Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

EdgeWorld Taktikleri ve Strateji Kılavuzu

23 Ağustos 2011 Salı 30 yorum İsa Sarı

Facebook, Myspace ve Google+ gibi sosyal ağların kullanıcı sayısının çoğalmasına bağlı olarak, bu ağları kuıllanan kişiler arasındaki etkileşimin artırılabilmesi ve ağların uzun süre kullanımının sağlanabilmesi için bugüne kadar pek çok tarayıcı tabanlı çevrim içi oyun uygulaması geliştirildi. Bunlardan özellikle "EdgeWorld" Google+ üzerinde benim de dikkatimi çekti. Bu oyunun strateji severler için oldukça iyi tasarlanmış bir uygulama olduğunu fark ettim ve gelen talepler üzerine, yaklaşık bir haftadan bu yana oynadığım EdgeWorld'e dair temel ve ileri seviye taktikleri ele alan bir yazı hazırlamaya karar verdim.

Taktiklere başlamadan önce, oyun ile ilgili genel bilgileri aktarmakta fayda görüyorum: Edgeworld; üs kurma, kaynak toplama, kurulan üssü güçlendirme, başka üslere saldırı düzenleme ve bunları yaparken de tecrübe puanı (XP) toplayıp seviye (Level) atlama ilkeleri üzerine kurulu bir strateji oyunudur. "Command Center" adlı bir merkez komuta binası ve onun etrafına kurulan "Barracks", "War Factory", "Tech Lab." vb. gibi binalar, ayrıca maden ya da enerji toplama işlevi gören cihazlar ile savunma birimleri oyunun temel unsurları arasındadır. Şimdi, bu bina ve cihazların ne işe yaradıklarını kısaca izah edeyim. Not: Binalar, karışıklık olmaması için orijinal adlarıyla anılmışlardır.

Güncelleme: Edgeworld'ün yapımcısı Kabam, zaman içerisinde oyuna pek çok yenilik getirdi. Bunların başında Pulse Tank ve Terraknor adlı birimler ile Incendary Turret adlı savunma mekanizması geliyor. Bu ileri seviye birimler, oyunun dengesini değiştirecek büyüklükte ve bunları kullanabilmek ya da yükseltebilmek içinse Pulse Core, Incendary Core, Terranknor Control Unit adlı ekipmanlar gerekli. Ayrıca 10. seviye yapılar ve birimler için de Scarbide Ingot ve Cerulean Core adlı ekipmanlar, son yapılan güncellemeler arasında...

A. EDGEWORLD'DEKİ YAPILAR

EdgeWorld Command CenterCommand Center: Tüm üssünüz bu bina etrafında şekillenir. EdgeWorld'ün çekirdeği bu binadır ve en iyi şekilde korunması gerekmektedir. Barracks, War Factory, Supply Depot, Tech Lab savunma üniteleri, hammadde toplama cihazları vs. diğer tüm temel birimlerin kurulabilmesi bu bina ile mümkündür. Kapladığı alan, diğer binalara göre daha fazladır ve bakımdan, üs sınırlarının tam ortasına kurulması daha mantıklıdır. Ayrıca, bu binanın seviyesi yükseltilmeden diğer binaların ya da savunma ünitesi gibi birimlerin seviyelerinin yükseltilmesi mümkün değildir. Bu bakımdan, önceliğinizin bu bina olmasında yarar var.

EdgeWorld Crystal MineCrystal Mine: Kristal üretimini sağlayan birimdir. Seviyesi ilerledikçe saatteki kristal üretimi ve kapasitesi de artmaktadır. Kapladığı alan, diğer üretim birimleri ile aynıdır ve iyi korunması gerekmektedir. Kapasitesi dolduğu zaman tepesinde kırmızı bir ünlem işareti görünmektedir. Üzerine tıklanıp "Collect" komutu verildiğinde, barındırdığı hammadde esas kaynaklara aktarılır. Bu sayede üretime kadığı yerden devam eder.

EdgeWorld Solar PlantSolar Plant: Güneş aracılığıyla enerji üretimini sağlayan birimdir. Seviyesi ilerledikçe saatteki enerji üretimi ve kapasitesi de artmaktadır. Kapladığı alan, diğer üretim birimleri ile aynıdır ve iyi korunması gerekmektedir. Kapasitesi dolduğu zaman tepesinde kırmızı bir ünlem işareti görünmektedir. Üzerine tıklanıp "Collect" komutu verildiğinde, barındırdığı hammadde esas kaynaklara aktarılır. Bu sayede üretime kadığı yerden devam eder.

EdgeWorld ReactorReactor: Uranyum toplayan, asker ve zırhlı araç üretimini gerçekleştirmeyi sağlayan birimdir. Seviyesi ilerledikçe saatteki uranyum üretimi ve kapasitesi de artmaktadır. Kapladığı alan, diğer üretim birimleri ile aynıdır ve iyi korunması gerekmektedir. Kapasitesi dolduğu zaman tepesinde kırmızı bir ünlem işareti görünmektedir. Üzerine tıklanıp "Collect" komutu verildiğinde, barındırdığı hammadde esas kaynaklara aktarılır. Bu sayede üretime kadığı yerden devam eder.

EdgeWorld Gas RefineryGas Refinery: Gaz üretimini sağlayan birimdir. Seviyesi ilerledikçe saatteki gaz üretimi ve kapasitesi de artmaktadır. Kapladığı alan, diğer üretim birimleri ile aynıdır ve iyi korunması gerekmektedir. Kapasitesi dolduğu zaman tepesinde kırmızı bir ünlem işareti görünmektedir. Üzerine tıklanıp "Collect" komutu verildiğinde, barındırdığı hammadde esas kaynaklara aktarılır. Bu sayede üretime kadığı yerden devam eder.

EdgeWorld Supply DepotSupply Depot: Crystal Mine, Gas Refirenry, Solar Plant ve Reactor tarafından üretilen hammaddeleri depolayan ve bunların uzun vadede saklanabilmesini sağlayan birimdir. Daha fazla depolama kapasitesi için seviyesi artırılmalıdır. Örneğin, üçüncü seviye bir Supply Depot 10.000 hammadde barındırabilirken, altıncı seviye bir Supply Depot 1.250.000 hammadde barındırabilir. Düşman saldırısına karşı iyi korunması gerekir, çünkü saldırı anında yok edildiği zaman, içerisindeki hammadde düşmana aktarılmaktadır.

EdgeWorld Warp GateWarp Gate: Üsteki askeri birliklerin düşman üslerine ışınlanmasını mümkün kılan binadır. Seviyesine bağlı olarak aynı anda 10, 20, 30 gibi çeşitli sayılardaki birliği düşman üssüne sevk edebilir. Her yarım saatte bir şarj olmakta ve bu süre içerisinde üç ayrı kapı açabilmektedir. Üssün ön taraflarına konumlandırılabilir, zira düşman birlikleri bu binayı yok etseler bile, diğer binalar gibi, tekrar otomatik olarak inşa edilebilmektedir.

EdgeWorld BarracksBarracks: Asker üretimini sağlayan binadır. Seviyesi ilerledikçe aynı anda üretebileceği asker sayısı ve sahip olduğu zırh artmaktadır. Düşman birlikleri tarafından yok edildiğinde yenilelebilir olması ve içerisindeki birlikleri koruması dolayısıyla, üssün önlerine konulması uygun olabilir.

EdgeWorld War FactoryWar Factory: Zırhlı araç üretimini sağlayan binadır. Seviyesi ilerledikçe aynı anda üretebileceği araç sayısı ve sahip olduğu zırh artmaktadır. Düşman birlikleri tarafından yok edildiğinde yenilelebilir olması ve içerisindeki birlikleri koruması dolayısıyla, üssün önlerine konulması uygun olabilir.

EdgeWorld Tech LabTech Lab: Yeni askerlerin ve zırhlı birimlerin üretilebilmesi ve seviyelerinin artırılabilmesi için gerekli olan binadır. Bu bina, var olan ünitelerin seviyelerini yükseltebilir ve yeni ünitelerin kilidini açabilir. Binanın seviyesi yükseltildikçe, kilidini açabileceği ya da seviye artırımını yapabileceği ünite sayısı da artmaktadır. Kendini yenileyebilme ve içerisinde herhangi bir aktif birim/kaynak barındırmama özelliği nedeniyle, üssün ön cephelerine konumlandırılabilir.

EdgeWorld Staging AreaStaging Area: Askerlerin ve zırhlı birimlerin barındırıldığı binadır. Binanın barındırabileceği asker ve zırhlı sayısı seviyesine göre farklılık göstermektedir. Unutulmaması gereken nokta, her askeri ünitenin bu bina içerisinde kapladığı alanın farklı olmasıdır. Örneğin bir Marine 1 birim alan kaplarken, Rhino 2, Titan ise 4 birim alan kaplamaktadır.

EdgeWorld Gun TurretGun Turret: Temel savunma silahıdır. Her 3 saniyede bir ışın ateşlemekte ve seviyesi yükseltilince hem ateş gücü hem de menzili artış göstermektedir. Savunma silahları arasında en fazla ve en hızlı üretilebilen, aynı zamanda en az hammaddeye ihtiyaç duyup seviyesi rahatlıkla yükseltilebilenler arasındadır.

EdgeWorld X-1 CannonX-1 Cannon: Işın topu fırlatabilen etkili bir savunma birimidir. Menzili kısa olmasına rağmen güçlü oluşu, temel bir koruma sağlamaktadır. Geliştirilme ve yükseltilme süresi Gun Turret'e nazaran daha fazladır. Gun Turretler ile birlikte kullanıldığında etkisi daha da artmaktadır.

EdgeWorld Concussion TurretConcussion Turret: Dondurucu bir lazer ışığına sahip bu savunma birimi, menzili içerisindeki düşman birliklerini hem hareketsiz bırakabilmekte hem de zırhlarını parçalamaktadır. Menzili Gun Turret ile hemen hemen aynıdır. Seviyesine bağlı olarak menzili ve lazerinin gücü de artmakta ve diğer savunma birimleri ile birlikte son derece etkili bir hâle gelmektedir.

EdgeWorld Tesla TowerTesla Tower: Command & Conquer Red Alert serilerinden görmeye alışık olduğumuz Tesla Tower, yaydığı yüksek güçlü elektrik ile en etkili savunma silahı konumundadır. Özellikle 4. seviyeden sonra aynı anda birkaç düşman birliğini yok edebilmektedir. Bu birimin dayanıklılığının fazla olması da tercih sebepleri arasındadır. Tek dezavantajı ise menzilinin kısa olmasıdır.

Binalar hakkında genel olarak bilgi aktardıktan sonra, savunma-saldırı taktik ve stratejilerine geçebiliriz.

B. GENEL TAKTİK VE STRATEJİLER

1. Komuta merkezinin (Command Center) daima alanın tam ortasında olmasına dikkat edin. Etrafını hammadde toplayan binalar ve Supply Depot'lar ile çevirin ve en dışa da savunma silahları ile Barracks, War Factory, Staging Area, Warp Gate ve Tech Lab'leri yerleştirin ki, düşman saldırısında kaynak kaybınız en az olsun. Zira, ön saflara yerleştireceğiniz bu binalar yok edilse bile bir kaybınız olmuyor, ama hammadde toplayan binalarınız ile Supply Depot'larınız yok edilirse, içerisinde kaynaklar düşmana aktarılıyor. Örnek olması açısından kendi üssüme aşağıda yer veriyorum:

Örnek bir üs oluşumu

Örnek bir üs oluşumu

2. En az 30-35. seviyeye ulaşana dek diğer oyuncuların üslerine saldırı gerçekleştirmeyin. Sadece zaman ve asker kaybedersiniz. Map > Factions (PvE) arasından düşük seviyeli bilgisayar üslerine saldırıp hem seviyenizi hem de hammaddelerinizi artırabilirsiniz. Bu sırada, üssünüzün savunmasını bol bol güçlendirin ki muhtemel saldırılardan en az kayıpla kurtulun. Bilhassa Concussion Turret ve Gun Turret'ların seviyelerini artırmaya özen gösterin.

3. Üslere saldırırken, savunma hattının en yoğun olduğu mevkileri gözetin. Eğer savunma hatları eşit dağııtlmış ise, zırhı yüksek olan Rhino, Titan vb. üniteleri önden sürün, arkasından ise menzili uzun olan Specter ya da Shrike gibi birimleri menzilin en ucundan, Tesla Tower ya da diğer güçlü savunma binalarının erişemeyeceği bir mevkiden gönderin. Bu sayede, zırhlı üniteler ön savunma hatlarını oyalerken, uzun menzilli üniteleriniz arkadan onlalara destek verecektir.

4. Saldırı öncesinde, önünüze çıkması muhtemel zaman kaybettirecek Staging Area, Warp Gate, Barracks gibi düşman binalarını da gözetin. Ünitelerinizi bu binaların yanına ışınlamayın, zira saldırı ünitelerini kontrol edemediğiniz için, otomatik olarak buralara saldıracaklardır. Örneğin, 13. seviyede bir Helio Legion'a saldırırken, aşağıdaki konumdan saldırınızı başlatabilirsiniz.

Örnek bir saldırı konumu

Örnek bir saldırı konumu

5. Mümkün olduğunca çevrim içi olmaya çalışın, çünkü çevrimiçi olduğunuz zamanlarda hem üssünüzün gelişimini daha yakından izleyebilir hem de süresi dolan geliştirme ya da kurulan binalarınızın ardından zaman kaybetmeden yeni bir görevi başlatabilirsiniz. Ayrıca, çevrim içi olduğunuz süre boyunca, düşmanlarınız size saldırabilmek iki kapıya (Warp Gate) ihtiyaç duyacaklar ve bu durum onları bir nebze de olsa saldırıdan vazgeçirtecektir.

6. Savunmadan sonra Command Center'ınızın seviyesini artırmak ikinci önemli hedefiniz olsun. Ancak bu bina sayesinde savunma birimlerinizin ya da diğer binalarınızın sayısını ve seviyesini artırabilirsiniz. Üçüncü önceliğiniz ise, hammadde toplayan birimlerinizin seviyesini artırmak olsun ki, kaynak sıkıntısı yaşamayın.

7. Bilgisayar başında bulunmadığınız ya da çevrim içi olmadığınız zamanları iyi değerlendirin. Örneğin, dört saat boyunca EdgeWorld oynayamayacaksanız, dört saatlik bir bina kurun ya da yükseltme yapın. Döndüğünüzde, yapının ya da yükseltmenin tamamlanmış olduğunu görecek ve bu sayede boş yere zaman kaybetmiş olmayacaksınız.

8. Eğer satın alma imkânınız varsa bol bol Platin elinizin altında bulunsun. Bu platinler, gerek kaynak alımında, gerek yükseltmelerde ya da yeni kurulumlarda işinize yarayacak ve bu sayede kolayca diğer oyuncuların önüne geçebileceksiniz. 65 adet Platin 10 $'dan başlayan bir fiyatla satılmakta.

9. Seviye atlamadan önce, yani isminizin üzerinde yer alan sarı şerit dolmadan önce, hammadde toplayan binalarınızda biriken kaynakları aktarın, çünkü seviye atlandığında bu binaların kapasitesi otomatik olarak kaynaklarla dolmaktadır. Binaların üzerinde kırmızı ünlem işareti göründüğü zaman, bu, o binanın toplayabileceği hammaddenin tamamını topladığını ve aktarılması gerektiğini gösterir.

10. Bir takımın içerisinde yer almak, tek başınıza devam etmekten daha iyidir. Bu bakımdan, size uygun bir takıma katılma isteği yapın ve gerektiğinde takım üyelerinizden kaynak talebinde bulunun ya da onlara kaynak yardımı yapın. Örneğin, benim de üyesi olduğum "Turkish Armed Forces" adındaki takıma katılabilirsiniz. Bunun için "Alliance" bağlantısından ilgili takımı bulup katılım isteğinizi belirtmeniz gerekmekte.

Şu anlık yazabileceklerim bu kadar. İlerleyen zamanlarda yeni taktik ve stratejileri buradan aktarmaya devam edeceğim. Her türlü soru ve önerinizi yorum formu aracılığıyla yazabilirsiniz. İyi oyunlar...

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

30
Bir yorum yapabilir veya soru sorabilirsiniz.

avatar
21 Yorum konuları
9 Konu cevapları
0 Takipçiler
 
En çok okunan yorum
En fazla talep alan yorum
21 Yorum yazarları
nowaydın narmoterhan demirnow nowİsa Sarı Son yorum yazarları
  Abone ol  
en yeni en eski en beğenilen
Şunları bildir:
now
now

Binaların 22 Leveli çıktı . Ruby ve Zümrüt parçlar geldi .Eclipse-3 üssü geldi...

aydın narmot
aydın narmot

serulyan çekirdeğini nasıl elde edeblirim

erhan demir
erhan demir

abide için kupa gibi birşey istiyor bu nedir bilen var mı ?

now now
now now

evet ama o kupalardan biri alabilmek için liderlik tablosunda ilk 10'a girmen lazım

aydın narmot
aydın narmot

komuta merkezini 10 lwle geçirmek için serulyan çekirdeği lazım nerden bulabilirim

now now
now now

ayrıca taretlere parça takabilir bu parçalrı jetonlarla güçlenirebilirsin örneğin lvl:18 Vermillion Gökyüzü Kefeni takılmış bi taret %120 Savaş Kruvazörü savunması yaparken 255,000 dayanıklılık artımı ilaveten de 140 atış sayısı ekler Atış Sayısı : Örneğin normal bi taret 3 sn. bir ateş ederken Vermillion Gökyüzü Kefeni takılmış bi taret sn. yede 2 kere ateş edebilir

now now
now now

captains logg ooyuncusuyum en güçlü evren bu heralde ve de bu evrende THE JEDI FIST adında bi iitfak var bende üyesiyim gönderin liderimiz belki kabul eder ama ingiliz ona göre

now now
now now

binaların 18 lvli çıktı

now now
now now

3,500 lvl oyun gittikçe iyileşiyor ya siz ? isa abi sen oynamaya devam ediyon mu

mustafa a.
mustafa a.

Cygnus adlı evren i ve diger sektörleri bulamamıyorum türk ittifak yapamıyorum lütfen acil yardımcı olursanızzzz

Emre YALGIN
Emre YALGIN

Durmuş supply depot Adlı binayı kurar ve ya seviyesini yükseltirsen sorunun çözülür.

durmus aksoy
durmus aksoy

komuta merkezi 20k gaz istiyor gaz depom 16 k da kaldi yükselmiyor oyunum oylece kaldı anlam veremedim yardımcı olursanız sevinirim

now now
now now

bayrak anıtı inşa edebilirsin ya da ikmal depesunun seviyesini yükselt başka çare yok

HAZRET KOÇAK
HAZRET KOÇAK

camelooardalisA OYUNCUSUYUM

tevfik gür
tevfik gür

yenilenen görünümde yeni bina yapma menüsü yok mu ben mi göremedim. bilen var mı

Emre Uludağ
Emre Uludağ

Google + da oyunun Türkçe desteğide mevcuttur.

selm uzn
selm uzn

hourglass nebula da xx suıkast xx allianceye bekleriz

Sunay
Sunay

ZWICKY SECTORDE 40 kisi turkuz. su an liderimiz 3.5 k / 2.5 k / 2k / 1.5 k / 1k cok oyuncumuz var

sahin
sahin

bu oyunda isim nasıl değişyo elinize sağlık

Egemen
Egemen

Bu oyun bana tuhaf geldi.. istediğime saldırabiliyorum.. bol bol madende alıyorum eee level da atlıyorum amada bana saldıran pek yok 🙂 Bırde evren değiştirirsem bulunduğum seviye mi kalır sıfırlanır mı acaba..

umut demir
umut demir

Dragon Nebula adlı sektörde benim lideri olduğum HERGELE isimli bir başka Alliance de mevcut bekleriz efendim.

İsa SARI

Cygnus adlı evrende bulabilirsiniz bu ekibi.

now now
now now

aşındırıcı taret
ağır taret
keskin nişan tareti
antı-tank
taretlerini neden eklemedin bide not en güçlü silah ağır taret lvl 17 de 41,000 dayanıklılık 1,500 hasar ve 15 kişiyi hedef alıyor .aşındırıcı taret lvl 17 37,000 dayanıklılık 3,900 hasar gelen birlikleri donduruyor hedef olarak 1 kişiyi alıyor keskin nişan tareti lvl 1 den itibaren 1,300 menzile sahiptir antıtank tareti ise sadece mekanik birliklere hasar verir lvl 17 de 100,000 dayanıklılık 9,750 hasar ıvardır 1 kişiyi hedef alır

now now
now now

birde oyun güncellendi ve şu an öyle kolay kolay lvl yükselmiyo
10-11-12-13 lvl serulyan çekirdeği
14-15- al çekirdek
16 ve sonrası yakut çekirdek istiyo
taretlerde yani taret,şok tareti,X-1 topuve tesla kulesi 9 lvl den sonra diğer taretler ise her lvlde yangın çekirdeği istiyo

my my
my my

Turkish Armed Forces adında ki Alliance yi bulamadım. Türk oyunculu bir alliance söyler misiniz?

now now
now now

türk birliği adında var lider benim gönder kabul ederim

progamerr
progamerr

hangi bölgede kardeş?

Hazar Değirmenci
Hazar Değirmenci

İsa ellerine sağlık gerçekten sade ve güzel bir yazı olmuş. Biz oyuncuların işine çok yarayacağına eminim. Tekrar teşekkürler...