Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

“Talat Tekin ve Türkoloji” Kitabı Yayımlandı

28 Kasım 2018 Çarşamba Yorum yok İsa Sarı

Prof. Dr. Talat Tekin, yayımlanmış 35 kitabı ve 237 makalesiyle Türkolojiye ve Türk dilbilimine büyük hizmetleri olan bir bilim adamıdır. 16 Temmuz 1927'de Gebze'de doğan Tekin, bundan tam üç yıl önce 28 Kasım 2015'te vefat etti. Şarkıcı Özlem Tekin'in de babası olan Talat Tekin, Altayistik ve Eski Türkçe başta olmak üzere Türkolojinin pek çok alanında çalışmalara imza atmış, bunun yanı sıra şiirler başta olmak üzere edebi eserler de vermiş, aynı zamanda Türkolojinin yurt dışında tanınıp gelişmesine ve dilbilimin de Türkiye'de tanınıp dilbilimsel metot ve yöntemlerin uygulanması noktasında büyük katkılar sağlamıştır.

Prof. Dr. Emine Yılmaz ve Prof. Dr. Nurettin Demir ile editörlüğünü üstlendiğimiz, Talat Tekin'in vefatının üçüncü yıl dönümünde, anısına, 377 sayfadan oluşan Talat Tekin ve Türkoloji başlıklı kitap Nobel Yayınları arasından çıktı. Kitap, 14 yazarın 19 farklı yazısından oluşmaktadır. "Odağında Prof. Dr. Talat Tekin’in yer aldığı ve bir Türk dili tarihi kitabı olarak okunabilecek bu kitapla birlikte, Türkiye’de, Türkoloji alanında bir ilki gerçekleştirmeye çalıştık. Kitabı hazırlamaktaki amacımız, Prof. Dr. Talat Tekin’in çok geniş ilgi yelpazesine giren konularda, kendisinden önce ana hatlarıyla neler yapıldığını, kendisinin bu konulara hangi katkılarda bulunduğunu ve kendisinden sonra, yine ana hatlarıyla, ilgili konularda hangi gelişmelerin gerçekleştiğini ortaya koymaktı. Böylece Prof. Dr. Talat Tekin’i anlamaya çalışırken onun katkı yapmaya çalıştığı alanlardaki gelişmeleri de takip etmeyi denedik."

Talat Tekin ve Türkoloji

Kitap Talat Tekin'in akademik yaşam öyküsü, yazı hayatı ve yayımlanmış eserlerinin listesinin yer aldığı "Prof. Dr. Talat Tekin" başlıklı yazıyla başlamakta, ardından Türk dilinin kronolojisine uygun olarak tasarlanmış başlıklarla Altayistik, Orhon Türkçesi, Eski Uygurca ve Karahanlıca, Batı Türkçesi, Çağdaş Türk Dilleri gibi konuları ele alan bölümle devam etmektedir. Bu bölümün ardından Türk dillerinin adlandırılması ve sınıflandırılması, Türkçenin yazımı, şiir incelemeleri, sözlükçülük gibi birbirinden farklı pek çok konuda Tekin'in katkılarını her yönüyle betimleyen, yer yer eleştirel üslupta yazılar yer almaktadır. Ayrıca Tekin'in daha önce başka hiçbir yerde yayımlanmamış yazıları ve fotoğraflarının yanı sıra şiir çevirileri, Türk Dünyasında kendisiyle ilgili yayımlanan yazılar, kendi el yazısıyla almış olduğu notlar vs. de kitapta bulunabilecek diğer unsurlardır.

Kitabı satın almak için Nobel Yayınevi'nin sayfasına bağlanabilirsiniz. Kitabın jenerik dosyasına ise aşağıdaki bağlantı aracılığıyla ulaşabilirsiniz. İyi okumalar...


Talat Tekin ve Türkoloji

, , , , , , , , , , , , , ,

Bir yorum yapabilir veya soru sorabilirsiniz.

avatar
  Abone ol  
Şunları bildir: