Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Hubsan X4 H107L Mikro Quadcopter İncelemesi

11 Mayıs 2014 Pazar 33 yorum İsa Sarı

Radyo kontrollü quadcopter, yani dört pervaneli helikopter tarzı modeller son yıllarda her açıdan hayli çeşitlendi. Havadan görüntüleme için tasarlananlar, aksiyon ya da yarış için geliştirilenler, ev içinde kullanılabilecekler derken, pek çok kategoride sayısız ürün piyasayada söz sahibi olmaya başladı. Gerek kullanım amaçları, gerek boyutları bakımından, hemen her seviyede herkese hitap eden modeller bulabilmek mümkün. Hubsan firmasına ait H107L kodlu X4 modeli de mini-mikro arası bir sınıfta değerlendirilebilecek ve başlangıç için başarılı sayılabilecek bir ürün.

Mahmut Baba'nın tarafıma gönderdiği Hubsan X4, diğer bir ifadeyle Hubsan H107L, yetişkin bir insanın avuç içini kaplayacak büyüklükte bir model. Ev içinde ve rüzgarsız havalarda dış mekanda uçurmak için bire bir. Her ne kadar oyuncak sınıfı altında değerlendirilse de, bu hobiye yeni başlayanların ve bilhassa ileride profesyonel quadcopter, hexacopter gibi çok pervaneli ürünleri kullanacakların ilk edinmeleri gereken örneklerden biri durumunda Hubsan X4. Dolayısıyla başlangıcı bu tür uygun fiyatlı ve yedek parçası kolaylıkla bulunabilen mini modellerle yapmak her açıdan avantajlı olacaktır. Ayrıca bu tür mikro modeller hem uçuş becerilerinin gelişmesi hem de quadcopterlerin çalışma ilkelerinin benimsenmesi açısından da fayda sağlayacaktır.

Hubsan X4, aslında klasik Hubsan H107'nin geliştirilmiş bir versiyonu. Hubsan, kullanıcılardan gelen yorumları dikkate alarak hem uçuş karakteristiği, hem görünüm hem de ışıklandırma sisteminde birtakım iyileştirmeler yapmış. Kauçuk ayaklar, kasa altına alınmış kablolar, daha canlı LED ışıklar ve daha stabil bir uçuş sağlayan yeni bir kontrol kartı yapılan iyileştirmeler arasında. Ayrıca bu modelde malzeme kalitesi artırılmış ve daha sağlam, çarpmalara karşı daha dayanıklı bir plastik kullanılmış. Kumanda üzerindeki sağ çubuğa basılınca "Expert" yani uzman moduna geçilmesi de bu sürümdeki yeniliklerden bir diğeri.

Hubsan X4'e ait detaylara geçmeden, kutu içeriğini aktarmak istiyorum. Hubsan X4'ün son derece portatif ve şık kutusu içerisinden şunlar çıkmakta:

  • Hubsan X4 quadcopter
  • 3.7 V 240 mAh batarya
  • 2.4 GHz uzaktan kumanda
  • USB şarj cihazı
  • 4 adet yedek pervane
  • Kullanma kılavuzu ve bilgilendirme kağıdı

Hubsan X4'ün Genel Özellikleri

Daha önce de belirttiğim gibi, avuç içine rahatlıkla sığabilen Hubsan X4, ev içinde sorunsuzca kullanılabilecek bir model. Modelin üzerinde toplam 4 adet LED ışık bulunuyor ve bu ışıklardan ikisi mavi, geri kalan ikisi ise kırmızı renkte. Bunların yanı sıra cihazın ön yüzünde göz şeklinde iki mavi led daha yer almakta. Tüm bu ledler güneşli havada pek fark edilmese de, özellikle loş ışıkta ya da karanlıkta son derece şık bir görüntü sunuyor. Ayrıca yine loş ortamlarda yön tayini için de bu LEDler kullanılabilir. Cihazın pervaneleri de birbirinden farklı renklerde geliyor. Bunlardan ikisi siyah, ikisi beyaz. Beyaz pervaneler quadcopterin ön tarafını, siyah olanlar ise arka tarafını işaretliyor. Yine yön tayini için bu ayrım kullanılabilir. Kutu içerisinden bir pervane koruyucu çıkmadı, ama uçuş sırasında pervanelerin zarar görmesini istemiyorsanız uygun bir pervane koruyucu satın alabilirsiniz. Ürünün ağırlığı ise toplamda 27.8 gram ve sesi de büyük bir sivrisineğin vızıltısını andırıyor. Fakat bu sesin rahatsız edici olmadığını belirtmeliyim, zira bir süre sonra kulağınız sese alışıyor.

Hubsan X4 H107L Quadcopter'e yakından bakış

Hubsan X4 H107L Quadcopter'e yakından bakış

Hubsan X4 H107L Quadcopter kutu Hubsan X4 H107L Quadcopter yedek parça Hubsan X4 H107L Quadcopter kumanda

Hubsan X4 RTF, yani uçuşa hazır olarak kutundan çıktığı için, sadece batarya bağlantısını yapıp kumandaya 4 adet AAA boyutlu kumanda pilini yerleştirdikten sonra kullanmaya başlayabilirsiniz. Ürünün bataryası yaklaşık %40-%50 oranında dolu olarak geliyor. Uçuşa başlamadan önce kutudan çıkan USB şarj cihazını kullanarak, 240 mAh'lik bu bataryayı tamamen şarj edip daha fazla uçuş süresi elde edebilirsiniz. Bataryayı şarj etmek içinse, şarj cihazını önce bilgisayarınızın USB yuvasına takıp ardından batarya kablosunu şarj cihazının ucundaki kabloyla birleştirmek gerekiyor. Şarj işlemi esnasında cihaz üzerinde bir kırmızı ışık yanacak. Şarj tamamlandığında ise ya bu ışık yanıp sönmeye başlayacak ya da tamamen sönecektir. Boş bir bataryanın şarj edilme süresi ise yaklaşık 30 dakika. Yeri gelmişken biraz da uçuş süresinden bahsedeyim. Ürünün teknik özelliklerinde uçuş süresi 9 dakika olarak verilse de, bu süre en fazla 6 dakikayı buluyor. Açıkçası kullanım tarzınıza bağlı olarak bu süreyi artırmanız mümkün, fakt her durumda, toplamda en fazla 7 dakikalık bir uçuş süresi elde edeceksiniz. Bu da, bu tarz bir ürün için normal bir değer kabul edilebilir. İsterseniz Hubsan X4 için tasarlanmış olan daha yüksek kapasiteli bataryalardan satın alabilir ve uçuş süresini birkaç dakika artırabilirsiniz.

Hubsan X4 H107L Quadcopter fiyat

Hubsan X4 avuç içine rahatlıkla sığıyor.

Ürünün uçuş karakteristiği konusunda söylenebilecekler aslında benzerleriyle hemen hemen aynı. Hubsan X4, boyutundan dolayı oldukça stabil bir uçuş sergiliyor. Kapalı ortamlarda rüzgar bulunmadığı için savrulma yok, fakat dış mekanda rüzgarın şiddetine de bağlı olarak, stabil bir şekilde uçurmak için biraz çaba sarf etmek gerekiyor. Kontrol mesafesi yaklaşık 50 metre olan Hubsan X4'ün 2.4 GHz frekansında çalışan kumandası üzerinde trim ayarlarını yapmaya sağlayan tuşlar bulunuyor. Komut verilmeden sağa sola ya da ileri geri savrulmalar varsa, savrulmanın olduğu yönün tersine yapacağınız trim ayarlarıyla bu durumu ortadan kaldırabilirsiniz. Trim ayarlarının hangi yönde hangi derecede olduğunu kumanda üzerindeki ekrandan da takip edebilirsiniz.

İleri Seviye Özellikler

Hubsan X4, temelde iki farklı uçuş moduna sahip: normal ve uzman (Expert). Kumanda ile eşleştiği anda normal modda çalışan cihaz, sağ çubuğa basılması halinde Expert moduna geçiyor. Bu modda kumandadan yapılan yönlendirmelere daha hızlı tepki veriyor ve daha atik bir hale geliyor. Özellikle rüzgarlı havalarda ya da "aksiyon" tarzı kullanımlar yapılmak istendiğinde bu mod aktif hale getirilebilir. Bu mod ayrıca cihazın takla atmasını da sağlıyor. Hubsan X4'e -tabir yerindeyse- takla attırmak için Expert modunda, takla attırmak istediğiniz yönün tersinde ve ardından diğer yönde hızlıca komutlar vermeniz gerekiyor. Yalnız, bu işlemi cihaz en az 3-4 metre yüksekteyken yapmanızı tavsiye ederim, aksi halde yere temas edebilir. Ben de denemelerim sırasında cihazı birkaç sefer yere (daha doğrusu halıya) çarptırdım, ama en ufak bir hasar dahi almadan cihaz kendini toplamayı başarabildi. Takla işleminin hemen ardından gaz miktarını artırmanız da cihazın kendini daha hızlı toplamasına yardımcı olacaktır.

Biraz da Hubsan X4'ün kalibrasyon özelliklerinden bahsetmek istiyorum. Kumanda ve cihaz arasındaki komutlar sağlıklı bir şekilde gidip gelmeyi bıraktıysa, diğer bir ifadeyle cihaz, kumandadan verilen tepkilere anında yanıt vermiyorsa ya da çeşitli yönlerde savrulmalar oluyorsa, bu kalibrasyon işlemlerini yapabilirsiniz. Kalibrasyon işlemlerinden ilki kumanda için, ötekisi ise quadcopterin kendisi için. Bunların nasıl yapılacağını yukarıdaki 11 dakikalık videoda izah ettim. Dolayısıyla tekrara düşmemek için buraya yazmayacağım. Yine de ben, belirli aralıklarla bu kalibrasyon işlemlerini yapmanızı tavsiye ederim. Cihazınızın ilk günkü performansla ve sorunsuz bir şekilde çalışmasını devam ettirebilmesi için bu bir bakıma şart.

Hubsan X4 H107L Quadcopter şarj cihazı Hubsan X4 H107L Quadcopter kutu içeriği Hubsan X4 H107L Quadcopter yedek parça

Satış, Fiyat ve Yedek Parça

Hubsan X4'ü Türkiye'ye bol miktarda getiren ve satışını yapan firma Mahmut Baba'dır. Buraya tıklayarak firmanın web sitesine erişebilir ve ürün siparişi verebilirsiniz. Şu anda 139 TL + kargo bedeli ile satılan ürünü bu yazı aracılığıyla satın alanlar ücretsiz kargo imkanından faydanalabilirler. Kapıda ödeme seçeneği de sunan Mahmut Baba'da ürünün çeşitli yedek parçalarını, ayrıca kapasitesi artırılmış bataryalarını da bulabilirsiniz. Yeşil, kırmızı gibi farklı renklerde pervaneler de yine bu site üzerinden satın alınabilir. Yedek parça imkanı, uygun fiyatı ve kullanım kolaylığıyla Hubsan X4'ü bu hobiye yeni başlayacak olanlara tavsiye ederim. Ayrıca Hubsan X4, sevdiklerine hediye düşünenlere iyi bir alternatif olarak düşünülebilir.

, , , , , , , ,

33
Bir yorum yapabilir veya soru sorabilirsiniz.

avatar
17 Yorum konuları
16 Konu cevapları
1 Takipçiler
 
En çok okunan yorum
En fazla talep alan yorum
18 Yorum yazarları
Haşmet ÖZAVCIFurkan BeyhanAltay Aslanermetin erbay Son yorum yazarları
  Abone ol  
en yeni en eski en beğenilen
Şunları bildir:
Haşmet ÖZAVCI
Haşmet ÖZAVCI

İsa bey sağlıklı günler diliyorum torunumun Hubsan X4 H107L mini Drone var bunun ön sol motoru çalışmıyor nereden temin edebilirim söz verdim yapmam lazım.Selam ve sevgiler.

Haşmet ÖZAVCI
Haşmet ÖZAVCI

İlginize sonsuz teşekkürler ancak ben hiç bu siteden alışveriş yapmadım keşke yurtiçi olsaydı ama neyse sağlık olsun yinede yardımlarınıza çok teşekkür ediyorum sağolun varolun.

Furkan Beyhan
Furkan Beyhan

Elinize sağlık İsa Bey, çok faydalı bir tanıtım olmuş.

Bizde Hubsan spyder x4 mını var.O gün aldığımızda uçurduk evde fakat sonradan havalanmamaya başladı.Videolarınızdan resetledim kumandayı ve cihazı ama hala uçmuyor.Ne tavsiye edersiniz işin üstadı olarak.Ya da nerede yaptırabilirim bilginiz var mı ?

Altay Aslaner
Altay Aslaner

Kolay Gelsin ben Hubsan x4 H501s almayı düşünüyordum nerden alabilirim ürün 154 euro civarında gümrükte sıkıntı olurmu banggood tan söylesem

metin erbay
metin erbay

gaz tuşu solda basınca çalışıyor

sezer çelik
sezer çelik

ben bu cihazı almayı düşünüyordum siteye giriyorum ama sadece kuluçka makineleri var bu quadcopter i bulamadım link atarmısınız

Seda
Seda

İsa bey merhaba cx30 w quadcopterim i suya düşürdüm bataryayı taktığım zaman sadece ışıkları yanıyor kamerası sağlam durumda ne olmus olabilir kurtarılabilir mi?

suat coşkun
suat coşkun

Merhaba İsa Hocam, ben Hubsan x4 Quadcopteri almadan önce çok araştırdım ve en son sizin video ve yazılarınızı gördüm videolarınızdan sonra bu aleti almaya karar verdim mahmutbaba dan satınaldım ama n11.com üzerinden. neyse ürün gerçekten anlattığınız gibi çok güzel ve dayanıklı ama şarjı çok cabuk bitiyor şunu sormak istiyorum ben bu cihazın bataryasını PC yerine LG şarz cihazımın adaptörüne takıp direkt prize bağlasam olurmu batarya kaldırırmı bunu bir sıkıntı olurmu patlama falan. bu konuda beni bilgilendiririseniz sevinirim. teşekkürler.

emre aslan
emre aslan

Merhaba quadcopterim calisiyordu videoda izledigim kalibrasyon islemlerini yaptiktan sonra sol lojistigi yukari kaldırdım ucurmak icin ama kumanda calismiyor ne yapabilirim

inanc cakil

merhaba hocam cihazı aldım trim ayarlarını bilmedigim için ilk ucuruşta çarpıp pervaneyi egdim pervaneyi degiştiriyim derkende motor elimde kaldı.aliexpresten motor aldım bugun geldi taktım butun ayarlarını yaptım düz bi şekilde havaya kalkıyor 1 metre ye geliyor fakat sag sol yaptıgım zaman irtifa kaybederek saga dogru gidiyor ve yere çakılıyor. bununda bi ayarı felan varmı acaba sol tarafda altlı üstlü olan dügmeler ne işe yarıyor bulamadım onlarla bir alakası varmı acaba. yardımcı olursanız çok sevinirim o kadar hevesle aldım ve şuan çöpe atacak duruma geldim.

Atakan
Atakan

Merhaba isa bey,
Ben bu aleti ucururken kaybettim. Kumanda falan hepsi duruyor. Acaba sadece ucagi alabilir miyim?

Serkan Can
Serkan Can

İsa bey, bu ürüne benzeyen, biraz büyük de olabilir, kameralı, mümkünse foto çekebilen, max 250TL, hafif rüzgarda da uçabilecek bir ürün tavsiyeniz ne olur, nereden alınabilir?

Osman UZEL
Osman UZEL

Merhabalar,
Oğlum için ABD'den v343 Sea Glede quadcopter aldım, ama maalesef kumanda ile quad. bağlanamıyor.
Türkiyede de benzer ürün bulamadım, ulaştığım yerler sizi referans gösterdi.

Bağlantı için ne yapmalıyım, yardımcı olursanız çok memnun olurum, teşekkürler.

esogü
esogü

merhabalar H12C modeli almayı dusunuyorum .Tavsiye edermisiniz ? Sizce doğru bir karar mı?

emre toprak
emre toprak

Merhaba İsa bey.yaklaşık 1 hafta önce aldığım hubsan x4 ün kumandasında şöyle bi sıkıntı oluştu;
normalde ilk kalkışı sağlayan sol joistik'in görevi sağdaki joistik'e geçmiş durumda.yani sol kolu yukarı doğru kalrırarak değilde,sağdakini aşağı çektiğim gaz veriyor artık.bu konuda yardımcı olabilirmisiniz acaba?
teşekkürler...

Atakan Karaörs
Atakan Karaörs

İlk modelimdi bu benim... Ne kadar da özlemişim 🙂 Ben de dediğiniz gibi başlangıcı bununla yapmıştım, kesinlikle herkese tavsiye ederim. Daha duruyor odamda bir köşede, canım sıkılınca uçuruyorum.

ersin ezgu
ersin ezgu

Cok basarili bir tanitim. Ayrica firma ucretsiz kargo ve zamninda gonderim saglamis durumda. Urunu aldigim günden beri teknik bilgi konusunda desteğini esirgemeyen mahmut baba ya tesekkur ederim