Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Yeni Bir Fenomen: agar.io

17 Mayıs 2015 Pazar 14 yorum İsa Sarı

Gün geçmiyor ki internet üzerinde "Bunu ben niye akıl edemedim?" dedirtecek farklı fikirler, farklı uygulamalar ortaya çıkmasın. İnsanoğlu olarak ürünleri, daha doğrusu "olgu"ları hızlıca tüketmeyi sevdiğimizden, bu tüketim ihtiyacımızı internet gibi sanal ortamlara da aktarıyoruz işin gerçeği. İşte, tam da bu noktada, aslında sadece birkaç saatte üretilebilecek, oldukça basit bir uygulama "farklılık" ihtiyacından ortaya çıkmış olarak karşımızda duruyor: agar.io

Agar.io, aslında ağ tabanlı bir oyun. Bu oyunu oynamanız için ihtiyaç duyacağınız tek şey bir internet bağlantısı. Oyun dediğime bakmayın, oyunluk bir tarafı da yok açıkçası: ne bir grafik, ne bir ses, ne bir müzik. Buna rağmen bu ufak uygulama, "Bağımlılık nedir?" diye soranlara "Bağımlılık agar.io'dur." cevabını verdirtecek derecede bir fenomen halini aldı. Mantığı da oldukça basit: Biz, yuvarlak bir hücreyiz ve amacımız "büyümek", ardından başka hücreleri "yutmak" ve daha da büyümek, en büyük olmak. Metaforik kullanımın dikkatinizi çektiğini hisseder gibiyim. Her neyse... Oyun böylesine basit bir kural üzerine kurulu. Yeni doğmuş bir hücre olarak saniyeler içerisinde başkaları tarafından yutulabilir veya en büyük hücre olarak diğerlerinin etrafınızda pervane olacağı şekilde genişleyebilirsiniz.

Agar.io Nasıl Oynanır?

Oyuna başlamak için öncelikle agar.io adresine girmeniz ve "Nick" ifadeli kutucuğa bir takma ad yazmanız gerekli. Ardından, hemen altındaki kutu üzerine gelerek hangi bölgede oynayacağınızı seçmelisiniz. Burada en mantıklı tercih "Europe" olacaktır. Bölge kısmının hemen yanından ise bireysel olarak mı yoksa takım olarak mı oynamak istediğinizi belirtiyorsunuz. Bireysel oyun seçeneğinde tek başınızasınız, fakat takım oyununda her takım bir renk grubuyla temsil ediliyor. Seçimizini yapıp gerekirse ayar kısmından kendinize özel birtakım ayarları da yaptıktan sonra "Play" tuşu ile hücreler alemine dahil olabilirsiniz. Oynanış ise oldukça basit: Oyuna rastgele bir renkte, en ufak hücre boyutuyla dahil oluyorsunuz ve ardından ilk başta kendinizden daha küçük renklerdeki sabit topları "yiyerek" büyüyorsunuz. Hücrenizi hareket ettirmek için farenizi kullanmanız yeterli. Fare imleci nereye bakarsa hücreniz de o yöne doğru hareket edecektir. Yeterli büyüklüğe ulaştıktan sonra kendinizden daha küçük oyuncuları (daha doğrusu hücreleri) yiyebilir hale geliyorsunuz, fakat ne kadar büyürseniz hareket hızınız o oranda düşüyor.

agar.io giriş ekranı

agar.io giriş ekranı

Oyunda aktif olarak kullanılabilen sadece iki tuş var: boşluk ve w. Boşluk tuşu sayesinde belli bir büyüklüğe eriştikten sonra bölünebilirken, w tuşu ile hücrenizden bir miktar parçayı dışarı atabiliyorsunuz. Boşluğa her bastığınızda hücreniz, hücre sayısı kadar ikiye bölünebilmekte. Örneğin tek hücreniz varsa ikiye, iki hücreniz varsa dörde bölünüyorsunuz bu sayede. Bölünmenin yönü ise fare imlecinin nerede olduğuyla ilgili. Yani bölünme, imlecin olduğu yöne doğru gerçekleşiyor. Bölünme sırasında bölünen hücrenin bir kısmı imlece doğru hızlıca atılıyor ve bu sayede önünüzdeki hücreyi yeme işlemi gerçekleşiyor. W tuşunu ise arkadaşlarınıza veya takımınızdakilere parça desteği sağlamak için kullanabiliyorsunuz, fakat bu parçaların rakip hücrelerce yutulmamasına dikkat edin. Aksi halde arkadaşlarınızın değil, rakibinizin büyümesine sebep olursunuz. W tuşu ile parça atımını aynı zamanda yeşil dişli görünümündeki mayınların etki alanını genişletmek için de kullanabilirsiniz. Yeri gelmişken, oyunda hayati öneme sahip bu yeşil mayınlardan da kısaca bahsetmek isterim. Mayınlarla aynı boyda veya onlardan daha küçük olmanız durumunda mayınlar size bir zarar vermiyor. Arkalarına gizlenip kamufle olabilir ve sizden daha büyük hücrelerin sizi yemesinin önüne geçebilirsiniz. Kendilerinden daha büyük olmanız durumunda ise bu mayınlar hücrenizi onlarca parçaya bölecektir. Sizden daha büyük bir hücre mayınlara yaklaştığında w tuşunu kullanarak mayının etki alanını düşman hücreye kadar genişletebilirsiniz.

agar.io'da bir birincilik anı

agar.io'da bir birincilik anı

Agar.io'nun oynanışını ana hatlarıyla bu şekilde açıklamak mümkün. Oyun ilk başlarda sıkıcı veya zor gelebilir, fakat zamanla, kullanıma alıştıkça, yukarıda da belirttiğim gibi, bağımlılık derecesinde sizi kendisine çekmeyi başarabiliyor. Oyunda takma ad kısmına ülke isimleri girerek o ülkenin bayrağını temsil edebilirsiniz. Örneğin takma adınızı "Turkey" olarak girdiğinizde hücreniz Türk bayrağı görünümünü alacaktır. Bunun yanı sıra 9gag, Earth, Moon gibi pek çok takma adı kullanarak, bunlarla ilgili kabukları taşır hale gelebilirsiniz.

Agar.io Taktikleri ve Tavsiyeler

Her oyunda olduğu gibi agar.io'da da pek çok taktik sıralamak mümkün. Bu noktada, yukarıda değindiğim hususlara ek olarak, birkaç madde daha sıralamak isterim:

  • Oyuna başladığınız ilk anda, en azından 4-5 kat büyüklüğe erişinceye dek sadece sabit hücrelerle büyümeye çalışın. Bu, size hem hareket imkanı sağlayacak hem de başka hücreler tarafından yutulmanız riskini bir nebze düşürüecektir.
  • Bireysel oyun seçeneğinde dahi başka oyuncularla ittifak içerisine girebilirsiniz. Yakınınızdaki bir hücreye parça göndermek, onunla ittifak kurmak istediğiniz anlamına gelecektir. Aynısı karşı taraf için de geçerli.
  • Mayınlar oyunda hayati öneme sahip. Yukarıdaki mayınla ilgili paragraf içerisinde yer alan taktikleri uygulamaya çalışın ve mayınları en iyi şekilde kullanmaya özen gösterin.
  • Bölünme de oldukça önemli bir özellik. Bölünerek yutmak istediğiniz bir hücrenin yarınızdan daha az büyüklükte olmasına dikkat edin. Bölünme işlemi sonunda hücrelerinizi boyutu azalacağı için, ava giderken avlanmanız durumu ortaya çıkabilir.
  • Sabit toplar belli aralıklarla yenilenmektedir. Bir süre, gerekirse mayınların arkasında hareketsiz kalarak topların yenilenmesi bekleyebilir ve ardından bu yenilenen topları yutmaya başlayabilirsiniz.
  • Oyun her nekadar sonsuz ve sınırsız bir alan üzerine kurulu görünse de, aslında gözle görülmeyen köşelere ve sınırlara sahip. Bu sınırlara ulaştığınızda daha fazla ilerlemeniz mümkün olmuyor. Köşeleri ve sınırları lehinize kullanmaya çalışın. Başka hücreleri bu köşe ve sınırlarda sıkıştırabilirsiniz, fakat aynısı sizin için de geçerli.

, , , ,

14
Bir yorum yapabilir veya soru sorabilirsiniz.

avatar
3 Yorum konuları
11 Konu cevapları
0 Takipçiler
 
En çok okunan yorum
En fazla talep alan yorum
10 Yorum yazarları
eren tarıVelihan çelikkfurkan imamoğlumendo agaAHMET HAKAN Son yorum yazarları
  Abone ol  
en yeni en eski en beğenilen
Şunları bildir:
Ahmet Sert
Ahmet Sert

Gençler agario da Proyum Ogrenmek istermisiniz

AHMET HAKAN
AHMET HAKAN

kardeş adam 5 parçaya bölünmüş her bir parçası mayınlardan daha büyük ama üsütnden geçtiği zaman mayının adam patlamak yerine büyüyor binevi mayın onun yemeği haline gelmiş durumda hack mi yoksa taktik mi

mendo aga
mendo aga

yok. 4 kez bölünürsün. oda çarpar. yani toplamda en fazla 16 parça olursun. 16 parça olunca da o dikenleri yutabiliyorsun :)))

furkan imamoğlu
furkan imamoğlu

ahmet hakan ben proyum ve bu bir hack deil 1 kere bölünüp mayında birini patlat diğer parçası ile ye büyürsün

eren tarı
eren tarı

arkadaşım ben oynayınca 14 parçaya bölündüm sen ne diyon

Velihan çelikk
Velihan çelikk

Senmi ben mi PROYUM 🙂 DAHA DÜN 84 BİN MAS YAPTIM

gülenay şahin
gülenay şahin

ben agario da yazışamıyorum(konuşamıyorum)

Ahmet Sert
Ahmet Sert

Gűlenay agarioda mesaj lasmak istiyorsanız agario camillayukle ve tampermonkey uzantısını ekle😘😘

onuraktoprak
onuraktoprak

camilla nedir.?

mendo aga
mendo aga

gülenay agario da yazısabilmek için. chrome da agartools eklentisini eklemen lazım .. onu aktifleştiriceksin. enable disable yazar. enable acık demek. sonra enter tusuna basarsın acarsın. ayarlar kısmından da oyun sesi var onları kapatabilirsin. vs..

Esra kalafat erdem
Esra kalafat erdem

Isim leri bulamıyorum

gülenay şahin
gülenay şahin

bence o topların isimleri

mendo aga
mendo aga

isimleri bulamıyorsan. ayarlardan kapatmışsındır. rengi isimi sesi ordan kapatıp acabiliyosun. tıklardan