Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Büyük Türkçe Sözlük ve İnternetteki Türkçe Sözlükler

10 Kasım 2008 Pazartesi 12 yorum İsa Sarı

Uzun zamandan beri Türkçe ve bilişim bütünleşmesi konusunda türlü atılımlar yapan ve teknolojiyi en iyi şekilde kullanmaya çalışan Türk Dil Kurumu, tam 616.767 adet sözcüğü bünyesinde barındıran "Büyük Türkçe Sözlük"ü İnternet üzerinden erişilebilir hâle getirdi. Türkçenin söz varlığının tamamının yanı sıra bilim, spor ve sanat terimlerini, yer ve kişi adlarını, bölgesel ağızlardaki sözcüklerle deyimleri de ihtiva eden bu kapsamlı sözlük, Türk Dil Kurumunun ilgili sayfasında belirtildiği üzere, yetmiş altı yıllık bir birikimin tamamını sanal ortama aktarıyor. Kurum başkanı Prof. Dr. Şükrü Halûk Akalın'ın öncülüğünde Prof. Dr. Recep Toparlı, Prof. Dr. Mustafa S. Kaçalin, Prof. Dr. Mustafa Çiçekler gibi konusunda uzman bilim adamları tarafından hazırlanan "Büyük Türkçe Sözlük", insanlığın, bugüne kadar edindiği bilgilerini dijital ortama aktarması konusunda örnek teşkil edebilecek nitelikte.

"Büyük Türkçe Sözlük"e buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca, yine Türk Dil Kurumunun bir çalışması olan "Sesli Türkçe Sözlük"e de buradan erişebilmeniz mümkün.

Bu sözlüklerin haricinde, yine İnternet üzerinden kullanılabilen pek çok çevrim içi Türkçe sözlük mevcuttur. Bunlardan bazıları şöyledir:

Türkçe Bilgi Sözlük Sayfası

http://sozluk.turkcebilgi.com

En sık ziyaret edilen ansiklopedik sitelerden biri olan turkcebilgi.com sitesinin sözlük kısmı oldukça kullanışlı. Girilen bir kelimenin Türkçe karşılığının yanı sıra İngilizce, Almanca, Fransızca, Portekizce, Rusça gibi dillerde çapraz karşılıklarını da vermektedir. Google arama motoru aracılığıyla, aranılan kelime ile ilgili görsel taraması da yapabilen sözlük, sade arayüzü ile rahat bir kullanım imkânı sunmaktadır.

Dil Derneği Türkçe Sözlük

http://www.dildernegi.org.tr/TR/Sozluk.aspx

Dil Derneğinin yayımladığı "Türkçe Sözlük" adlı eserin dijital ortama aktarılmış hâli olan bu sözlük, aranılan kelimenin karşılığının yanında, kelime ile kurulan başka terim ve sözcükleri de listeleyebilmektedir. "Türkçe Sözlük" haricinde "Kısaltmalar Dizgesi ve "Yazım Kılavuzu" da site üzerinde yer almaktadır. Sözlükle ilgili tanıtım yazısının yer aldığı sayfaya buradan erişebilirsiniz.

Bir Sözlük

http://www.birsozluk.com

Diğerlerinden farklı olarak, bir kelime indeksine sahip olan bu sözlük, indeks aracılığıyla istenilen harf aralıklarındaki kelimeleri listeyebiliyor. Sorgulanan kelimeyle ilgili sonuçları Dil Derneğinin hazırlamış olduğu "Türkçe Sözlük" üzerinden getiren sözlük, yine sade ve kullanışlı arayüzü ile hızlı bir tarama imkânı sunuyor.

Sözlük.net

http://www.sozluk.net

Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, Rusça, İtalyanca, İspanyolca, Portekizce arasında çevrim yapabilen sozluk.net, Osmanlıca kelimelerin Türkçe karşılıklarını da verebilmektedir. Ayrıca, aranılan kelimenin nasıl telaffuzunu dinleme olanağı sunan ve otomatik olarak hangi dile ait olduğunu anlayabilen yapısıyla bu sözlük, çoklu çevrimler ile çalışanlar için ideal.

Bunların haricinde Halıcı Türkçe Sözlük, MikroBeta Türkçe Sözlük gibi pek çok sözlük de kullanıcıların hizmetine sunulmuş durumdadır. İnternetin daha etkili bir şekilde kullanılabileceğinin göstergesi olan bu tür çalışmaların artması Türkçe adına sevindirici olduğu gibi umut vericidir de.

, , , , , , , , ,

12
Bir yorum yapabilir veya soru sorabilrsiniz.

avatar
10 Yorum konuları
2 Konu cevapları
0 Takipçiler
 
En çok okunan yorum
En fazla talep alan yorum
12 Yorum yazarları
İsa SarıMustafa ÖzdemirŞ. YazbozVedat Tatyeşim öztük Son yorum yazarları
  Abone ol  
en yeni en eski en beğenilen
Şunları bildir:
Mustafa Özdemir
Mustafa Özdemir

Şarküteri sözcüğünün Türrkçesi var mı?

Vedat Tat
Vedat Tat

PAÜ'nin ctle.pau.edu.tr adresindeki sözlükleri de oldukça kullanışlı.

Ş. Yazboz
Ş. Yazboz

ctle.pau.edu.tr iptal olmuş, http://pauctle.com adresinde devam ediyor.

yeşim öztük
yeşim öztük

SELAM arkadaşlar Ahmet Türk dil kurumu adresinden bulabilirsin.Herkese iyi akşamlar sorularınızı bekliyorum her türlü soruya cevap verebilirim.

ahmet ödemiş
ahmet ödemiş

s.a arkadaşlar bana türkçe ingilizce,almanca fransızca ve diger dillerle alakalı yazılmış olan sözlükler lazım buna nasıl ulaşırım

hülya yıldız
hülya yıldız

gerçekten çok güzel bir site ben hep bilmediğim türkçe sözlükleri tdk dan bakarım

ali emaran

yeminli sözlük sitesini herkese öneriyorum. çok sayıda çeviri cümle var. yeminli tercümanlar hazırlıyor siteyi.

aslı sınırkaya
aslı sınırkaya

çok güzel bi site tüm hazırlayanlara teşekkür ederim

Emrah Gökçe
Emrah Gökçe

Bu faydalı bilgiler için teşekkürler.

Ahmet Keleş
Ahmet Keleş

İnternetteki sözlüklerin sayısında artış var, ama hangisi kaliteli, hangisi güvenilir bunu bilmek zor. En iyisi TDK'nın sözlükleri. Ne de olsa resmi olan onlar. En güvenilir olanları...

Funda Bilgin
Funda Bilgin

Bilgiler için teşekkürler... Türk Dil Kurumunun sözlüğü hariç diğerleri neredeyse birbirinin aynısı. Türk Dil Kurumunun çalışmaları son zamanlarda çok iyi. Tebrikler...