Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Akademisyenlerin Facebook’u: Academia.edu

8 Ekim 2015 Perşembe 13 yorum İsa Sarı

Dünya genelinde sosyal medya, özellikle fotoğraf veya video paylaşımlarına esas olan, bunlara kıyasla daha az oranda da metin tabanlı paylaşımların bulunduğu ağ sayfalarıyla sınırlandırılmakta. Bu tür sosyal medya ortamları herhangi bir kısıtlama olmaksızın tüm insanların istifadesine açık olmakla birlikte, belli gruplara veya mesleklere yönelik sosyal medya benzeri paylaşım ve tartışma ortamı sunan sitelere rastlamak mümkün. Bunlardan biri de, akademisyenlere ve üniversite öğrencilerine yönelik tasarlanan academia.edu.

Bundan tam yedi yıl önce Richard Price tarafından kurulan academia.edu, şu anda yaklaşık 22 milyon aktif kullanıcıya sahip. Bu kullanıcıların büyük bir kısmını akademisyenler oluştursa da lisans, yüksek lisans veya doktora öğrencileri de herhangi bir kısıtlama olmadan siteye kaydolabilmektedir. Makalelerin, bildirilerin, kitap bölümlerinin, kitapların tezlerin ve daha pek çok yayının/etkinliğin paylaşıldığı site, paylaşımın yanı sıra "tartışım"a da imkan vermektedir. Site üzerinden, çalışmakta olduğunuz bir konu ile ilgili sorular sorup başka akademisyenlerin veya ilgililerin görüşlerini alabilir, makale veya diğer akademik çalışmalarınızı tüm dünyadan kullanıcıların kullanımına sunabilir ve yayınlarını yakından takip ettiğiniz kişilerle kolay yoldan iletişime geçebilirsiniz. Üstelik siteye Google, Facebook ve başka arayüzlerle de kolayca üye olma imkanına sahipsiniz.

Academia.edu sitesinde profil sayfası

Academia.edu sitesinde profil sayfası

Spark Capital ve True Ventures tarafından 2011 yılında 4.5 milyon Dolarlık bir yatırım alan academia.edu, her geçen gün kendisini yenilemekte ve geliştirmekte. 24 aktif çalışanı bulunan sitenin Türkçe arayüzü bulunmasa da, işlemler İngilizce arayüz üzerinden son derece basit bir şekilde yapılabilmekte. PDF veya DOC(X) gibi çeşitli formatlardaki yayınlarınızı sitenin veri tabanına dahil edebilir ve çalışma alanlarını belirleyerek, ilgili alanlarda faaliyet gösteren başka araştırmacıların yayınlarınıza ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Böylece, yüklediğiniz tüm yayınlar diğer kullanıcılar tarafından serbestçe indirilebilir hale gelecektir. Üstelik site üzerinden, yayınlarınızın kaç kişi tarafından okunduğu, kaç kez indirildiği gibi bilgileri de kolayca takip edebilirsiniz. Ayrıca, ilgi alanınıza giren binlerce yayını tek tıklamayla bilgisayarınıza indirebilir veya çevrimiçi olarak okuyabilirsiniz.

Türkiye'deki akademisyenler arasında da popülerlik kazanan academia.edu sitesine buraya tıklayarak üye olabilir ve yayınlarınızı yüklemeye, ardından paylaşmaya başlayabilirsiniz. Sitede, Türkoloji ve alt disiplinleri/çalışma alanları kapsamında da binlerce yayına ulaşmak mümkün.

, , , , , , , , ,

13
Bir yorum yapabilir veya soru sorabilirsiniz.

avatar
6 Yorum konuları
7 Konu cevapları
0 Takipçiler
 
En çok okunan yorum
En fazla talep alan yorum
8 Yorum yazarları
sercan BaşaranSelcukt YelesHumeyarasengülsümAhmet Malkoç Son yorum yazarları
  Abone ol  
en yeni en eski en beğenilen
Şunları bildir:
sercan Başaran
sercan Başaran

Ücretli kitapların fotokopileride varda illegal site değil dimi ,telif hakları alınmış mı?

Selcukt Yeles
Selcukt Yeles

Nasıl üye olabilirim ?

ates gulcugil
ates gulcugil

Buna benzer başka siteler de var mı?

gülsüm
gülsüm

ben yanlışlıkla üye oldum yıllık 200 tl .paramı geri nasıl alabilirim?

Humeyarasen
Humeyarasen

Isa bey merhaba ben ekim ayında bi ara girip makale indirmistim okumak icin ogrenciyim sonra hesabımı kapatmistim ardından premium uyeligimin olup olmadığını nereden ogrenebilirim ya da eger olsaydim her ay bildirim gelir miydi uyelikle ilgili gmail hesabıma?

Ahmet Malkoç
Ahmet Malkoç

Merhaba İsa bey ben bilmeden bu siteye (academia efu) giriş yapmışım kullanmıyorum ve kullanmasınıda bilmiyorum acaba burdan nasıl çıkabilirim yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkür saygılar

ateş gülcügil
ateş gülcügil

İsa bey, selamlar. Ben Academia edu'ya bir kaç şey yüklemiş idim. Şimdi hesabım askıya alınmış durumda (nedenini bilmiyorum) ama arada bir yazılarımı okuyanların haberini veriyor. Sormak istediğim şu: Academia edu'da bir yazı okumak için para verip üye olmak gerekiyor değil mi? Bir de, yazarlara bir ücret ödeniyor mu?
Teşekkür ederim.
Ateş Gülcügil

sümeyye kara
sümeyye kara

merabalar.. henuz premıum uye olmadıgım halde ismimin gectiği bazı makalelerle ilgili mail geliyor. yada bilmeden premium üye mi oldum acaba