Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Eachine E58 FPV Özellikli Drone İncelemesi

18 Ocak 2019 Cuma 15 yorum İsa Sarı

Özellikle Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından uygulanan çeşitli kayıt prosedürleri ve sınırlılıklar, ayrıca uçuş izinlerinin alınma süreci gibi hususlar drone sektöründe bir sarsılmaya yol açtıysa da, bu hobinin meraklıları işin peşini pek bırakmıyor. Ben de işlerimin yoğunluğu dolayısıyla artık bu hobime yeterli zamanı ayıramıyorum ancak arada sırada güncel gelişmeleri ve yeni cihazları da takipçilerime aktarmayı, onları bilgilendirmeyi ve tavsiyelerde bulunmayı ihmal etmek istemiyorum. Bu noktada, özellikle geçtiğimiz yılın sonlarına doğru hayli konuşulan Eachine E58, 2019 yılında da konuşulmaya devam edecek gibi görünüyor. Ben de bu yazımda cihaza dair değerlendirmeleri aktarmaya çalışacağım.

DJI Mavic Pro'nun ufak bir imitasyonu olan Eachine E58, kablosuz ağ bağlantısı (Wi-Fi) üzerinden cep telefonuna veya tablete canlı görüntü aktarımı yapma, yani FPV özelliğine sahip bir drone. Diğer droneların aksine kanatları katlanabilen ve bu sayede taşınabilirliği artan cihaz, iki farklı kamera seçeneğiyle (0.3 MP ve 2 MP geniş açı) sunuluyor. Esasında hobi sınıfından ziyade bir başlangıç seviyesi cihaz olsa da, Eachine E58, gerek ev içinde, kapalı ortamda gerek geniş arazide (rüzgarsız havada) kullanım için uygun görünüyor. DJI Mavic'e çok benzediği, hatta onun ufak bir kopyası olduğu için Baby Mavic (Bebek Mavic) olarak da ünlenen E58, oldukça şık bir tasarıma sahip bana göre. Gerek kollarının (kanatlarının) katlanabilmesi gerek pervanelerin çift eklemli oluşu sebebiyle de kırılmaların veya çatlamaların önüne bir nebze olsun geçebiliyor ve öte yandan, göze de hitap ediyor. Koyu tonlarda, sarı şeritlerle bezeli tek bir renk seçeneğine sahip olan E58 dolu dolu bir kutu içeriğiyle geliyor. 180 x 160 x 75 mm boyutlarındaki ve 360 gram ağırlıktaki kutusunun içerisinden çıkanların tam listesi ise şöyle:

  • 1 x Eachine E58 RC quadcopter
  • 1 x Uzaktan kumanda
  • 1 x 3.7 V 500 mAh liytum polimer (LiPo) batarya
  • 1 x USB şarj kablosu
  • 1 x Kullanma kılavuzu
  • 4 x Pervane koruyucu
  • 4 x Yedek pervane
  • 1 x Tornavida

Kutu içeriği, seçilen kombinasyona göre de değişebiliyor. Ürünü bir, iki ya da üç bataryalı olacak şekilde sipariş edebiliyorsunuz. Ayrıca dilerseniz daha uzun süreli kullanım için ilerleyen zamanlarda daha fazla batarya da sipariş edebilirsiniz. Ürünün önden bakınca uzunluğu (kanatlar açıkken) yaklaşık 30 cm, yan taraftan uzunluğu 19,5 cm, yüksekliği ise yaklaşık 5 cm. Katlandığında ise bu boyutlar 12,5 x 7,5 x 5 cm olarak değişiyor. Bu haliyle bir cepte bile taşınabilir olduğunu söylemeliyim. Zaten ürünün "slogan"ı da pocket drone.

Eachine E58 kutu içeriği

Eachine E58 kutu içeriği

Eachine E58'in Genel Özellikleri

2.4 GHz frekansı üzerinden çalışan Eachine E58, 0720 Coreless Motor olarak tabir edilen fırçalı motorlarla geliyor. Kalkış ağırlığı 120 gram. Bu yönüyle yurt dışından sipariş edildiğinde gümrük tarafından herhangi bir sınırlandırma olmadan ve hiçbir belge düzenlemeden cihazı teslim alabilirsiniz. 3.7 Voltluk ve 500 miliamperlik bataryası, 7 ile 9 dakika arasında değişen bir uçuş süresi sunuyor. Bu sınıftaki bir cihaz için bu süreler makul kabul edilebilir. Yukarıda da belirttiğim gibi, ekstra bataryalarla bu süreyi uzatmak da mümkün. Ama ben yine de motorların sağlığı ve uzun süreli kullanılabilmeleri için her uçuş arasında cihazı en az 2-3 dakika dinlendirme taraftarıyım.  Bataryanın şarj olma süresi ise yaklaşık bir saat olarak belirtilmiş. Televizyon, cep telefonu, bilgisayar gibi donanımlarla da Micro USB üzerinden bataryayı şarj etmek mümkün. Ortam şartlarına göre değişse de, yaklaşık 80-100 metrelik çekim mesafesine sahip cihazın görüntü aktarım mesafesi ise 30 metre civarında. Tabii bunda duvarlar, ağaçlar, binalar vb. pek çok faktör etkili. Bahsettiğim bu mesafeler değişkenlik gösterebilir.

Cihaz, iki farklı kamera seçeneğiyle sunuluyor: 0.3 MP'lik düşük çözünürlüklü bir kamera ve 2 MP'lik, 720P video çekebilen geniş açılı bir kamera. Her ikisinin arasında yaklaşık 50 TL'lik bir fiyat farkı var. Açıkçası ben 50 TL için düşük kaliteli bir kamera almanızı önermem. Elbette bu sınıftaki ve bu fiyattaki bir cihazdan DJI Mavic veya Phantom kalitesi beklememek gerek. Profesyonel çekimler için bu cihazın kamera kalitesi tabii ki yetersiz kalacaktır. Bunu da belirtmeden geçmeyeyim. Cihaz "altitude hold" yani yükseklik koruma özelliğine sahip. Bu sayede, dikey eksende cihaz konumu koruyabiliyor. Ancak GPS'e sahip olmaması nedeniyle yatay eksende konum koruyamıyor ve özellikle sert rüzgarlarda savrulabiliyor. Tabii, yine tekrar edeceğim, bu fiyat aralığındaki bir cihaz için de yine bu normal bir durum. Ayrıca cihazda "one key return" özelliği de yer alıyor. Yani ilgili tuşa basıldığında cihaz kalkış yaptığı noktaya otomatik olarak dönebiliyor. Tabii burada da yine GPS faktörü devrede. Cihazda GPS bulunmadığı için bu özellik de profesyonel cihazlardaki kadar verimli değil. Yine de ihtiyaçlara cevap verecektir. Bu sınıftaki cihazlarda alışkın olduğumuz 360 derece takla atma özelliği E58'de de mevcut. Esasında oldukça eğlenceli. Üç farklı hız seviyesi sayesinde de düşük, orta veya yüksek hızlarda cihazı kullanabiliyorsunuz.

Eachine E58 drone

Eachine E58'in uzaktan kumandası da yine DJI Mavic'ten "ilham alınarak" tasarlanmış. 3 adet 1.5 Voltluk AA pil ile çalışan kumandanın alt kısmına telefon yerleştirilebiliyor. Bu telefon üzerinden gerekli ayarlamalar yapılarak cihaz kamerasının çektiği görüntüler çok ufak bir gecikmeyle de olsa telefon ekranına aktarılıyor ve çekilen görüntüler telefon hafızasına kaydediliyor. Dolayısıyla cihaza bir SD kart ya da herhangi bir hafıza kartı yerleştirmenize gerek yok. Yaklaşık 90 derecelik bir açıyla ayarlanabilen kamerada bir gimbal bulunmuyor (doğal olarak). Bu da, görüntüde ufak titreşimlere ve sarsılmalara yol açıyor. Ancak her zaman belirttiğim gibi, bu da, yine bu fiyat aralığındaki bir cihaz için son derece olağan ve beklenen bir durum. Cihazın önündeki ve arkasındaki farklı renklerdeki LED ışıklar da oldukça şık görünüyor ve istenildiğinde açılıp kapatılabiliyor.

Eachine E58 Drone Quadcopter WIFI FPV

Herhangi bir kaza ya da kırılma sonrasında E58'in pervaneleri, kolları ya da diğer bileşenleri kolaylıkla değiştirilebiliyor. Üstelik yedek parça sorunu da yok. Şu anda pek çok yerde E58'in yedek parçalarını uygun fiyatlara bulabiliyorsunuz. Bataryanın yerleştirilmesi ve çıkarılması ise oldukça basit. Diğer cihazların aksine E58'in bataryaları mekanizması sayesinde basit bir şekilde yuvasına sağlam bir şekilde oturuyor.

Eachine E58 Nasıl Satın Alınır?

Cihaz, benzerlerinin aksine yurt içindeki alışveriş sitelerinde de bulunabiliyor. Ancak malum, olduğu üzere, en az %30-%40 daha fazla fiyat etiketine sahip oluyor bu durumda. Şu sıralar 550 TL civarında yurt içi alışveriş sitelerinde bulunabilen Eachine E58, Banggood üzerinden tek bataryalı ve 0.3 MP kameralı sürümüyle 193 TL'ye alınabiliyor. 3 bataryalı ve 2 MP'lik kameralı sürümü ise 305 TL civarında. Kargo ücreti ile 320 TL civarına denk geliyor. Açıkçası bir müddet (15-20 gün) beklemeyi göze alıp aradaki fiyat farkını vermemek daha iyi görünüyor. Ürünü satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

, , , , ,

15
Bir yorum yapabilir veya soru sorabilirsiniz.

avatar
6 Yorum konuları
9 Konu cevapları
1 Takipçiler
 
En çok okunan yorum
En fazla talep alan yorum
8 Yorum yazarları
MuzafferNadir kırlıkovalıBarış Seda MadenHalilmesut Son yorum yazarları
  Abone ol  
en yeni en eski en beğenilen
Şunları bildir:
Muzaffer
Muzaffer

E58 Drone olduğu yerde pervaneleri çalısıyor, ucurmak istediğiöizde ön tarafı havalanmıyor neden olabılır, arka taraf havalanıyor

Barış Seda Maden
Barış Seda Maden

İsa bey bende eachine e58 dronu var 720p kameralı cihazı açıyorum kumanda ile eşleştiriyorum telefona kamerayı bağlıyorum wifiden jy ufo uygulamasını açıp play diyorum görüntü gelmiyor neden olabilir bu yardımcı olurmusunuz

Nadir kırlıkovalı
Nadir kırlıkovalı

İsa Bey ;Bende aynı sorunu yaşıyorum.Yerde görüntü alabiliyorken havalandıktan sonra görüntü alamıyorum.farklı Marka ve özelliklerdeki telefonlar ile de denedim.JY UFO dışında uygulamalarda da denedim.Sonuş alamadım.Önerinizi rica edebilir miyim?iyi günler dilerim

Nadir kırlıkovalı
Nadir kırlıkovalı

Elimdeyken görüntü için mesafe çok sorun olmuyor.Ancak havalandığı zaman donma yapıyor.Bu arada uygulamadaki fonksiyonlar çalışıyor.dediğiniz gibi görüntü aktaracısında sorun olabilir.Önerinizi rica edebilir miyim?

Halil
Halil

Teşekkürler inceleme için, popüler bir ürün olduğu görünüyor.Oğlum çok istiyor.Listeye ekledim bile.umarim ihtiyaç karsilar6

mesut
mesut

ben aldım ama bir türlü cep telefondan bağlanamadım acaba hafıza kartımı takılmalı drona bu arada micro sd kartlar drona olmuyo bilen varmı jy ufo uygulaması indirdim olmadı

Barış Seda Maden
Barış Seda Maden

Sorunu çözdünüzmü mesut bey

Mehmet Asil
Mehmet Asil

Bir süredir kullanıyorum. Gayet memnunum. Fiyatına göre oldukça güzel bir cihaz. Tavsiye ederim.

KutluTiftik
KutluTiftik

Merhaba isa bey ben Banngood dan Eachine e58 drone siparişi vereceğim ancak gümrüğe takılır mı takılmaz mı onu net bilmediğim için size sorma ihtiyacı duydum;)