum uygunmudur birde uygunsa hangi model helikopter tavsiye edersiniz

Yavuz uzun
Yavuz uzun

Elimde v912 model helicopter var ve ben ucuramiyorum. Bunun herhalde ayarlarını bozdum galiba. İlk nasıl başlayabilirim

Reşat DEMİRDAĞ
Reşat DEMİRDAĞ

İyi günler. oğlumun helikopterinin denge çubuğu ve buna bağlı pervanesi bağlantı noktasından kırıldı. bu parçaları nereden temin edebilirim. yardımcı olursanız sevinirim .

muammer
muammer

kışa girerken bir sorun yoktu. gayet iyi uçuyordu. kışın durduğu yerde pili bitmiştir diye yeni pil aldım ama sonuç aynı. tam havalanamıyor. i-heli T40c

fatih özlü
fatih özlü

meraba v911 pro vardı elimde helikopteri kaybettim yani ağaca takılı kaldı hangi ağaçta neresinde filan aradım bulamadım şimdi yeni bir heli alacam ne önerirsiniz bnf olarak alacam diğer bütün ekipmanlar var elimde kumanda pil filan bide ben buna yedek parça sipariş etmiştim 40 50 liralık filan bi paket hazırlamıştım daha gelmedi ne yapmam gerek v912 ye baktım o daha sağlam bişeye benziyo ama ne yapacam bilmiyorum ne yapmam lazım?

fatih özlü
fatih özlü

ben bangood dan yedek parça almayı düşünüyorum helinin kutusundan çıkan batayrya 175 ben kaç mha almalıyım 150 ve 200 var sitede bide ama heliyi ordan alırken bankada sıkıntı çıktı akbank hesap kartım var anlaşması yok bankayla da görüştüm bişe yapamayız dedi bende ininal diye bişe gördüm o işe yarar mı banggood da ?

fatih özlü
fatih özlü

cevap için teşekkür ederim pervaneler alttan çatlamış ve yuvasından çıkmış düzelttim şimdi uçuyo ama bu seferde kalkışta 1 metre kadar sola doğru çekiyo ondan sonra havalanıyo bide havadayken de aynısı oluyo sola basmadığım halde sürekli sola doğru kayıyo ne yapmam gerekli yada teknik bi arıza mı vardır? ( kendi ekseni etrafında dönmüyo direk sola dogru yol alıyo)

Fath özlü
Fath özlü

Meraba çok guzel bi site olmus ben helikopter almayicdusunuyodum burayi arastirdim epey bi sonr a v911 pro aldim helikopter daha bugun geldi kulkanmasi biraz sıkıntılı oldu neyse daha 10 15 dk olmadan kapiya filan carpti yere dustu ust pervanelerin baglanti yeri cikti hani karsilakli iki tane olan orasi cikti cok dikkatli baktim kirik filan yok ama yerine oturtamiyorum birini taktigimda digeri zorluyo uymuyo yerine yardim ederseniz sevinirim

naci yılmaz
naci yılmaz

Selam, Çok net ve anlaşılır biçimde kaleme aldığınız RC Helikopter konusu için öncelikle bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Hobi konusu zaten bana göre bir konu üzerinde yoğunlaşarak, paylaşmak ve sosyal bir yaşam tarzı oluşturmaktır. Benimde http://www.hobibahcesi.org adı ile bir web sitem mevcut. İlginizi çekerse bakabilirsiniz. Sizler de gerek siteniz gerekse yazınız ile son derece başarılı olmuşsunuz. Ben taa ki çocukluk yıllarımda THK Türk Hava Kurumu nun ve Jet model kitleri ile model uçak ve havacılık merakı yaşım ilerlese de devam ediyor. Şu anda iki adet biri küçük diğeri 70 cm boyunda, sizin dediğiniz gibi 3 kanal helikopterim mevcuttur. Ancak bunların… Devamı »

Ebrar Gercek
Ebrar Gercek

ben uzaktan kumandalı helikopter ve ya quadcopter vb. şeylerden almak istiyorum daha önceden 125v quadcopterini kullandım bana önerebileceğiniz cihaz varmıdıt

Mesut
Mesut

Merhaba İsa Bey
Ben v911 pro sipariş verdim. Kullanmadan önce simülatör programı ile çalışmak istiyorum. Nereden bulabilirim?
saygılar

ugurilter
ugurilter

isa bey elimde l6052 aircraft drone var daha stabilizasyon problemi yaşıyorum bunun bir ayarı varmıdır acaba

Gülşah Yurttaş
Gülşah Yurttaş

isa bey merhaba . ben gyro 3,5 channel scaleir helikopter aldım beş dakika kullandım ve öne arkaya doğru hareket edebiliyordu sonra şarj etikten sonra helikopteri sadece sağa sola hareket etmeye başladı öne arkaya kumanda oynuyor ama helikopter algılamıyor. sizce sorun ne olabilir. şimdiden teşekkür ederim

Alper Aker
Alper Aker

Hocam öncelikle harikulade bir makale yazmışsın. Bende bu hobiye merak saldım açıkçası, 16 yaşındayım. Bir RC Helikopteri sahip olmak istiyorum. Eh, tabiki ilk helim 2.el olsun istemem. Tavsiye ettiğiniz WL Toys V911'i inceledim ve bana yeterli olacağıni düşündüm. TR'de ki fiyatlar, aman aman dedirtiyor. Anlamsız kar koymuşlar. http://goo.gl/bFtIsG Buradan yeni alacağım RC'yi belirledim. Harika ve harika bir şey. Pro versiyonu olmasına rağmen 120 lira oluşu, TR'de ne kadar kazıklandığımızın kanıtı resmen. Kargo ise 7 TL tutacakmış ve Türkiye'ye kargo oluyormuş sanırım. Şimdi, bir kaç sorum var. En önemlisi, yahu nedir bu gece görüş? Kamerası yok sanırım bunun, EE? Ne işe… Devamı »

Emir Berk YILMAZ
Emir Berk YILMAZ

abi öncelikle sağol peki ben şu sahibinden gittigidyor vs ordan 170 tl civarı büyük mü alsam yoksa v911pro mu???

Emir Berk YILMAZ
Emir Berk YILMAZ

Öncelikle s.a abi bende bu hobiye ufak bir helikopterle başladım ve drone a geçtim şimdide şöyle gittiğimiz parklarda köyde vs kullanabileceğim bir büyük boy helikopter bakıyorum çok profesyonel fln değilim bütçem 100-200 arası acaba öneriniz varmı?? teşekkürler

demirhan önal
demirhan önal

merhaba isa bey
benim sorum şu v911 ler arasındasizce frk nedir.eniyisi hangisi ve sizin tvsiyeniz nedir.
911 mi 911-1 mi yoksa prosumu
tşler

Berkay Durmuş
Berkay Durmuş

Merhaba Isa Bey Ben Rc L6052 drone aldim.Ama ucurdugum zaman 5-25 sn arasi havada kaliyor sonra yavas inis yapip yere iniyor ve bastan baslatmayana kadar pervaneler donmuyor bunun nedeni nedir ?

mehmet kızıl
mehmet kızıl

öncelikle merhaba bugün kendime bi uzaktan kımandalı helikopter aldım ama uçuramadım bana yardımcı olabilirmisiniz

ahmet yozgat
ahmet yozgat

vallahi bravo...! bana göre çok güzel bir hizmet veriyorsunuz. farkında mısınız bilmiyorum ama çokça insanın duasını alıyorsunuz. 9 yaşında erkek çocuğuma alacağım helikopter araştırırken buldum sizi.okudukça bu işin zorluk (karar vermede) derecesini yaşadım. adrese teslim bir ürün yazabilir misiniz. bu arada oğlumun bu konuda çok az bir deneyimi de olmuştu

Aslı
Aslı

Mrb İsa bey v911 pro 2 yi arkadaşıma hediye olarak almak istiyorum fakat çabuk elime geçmesi için Yurtiçi bir siteden alacağım heryerde farklı fiyatta gördüm emin olamıyorum içinde yedek parçaları olan bi modelden güvenilir bir link atabilir misiniz

Aslı
Aslı

İsa bey bi sorum daha olacak yeni başlayacak biri için ebat olarak daha büyük 150-200tl arasında alabileceğim, yedek parçaları olan ve sağlam bi kaç model daha söyleyebilir misiniz bundan önce araştırdıklarımın boyutları daha büyüktü 3.5 kanallılardı fiyatları da bu modele göre daha yüksekti fakat sizin yazınızı okuduktan sonra vazgeçtim

Tunç AYGÜNEŞ
Tunç AYGÜNEŞ

İyi günler ben bügün double horse 9053 aldım bi kaç uçuştan sonra helikopter sağ-sola gitmiyor ama aynı tuşdan kullanılan ileri geri çalışıyor bunun nedeni ndeir nasıl düzeltilir?

Tunç AYGÜNEŞ
Tunç AYGÜNEŞ

Tüm dişliler çalışoyor,motor çalışıyo pervanede ne gibi bi sorun olabilir ve servonun bozukluğunu nasıl anlıyabilirim.

Mustafa Dönmez
Mustafa Dönmez

Merhabalar İsa Bey,

öncelikle belirtmek isterim neredeyse tüm yorumlarınızı okudum fakat benim problemim V911 kumandasında mode 2 tuşum var fakat mode 2 ye geçmiyor. Elavatörü sanırım hızını sona getirip falanda denedim hiç bir şekilde mode 2 ye geçmiyor , pro v2 bnf aldım bı tanede ondada denedım aynısı sızde kumanda sadece mode 1 ıle mı calısıyor ? mode 1 mode2 genel olarak el kullanımı ıcın yazıyor forumlarda fakat bu V911 lerde agresıflık olarak gecıyormus yanı benım V911 mode 1 de sadece normal ucusmu saglıycak onu sormak ıstedım , iyi günler dilerim.

basak hazır
basak hazır

merhaba,

eşim pilotluk kursuna gidiyor ve yakın bir zamanda kendisine ilgi duyduğu için model helikopter almak istiyorum.İnanın herseyi okudum ama ilgimi çekmediği için pek birsey anladığım söylenemez:)
ben uçuş eğitimi alan sıkılmadan pratik yapabileceği çok pahalı olmayan bir helikopter almak istiyorum sizintavsiyeleriniz doğrultusunda ...bir çok siteye bakıyorum ama yardıma ihtiyacım var ...bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim ...

teşekkürler
başak

yunus yunus
yunus yunus

isa bey son bi sorum sorum daha olacak çok merak ediyorum.bende bi tane helikopter var avata yd-711 2.4 gh. internetten resmine bakarsanız görürsünüz isabey.şimdi ben bu heli koptere 6 veya 9 kanallı kumanta tanıtabilirmiyim yani uyumlu olurmu.alttaki yorumlarda bikumanda tanıtımı yapmışsınız oda dahil.
teşekkürler

Arda Demir
Arda Demir

Ben v977 almak istiyorum fakat sizce ilk onun alınması kötümü olur? v911 e vereceğime v977 alırım hem 4 kanalda öğrenirim sonra 6 kanala geçerim diyorum. sizce v911 den önce v977 almak uygunmudur ?

yunus yunus
yunus yunus

İSA BEY MERABALAR. 6 YADA 9 KANALLI KUMANDAYI 4 KANALLI HELİKOPTERE TANITMA İMKANIMIZ VARMIDIR ACABA

Efe seleker
Efe seleker

abi ben bir tane black wolf aldım ama bozukmu
bilmiyorum 1saat cıvarı şarjda bıraktım bir şey olmadı helıkopterim küçükcevap verirsen sevinirim

Yunus görgün
Yunus görgün

İsa bey, Dediğiniz ürünü buldum fakat mode 2 kumanda veriyor . Ben sağlağım bu ürünü kullanabilir miyim kullanamazsam bana bu Ürünün mode 1 kumandalısını bulabilir misiniz ?

berkay aşkın
berkay aşkın

v911 var elimde fakat kanadın üstünde dönen şeyler kırıldı ne yapmalıyım

Hakan çakir
Hakan çakir

Mrb isa bey suan gg da 149 tl v911 var sizce almalimiyim onu pro olan modelimi?urunu inceleme sansiniz varmi acaba? V911 4 KANAL PROFESYONEL HELİKOPTER VERSİYON 2
2XYEDEK ANA PERVANE+YEDEK BATARYA+KUYRUK PERVANE
(#175383463)Fiyat: 146

Yunus görgün
Yunus görgün

Merhaba Îsâ bey , ben walkera ladybird v2 aldım . Ladybird Ün kumandası devo 4 (4 kanallı kumanda). E flite u2980 umx BNF alıcam acaba devo 4 ile uçurabilirmiyim ?

Yunus görgün
Yunus görgün

İsa bey , rc airplane alıcam fakat karar veremiyorum . Fiyat aralığım 100-300 tl arası . Şimdiden teşekkürler

taner gormek
taner gormek

Merhaba
Walkera DEVO 7 2.4GHz 7-channel Devention Transmitter Without Receiver
Walkera Super CP 6CH 3D Flybarless 3-Axis-Gyro RC Helicopter BNF
Ben bu iki urunu banggood dan almak istiyorum fiyat uygunmudur sizce yada iyi bir secimmidir yardimci olabilirmisiniz tesekkurler

taner gormek
taner gormek

Cok tesekkurler oncelikle vakit ayirip ilgilendiginiz icin paket icerigin bunlar bulunuyormus
Pakage Dahil: 1 x Walkera Süper CP 1 x 3.7V 240mAh Li-Po 1 x Kullanım Kılavuzu 1 x USB Kablo 1 x Denge şarj cihazı 1 x Audio Line

Daha once 6 kanalli kullanmadim fakat denemek istiyorum . Istanbul ikamet ediyorum turkiyede onerebilcegiz 6 kanalli satis yapan uygun fiyat kalite marka varsa onlarada yönelebilirim yardimci olursaniz

mirac oz
mirac oz

İsa bey t11 var ben de uzun zamandır kullanmadım şimdi kumanda calışıyor ancak hareket yok aynı helikopter de calışıyor aynı hareket yok fikriniz var mı saygılar

barış duman
barış duman

Merhaba İsa Bey,
Benim bütçem 150-TL civarında.Almayı düşündüğüm model V911(değişik modelleride var sanırım model 1,model 2,pro gibi) Bnf olsun istemiyorum,Sanırım Bnf'leri kendiniz kurmanız gerekiyor diye biliyorum.Hazır kurulmuş şekilde olsun istiyorum.İçerisinde 5 adet batarya ve yedek parçaları olsun istiyorum.Bana önerebileceğiniz yurtiçi veya yurtdışı bir site,daha doğrusu "link" var mı?Linki gönderebilirmisiniz.Veya yurtiçi mağazada olabilir.Birde yurtdışı ile yurtiçi fiyat farkı bekleme süresi,garanti kapsamı veya mağazadan alıyor isek görerek almaya değecek bir farkmıdır?Şimdiden teşekkürler.

önder öztürk
önder öztürk

herkeze slm internette araştırma yaparken bu siteye rastladım yazıları okudum isa sarı bir çok kişiye yardımcı oldugunuzu gördüm banada yardımcı olursanız sevinirim.
ben çocuguma bir helikopter almak istiyorum ilk defa alacagım için çok kararsızım hiç bir bilgim yok bütçe olarak 1.000 tl ye kadar alabilecegim bi helikopter tavsiyeniz ne olur acaba saygılar.

Murat cokcalisan
Murat cokcalisan

Merhaba helikopterim 4kanalli ilk deneyim helikopterimdi sarzdan cikarip ucurayim deken oldugu yerde donmeye havalanmamaya basladi pervaneleri(ust taraftaki ve alt tarafraki) bazen carpisiyolar parvaneler hizlica donuyor ama ucmuyor

Mert Göçmen
Mert Göçmen

İsa Bey böyle bir video izlemiştim dümen ayarından helikopter düz durana kadar ayarlama yapıyordu.Onunla alakası olabilir mi??

Cüneyt ÇÖMLEK
Cüneyt ÇÖMLEK

İsa Bey merhaba. Bu güne kadar yazılarınız ve yorumlarınızdan çok faydalandım sağolun. Size danışacağım husus şu; walkera master CP helikopterimi fırçasıza çevirmek için 30 a. lik 2 adet fırçasız ESC ve 2 adet fırçasız motor aldım (ana motor ve kuyruk motoru). Li-Po Pil, ESC ve Motor birbirine uyumlu sıkıntı yok. Fakat sistem çalışmadı. Kumandam Devo 7, alıcı ise Devenletion RX2637H-D. Bu sistemi nasıl çalıştırabilirim yada eğer olmazsa bana tavsiye edeceğiniz 6, 7 veya 8 kanallı kumanda (TX) ve alıcı (RX) varmı. Acaba nerede hata yapıyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim. İlginize ve bilginize şimdiden teşekkür ederim.

Cüneyt ÇÖMLEK
Cüneyt ÇÖMLEK

Çok teşekkür ederim İsa Bey. Tavsiyeniz bana ipucu verdi. Büyük bir ihtimalle projemi gerçekleştiricem. Bu arada benimde ilk göz ağrım V911 ve hala kullanıyorum ama değişmeyen parçasıda kalmadı tabiki. Belli bir seviyeye gelmek kolay olmuyor. Sabır ve azim şart. Size kolay gelsin tekrar teşekkürler iyi günler.

melike
melike

merhaba, erkek arkadaşıma helikopter almak istiyorum da, yardımcı olabilir misiniz acaba? 200-300 aralığında bi limitle 🙂 ama hayalindeki büyük boy bi helikopter

melike
melike

Rica etsem son olarak bu urune bakabilir misiniz? 1 yedek parca imkanini bilemedim, onun dişinda ki özellikler istediğim gibi de, size danismak istedim

yalçın şenel
yalçın şenel

Merhaba, linkteki helikopteri toys tan çocuğuma aldım. Helikopter kumadadan şarj oluyor ve pilleri emiyor nerdeyse 2 şarjda yeni pil istiyor. kutuda sarj aletide yok. yukarıdaki resimdeki şarj aleti sanırım bizimkine uyuyor. o şarj aletine nasıl ulaşabilirim bilgi verirseniz çok memun olurum....

serkan demirel
serkan demirel

Evet İsa Bey tırtıklı olan tuş.Eşlestirme dediğiniz hareketi anlayamadım. her kullanımda gazı yukariya itip geri çekmeden kumanda görmüyor.

serkan demirel
serkan demirel

Evet öyleydi sorunum ama azonce çözüldü. Gazı sonuna kadar verip geri alınca hemen görüyor. Ancak bukezde gazın yanında bulunan gaz ayar düğmesi tepki vermiyor.yada ben ayar
yapamadım.

serkan demirel
serkan demirel

İsa Bey Merhaba.
Ikinci el mjx f45 aldım. Heliyi ve kumandayı ilk açışta yaklaşık 15 dk.geç algılıyor. Acaba ayar falan mı gerekiyor.
Teşekkürler.

nur zantur
nur zantur

merhabalar İsa Bey. ben nişanlım için hediye alıcam. helikopterlere dair hiç fikrim yok. araştırıyorum ama bi şey anladığım da söylenemez. yorumlarınızdan yola çıkarak yedek parça ve teknik servis imkanı sunan sitelerden birinden almak istiyorum. topmodels dışında başka önerebileceğiniz bir site var mıdır ? bir de topmodelste
F400D 2.4 GHZ Dış Mekan Helikopter Seti kodlu helikopter dikkatımi çekti. 4 kanal.fiyatı da 800 lira.kullanılı mıdır ,her hangi bir fikriniz var mı ?

nur zantur
nur zantur

ilginiz için tşk ederim. sahibinden.com a baktım. kelebekhobi sitesinden oldukça fazla model var. bnm için pek bir şey ifade etmiyor ama. rica etsem
Rc Uzaktan Kumandalı 4 Kanal Metal Coaxiel Helikopter
Rc Uzaktan Kumandalı 82 cm Model Helikopter
Oto modlu 3.motorlu Flybar Paddle'lı rc model helikopter
78 cm En Büyük Tek Rotorlu Helikopter bunlara bakabilir misiniz?
işin içinden çıkamıyorum

Şeyhmus ebinç
Şeyhmus ebinç

Tekrar merhaba Îsâ bey 6 kanal yakıtlı bir model almayı düşünüyorum marka ve model için yardımcı olursanız ve nerden temin edebilirim 2. Elde olabilir

Enes Sağlam
Enes Sağlam

Merhaba İsa Bey;

Ben 3.5 KANAL 44-46 Cm HELİKOPTER YR-577-2 Aldım gayette güzl birşey belki almadan önce bu sayfayı görseydim dandik bir şey almazdım olan oldu aldık bir kere bir konu hakkında sorum olacaktı. Ben bundan 2 tane aldım daha doğrusu biri benim biri arkadaşın tabi bunu beraber kullanamıyoruz Frekanslarımız birbiri ile uyumlu (TEK KOL 2 SİNİDE YÖNETİYOR RAHAT) ondan bir çözümü var mıdır frekans ayrı değiştirilir mi acaba ?

Enes Sağlam
Enes Sağlam

İsa bey , her türlü denedik sorun kumanda adamlar öyle bir kumanda yapmış ki çocuk uzaktan kumandalı arabasını kullanırken ben kumandayı açıyorum Araba çalışmıyor. tek kolla 2 helikopter ayni işlevi rahat yapıyor bizim tek seçeneğimiz hem helikopter ve kumandanın frekanslarını değiştirmek lazım bunu bir yöntemi varmı acaba ?

halil ibrahim
halil ibrahim

Bıkmadan usanmadan benzer sorulara cevap verdiğiniz için sizi tebrik ederim : ) cheerson x10 mini quad ve wltoys977 siparişi verdim. cheerson ile başlangıç sonra wltoys kumandası ile simülasyon çalışıp direk 6 kanallıya geçiş yapacaktım lakin kumandanın pc bağlantısının mümkün olmadığını yorumlardan öğrendim, dolayısıyla sim kumandası almak şart oldu. Soruma gelince v977 modelinden önce v911 pro 4 kanallı ile başlangıç yapmanın faydalı olacağını yazmışsınız peki v977 kumandası ile 911 i çalıştırabilir miyim? Ona göre kumandasız v911 sipariş edeceğim.

Ayşenur ÖRS
Ayşenur ÖRS

İsa Bey,
Sahibinden.com da bir ilanda i-heli karbon fiber gövdeli helikopter gördüm ve ilan sahibi uçuş süresinin 40 dk olduğunu söyledi. Mümkün müdür? t11 standart batarya ile 35 dk. uçabildiğini ama çift batarya ile daha uzun sürdüğünü söylüyor.

Salih Kaya
Salih Kaya

Anlamadığım şey şu mode 1`in kumandasında sol tarafında sağ sol , sağ taraf ise ileri geri yapmıyor mu?
Mode 2 de ise sol taraf ileri geri, sağ taraf sol sağ hareketini yapmasını sağlıyor dimi kumandada

cemal
cemal

İsa Bey merhabalar kumanda almak istiyorum fakat 2 ürün arasında kararsız kaldım
sizce flysky fs-t6 yada flysky fs-i6 bunların arasında fark nedir siz hangisini tavsiye edersiniz yada bu fiyatlarda daha iyisi başka bi ürün var mı teşekkürler.

Ayşenur ÖRS
Ayşenur ÖRS

İsa Bey,

Cevabınız için teşekkürler. Son bir sorum olacak. Şuan birkaç ürün araştırması yaptım. RCX F2 Süper Fighter 4 kanal, Vardem 4.5CH Gyrolu 4 kanal bu iki üründen hangisini önerirsiniz?

Salih Kaya
Salih Kaya

İsa bey satın alırken karşımıza iki seçenek çıkıyor

Mode 1 (Right Hand Throttle) Mode 2 (Left Hand Throttle) bunlar nedir ben solağım hangisini seçmeliyim sizce?

Ayşenur ÖRS
Ayşenur ÖRS

Ayrıca V911 için internetten baktığım birkaç ilanda uçuş süresi 10-15dk olarak belirtilmiş doğru mu? Doğru ise 25-30 dakikalık modeller yeni başlayan için zorlar mı? Zorlamaz ise önerebileceğiniz model var mı? 🙂 Alışveriş sitelerinden almak güven vermiyor açıkçası elden alabileceğim yerler var mıdır? 🙂

Ayşenur ÖRS
Ayşenur ÖRS

Merhaba İsa Bey,
Erkek arkadaşım için hediye alacağım. Başlangıç için herkese V911 önermişsiniz. İstanbul'da temin edebileceğim yerler var mıdır sıfır model?

İsmail

İsa hocam bilgilendişrme için teşekkürler. Bende bu hobiye bir başlangıç yapmayı düşünüyorum. Direk yakıtlı 6 kanal bir helikopterle başlarsam sorun yaşarmıyım? Bu konuda acelecilikmi yapmış olurum. teşk.

yavuz
yavuz

İsa Bey meraba ben daha once cok 3 kanallı heli kullandım ilk defa 4 kanallı almayı dusunuyorum
trex 100 x modeli var kafamda kumandalı 106 dolar
bi de esky lama v4 var oda 90 dolar a var siz hangisini tavsiye edersiniz ?
Cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim..

Hasan Başoğlu
Hasan Başoğlu

Teşekkürler, sayenizde bilgi sahibi oldum, 11 yaşındaki oğlum için v911 sipariş ettim. Gelince yorumlarıı yazarım.

Yıldıray YIldırım
Yıldıray YIldırım

Merhabalar yorumların başında 5 adet sipariş verebilirsiniz demişsiniz ama sipariş esnasında tc kimlik no vermiyoruz etmiyoruz memlekette bu isimle sadece biz yokuz ya bunu nasıl ayırt edebiliyorlar farklı adreslere isteyebiliriz veya misalen konusuyorum ahmet yıldırım adına verılen bır sıparısı bır dıgerınde kardesımz adına mehmet yıldırım adına verebılırız bunu cozebılıceklerını sanmıyorum

Şahin Taşar
Şahin Taşar

İyi günler İsa Bey. Acaba Yurtdışından istediğimiz her zaman sipariş verebilir miyiz? Bunun belli bir kısıtlaması var mıdır?

sertunç ceseroğlu
sertunç ceseroğlu

üstadım tavsiyene uyup v911 ile başladım ve belli bir yere geldim , ayrıca simulasyon kumandası ile de çalışıyorum. 6 kanal için henüz erken ama, artık daha büyük 4 kanallı bir heli düşünüyorum.
f45 dual brushless ile f49 arasında kaldım, hangisini tavsiye edersin ?
f49 daha güçlü sanırım ama f45 de direk stok olarak brushless alınabilmesi bir artı bence.
boyutları da hemen hemen aynı sanki. teşekkürler şimdiden.

sertunç ceseroğlu
sertunç ceseroğlu

teşekkürler cevap için,
anladığım kadarıyla f45 brushless yerine f49 + brushless kit daha iyi.
direkt f49 satılsa keşke brushless.
yabancı forumlarda da f45 te yanlış ne varsa mjx firması bunu f49 da düzeltti şeklinde bir yazı okudum bugün. tek seferde alamam ama sanırım f49 alıp birkaç ay sonra brushless kit almak daha doğru bir seçim olacak.

Furkan Akkurt
Furkan Akkurt

İsa abi ben skylark 4 kanallı helikopter sipariş ettim tavsiye edermisiniz ? Sadece 52.90 TL pahalı gibi ama modern. Avatar olmasına rağmen çok ucuz . arttırıcılar normalde 40 - 50 dolar ? İsa abi cevap ver.

Furkan Akkurt
Furkan Akkurt

Geldi ve çok iyi uçuyor . Ben herkese tavsiye ederim

Furkan Akkurt
Furkan Akkurt

İsa abi ben 20 cm lik helikopter in motorunun ucundaki beyaz plastik çark parçalandı nereden bulurum

Niyazi Samsa
Niyazi Samsa

Benim uzaktan kumandalı helikopterim havada dönüp duruyor ne yapabilirim

Şahin Taşar
Şahin Taşar

İyi günler İsa Bey kolay gelsin. Ben banggood sitesinden ilk defa alışveriş yaptım fakat gönderim 2'ye bölündü. Para vererek track numarası almıştım fakat bu numara ilk paket için geçerli olup ikinci pakete numara alamamışım. Şimdi size sorum şu olacak kodsuz olan paketim kodlu olandan 1 gün önce çıkmış. Kodlu olan paketim türkiyeye geldiğinde kodsuz olan da gelmiş olur mu? Kodlu olanın nerede olduğunu öğrendiğim zaman kodsuz olan paketimi de aynı yerden alabilir miyim? Bunu nasıl taip edebilirim bana bir mantık bir yön gösterebilir misiniz?

Ayşegül yüksel
Ayşegül yüksel

ISA bey merhaba yine ben, mediamarkt ten v-911 sipariş etmiştim bazı nedenlerden dolayı ürünüm gecikecek sanırım gittigidiyor dan v-911 sipariş etmemi önerir misiniz bilginiz var mi... Hediye alacağım kusursuz halletmek istiyorum kusura bakmayın biliyorum belki alanınıza girmiyor ama

nur
nur

merhaba isa bey, bahsettiğiniz bu ürünü (V911) bugün için ankara da nerden temin edebilirim?

AhmetO
AhmetO

İsa bey V911 pro denge çubuklarını kırdım ve sizin yeni başlayanlar uyarını daha iyi anlıyorum simdi Banggood baktım iki farklı denge çubugu var siz hangisi tavsiye edersiz cok kolay kırılıyor ama makine cok salam 🙂

AhmetO
AhmetO

ben siparişi verdim ama açikçası denemek istiyordum diğer denge çubugu önemli bi fark varmı kontrol acisindan veya dayanıklılık olmazsa değiştieriyim diğeri sanki daha ağir gibi ayrıca ben helicopterde bulunan anteni kırdım ama sorun yok sor olamaz değil mi

isa akdeniz
isa akdeniz

Sevgili adaşım merhaba, Ben yeni başlamak istiyorum ve aklımda ki Quadcopter cameralı uzun menzilli ve uçuş süresi uzun olan bir şey istiyorum ve tabi ki de kaliteli olsun istiyorum bütce konusunda sıkıntı yok tavsiyeniz benim için önemli. Teşekkür ederim.

abdullah karaal
abdullah karaal

isa abi ben 14 yaşındayım yaşıma göre wltoys v911pro v2 var banggood.com da ondada kutunun içeriğinde helikopterin pili yok bide internete güvenemiyorum bide 80 tl bütçem var ne önerebilirsiniz elden alabileceğim bir yer olsun mümkünse bide rüzgara dayanıklı istiyorum hemde büyük istiyorum yardımcı olabilirmisin tanıdığınız bi dükkan varsa önerebilirmisiniz

Ayşegül yüksel
Ayşegül yüksel

Merhabalar Isa bey harika bir iş çıkarıyorsunuz bende sizin yorumlarınızı okuyarak V-911 sipariş ettim media markttan 180 tl. Inşallah bir an evvel gelir