Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Türkoloji Dergileri Listesi

11 Nisan 2015 Cumartesi 4 yorum İsa Sarı

Türkoloji alanında çalışan akademisyen sayısının artmasına bağlı olarak, bu alanda verilen eserlerin sayısında da artış gözlenmeye başlandı. Bunun sonucunda, alan çalışanlarınca yazılan makalelerin, tanıtma ve değerlendirme yazılarının, yabancı dillerden yapılan çevirilerin ve diğer pek çok türde akademik içeriğin yayımlanacağı ortamlara ve özellikle nitelikli akademik dergilere ihtiyaç duyulur oldu.

Batıda, Journal of the Royal Asiatic Society gibi neredeyse 2 asırdır aralıksız olarak yayımlanan köklü dergilerin mevcut olmasına rağmen, Türkiye'de maalesef doğrudan Türkolojiye yönelik içerik sunan, yaygın indekslerce taranan "uzun soluklu" dergilerden söz etmek mümkün değil. "Piyasa"ya çıkan çoğu dergi ya birkaç sayının ardından "kapanma"ya mahkum oluyor ya da unutulup arşivlerdeki yerini alıyor. Dahası, son zamanlarda yaygınlaşan elektronik dergilerde de bir standarda veya ilkeliliğe rastlamak zor. Yine de, verilen çabaların boşa gitmemesi için, Türkoloji alanında yayın yapan ve gerek elektronik gerek basılı olarak okuyucularla buluşan dergilerin listesini hazırlamanın alana katkı sağlayacağı düşüncesindeyim. Bundan hareketle, akademik nitelikteki Türkoloji ve Türk Dili ve Edebiyatı dergilerinin bir listesini hazırladım.

Listeye, aşağıdaki görsele tıklayarak ulaşabilirsiniz. Türkolojiyle dolaylı olarak ilgili dergilere de yer verdim. Listede eksiklik veya fazlalıklar olabilir. Katkılarınızı bekler, faydalı olmasını umarım.

Türkoloji Dergileri Listesi

, , , , , , , , , , , , , , ,

4
Bir yorum yapabilir veya soru sorabilrsiniz.

avatar
2 Yorum konuları
2 Konu cevapları
0 Takipçiler
 
En çok okunan yorum
En fazla talep alan yorum
3 Yorum yazarları
İsa SarıMerve Karaİsa Sarı Son yorum yazarları
  Abone ol  
en yeni en eski en beğenilen
Şunları bildir:
Merve Kara
Merve Kara

Ellerinize sağlık İsa Bey. Böyle bir listeye ihtiyaç vardı. Büyük bir eksikliği kapattınız. Teşekkürler...

İsa Sarı

Rica ederim Merve Hanım. Faydalı olması dileğiyle...

Kardeşim, yine faydalı bir doküman daha hazırlamışsın. Aslında bir de bu dergilerin tarandıkları indeksleri ve yıllık çıkış döngülerini gösteren ufak bilgileri de yazıya dahil edebilirsin.