Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Malta’da Üç Ay

10 Eylül 2011 Cumartesi 505 yorum İsa Sarı

Malta, özellikle ülkemizde, Birinci Dünya Savaşı sonrasında 145 siyasetçi, asker ve aydının işgalci kuvvetler tarafından tutuklanarak sürgüne gönderildiği yer, yani “sürgün yeri” olarak hatırlanır. Ben de, 29 Ağustos 2011 tarihinden itibaren, YÖK’ün Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamında, İngilizce eğitimi için yaklaşık üç ay boyunca eşimle birlikte Malta’da bulunacağım ve bu yazımda, Malta’da bulunduğum süre boyunca edindiğim izlenimleri, yaşadıklarımı ve hissettiklerimi sizlere aktarmaya çalışacağım; fakat her şeyden önce Malta ile ilgili genel bilgileri aktarmakta fayda var: Malta, Akdeniz’in ortasında, İtalya’nın güneyinde son derece ufak bir ada ülkesidir. Ana ada (Malta), Gozo ve Comino olmak üzere üç adadan oluşmaktadır ve bu adalardan en büyüğü, ülkeye de ismini veren Malta adasıdır. Bu adanın bir ucundan diğer ucu dahi kuş uçuşu 30 km’den fazla değildir. İkinci büyük ada olan Gozo, Malta adasının 3’te biri büyüklüğündedir ve en kuzeyde bulunmaktadır. Blue Lagoon sahili ile ünlü olan Comino ise sadece turistik faaliyetlere ev sahipliği yapan ve Malta ile Gozo arsında bulunan 3.5 kilometrekarelik bir adacıktır. Üç adanın toplam nüfusu yaklaşık 500 bin olmakla beraber, yaz aylarında bu nüfusun hayli arttığı bilinmektedir.

Maltaca ve İngilizce, Malta’nın resmi dilleri olmakla beraber, İtalyanca da burada yoğun olarak konuşulmaktadır. Maltaca ise adeta Arapça, Fransızca ve İtalyancanın bir karışımı gibi. Örneğin “Triq Mdina” adlı bir cadde ismi, Arapça tarik ‘yol’ ve medina ‘şehir’ kelimelerinden oluşmakta ve ‘şehir merkezine giden yol’ gibi bir anlamda kullanılmaktadır. Türkçedeki tarikat kelimesi de bu kelimeden türemedir. Burada ilgi çekici olan bir durum da söz konusudur. Bilindiği gibi Arapçada tarik kelimesi tı (ط), re (ر), ye (ى) ve kaf (ق) harfleriyle, yani TRIK yazılır, fakat tarik olarak okunur, yani yazımda a sesini gösteren bir harf yoktur. Bu durum Maltacaya da aynen bu şekilde geçmiş ve Latin harfleriyle yazımda Arap harfleriyle yazım esas alınmıştır. İtalyanca buongiorno ‘günaydın’ kelimesinin Maltacaya bongo' ya da yine Arapça merhaba ‘merhaba' kelimesinin de merhba 'hoş geldiniz’ olarak geçmesi de Maltacanın ne denli karma bir dil olduğunu kanıtlamaktadır. Bunlara rağmen, Malta'da çoğu dükkanda ve büyük şehirlerin tamamında İngilizce hakimdir.

Malta haritası

Malta haritası

Hoş geldiniz Merhba tabelası ve Sliema yolunun başlangıcı

Hoş geldiniz "Merhba" tabelası ve Sliema yolunun başlangıcı

Bunların dışında, Malta’nın uluslararası telefon kodu 356, para birimi ise Euro’dur. Bunlarla ilgili olarak Malta’da iletişim ve alışveriş konularına ise ilerleyen kısımlarda değineceğim.

Malta’da İlk Gün

29 Ağustos sabahı, Türk Hava Yolları ile önce 06.00-06.55 arasında Ankara’dan İstanbul’a, İstanbul’dan ise Air Malta uçağıyla 09.55-11.55 arasında doğrudan Malta’ya uçtuk. Saatlerden de görülebileceği üzere, Ankara-İstanbul arası 55 dakika, İstanbul-Malta arası ise yaklaşık iki saat sürdü. Tabii aktarmaları ve havaalanındaki beklemeleri de sayarsak, bu sürenin yedi saat civarına çıktığını rahatça söyleyebilirim. Aktarmalar sırasında “Duty Free” adı verilen dükkanları dolaşmayı ve yeri geldiğince oturup dinlenmeyi tercih ettik. Malta ile Türkiye arasında bir saatlik bir zaman farkı var, diğer bir deyişle, Malta’nın yerel saati Türkiye yerel saatine göre bir saat geride. Dolayısıyla Malta’ya indiğimizde, güneş en tepede olacaktı. Gerekli kontrolleri yaptırıp bagajımızı aldıktan sonra Malta’nın o ufacık havaalanından çıkıp otobüse binmek için bilet gişesine yöneliyoruz (bkz. Malta’da Ulaşım). 2 saat boyunca geçerli olacak otobüs biletimizle beraber, görevli, bir de ücretsiz bir güzergah haritası veriyor bize. Bu haritada otobüslerin hareket saatleri, rotaları ve ulaşımla ilgili diğer önemli bilgiler yer almakta. Malta’da ihtiyacınız olacak ve dolayısıyla mutlaka edinmeniz gereken önemli bir belge.

Malta Havaalanı ve bir Air Malta uçağı

Malta Havaalanı ve bir Air Malta uçağı

Biletimizi de aldıktan sonra otobüs duraklarına ulaşmak için dışarıya çıkıyoruz. Çıkar çıkmaz çok ağır ve oldukça nemli bir hava adeta üzerimize çöküyor. Antalya ya da Muğla gibi yerlerde yaşayanların alışkın olabileceği bu havada bizim için nefes almak bile hayli zor görünüyor; fakat birkaç gün sonra bu ağır havaya da alışabildiğimizi ve bu yüksek nem oranının ilk günkü kadar rahatsız edici olmadığını söyleyebilirim.

Yaklaşık 1 aydır Malta’da bulunan arkadaşımız ve meslektaşımız Meltem Can’ı arayıp nereye geleceğimizi soruyoruz, zira valizlerimizi onun evine bırakıp aynı gün içerisinde kendimize bir ev kiralayarak bir an önce ülkeye yerleşmek ve düzenimizi kurmak niyetindeyiz. Esasında Maltalı bir ailenin yanında yaşamak, otelde kalmak ya da gideceğimiz dil okulunun pansiyonunu kullanmak gibi konaklama seçenekleri mevcuttu, fakat bunlardan bizim için en uygunu kendi evimizi kiralamaktı. X2 numaralı otobüsle San Gilyan (Saint Julian’s) adlı semte gelebileceğimizi ve kendisinin bizi orada bekleyeceğini söylüyor Meltem. Şanssızlığımızdan mıdır bilinmez, birkaç dakika önce X2’nin hareket ettiğini görmüştük. Bir sonraki hareket saati ise yarım saat sonraydı. Mecburen, yarım saat otobüs durağında bekliyoruz. Nihayet otobüs durağa yanaşıyor. Aldığımız bileti otobüs şoförüne gösterdikten sonra (şoför, biletin üstünde yazan alınış saati ile şu anki saate bakıyor ve biletin son kullanım saatinin dolup dolmadığını kontrol ediyor) uygun bir yer bulup oturuyoruz. Malta’nın bu yeni otobüsleri son derece geniş ve ferah, ayrıca klimalı. Bagajlar için özel bölmeler de düşünülmüş. Yaklaşık 35 dakikalık bir otobüs yolculuğundan ve bir durağı kaçırdıktan sonra San Gilyan’a ulaşıyoruz. Buradan çıkarabileceğimiz sonuç, nerede ineceğinizi iyi bilmeniz gerektiği olsa gerek. Etraftaki insanlardan bu konuda yardım alabilirsiniz.

Malta Arriva otobüsleri

Malta Arriva otobüsleri

Otobüsten inip hangi noktada olduğumuzu Meltem’e bildiriyoruz, zira o bizden önceki durakta bizi bekliyordu. Kendisiyle buluştuktan sonra, ellerimizde ve sırtımızda kilolarca valiz, neredeyse 40 derece hissedilen sıcaklık ve yoğun nem altında inişli çıkışlı yaklaşık 20-25 dakikalık bir yürüyüş yapıyoruz. Üstelik yolun bazı noktalarında kaldırımlar yok, sadece şeritlerden ayrı çizilmiş birleşik bir yürüme yolu mevcut. Sonunda eve ulaşıyoruz. Meltem’in aylık 1.000 €’ya tuttuğu evinde, iki oda, mutfakla birleşik bir salon ve bir de banyo var. Malta’da evlerin çoğunda salon ile mutfak birleşik ve yerlerde halı yok. Özellikle yerlerde halı olmaması durumuna alışmam uzun zaman alacağa benziyor.

Valizlerimizi bırakıp biraz dinlendikten sonra emlakçının yolunu tutuyoruz. Dünyada pek çok şubesi bulunan ve Türkiye’den de tanıdığımız Remax adlı emlak firmasının Malta şubesine ulaşıyoruz. Lorraine Bonnici adlı bir hanımla görüşüyoruz ev kiralamak için. Tek odalı, ufak; fakat temiz bir evin bizim için yeterli olacağını ve kiralayacağımız evin kursa yakın olması gerektiğini belirttikten sonra, Lorraine bize birkaç evin fotoğrafını gösteriyor. Bunlardan ikisini beğeniyoruz ve ardından evleri görmek için firmanın aracıyla yola çıkıyoruz. Görmek istediğimiz ilk daire, iki katlı bir apartmanın giriş katında. Burası, biri küçük diğeri ondan daha büyük olmak üzere iki odalı ve yine mutfak-salon bir arada stüdyo benzeri bir daire. Öğrenim göreceğimiz dil okuluna yaklaşık yirmi dakika yürüme mesafesinde. Yürüyüş yapma bahanesiyle bu mesafenin bizim için sorun olmayacağını düşünüyoruz. Evin dış kapısı doğrudan sokağa açılıyor, fakat buna rağmen temiz görünmesi bizi cezbediyor. Ayrıca buzdolabından çamaşır makinesine, mikro dalga fırından tost makinesine, televizyondan çatal kaşık ve gerekli en ufak malzemelere kadar her şey mevcut bu evde. Tüm bunlara rağmen biz yine de acele etmek ve hemen karar vermek istemiyoruz.

Maltada kiraladığımız ev

Malta'da kiraladığımız evden bir kare

Daha sonra, görmek istediğimiz ikinci eve geliyoruz. Bu ev çıkmaz sokakta bulunuyor. Emlakçı hanım elindeki anahtarları, iki katlı apartmanın bir o dairesinin kapısına bir bu dairesinin kapısına deniyor. En sonunda birkaç telefon görüşmesi de yaptıktan sonra, giriş kattaki dairenin kapısını açabiliyor; fakat içeride birilerinin yaşadığını fark ettikten sonra orayı derhal terk ediyoruz. İyi ki o sırada ev halkı orada değildi, aksi halde onlar için büyük bir şaşkınlık ve hayal kırıklığı olacaktı ki bu durumun daha kötüsünü Meltem arkadaşımız bire bir yaşamış.

Elimizde başka seçenek olmadığını düşünüp ve de bir an önce evimize yerleşip dinlenmek istediğimizden dolayı, ilk incelediğimiz evi tutmaya karar veriyoruz. Gzira adlı yerleşim birimindeki bu eve tekrar gelip ev sahibiyle görüşüyoruz. Ev sahibi aylık 500 € kira ve 500 € da depozito talep ediyor. 3 aylık kiranın tamamını tek seferde verdiğimiz takdirde bir indiriminin olup olmayacağını soruyoruz ve olumsuz yanıt alıyoruz, fakat biz yine de öyle yapıp üç aylık kiranın tamamını peşinen veriyoruz. Ayrıca 177 € da emlakçı hanıma ödüyoruz. Aslında ödediğimiz miktar, bozuk paramız bulunmadığı için, 180 €. Emlakçı hanım bize 3 € para üstünü ve bir de vantilatör getireceğini söylüyor, fakat ne yazık ki sözünde durmuyor. Ayrıca sonrasında da bu hanım ile pek çok sorun yaşadık. Maalesef bu konuda olumlu bir izlenim bırakmadı kendisi bizde. Remax gibi köklü bir firmanın çalışanına da bunu yakıştıramadık açıkçası. Kira kontratına kısaca göz atıp imzaladıktan sonra (ki burada da başka bir aldatmaca söz konusu, siz siz olun iyice okuyup anlamadan hiçbir şeye imza atmayın), ev sahibinden evle ilgili bilgileri alıyoruz ve yerleşmeye başlıyoruz. Biraz dinlendikten sonra, susuzluğumuzun iyice arttığı bir anda, 0.75 € karşılığında, evimizin yan tarafında bulunan bakkaldan 2 litrelik su alıyoruz.

Maltada kiraladığımız evden bir kare daha

Malta'da kiraladığımız evden bir kare daha

Malta’da Ertesi Gün

Dil okulumuzdan bize gelen elektronik postada, Salı sabahı saat 07.45’te orada bulunmamız gerektiği ve o saatte bir tanışma toplantısı yapılacağı yazılıydı. Biz de her türlü ihtimali göz önünde bulundurarak saat 06.00’da uyandık ve hazırlanarak saat 07.00’de yola çıktık. Yol üstündeki bir pastanede büyük boy bir peynirli ve ıspanaklı börekle kahvaltımızı ettikten sonra tekrar yola koyulduk. Dil okulu Sliema adlı semtte idi. Bizim bulunduğumuz Gzira’dan Sliema’ya yaklaşık 20-25 dakika yürüyerek (kahvaltı hariç) saat 07.40 civarında okula ulaştık. Dil okulu henüz açılmamıştı, fakat 10 dakika içerisinde kapılar açıldı ve biz de içeri girdik. Gerekli prosedürleri tamamladıktan sonra 40 kadar soruyu cevaplandırarak sınavımızı bitirdik. Ardından, yüz yüze görüşme ile hangi sınıflarda derslere katılacağımızı öğrenip ders programı tablosunu edindik. O gün boyunca, Ramazan Bayramı dolayısıyla izinli sayıldık. Biz de fırsattan istifade biraz ev alışverişi yapmaya ve temizlik malzemesi alıp oturacağımız evi tekrar temizlemeye karar verdik. Evimizin yanındaki ufak bakkaldan satın aldıklarımızla eve geldik ve günün geri kalanını evde geçirdik.

IELS Malta

Dil okulumuz olan IELS Malta

İkinci günden sonra her şey “rutin”e bağlandı. Sabah saat 09.00’da dil okulunda derslere başlıyor ve 14.30’a kadar bu dersleri takip ediyor, ardından eve gelip dinlendikten sonra birkaç saat Malta sokaklarında yürüyor ve sıcak havadan dolayı kısa süre içinde tekrar eve dönmeye karar veriyorduk. Yeri gelmişken, dil okulundaki sistemden ve bu sistemin eksik yanlarından bahsetmek istiyorum. Günde ikisi 1.5 saat, biri ise 45 dakika olmak üzere toplam üç dersimiz bulunmakta. 1.5 saatlik derslerin arasında yarım saat teneffüs var. Saat 13.00 ile 13.45 arasında ise uzunca bir öğle tatili. Arından 13.45-14.30 arasında kırk beş dakikalık bir ders. Evet, tahmin edilebileceği üzere, 1.5 saatlik bir ders süresi hayli yorucu olmakta. Bilimsel olarak da ispatlanmış bir olgu var ki, 45 dakikadan sonra dikkat dağılmakta ve dersleri dinlemek için özel çaba sarf etmek gerekmektedir. Ders sürelerinin 45 dakikaya çekilmesi, açıkçası daha iyi olurmuş.

IELS Malta

IELS Malta'nın lobisi

Malta’daki ilk iki günümü aktardıktan sonra, çeşitli başlıklar altında, yaklaşık iki hafta boyunca yaşadıklarımı, edindiğim bilgi ve tecrübeleri de kısaca paylaşmak isterim.

Malta’da Konaklama

Yukarıda da belirttiğim gibi, Malta’da uzun süreli konaklamalarda en iyi tercih ev kiralamak yönünde olacaktır. Otel fiyatları, özellikle turistik sezonda, yani yaz aylarında oldukça pahalı. Dil okullarının sunduğu konaklama imkanları da yine pahalıya gelebilir. Aile yanında kalmak ise, kültür farklılığından dolayı zor bir hal alabilir. Tüm bu nedenlerden dolayı, uygun fiyata ev kiralamak, hatta 3-4 tanıdık ile aynı evi paylaşmak ve kirayı ortaklaşa olarak ödemek daha yerinde bir karar gibi görünüyor. Yalnız, ev kiralamadan önce iyice araştırma yapmak gerekiyor ki, sonrasında bizim gibi pişman olmayın. Bu konuda tavsiyelerim şöyle olacaktır:

1. Dil okulunuzun nerede olduğunu iyice araştırın ve kiralayacağınız evin buraya yakın olmasına dikkat edin. Yakıcı güneş ve yoğun nem altında yürümek gerçekten çok yıldırıcı olabiliyor.
2. İnternetten erişebileceğiniz Remax Malta, Cassar Cooper gibi emlak firmalarının sitelerinde fiyat araştırması yapabilir ve semtinizdeki ev kiraları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.
3. Bizzat bir emlak bürosuna giderek, aradığınız evin özelliklerini söyleyip yine emlakçı aracılığıyla ev bulabilirsiniz, fakat emlakçı belli oranda komisyon talep edecektir. Talep edeceği komisyon oranını da her şeyden önce öğrenmekte fayda var.
4. Eğer komisyon ödemek istemiyorsanız, sahibinden bir ev bulmanız daha yerinde olacaktır, fakat bu da zaman alıcı bir hale gelebilir.
5. Malta’da elektrik ve su son derece pahalı. Enerji tasarruflu beyaz ampuller dışındaki ampulleri mümkün olduğunca az kullanın. Eğer evinizde klima varsa klimayı gerekli olmadıkça çalıştırmayın. Ayrıca, elektrik ve su için yine Maltalılardan daha fazla (neredeyse iki katı) ücret ödeyeceğinizi de aklınızdan çıkarmayın.
6. Elektrik ve su kullanım oranlarınızı yakından takip edin. Sayaçların üzerinde kullanım miktarlarını görebilirsiniz. Bunları www.wsc.com.mt adresinde yer alan fatura hesaplama bağlantısı aracılığıyla sisteme girebilir ve ne kadarlık bir fatura ile karışılacağınız bilgisini edinebilirsiniz.
7. Kiralayacağınız ev mümkünse giriş katında olmasın. Malta’da toz oranı çok yüksek ve evinizde klima da yoksa sık sık pencereleri açmak zorunda kalabilirsiniz.
8. Eğer benim gibi gürültüye ve kirliliğe tahammülünüz yoksa, kiralayacağınız evin civarında ve apartmanınızda nasıl insanların kaldığını iyice araştırın. Gün boyu yüksek sesle müzik dinleyen ya da adeta hiç uyumadan, gece gündüz demeden yüksek sesle konuşan komşulara sahip olabilirsiniz.

Malta’da Yeme-İçme ve Alışveriş

Malta’nın mutfak kültürü Türkiye’ninkinden oldukça farklı. Pilav, çorba vb. ya da kebap türü yemekleri Malta lokantalarında görebilmek hayli zor. Sadece Millenium, Tabbak, Öz Sofra ya da Mdina'daki Harika gibi belli başlı Türk lokantalarında bunları bulabiliyorsunuz. İtalya’ya yakın olması dolayısıyla burada makarna (pasta olarak anılıyor), pizza ve türevleri en çok tüketilen yiyecekler arasında. Ayrıca sebze fiyatları da pahalı olduğu için sebzeli yemekleri pişirmek de oldukça pahalıya gelebilir. Malta’da daha çok dondurulmuş gıdalar mutfağa hâkim. Her türlü gıdanın dondurulmuş şeklini özellikle büyük marketlerde bulabilirsiniz. Kahvaltılarda ise Nutella ya da mısır gevrekleri en çok tercih edilen unsurlardan. Peynir çok çeşitli olmasına rağmen fiyatları oldukça pahalı. 150 gramlık bir Mozarella peynirinin etiket fiyatı hemen hemen 1.5 € civarında. Malta marketlerinde sıkça rastlanan Cheddar peynirinin ise fiyatı hesaplı görülebilir, fakat tadı bizim damak tadımıza uygun değil. Bugün denediğimiz Emmental peyniri ise, bizdeki kaşar peynirine benzer bir tada sahipti. Onun dışında Türkiye’deki beyaz peyniri burada bulmak neredeyse imkansız. Zeytin ise az miktarda ve sınırlı olarak satılmakta.

Malta Schotts Supermarket

Schott's Supermarket'ten bir görüntü

Malta’daki market ve bakkallarda ürün fiyatları Türkiye’deki gibi çeşitlilik gösteriyor. Örneğin 1 litre sütü 0.80 € ile 2.5 € arasındaki fiyatlarla alabilmek mümkün, fakat her yerde olduğu gibi burada da “kaliteli=pahalı” ilkesi geçerli. Daha açık söyleyecek olursak, 0.80 €’ya aldığımız Benna markalı bir süt, sütten ziyade süt tozu ile su karışımı görünümünde ve tadındaydı. 1 €’ya aldığımız Frizian Flag markalı bir süt ise, doğal olarak daha iyiydi. Bu bakımdan, her şeyin ucuzunu almak yerine imkanlar ölçüsünde, daha makul ürünler satın alınabilir. Bazı marketlerde ya da bakkallarda ise Türk markalarının yoğurt, pirinç, su, fasulye vb. ürünlerini bulabilmek mümkün.

Maltada yoğurt

Malta marketlerinde satılan yoğurtlar ve fiyatları

Malta'nın hemen her şehrinde bir Türk lokantasına rastlamak mümkün. Turkish Food, Turkish Cuisine, Kebap House gibi adlar altında faaliyet gösteren bu lokantalarda mercimek çorbası, fasülye vb. geleneksel Türk ev yemekleri bulmanız da ihtimaller dahilinde. Daha çok döner ve kebap türü yemekler satılıyor buralarda. Bir tavuk döner dürüm ortalama 3-4 €, son derece doyurucu bir kebap menü ise 7-8 € civarında. Çoğu yerde istediğiniz kadar salata ve lavaş alabiliyorsunuz. Yalnız, et dönerin tadının Türkiye'dekilerden biraz farklı olduğunu ve ilk başta değişik geldiğini belirtmeliyim; çünkü Lamb Doner adı altında satılan bu döner, kuzu eti ya da kuzu etiyle karışık dana etinden oluşuyor. Yine de döner ve kebabı özleyenler, sevenler için bu mekanlar ideal. Yeri gelmişken, Gzira'daki Millenium Turkish Food ile ilgili bir anımı anlatayım: Bir akşam üstü, döner almak için buraya gittim. Almak istediğim yemeği, personeli Maltalı sanıp, İngilizce olarak tarif ettim. Daha sonra orada çalışan başka biri gelip, benim görüştüğüm kişiyle Türkçe konuştu. Bunun üzerine şaşırarak, "Ben de Türkiye'den geldim. Sizi Maltalı sandım." dedim. O da, "Ben sizin Türk olduğunuzu anladım, fakat bozuntuya vermedim. Çok iyi İngilizce konşuuyorsunuz gerçekten, tebrik ederim." dedi ve gülüştük.

Biz, lokanta ya da kafe gibi yerlerde yemek yemek yerine, evimizde yemeyi tercih ettik ve pirinç, patates, salça, mercimek gibi gıdalar satın alıp bunlar aracılığıyla akşam yemeklerimizi hazırlıyoruz. Bazı arkadaşlar dışarıdan yemek yemeyi tercih ediyorsa da, karın doyurucu bir akşam yemeğinin kişi başı en az 9-10 €’ya tamamlandığını ve buna kahvaltı ya da öğle yemeğinin de dahil edildiğinde daha yüksek fiyatların ortaya çıktığını unutmamak gerek. Hazır çorbalar ya da dondurulmuş gıdalar da tüketebilirsiniz. Ayrıca, belli noktalarda sebze meyve satışı yapan kamyonetlerden de uygun fiyata patates, domates, havuç, elma, şeftali vb. meyve ve sebzeler satın alabilirsiniz. Evimizin yakınında duran bir satıcıdan kilosu 1 €’ya patates ve domates, 1.5 €’ya elma ve şeftali almıştık. Özellikle patates, zor zamanlarınızda imdadınıza yetişecektir.

Satılan ürünlerin fiyatları marketten markete ve semtten semte değişkenlik gösteriyor. Hatta bazı durumlarda, aynı ürünü büyük süpermarketler yerine yanı başınızdaki bakkaldan almak daha ucuza mal olabiliyor. Örneğin, 750 gramlık mısır gevreğinin fiyatı evimizin yanındaki bakkalda 3 € iken, herkesin ucuzluğu konusunda hemfikir olduğu Schott’s adlı büyük süpermarkette tam 4 € idi. Bu da, bir ürünü almadan önce birkaç farklı noktada fiyat araştırması yapmanın daha mantıklı olacağını göstermekte.

Zottarella markalı bir mozarella peyniri

"Zottarella" markalı bir mozarella peyniri

Ayrıca, daha önce hiç tatmadığınız, ama tadını merak ettiğiniz ürünleri büyük paketlerde almak yerine en ufak paketteki şekliyle alın ki, tadını beğenmezseniz paranız boşa gitmesin. Zira biz bu hatayı çok yaptık ve halen, damak tadımıza uygun olmayan pek çok şeyi tüketmek ya da birilerine vermek zorunda kalıyoruz. Bunların yanı sıra muz suyu, Hindistan cevizi suyu gibi meyve suları var ve oldukça lezzetliler. En azından bir kez denemek lazım diye düşünüyorum. Normal meyve suları ise Türkiye'dekiler ile aynı ya da daha düşük kalitede. Bir de, Türkiye'de "çeri domates" adıyla satılan domateslerin gerçekten "çeri" yani "cherry=kiraz" büyüklüğünde olanlarına burada rastladık.

Maltada çeri domates

Çeri (Cherry) domatesler

Farklı tatlar noktasında bir tavsiyem olacak: Sliema’daki The Point adlı alışveriş merkezindeki bir tatlıcı, Cinnabon adında Waffle benzeri hamurlu bir tatlı yapmakta, bu tatlıdan tatmanızı kesinlikle tavsiye ederim (araştırmalarıma göre bu tatlı Türkiye’de sadece İstanbul’da iki noktada satılmaktaymış). Büyük boy Cinnabon'lar 2.5 € ile 3.5 € arasında, ufakları ise daha uygun fiyatlara satılmakta. Üstelik 4'lü ya da 9'lu paketler halinde de satışı yapılmakta. Özellikle çikolatalı olanı oldukça leziz.

Maltada Cinnabon

Değişik bir tatlı, Cinnabon

Tekrar yeri gelmişken, Malta’nın çeşme suyunun gerçek anlamda “arıtılmamış” olduğunu belirtmek isterim. İçmek şöyle dursun, çeşme suyu ile duş alırken bile deniz suyunun kokusunu hissedebiliyorsunuz, zira Malta’da baraj olmadığı için, deniz suyu arıtılmakta ve şebeke suyu olarak kullanılmaktadır. İçme suları ise, şu ana kadar görebildiğimiz kadarıyla, en fazla 2 litrelik pet şişelerde altılı halde satılıyor. Bazen Aroma ya da Nida gibi Türk firmalarının sularına da rastlıyoruz. Şu ana kadar görebildiğimiz en uygun fiyat, San Michel ya da Kristal markalı suyun 2 litrelik pet şişelerde 6’lı paket halinde satılanı idi. Fiyatları ise 2-2.5 € arasında değişkenlik gösteriyor. Bu 12 litre su, 2 kişiye yaklaşık bir hafta kadar ancak yetiyor.

Malta’da, Türkiye’nin büyük şehirlerinde artık adım başı rastladığımız devasa alışveriş merkezlerini görmek mümkün değil. Alışveriş merkezleri ve süpermarketler içerisinde en büyüğü Sliema’daki The Point adlı 3 katlı alışveriş merkezi idi. Ziyaret ettiğimiz diğer alışveriş merkezleri ve süpermarketler ise Lidl, Tal-lira, The Plaza, Gala, Pavi, The Town ve Schott’s. Qormi adlı şehirdeki Pavi, Malta'nın en büyük süpermarketi. Dolayısıyla daha fazla çeşitte ürün bulabilirsiniz. San Gwan'daki Lidl, sadece Alman ürünleri satıyor, fakat fiyat olarak en uygunu. Yine San Gwan'daki Tal-lira'da ise uygun fiyata ev eşyası ve ufak tefek şeyler bulabilmek olası. Unutmamanız gereken en önemli şey ise, marketlerinin hemen hepsinin poşeti belli bir ücret karşılığında satması. Yani, Türkiye’de olduğu gibi, aldığınız ürünleri market poşetlerine yerleştirip götüremiyorsunuz. Bu bakımdan, alışverişe çıkarken yanınızda birkaç poşet bulundurmanız gerekmekte, aksi halde her bir poşet için 0.50 € gibi bir ücret ödemeniz gerekebilir. Esasında doğayı korumak adına yapılan güzel bir faaliyet bu, fakat yine de alışveriş başına bir ya da iki poşet veya ilk poşet ücretsiz olarak verilebilirdi.

Malta The Point

The Point adlı alışveriş merkezi

Malta'nın başkenti Valletta'da Pazar günleri saat 08.30 ile 12.30 arasında ufak bir pazar kuruluyor. Burada elbise, hediyelik eşya, çanta vs. gibi şeyleri uygun fiyata alabilmek mümkün. Buna benzer, fakat daha büyük bir pazar ise yine aynı gün ve saatte Marshaslox adlı şehirde kurulmakta. Burası, Malta'nın en uygun fiyatlara sahip pazarı. Yaşadığımız yerde satılan ürünlerin üçte bir oranında ucuzunu burada bulabildik. Balıktan meyve sebzeye, elbiseden hediyelik eşyaya kadar her şey bu pazarda mevcut.

Dükkanlar konusunda hatırlanması gereken en önemli hususu da aktarmakta fayda var: Pazar günleri tamamen; diğer günlerde ise 12.30-16.00 saatleri arasında büyük marketler hariç neredeyse bütün dükkanlar kapalı. Tabii bir resmi tatilleri de unutmamak lazım.

Malta’da İletişim

Her ülkede olduğu gibi, Malta’da da Türkiye’deki cep telefonu hattınızı kullanmak oldukça pahalı. Türkiye’deki cep telefonu hattınızı Malta’da kullanmak isterseniz, standart tarifede dakika başına, yapılan aramalarda yaklaşık 5 TL, alınan aramalarda ise 1.75 TL gibi fahiş ücretler ödemek zorunda kalabilirsiniz. Aslında en iyisi, yurt dışına çıkarken Türkiye’deki hattınızı kapatmak ya da ayda 30 TL’ye yurt dışında 60 dakika arama/aranma paketi gibi bir paket tercih etmek. Ayrıca bazı operatörlerin daha avantajlı paketleri de mevcut, fakat zaman zaman Malta içindeki arkadaşlarınızla ya da Maltalılarla da görüşme yapmanız gerekebileceği için, bu da çıkar yol olmayabiliyor.

Malta’da neredeyse adım başı uluslararası arama noktası var. Buralardan, dakikası 0.12 €’dan başlayan fiyatlarla Türkiye’yi ya da başka ülkeleri arayabilirsiniz. Tabii, aradığınız numaranın cep telefonu numarası ya da sabit numara olmasına göre fiyat da değişkenlik gösteriyor. Türkiye ile iletişim konusunda benim tavsiyem Skype ya da Live Messenger gibi programlar aracılığıyla ücretsiz sesli sohbet ya da yine Skype ya da Google’un yeni hizmeti olan Telefon Ara hizmetlerine kontör yükleyip daha uygun fiyatlara konuşma yapmak olacaktır.

Malta’da yine adım başı bir İnternet kafeye rastlayabilmek mümkün, fakat bağlantı ücretleri oldukça pahalı. Eğer İnternete sık sık ihtiyaç duyuyorsanız, evinize İnternet bağlatmak en iyi seçenek olacaktır. Biz bu yolu tercih ettik ve Melita adlı servis sağlayıcıya 5 megabit hızında sınırsız İnternet bağlantısı için 10 € kurulum ücreti ve 75 € depozit dışında aylık 13.75 € ödeme yapacağız.

Malta’da televizyon izlemek de belli bir ücrete tabi. Biz televizyona ihtiyaç duymadığımız için bağlatmama kararı aldık. Telefon da aynı şekilde istenildiği takdirde bağlanabiliyor ve evinizdeki sabit telefon ile görüşmeler yapabiliyorsunuz. Fiyatlar hakkında bilgi sahibi değilim, fakat cep telefonuna göre daha uygun olacağını tahmin ediyorum.

Malta’da Ulaşım

Malta’da, yaygın olarak kullanılan ve adanın hemen her noktasına bağlı geniş bir otobüs ağı bulunmakta. Merkezi başkent Valletta’da bulunan bu otobüs ağı sayesinde adanın her yerine ulaşabilirsiniz. Ülkede, çok yakın zamanlara (3-4 ay öncesine) kadar oldukça eski diyebileceğimiz otobüsler, son model klimalı olanlarıyla değiştirilmiş. Bu yüzden, bilet fiyatlarına da hayli zam yapılmış. Bu yeni otobüsleri ise Arriva adındaki bir firma işletiyor ve bilet fiyatları Maltalılar ve Maltalı olmayanlar için iki şekilde düzenlenmiş. Dolayısıyla biz biletlere daha fazla ücret ödemek zorunda kalıyoruz. Maltalı olmayanlar için bilet fiyatları, normalinin neredeyse iki katı. Bilet seçenekleri ve alınan ücretler ise şöyle:
2 saatlik bilet: Bu bilet ile 2 saat içerisinde istediğiniz kadar seyahat yapabiliyorsunuz. Ücreti, Maltalılar için 1.60 €, Maltalı olmayanlar içinse 2.20 €

Günlük bilet: Bu bilet ile 24 saat boyunca Arriva otobüslerini sınırsız olarak kullanabiliyorsunuz. Maltalılar için 1.50 € olan biletin ücreti Maltalı olmayanlar için 2.60 €.

7 günlük bilet: 7 gün boyunca geçerli olan ve yine Arriva otobüslerini sınırsız olarak kullanabileceğiniz bu biletin fiyatı ise Maltalılar için 6.50 € Maltalı olmayanlar içinse 12 € olarak düzenlenmiş.

Bunların dışında, Maltalılar için 30 günlük ve 90 günlük biletler de var. Maltalı olmayanlar bu biletlerden alamıyor. Bunların fiyatları ise 26 € ve 72 €. Yukarıda da bahsettiğim üzere, Malta haritasını da içeren ücretsiz otobüs bilgi broşürünü edinmeyi unutmayın.

Bazı Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Malta’da da trafik soldan akıyor. Özellikle karşıdan karşıya geçerken, Türkiye’deki sağdan akan trafiği düşünüp bazen zor durumda kalabiliyorsunuz. Ayrıca, direksiyonu sağ tarafta bulunan araçları görünce de ilk etapta hayli şaşırıyorsunuz ve bu duruma alışmakta zorluk çekiyorsunuz. Biz Malta’ya geldiğinizde, bazı noktalar hariç yollarda neredeyse hiç trafik ışığı yoktu. Sadece St. Julian’s civarlarında birkaç trafik ışığına rastlayabilmiştik, fakat son zamanlarda trafik ışıkları özellikle trafiğin yoğun olduğu bölgelere kurulmaya başlandı. Sürücüler ise genel olarak yayalara saygılı ve genellikle önceliği yayalara veriyor. Sanırsam bu durum bir kanunla da korunuyor. Buna rağmen, burada büyük bir trafik sorunu var ve her sokakta sıra sıra park etmiş araçlar dizili durumda. Sliema gibi merkezi yerleşim birimlerinde ise bazen işin içinden çıkılmıyor. İnsanlar, evlerinin önünde bile park edecek boş bir yer bulmak için dakikalarca dolaşabiliyorlar.

Malta İçi ve Dışı Geziler

Gri pasaporta sahipseniz, bunun imkanlarından faydalanarak çok ucuza başka ülkelere uçabilirsiniz. İtalya, Almanya, İspanya, Fransa bu ülkelerin başında. Bir hafta sonu ya da belirli bir hafta boyunca değişik ülkeleri görebilirsiniz. Ryan Air, EasyJet ya da German Wings gibi dolmuş-uçak firmalarından çok uygun fiyatlara biletler bulabilirsiniz. Örneğin biz, 20 Ekimde başlayacak Malta-Venedik-Paris-Barselona-Düsseldorf-Bologna-Malta uçuşumuz için kişi başı toplam 120 € ödedik. Açıkçası, uçuş sorgularken 6 € gibi fiyatlarla karşılaşıyorsunuz, fakat daha sonra bunun içine vergiler, işlem ücreti, bagaj ücreti vb. şeyler de girince fiyat bu kadar yükselebiliyor. Hatırlatayım: Eğer başka ülkelere uçmak gibi bir düşünceniz varsa, biletinizi, planladığınız uçuş tarihinden en az bir-iki ay öncesinden alın; çünkü bilet fiyatları uçuş tarihi yaklaştıkça belirli oranlarda artıyor. Biz, uçuşlarımız için Ryan Air’i tercih ettik. Diğer firmalar Ryan Air kadar çeşitlilik sunmuyor.

Malta’yı ve diğer adaların tamamını 1 haftada gezmeniz mümkün. Adaların yüzölçümleri küçük olduğu için, otobüsle ya da feribotla istediğiniz her noktaya kolayca ulaşabiliyorsunuz. Otobüs seçeneği dışında, Malta kökenli pek çok küçük tur firmasının düzenlediği turlara da katılabilirsiniz. Örneğin, kişi başı 35 €’ya jip üzerinde ya da yine kişi başı 20 €’ya üstü açık otobüslerle Malta’nın çoğu noktasını ve görülecek yerlerini, tarihi mekanlarını rehber eşliğinde gezebilirsiniz. Çoğu merkeze yürüyerek de gidilebilmekte, fakat bilhassa güneşin sıcaklığını hissettirdiği öğle saatlerinde bu çok zor oluyor. Akşam serinliğinde Malta sokaklarında yürümek daha keyifli ve daha az yorucu. Ayrıca su alti safarisi (underwater safari) turlarına katılmanızı ya da Blue Grotto, Blue Lagoon gibi coğrafi oluşumları görmenizi de tavsiye ederim. Captain Morgan adındaki bir tur firması, Malta'nın en bilinen gezi hizmeti sağlayıcılarından. Bir bürosu ise Sliema civarlarında.

Malta’da denize girilebilecek büyüklü küçüklü pek çok sahil var. Bunlardan bazıları ücretli iken bazıları halka açık ve çoğu da son derece temiz görünmekte. Golden Bay, Paceville, Melieha Bay, Blue Lagoon bunlardan bazıları. Deniz suyu sıcaklığı Eylül ayında da ideal, fakat Ekimden sonra sıcaklık bir nebze düşüyor.

Bazı Pratik Bilgiler

Malta, yaz aylarında doğal olarak çok sıcak olmakla beraber, sonbaharda da bu sıcaklık devam ediyor. Bu bakımdan, Malta’ya gelirken kalın ve yünlü kıyafetler yerine ince ve ferah kıyafetler getirmeniz daha mantıklı olacaktır. Keten pantolon, hafif bir tişört ya da gömlek bunlardan sayılabilir. Ayrıca, ayakkabı ve çorap giymek yerine rahat bir terlik ya da sandalet kullanmak da hayli ferahlatıcı olacaktır.

Malta evleri

Malta evlerinden bir enstantane

Malta’da 12.30 ile 16.00 arası sıcaklığın en yoğun hissedildiği saatlerdir. Bu bakımdan, bu saatlerde dışarı çıkmanızı, hele ki doğrudan güneş ışığı altında yürümenizi hiç tavsiye etmem. Zaten bu saatler arasında açık dükkan bulmak veya sokakta insan görmek de pek mümkün değil. Dükkanlar cumartesi ve pazar günleri de genellikle kapalı. Bu bakımdan, dükkanları ziyaret etmek için en ideal gün hafta içi günleri, en ideal saatler ise sabah 09.00 ile öğlen 12.30 ya da akşam 16.00 ile 18.00 aralarıdır.

Tigne Point civarlarında bir yapı

Tigne Point civarlarında bir yapı

Malta’da, İngiltere'de olduğu gibi üç uçlu prizler kullanılmaktadır ve bu bakımdan, Türkiye’de kullandığınız adaptör, şarj cihazı vb. aletleri bir çevirici olmaksızın burada kullanamıyorsunuz. Dolayısıyla, buraya gelmeden bir çevirici edinmeniz gerekmekte. Çeviriciyi buradan da satın alabilirsiniz, fakat Türkiye’den satın aldığınızda daha az ücret ödemiş olacaksınız.

Malta ve İngilterede kullanılan elektrik prizi ve fişi

Malta ve İngiltere'de kullanılan elektrik prizi ile fişi

Türkiye’deki bir bankada bulunan hesabınızdan burada Euro olarak para çekebiliyorsunuz, fakat bunun için oldukça yüksek oranlarda komisyon alınıyor. En iyisi, Türkiye’de Türk Liranızı Euro’ya çevirmeniz ve hiçbir bankaya bulaşmadan, paranızı yanınızda getirmeniz. Biz bu yolu tercih ettik ve hiçbir bankayla uğraşmadan, hiçbir şekilde komisyon ödemeden tüm harcamalarımızı kolayca yapabiliyoruz. Eğer kredi kartı kullanmak isterseniz de, komisyon oranlarına ve Euro-TL çevrimine dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Malta ile ilgili her türlü sorunuzu ya da düşüncenizi, ayrıca kendi izlenimlerinizi aşağıda yer alan yorum kutucukları aracılığıyla paylaşabilirsiniz.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

505
Bir yorum yapabilir veya soru sorabilirsiniz.

avatar
245 Yorum konuları
260 Konu cevapları
31 Takipçiler
 
En çok okunan yorum
En fazla talep alan yorum
233 Yorum yazarları
Şeyda özgülİsa SarıSERRA YILDIRIMGökhan ErGizem Son yorum yazarları
  Abone ol  
en yeni en eski en beğenilen
Şunları bildir:
Şeyda özgül
Şeyda özgül

Merhaba
Biz martta gideceği biletimiZ konaklamamız tamam, sadece şunu sorcam londrada 1pound die marketler vardı, burda da varmı? Ve avm olarak nerelere gidebilirz? Teşekkürler

SERRA YILDIRIM
SERRA YILDIRIM

Merhaba İsa Bey,
Bilgiler için çok teşekkür ederim kendim için çok yararlı buldum açıkcası bende şubatta gidiyorum 3 aylık bir eğitim için sizce yanımda neler götürmeliyim hava durumu şubat mart nisan için nasıldır?

Gökhan Er
Gökhan Er

merhaba

ben göçmen olarak başvurmak istiyorum Orada Yaşamak ve yerleşmek istiyorum Internette çok fazla ilgilenen firma var ama ne kadar güvenilir bana bu konuda yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum

Gizem
Gizem

Merhaba, ben ağustos ayında maltaya gitmeyi düşünüyorum 2 ay gibi bir süre için dil okuluna yazılacağım. Okulun ayarladığı apartta kalmayı düşünüyorum. 2 ay için ne kadar bir bütçeyle gidersem orada rahat edebilirim? Ve orada part time ne gibi işler bulabilirim? Avrupa vatandaşlığım olduğu için çalışma iznim var.

Furkan Kürkçü
Furkan Kürkçü

İsa Bey MaltaVista'yı duydunuz mu, önerir misiniz? Web siteleri http://www.maltavista.com

Betim saliji
Betim saliji

Isa bey. Maltada is yeri acmak zormu, ben bir dondurmaci acmak istiyorum. Bana bir adres salabilirmisin dukanlar bakmak icin. Selamlar

Alber Kahvecioğlu
Alber Kahvecioğlu

Merhabalar 5 günlik tatilimden izlenimlerim
Mazlta gezilesi güzel biryer fakat pahalı ufak kola bile markettte 1.5 euro
arıca ben şaşırtan şu oldu bir ada olmasına ragmen doru dürüst bir pilaj kıyı olmaması kıyı pek yok kayalıklardan taşlardan denize giriliyor tamam güzel biryer ama görmüş olmak için bukadar para harcamaya deger mi tatışılır am şunu anladım ki begenmeyiz ama Maltada bir Antalya Kleopatra plajı yok maglesef

Sonat Cavusoglu
Sonat Cavusoglu

Cok tesekkurler.
55 yasinda pratigini tekrar kazanmak isteyen bir talebe olarak gittiginiz okulu, maltayi, yalniz tutulacak bir evi tavsiye edermisiniz? imkan dahilindeyse alternatif oneriniz olabilirmi?

BERRİN ÖZEREN
BERRİN ÖZEREN

Merhaba; Verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederiz.Bende 3 aylık ingilizce kursu için düşünmüştüm.Yaklaşık kursların fiyatları ve orada kalıp harcanan masraflarla beraber toplamında yaklaşık ne kadar bir para gerekiyor.Öğrenmem mümkün mü acaba.Teşekkür ederim.

Yağmur
Yağmur

Merhaba İsa Bey.. Bu iki ay içinde Malta'ya turist vizesiyle gitmeyi düşünüyorum.Ve sonrasında casinolarda iş bulmayı umuyorum.danışmak istediğim casinolar tekin midir? Cat pat anlaşabilen az ingilizce knşan birini işe alırlarmı ortalama kazançları nedir ve sezonda mı gitmeliyim iş imkanı ve ingilizce öğrenmek açısından yoksa 2-3 ay beklemeli miyim.. Otellerde çalışıyorum 4 senedir..mailimden ulaşır mısınz sizin için mahsuru yoksa İsa Bey..

Ece Karaman
Ece Karaman

İsa bey merhaba bende seneye iki aylığına İngilizcemi geliştirmek için Malta'ya gideceğim İngilizce açısından yararlı oldu mu ben türkiyede c1 seviyesinde eğitim aldım Malta'ya konuşma Ve dili iyice hakim olmak için gideceğim

Doğan Beyköyü
Doğan Beyköyü

Merhaba isa bey.ben eşimle önümüzdeki hafta maltaya tasinacagim. Eşim bir bankada iş buldu maaşı 1500 euro civarında. Ama ben ne iş yapacağımı bilmiyorum daha doğrusu kendim bir şeyler ariyacagim. Sizce iş bulabilme şansım ne kadar? Ayrıca her işi yaparım iş seçmem garsonluk otelde hiç farketmez.

Doğan Beyköyü
Doğan Beyköyü

Siz hala maltadami yasiyorsunuz.

Uğur köşe
Uğur köşe

Merhabalar İsa Bey Malta da dil okuluna başvuru yaptım 3 ay için orada olacağım şuan vize aşamasındayım haftaya vize görüşmem var. Tüm masraflarımı çıktıktan sonra orada sadece harcamak için yanıma 1200 1500 Euro arası para alabileceğim fakat üç ay için bu yeterli mi bilmiyorum hayat çok pahalı mı dipnot olarak da çok iyi aşçı olduğumu söyleyebilirim yemek yapma konusunda sıkıntı çekmeyeceğimi düşünüyorum ama oda paylaşımlı apart dairede kalacağım şartlar tam olarak nasıldır _? İngilizce seviyem advance seviyesinde fakat konuşmada çok akıcı değilim kelime öğrenmekte sıkıntı yaşıyorum birde writing kısmı zayıf 3 ay içinde bunları mükemmel seviyeye getirmem olasığı nedir görmüş… Devamı »

Merhaba İsa bey yazınız çok iyi olmuş Haziran 19 da dil okulu için 3 ay gzira da bir okul tavsiye ettim kalacak yer olarak dil okulunun yurdunu tercih ettim yemek olayını soracaktım hazır yemek mi mantıklı yurda alışverişirmi bir de benim dil seviyem pek iyi değil sizce 3 ay da ne kadar ilerleyebilirim

Özkan
Özkan

İsa Bey öncelikle selamlar, çok güzel ve çok detaylı ve insanın aklnıda cidden yer edecek düzeyde fikirler veriyor ülke hakkında. öncelikle çok teşekkür ediyorum.

Malta'dan bi online casino gaming şirketinden 1650 euro civarında bir teklif aldım. Genellikle tatil veya kısa dönem öğrencilikler için bilgiler bulabiliyorum ülke ile ilgili. Uzun süreli yaşamaya değer bir ülkemi sorusunu cidden çok merak ediyorum.,

Teşekkürler.

S dinc
S dinc

İsa bey merhaba dil eğitiminden ziyade maltada bir ev kiralayarak tatil yapmak istiyorum ve eğer bulabilirsem part-time çalışma düşüncemde var sizce ortalama ne kadar bir ücret ile ev kiralayarak maltada bir aylık süre içinde tatil yapabilirim?

AYŞE C.
AYŞE C.

Merhaba İsa Hocam, Çok detaylı, faydalı bu yazınızdan ve diğer tüm paylaşımlarınızdan dolayı teşekkürü bir borç bilirim. Alandaş olmamız hasebiyle öğrencilik yıllarımdan beri takipçinizim. Tavsiyeleriniz, fikirleriniz benim için çok kıymetli. Konuya gelirsek, esas hedefim bir dil öğrenmek ve YDS'de de karşılığını almak. (İkisi farklı kulvarlar, farkındayım; fakat bir dili konuşamadan oturup gramerini çalışmayı sevemedim bir türlü) Biliyorsunuz, YDS'de farklı diller de var. Hakim dil oldugu için önceliğim ingilizceyse de başka dillere de açığım. Bu yüzden bu yıl kendimi İngiltere, Malta veyahut İran'a atmak fikrindeyim. Üniversitede seçmeli olarak Farsça almıştım, İran'lı arkadaşlarım da oldu, bağlantılarım da var. Farsça öğrensem bizim alanımıza… Devamı »

Murat Demir
Murat Demir

Merhaba İsa Bey,

Bir iş teklifi aldım 4000 € sizce hem orada geçinip hemde para biriktirebilir miyim ?

Burcu A.
Burcu A.

Merhaba isa bey,
Bende mart ayında maltaya dil eğitimi için gitmeyi düşünüyorum. 12 haftalık bir eğitim almayı planlıyorum. Dil okulu seçmekte zorlanıyorum. Champer, ese,lal ve ntst arasında kaldım. Sizin tavsiyeleriniz ne olur. Ayrıca gidilecek acentada önemlidir, acenta tavsiyeniz var mıdır? İletişim adresimden de ulaşabilir, cevaplayabilirsiniz.

gul
gul

Merhabalar isa ben bey. Soyle ki ingilizce duzeyim sifir denebilir. Chamber cologal de uc aylik dil egitimine gidecegim . Aralik 29 orda olacagm martta donecegim. 21 yasindaym ve ilk defa boylr bir deneyiyim olacak. Hem korkularim hemce cekincelerim var. Uc ayda ne kadar ogrene bilirim ve orda part time calisabilirmiyim boyle imkanlar saylanabilir mi? farkli birsey daha danusmak isterim uc ay kalacagim.icin her ay farkli bur ulkeyi ziyaret etmek istitiyorum ilk ay italya ikinci ay fransa ucuncu ay ise donmeden ispanya ozellikle italyaya gemi ile gecia varmi

Oguz uykun
Oguz uykun

Gül bende 18 aralıkta maltada olucam ec okulunda bende ilk defa gidicem geldiginde arkadaslık edebilirim sana bende 21 yasındayım

Berkcan Balcı
Berkcan Balcı

Önceki sorum da sormayi unuttugum bir önemli nokta daha var.Parayi oradaki atmlerden cekmek istiyorum.Hsbc oldugunu gördüm, buradan kesintisiz para cekebilecegimi düşünüyorum Türkiye'den gönderilen paralarda.Alternatif bir yol varsa paylaşırsanız cok sevinirim.

Berkcan Balcı
Berkcan Balcı

Merhaba Isa Bey, Öncelikle Verdiginiz bigiler icin cok tesekkür ederim.Suan almanya da master yapmaktayim. İngilizcemi dil sertifikasi ile belgelemek istiyorum.Film esnasında iletisim esnasinda anlama ve konusma sikintisi yasamiyorum. Fakat ielts sinavi 6.5 puani icin yeterli görmüyorum. 1 aylik ielts kursu oldugunu gördüm ve bunun ne kadar faydali olacağını sormak istedim. 2. Sorum en fazla 1-4 ay arası kalabilirim bu süre icin maddi olarak ve ögrenim amacli en uygun 2 secenek olduguna karar kildim. Paylaşımlı ev ve yurtlar. Suanda paylasimli evde yasiyorum ve problemim yok. Bu yüzden tavsiye edeceginiz yol nedir? Ev ilanlari icin verebileceginiz güzel bir internet sitesi var mi?Türk… Devamı »

Serdar bilgili
Serdar bilgili

Ben in giliz bir kizla evlendim ingiltere bana turkiyede iki yil evli kalip oyle ingiltere vizesine basvurabilecegimi belirtti ama soyle bir durum var ingiltere vatantasi bir kiz avrupa birligi vatandasi olmayan birisi ile evlenirse yani turkiye avrupa ulkesi olan bir sehir re gidip 3 ile6 ay arasinda yasadini belgeledigi taktirde oradan ingiltereye gecis yapabiliyor bide bu yolu bulduk onun icin vizelerimiz su an onaylandi bu bir gidis yolu yani avrupanin bir cok yerine gecis noktasi olarak bu ulke kullaniliyor benim sorum su oraya gitsek iki gun otelde kalsak iki gun icinde sahininden 300 400 euroya ev bulunabilirmi bir de orda… Devamı »

musa
musa

Merhaba İsa Bey, ben Tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik mezunuyum. Yani hastane sekreteri. Malta'da iş bulma olanağım nedir? Tahmini olarak aylık kazancım ne kadar olur? Teşekkürler.

Abas Mamedov
Abas Mamedov

Merhaba Isa bey, Ben Azeriyim ve Bakude yasiyorum. Benim sorum Malta da IT Sektor -a taleb ne kadar? Yani bir "yazılım mühendisi" Maltaya gelib tez bir zamanda is bula bilirmi ? Bu sektor orda ne kadar gelismis. Önceden teşekkür ederim.

kayhan
kayhan

İsa bey merhaba 2017 yılı ekim kasım ayı gibi eşimle birlikte 3 yada 6 aylığına malta ya gitmeyi düşünüyoruz size 3 sorum olacaktı kış aylarında fazla öğrenci oluyor mu ki bunu ne kadar çok öğrenci o kadar çok konuşma alıştırması diye düşünerek soruyorum ( kışın gitme sebebimiz dil okulları daha ucuz oluyor diye öğrendik ) ? maalesef maddi imkansızlıklardan dolayı paylaşımlı ev düşünüyoruz tavsiye eder misiniz ? son sorum ise eşimin İngilizcesi iyi fakat benim İngilizcem yok denecek kadar az 3 ay orta seviyeye gelecek kadar yeterli midir yada 6 ayı veya daha fazlasını mı tavsiye edersiniz ?

dilek kıvançlı
dilek kıvançlı

Merhaba İsa Bey,

Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler, Aralık ayında mart'ayına kadar Malta da olacağım ingilizce eğitim için gidiyorum. Hava şartlarıyla ilgili herkes farklı şeyler söylemek de yanıma kalın kazak almam gerekir mi ? bot vs. gibi çıkamadım işin içinden 🙁

Teşekkürler.

Ali
Ali

Merhaba İsa Bey,

Değerli bilgilerinizi paylaştığınız için çok teşekkürler. Çalışma amaçlı gelmeyi düşünüyorum. Bir firma bana aylık 2000€ teklif etti. Vergiyi düştükten sonra (%15-18 diyorlar) 1650€ gibi bir para kalıyor. Sizce bu orada yaşamak ve en azından aylık 500€ kenara koyabilmek için yeterli midir? Elbette yaşam masrafları kişiden kişiye değişir ama bir fikir oluşması açısından yardımcı olursanız sevinirim. Remax sitesine baktığımda en düşük kirayı 800€ olarak gördüm ve baya korkuttu açıkçası. İnternette 250€dan fiyatların başlandığı söyleniyor ama doğrusu nedir bilemiyorum. Şimdiden teşekkürler.

s.uyar
s.uyar

isa bey , 2017 haziranda kizimi yaz okuluna gondermek istiyorum clup class malta adli okula bu arada kizim 15 yasinda okul nasil, hani anne baba olarak biraz endisede duyuyoruz acikcasi iyimi yoksa kotumu diye cunki okul hakkinda cok fazla bir bilgimiz yok konustugumuz firmanin soyledigini biliyoruz sadece siz gidip deneyimleyen biri olarak sizinde dusuncenizi almak isteriz. simdiden tesekkurler

cagatay arda
cagatay arda

isa bey 6 aylık konaklama ve okul her masrafı dahil bana verilen bütce 11,100 usd bunun daha uygun bir bütce ile yapmak mümkün değil mi yada ne gibi alternatifler olabilir. tek başıma gideceğim

cagatay arda
cagatay arda

Merhaba İsa Bey,
6 aylık malta da dil eğitimi almak amacı ile ben yurt düşünüyordum. Çünkü tek başıma gideceğim girişken bir insanım int. te yapılan olumsuz yorumlardan çekiniyorum. faydası olur mu fiyatlar çok değişken ne gibi olumsuzluklar karşılaşma olur cagatayarda93@gmail.com sormak istediğim çok soru var tabiki yanıt verirseniz mail üzerinden sormak isterim şimdiden teşekkürler.

BURAK ÖGET
BURAK ÖGET

Merhaba İsa Bey,
Şubat ayında maltaya gitmeyi düşünüyorum şu anda dil eğitimi alıyorum an itibariyle b1 seviyesindeyyim ancak gidiceğim tarihte b2(intermediate) seviyesini bitirmiş olucağımı düşünüyorum üniversitedende altyapım var 4 ay maltada kalmayı düşünüyorum akıcı olarak konuşur halde dönüş yapabilirmiyim dil kursuuna oradada gitmeyi düşünüyorum . 2. sorum ise biraz araştırma yaptım günlük 12euro pansiyonlar buldum buraları tavsiye edermisiniz 4 aylık zaman içeriinde 3-3,5 bin euro yeterli olur mu ?

Habibe Şenay DALGIÇ
Habibe Şenay DALGIÇ

Merhabalar
Öncelikle bu kapsamlı yazı için çok teşekkürler. Ben çalışan biri olarak sömestr tatilimde iyi duzeyde olan İngilizce seviyemi biraz daha artırmak amaçlı 2haftalik kursa katılmak istiyorum. İngiltere pahalı olduğu için Maltaya gitmeyi dusunuyorum ama memnun kalmamaktan yada Türklerle bir arada bulunmaktan korkuyorum. Türkün en az olduğu ve en nitelikli eğitimin verildiği dil okullarını bana önerebilirseniz çok mutlu olurum..

Ersen Haliloğlu
Ersen Haliloğlu

İsa Bey selamlar,
Çok faydalı olan bu çalışmanız sebebiyle elinize sağlık demek istiyorum. 11 Eylül sabahı kısmetse 6 aylık kurs için Malta' da olacağım. İlk 2 haftalık konaklamayı okuldan aldım, sonrasında ise sizin tavsiyenizi dinleyerek ev kiralamayı düşünüyorum. Remax Malta sayfasında oturduğunuz evi ve size evi kiralayan emlakçıyı buldum. Acaba bu evi tavsiye eder misiniz yoksa benzer diğer evlere de bakmamı önerir misiniz? Gerçi siz eşinizle gitmişsiniz ve daha uygun olmuş sanırım. Sizin aylık elektrik, su, internet vb.gibi giderleriniz ortalama ne kadar oldu? Verdiğiniz cevaplar için tekrar teşekkür ederim.
Saygılarımla,

Tugba Ars
Tugba Ars

Merhaba size özelden ulasmak münkünmüdür? Daha öncedende Malta hakkinda bilgi edinmistim sizden..

mehmet aytekin
mehmet aytekin

Merhabalar is bey ben dil kursu için degilde gezmek için gidicem 2 haftalıgına dil kursu adı alında sizde haftalık bir eglence olurmu , ayrıca şubat veya ocak ayında gidicem sizce nasıl olur yorumlarını ve görüşlerini bekliyorum teşekkürler

mehmet aytekin
mehmet aytekin

yani zeevkli olmazmı diyorsunuz

Mert Kara
Mert Kara

Merhabalar İsa Bey
Maltada hangi atmlerde cirrus simgesi var. Yani Türkiye'den gönderilen parayi ordaki bankalardan cekebilirmiyiz. Yoksa sadece hsbc den hesabı olanlar mi, hsbc atmlerinden para cekebilirler.

samet
samet

Merhaba İsa Bey,
Ekim ayından itibaren 6 aylık bir dil eğitimi düşünüyorum. Kışın dil okulunda ve maltada Türk sayısı tahmini ne kadar oluyor? Dil okullarının verdikleri eğitimler iyi mi tavsiye eder misiniz? Teşekkürler

aykut can
aykut can

size asla link school tavsiye etmiyorum uzak durun...

Tilya
Tilya

Merhaba,
Ben bu yıl 10.sınıfa geçiyorum ve gelecek yıl okulda bölüm olarak dil seçmek istiyorum. Maltada ki 6 aylık dil okullarına nasıl katılabilirim orada evinde kalabileceğim bir arkadaşım var ama okul sorun oluyor ve ben bu dil okullarının bana daha büyük bir yardımı olacağını düşünüyorum.
Eğer herhangi bir öneriniz veya fikriniz varsa lütfen belirtin.

Arzu
Arzu

İsa bey dil okullarını araştırırken sitenizi buldum çok emek vermişsiniz teşekkürler...benim kız kardeşim 6 ay maltaya ing.öğrenmek için gitmek istiyor ancak aynı zamanda da dersler dışında kalan boş vakitlerinde çalışmak istiyor...yasal olarak çalışma izni olmadan maltada çalışmak mümkün mü? Ya da bir köşede masa açıp takı falan satmasına izin verilir mi? En kolay nerede nasıl iş bulunur? Teşekkürler

süleyman acar
süleyman acar

merhaba sarı bey
ben almanyada kalıyorum
acaba bir türk simit kahvaltı salonu açsak çalışırmı
bilgilendirirseniz teşekkür ederim
s.acar

Ali Yavuz
Ali Yavuz

Merhaba İsa bey
Bu hafta sonu Malta ya gitmek istiyorum ama herhangi bir dil okulu falan la değil gidip bilet alıp gitmek istiyorum. Kırmızı pasaport um var vize vs islwri nasıl oluyor. açıkçası askere gidecektim agustos ayında Kasım a kaldı işten ciktim vs. Kasım a kadar orada kalmayi düşünüyorum da İngilizcem yok denecek kadar az bir de iş bulabilirmiyim acaba orda hemen sonuçta okadar Türk restaurant lari var.Siz ne önerirsiniz hemde ingilizce mi geliştirmek istiyorum.
Cevabiniz için şimdiden teşekkür ederim

Enes kaçmaz
Enes kaçmaz

Merhaba isa bey . Ben haftaya maltaya gideceğim iki haftalığına .maltada uçaktan indikten sonra hangi kapıya gideceğim . Non schengen arrivals dan mı gireceğim yoksa başka bir kapıdan mı . Teşşekür eder iyi günler dilerim.

cansu demir
cansu demir

Merhaba isa bey yorumlariniz icin tesekkur ediyorum.maltaya sifir ingilizce ile gidip dil egitimi almak sizce yararli olur mu ve hocalar türkce biliyor mu herhangi dil okulunda.

aykut can
aykut can

Link school malta asla tavsiye etmem. gideceksiniz EF e gidin. hayatimda gordugum en kotu ilgisiz okul. yok tercih ederim derseniz bilinki paranizi cope atmis olursunuz. okul konaklama cok ama cok kotu. konaklama yeri bocek yuvasi.yonetime solediginde spray al diolar. kirkayaklar cirit atiyor. temizlik sorunu cok buyuk.pislik icinde yasamak tarzim diyenler gidebilir. asla asla tavsiye etmiyorum.6 ay kaldim. okul tam bir felaket.

Hacer Altınbaş
Hacer Altınbaş

peki neden EF? ingilizce altyapısı olan biri için kelime bilgisi ve pratik amaçlı 2ay yeterli olur mu? O okulun yurtları nasıl 1ay içinde bende gelmeyi düşünüyorum bilgi verirseniz sevinirim

Enes kaçmaz
Enes kaçmaz

Merhaba isa bey benim bir sorum olacak ben dil eğitimi için maltaya gideceğim vizem bugün geldi . Ama vizeyi pasaporta basmışlar seyehat başlama bitiş tarihide var .lakin Consulate of malta diye yuvarlak bir damga ve imza var bu ne demek oluyor ? Vizem redmi edildi yoksa kabulmü? Teşşekür ederim.

Ömer faruk yaman
Ömer faruk yaman

Merhaba isa bey
Bn 10 temmuzda chamber college dil eğitimi alacağım. Maltada sıfır telefon fiyatları uygun mu
Yoksa türkiye fiyatlarıyla benzerlik gösteriyor mu ? Şimdiden teşekkür ederim

Ömer faruk yaman
Ömer faruk yaman

Hocam bir sorum daha olacaktı
Yanımda para taşımayı sevmiyorum maltada paramı yatırabileceğim türkiyede alışık olduğumuz bir banka var mı? İş garanti vb.

Ayaz
Ayaz

hocam merhaba

maltadayken paranizi maltada actiginiz bir bankaya yatirdiginizi soylediniz. hangi bankadan hesap acmistiniz? hesap acma sureci nasil gelisti sadece pasaport yeterli mi hesap acmak icin? saygilar.

Deniz D
Deniz D

Merhaba İsa Bey, Malta'da ne ticareti yapilir buradan ne tutar ortalama fikir verebilir misiniz? Tesekkurler

Ayda k
Ayda k

Merhabalar İsa bey. Ben 3 ay maltada dil okulunun konaklamasında kalıcam (day'ss in hotel) odamda mikrodalga fırın ve buzdolabı var. Aylık 500 euro almayı düşündüm. Sizce bu miktar yeterli midir? Şimdiden teşekkür ediyorum

Seda
Seda

Merhaba İsa bey bilgileriniz için teşekkürler ben temmuz ayında bir ay Ec Malta dil okuluna gideceğim. Bundan önce Amerika vizesine başvurdum transkript düşük olduğu için red aldım sizce Malta vizesinde böyle bir şey olur mu ?

Ruya yalcinkaya
Ruya yalcinkaya

Pazartesi maltada ayni okulda olacağım vize hemen cikti stres olmayın

Hakan Dağdelen
Hakan Dağdelen

1 ay sonra bende geleceğim. hkndagdelen@hotmail.com ordaysan MAİL atarmisin

Ceyda
Ceyda

Merhaba İsa bey yazınız çok faydalı oldu. Ben 1 ay sonra dil okulu için Maltaya gidiyorum yeşil pasaportum var vize gerekiyor mu havaalanında herhangi bir sıkıntı yaşamam değil mi? Şimdiden teşekkür ederim 🙂

Enes kaçmaz
Enes kaçmaz

Merhaba yine ben bir sorum daha olacak İsa bey st julianstan en yakın lidl market neresidir? Ve taksi ile ne kadar ?

Enes kaçmaz
Enes kaçmaz

Merhaba ben bu yaz maltaya gideceğim dil eğitimi için . 14 günlük te vize aldım . Ben bu vizemin 10 gününü Maltada 4 gününüde Almanya'da geçirebilirmiyim? Yani Malta vizem ile Almanya ya uçakla Malta havaalanından Almanya Münih havaalanına giriş yabalirimiyim ? Ve Malta vizem ile Münih havaalanından Ankara ya dönebilirmiyim ? (Vizem tek girişli bu ne demek ve bir sorun çıkartır mı ) Şimdiden teşekkür ederim.

Gülce Gürten
Gülce Gürten

Merhaba Isa bey. Yazdıklarınız ve yorumlarınız için çok teşekkür ediyorum Öncelikle. Bir nebzede olsa korkumu giderdiniz. 20 yaşındayım ağustos ayında 16 haftalık Am language studio okuluna gideceğim. Sliemadaymış. Ilk defa yurtdışına çıkacağım ve tek. Yurtta kalacağım. Gittiğimde insanlarla anlaşamamaktan derdimi anlamamaktan korkuyorum. Insanları nasıl? Veya gelen öğrenciler? bana bilgi verebilir misiniz? Birde sliemada hiç Türk yemeği yapan veya en azından domuz eti içermeyen lokantalar var mı? Cevaplarsanız çok sevinirim. Teşekkürler.

Necip OĞUZ
Necip OĞUZ

Merhaba Gülce Hanım ; Ben am language'da eğtiim aldım daha önce, orada eğitim almış birine ulaşamadıysanız, bilgi verebilirim size.

serap ersoy
serap ersoy

merhaba, bende am language'da eğtiim almaya gideceğim. ekim ayında 6 aylığına okuldan memnun kaldınız mı eğitimi iyi mi, ilgililer mi, öğrenemem diye çok kararsız kaldım.

serap ersoy
serap ersoy

gülce hnm, a.m language okulundan memenun kaldınız mı bende o okula gitmeyi planlıyorum. bilgi verir misiniz eğitimi yararlı mı ingilizceniz gelişti mi bende ekimde 6 aylığına gitmeyi planlıyoru bilgi verir misiniz

ömer faruk uzan
ömer faruk uzan

İsa Bey yorumlarınızın çoğunu dikkatlice okudum,Bende 1 ay sonra 10 haftalığına Malta Clubclass dil okuluna gidicem benim sormak istediğim biraz farklı. İtalya'da venedik bologna vs.. Yurtdışına gitmişsiniz sizce 8 günlük Roma-floransa-spezia-bologna turu ne kadara patlar (Kurs Bitince Eylül gibi gitmeyi düşünüyorum.) Uçak biletleri malta'Dan 1.1.5 ay önce alsam ne kadar olur .. ? ve Hostel öneriniz..Şimdiden teşekkürler.

Ersen Haliloğlu
Ersen Haliloğlu

İsa Bey merhabalar,
Vermiş olduğunuz faydalı bilgiler için çok teşekkürler. Bende 6 aylık dil kursu içi Sprachcaffe isimli okula gitmek istiyorum. Konaklama için de sizler gibi ev tutmak istiyorum lakin acente bana emlakçı komisyonundan dolayı ev kiralamanın maliyeti artıracağını söyledi. Lakin sizler 500 EUR' luk ev için 180 EUR' luk bir komisyon vermişsiniz. Sanırım bu konuda acente bizleri avlamaya çalışıyor 🙂 Acaba yukarıda yazdığım okul hakkında bilginiz var mıdır? Ayrıca ev kiralamada komisyon tutarı hakkında bilginiz var mıdır? Değerli vaktinizi ayırdığınızı için tekrar teşekkür ederim.

Ayka
Ayka

Merhaba,bilgileriniz icin tesekkur ederim.Ben 10 yildir Pragta yani Cek Cumhuriyetinde yasiyorum ama nisanlimla evlendikten sonrra Malltaya tasinmak istiyoruz.Ama oraya hic gelmedigimiz icin bir kac sorum olacak.Oncelikle is konusu nasil ? is bula bilmr ve maas yeterli oluyor mu? Turkler ne kadar var?Insaari sicakkanli mi? Maltada yasammak daha mi iyi olur yoksa baska bir ulke mi onerirdiniz ?Tesekkur ederim.Iyi gunler dilerim 🙂

emeğiniz için teşekkürler , ben 37 yaşındayım ve ortaokul mezunu erkek kuaförüyüm, bu ay sonu malta'ya gitmek istiyorum fakat vize almamın zor olduğunu söylüyor turizmciler , benim durumumda oraya gitmek zormu sizce?

mete özgünay
mete özgünay

MERHABA
Bende bu yaz maltaya gitmek istiyorum . Ama kendi başıma gitmek gibi bir fikrim var dil okulu gibi aracı kurumlarla gitmek istemiyorum açıkcası sizce bu mumkünmüdür ve orada bir dil okuluyla anlaşma şansım olamaz mı kendim bunları daha ucuza halledemez miyim ?
Cevap verebilirseniz çok sevinirim .

mete
mete

Peki maddı olarak daha uyguna gelmesi söz konusu olabilir mi ? ve Açıkcası direkt kontak kurmak imkansız gibi hep acentalarla bağlantılı gibi duruyor

mete
mete

Teşekkür ederim IELS ' ile mail yoluyla görüştüm ve söyledikleri fiyatar neredeyse acentalarla aynı fiyat banada bu mantıklı gelmiyor açıkcası siz ne düşünüyosunuz bilmiyorum ama gereksiz bir fiyat benzerliği var

Ebru yılmaz
Ebru yılmaz

Merhabalar isa bey yazın 8 agustos gbi maltaya pacevillle ya gelmeyi düşünüyorum kalmak için önerebilceginiz ucuz ögrenci işi bi haftalık yer var mı sevgler

Kadir cagli
Kadir cagli

Isa bey selam,
Malta calisma ortami olarak nasildir? Calismak icin gitmeye deger mi? Anladigim kadariyla malta pahali biryer. Turk restouranti acmis olsak sizce nasil olur? Ihtiyac var midir?

Ayşe Esen
Ayşe Esen

İsa Bey Merhabalar ,
Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim.
Detaylı ve gerekli bilgiler paylaşmışsınız.
Maltaya seneye gitmek gibi bir planım söz konusu , dikkatimi çeken bir taraf oldu 6 ay için aldığım ücret 3.500 Euro civarında 6 ay konaklama dahil
siz 3 Ay için konaklama hariç 6.000 Euro demişsiniz , baya bir çeliştim şuan neye göre bu ücretler ? yada nasıl ilerlemek en doğrusu ?

Ayşe Esen
Ayşe Esen

Geri dönüşünüz için çok teşekkürler , bakalım incelemeye devam edeceğim 🙂

Mücahit Önal
Mücahit Önal

Hocam malta da dolar euro nasil Türkiye göre bide ordan apple getircek bir arkadaşım nasıl tavsiye eder misiniz

gülhan doğan
gülhan doğan

Merhabalar
ben maltaya 14 haftalik dil egitimi için gidecektim ama maalesef red aldim. 30 ağustosta gidecektim. Sebep sponsor olan babamin hesabında yeterli miktarda para olmamasi dendi. Hesapta 5500 € var ama yeterli deilmis. Benim sorum şu ben clubclass ile gidecegim. Parayi denklestirmek icin derse baslama suresini oteleyebilir miyim? Yardimci olursaniz cok memenun olurum. Sizce napiyim. Cok masraf yaptim. Kursa baslama tarihini degistirebiliyor muyuz??

Ezgi E.
Ezgi E.

Merhaba, verdiğiniz bilgiler için teşekkürler şuan Malta nın Gozo adasında yaşıyorum geçen hafta Malta da telefonumu çaldırdım , baktığıma göre de alacağım telefon burada daha uygun , telefon bakabilecegim bir elektronik dükkanı biliyor musunuz ve vergisini havaalanından alabilir miyim bir bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim , ayrıca Gozo sakin bir yer bu yüzden ev veya oda bakıyorum Malta ya taşınmak için , bir öneriniz var mıdır . Simdiden teşekkürler

Baran Hüdür
Baran Hüdür

İyi günler İsa bey öncelikle bilgilendirici yazınız için size çok teşekkür ederim.Kısmet olursa kasım ayı 4 aylık iels(lal) okuluna gitmeyi planlıyorum.Malta hakkında yeterince bilgi yazmışsınız zaten,yazdıklarınızda yeterince tatminkar.Belki internette görmüşsünüzdür okul yeniden yapılandırılmış ve çok daha güzel bi hal almış kalacak yeri Days inn hotel and residencesi kalacak yeride çok güzel gözüküyor videolardan.Okul fiziksel açıdan tatminkar ve ilgi çekici.Size soracağım siz gittiğiniz dönemde okulun eğitimi nasılsı sınıflar max.kaç kişi oluyor yada okulu tavsiye edermisiniz eğitiminden biraz bahsedermisiniz.Son olarakta okuldaki türk sayısı nedir siz gittiğiniz dönemde.Bide ben kasım ayında gideceğim için az olacağını ümit ediyorum.

Osman Güleryüz
Osman Güleryüz

İsa Bey merhaba,

Biz de çift olarak 8-10 haftalık bir dil eğitimi için kış aylarında Maltayı düşünüyoruz, kalacak yer konusundaki kışkularımızı giderdiniz teşekkür ederiz, danışmak istediğimiz bir diğer konu eşiniz ile yaptığınız bu eğitim gezisi ingilizcenizi ne kadar ileri taşıdı, okul sonrası sosyal çevreye ne kadar katılım gerçekleştirebildiniz, evde türkçe konuşmamaya özen gösterdiniz mi, eğitiminizin kalitesini arttırmak ve pekiştirmel için ne tür çeşitlilikler keşfedebildiniz? Cevaplayabilirseniz bu konular bize çok yardımcı olucak, teşekkürler.

Mehmet yigit
Mehmet yigit

Merhaba İsa Bey, verdiğiniz cevaplar için ve ilginize teşekkürer. Benim sorum okullar hakkında. Ders işleyiş şekli nasıl ? Turkiyedeki kurslar gibi gramer ağırlıklı mi? Yani buradaki kurslardan ne farkı var? Ornek vererek anlatırsanız sevinirim.

mehmet kaya
mehmet kaya

İsa Bey Merhaba,

Maltadaki bir firma ile iş görüşmesi yapıyorum. Bilginiz var ise kabul olursa eşimde benimle gelirken çalışma ve oturum vizesine sahip oluyor mu? Teşekkürler.

müge çetinkata
müge çetinkata

Merhabalar İsa Bey,
malta hakkındaki deneyimlerinizi bizlerle paylaştıgınız için çok tesekkur ederim.kardesimi yurt dışına 6 aylıgına göndermeyi düşünüyoruz.bütçemize malta daha uygun.fakat gece hayatı falan kafamızda soru işareti oluşturuyor.kardesim biraz muhafazekar.incilizceside baslangıç sevyesinde .yani maltaya göndermemiz ne kadar dogru olur çok kararsız kaldık.bu hususda yardımcı olursanız çok sevinirim.tesekkürler...

Alican Avcı
Alican Avcı

Merhaba isa bey tüm yorumlara cevap yazmanız dikkatimi çekti ve benimde sorum olacak size..ingiltere dil kursu için vize almak çok zor yüksek miktarlarda para bulunması gerekiyor hesabımızde bundırum malta içinde geçerlimi?

Sebahattin Acar
Sebahattin Acar

Merhabalar. Ben temmuz ayında 2 aylık dil kursu için Maltaya gidicem pasaportumu 6 aylık süre ile çıkardım düzenleme tarihi 21.05. 2015, bitiş ise 21.11.2015. Sizce 6 aylık pasaportla Malta'ya gitmek sorun yaratır mı lütfen bilgilendirirseniz sevinirim böyle bi sorun varsa gitmeden halledim.

can oner
can oner

aksine vize alamazsınız. egitim vizelerinde 6 ay altı pasaportla vize verilmez en az 1 sene

irem Oğurlu
irem Oğurlu

merhaba isa bey, öncelikle aktardığınız bilgiler için sonsuz teşekkürler eminim çok işe yarıyacaktır. ben 2 hafta sonra maltada link school of english okulunda 2 aylık bir eğitim almaya gidiyorum. yetişkin ingilizcesine kayıt oldum ve okulun self catering apartlarında konaklıacağım. yaşım 20 ve merak ettim şey ise kalacağım odada 30-35 yaşında biri olsun istemem tabikide. bunu benim yaşıma göre ayarlıyorlar değil mi ? diğer bir sorum ise gittiğim okuldan hediye malta yerel sim kartı verileceği söylendi. bu sim kartın içince internet var mı bir bilginiz var mı ? varsa bile ne kadar bir internet veriyorlar? ve son sorum şu okullar kendi… Devamı »

Alex de Souza
Alex de Souza

Merhaba
Vodafone'da 20 euroluk kartta 250mb internet var, 1 ay için

mustafa halil
mustafa halil

Merhabalar öncelikle bende bir kaç hafta içerisinde malta'ya AM LANGUAGE STUDİO dil okuluna gideceğim yalnız kafamı kurcalayan bir kaç sorum olacak para çekme işini bankadan kesinti yapmadan nasıl halledebilirim buradan bi hesap açtırsam da herhangi bir bankadan ( tabi euro hesabı ) orada paramı kesintisiz çekebilirmiyim? teşekkürler gayet bilgilendirici ve açıksın internet senin gibiler olduğu sürece fayda sağlıyor çok teşekkür ederim Eline sağlık..

Atakan Çetin
Atakan Çetin

Merhabalar öncellikle bu kadar detaylı olarak bize Malta'yı anlattığınız için çok teşekkür ederiz. Öncellikle sormak istediğim şunlar.
1-) Ben Ege Üniversitesi'nde öğrenciyim ve Malta'ya dil okulu için gitmeyi düşünüyorum bu yaz. Sizce orada yaşamış biri olarak hangi dil okulunu daha çok tavsiye edersiniz ?
2-) Konaklama hariç yol, 2 aylık kurs ücreti ve orada geçireceğim vakit boyunca sizce bana ne kadara mal olur ? Yani 2 ayda ne kadar harcarım yanımda ne kadar miktar para olmalı ki orada bir sıkıntı çekmeyeyim ?
3-) Son sorum ise turistlik bir mekan olduğu için acaba Malta'da İngilizcemi gerçekten ilerletebilir miyim ?
Teşekkürler..

ibrahim
ibrahim

abi önceki sorumu cevapladığın için çok teşekkür ederim. abi malta ve türkiyeyi kıyaslarsak maddi acıdan yaşam şartları hangisi daha uygun. örnekle açıklarsak çok sevinirim isa abi ...

Gökhan mollaoğlu
Gökhan mollaoğlu

Öncelikle gerçekten yazınızı başarılı buldum. Emeğinize sağlık . Maltada 3 haftadır bulunuyorum. Dil öğrenmeye geldim . 6 ay kadar burada bulunacağım. Yorumlarda çok fazla türk olduğu söylenmiş doğrudur. Maltanın küçük ve sıkıcı olduğu söylenmiş doğrudur. Maltalıların ingilizce konuşmadıkları ya da kötü konuştukları söylenmiş doğrudur. Pacavillenin ergen yuvası olduğu söylenmiş doğrudur. Ama bir de maltayı benden dinleyin ! Türkden ziyade yabancı kişilerle dostluk kuruyorum. Çünkü dil öğrenmek için buraya geldim . Pacaville de hafta içi ergen oluyo ama haftasonu kapıdan sokmuyolar ergenleri. İyi arkadaşlık edinince bildiğiniz yazlık havası oluyo bolbol pratik yapabiliyosunuz . Bence maltayı diyer ülkelerle kıyaslarken hayal değil getçekçiliğe… Devamı »

ersa capar
ersa capar

Gökhan bey ben daha başlangıç seviyesindeyim yani çok azbilgi m var İngilizce konusunda 9 hafta lık kursa gitmeyi planlı yorum bana bunun katkısı olurmu sizin gorusuNuznedir

Özge
Özge

Merhaba Gökhan Bey, ben eylül ayında malta ds dil okuluna gitmeyi düşünüyorum, ciddi tereddütlerim bsr cünkü çok olumsuz yorum okudum, siz hangi dil okulunda öğrenim görüyorsunuz, memnunmusunuz acaba ingilizceniz hangi seviyede gittiniz yararlı olduğunu düşünüyo musunuz şu üç haftalık süreçte tüm sorularıms cevap verirseniz sevinirim.
Şimdiden teşekkürler

Ulaş Baran KOLÇAK
Ulaş Baran KOLÇAK

İsa bey tekrardan selamlar sağolun hiçbir yorumu cevapsız bırakmıyorsunuz bunun için ayrıca teşekkür ederim daha öncede bir yorumda bulundun ancak son kez bir kaç soru daha sormak istiyorum kararımı verdim ve temmuz un başından itibaren 2 aylık bir malta gezisi yapacağım hem eğitim hem tatil amaçlı yarın işlemleri başlatacağız okul link school of english olacak aile yanı konaklama 2 kişilik oda olacak sabah kahvaltısı ve akşam yemeği dahil 1645 euro size sorum fiyat nasıl benim araştırmalarıma göre baya bir ekonomik çünkü ikinci olarak okulhakkında bilginiz varmı birde benim çekincem ben kalacağım yerde rahat olmak isterim aile yanı şeçeneği bunun için… Devamı »

farah zeynep
farah zeynep

bu 3 aylık geziniz demi? çok güzel ...

Ulaş Baran KOLÇAK
Ulaş Baran KOLÇAK

İsa bey selamlar ben denizcilik öğrencisiyim ve mesleğim gereği ingilizce konusu benim için çok önemli şuandaki ingilizce seviyem ise pek iyi sayılmaz yani vasat diyebiliriz burda 6 ay bir kursa para dökmektense gidip 2 ay hem tatil hemde eğitim görmek istiyorum maltada beni gece hayatıda biraz cezbediyor doğrusu ancak işi mali boyutunda yeteri kadar bilgi edinemedim bir tanıdık aracılığıyla 2 aylık okul konaklama ve sabah akşam yemek ve vize ücretleri dahil link of school okulu için 1645 euro fiyat teklif edildi sizce bu fiyat nasıl ayıca işin içine diğer masrafları katarsak 2 ay için ne kadar gereklidir sizce alkole düşkünlüğüm… Devamı »

ibrahim
ibrahim

abi biz üç öğrenci arkadaş oraya gitmek istiyoruz gerek dil öğrenmnek gerekse ufak ticaret yapmak için gitmek istiyoruz orada ticaret açısından ne yapabiliriz
görüşün nedir görüşünüz bizim için önemli isa abi....

Batu
Batu

isa bey
merhabalar
domuz etimi daha yoğun yoksa dana etimi
şimdiden teşekkürler

barış alkan
barış alkan

Merhaba ;
İsa bey size bir soru soracağım,
Yazın malta'ya dil eğitimi için 1 haftalığına gitmeyi düşünüyorum,
Fakat orada masraflarımı karşılamak için satmak için bir şeyler götürmeyi düşünüyorum,
Sizce küçük bir tezgah kurarak seyyar satıcılık yapabilirmiyim,
Bu mümkün mü?

Ahmet Zararsiz
Ahmet Zararsiz

Öncelikle malta hakkında verdiğiniz kesin ve detayli bilgi için size teşekkür ederim ayrica sormak istedigim bir konu var eger gri pasaportum yok ise farklı ulkelere gezi amaçlı gitmek sorun yaratir mi benim için.

mahmut akbana
mahmut akbana

Merhaba ben maltaya gelip orada calismak isterim pizza ustasiyim on yildir bu isis yapiyorum intenete basvuru yaptim gaziantepten beni aradilar biz araxiyiz dedilwr fakat ben guvenmedim orada ustaya ihtiyac olan biriyle direl grusmek isterim bana bu konuda yarsxi olursaniz sevinieim saydilar mahmut akbana tel..0090 5389627282

arzu
arzu

İsa Bey merhaba, Öncelikle 4 yıl önce yazmış olduğunuz gezi güncenizin hala ilgi ile okunuyor olması özverili paylaşımınızdan dolayıdır. Bunun için size ben de teşekkür etmek isterim. Benim sorum şu olacaktır; eşimle 14-15 mart 1 günlüğüne yurtdışı gezisine çıkmak istiyoruz. Malta yı uygun buldum. Uçak saat 14 te inecek pazar 15 te dönüş olacak. yani 1 günümüz var. direk nereyi tavsiye eder siniz azur Windows mu? bir de günlük kiralık daire orda var mıdır? Azura veya sizin önerdiğiniz görülmesi gereken yere yakın uygun otel bulabilir miyiz? bir de grotto ydu sanırım çok ilginç mağara vardı orası nasıl? Oraya yakın otel… Devamı »

Ozan on
Ozan on

Merhaba isa bey çok güzel bilgiler edindim sayenizde. mütevazi kişiliğiniz sayesinde..
Benim 15 gün yada 1 aylık gezim tamamen Eğlence ve gece hayatı için olucak. Bir arkadaş tavsiyesi üzerine buna karar verdim. arkadaşım sürekli orda çok hızlı hayat var oraya gitmeliyiz orası şöyle orası böyle diyip beni teşfik ediyor.(o 1 ay kaldı daha önce) bir kişinin lafıyla hareket etmek istemiyorum sizinde fikrinizi almak istiyorum.. Bu tatil gerçekten unutulmazlarım arasında yer alırmı yoksa beklediğimi bulamazmıyım. Gece hayatını clubları kadınları ve yaşam tarzımın gerektirdiği geriye kalan herşeyi seven birisiyim sizce benim açımdan nasıl bir yer malta gitmelimiyim? Teşekkür ederim saygılar.

Çağla tezcan
Çağla tezcan

Merhabalar ben malta da hukuk Fakültesine devam etmek istiyorum böyle bir imkanım olabilir mi ya da mezun olduğumda iş bulmam da zorluk olur mu? bir sorum daha olacak ailemle malta da yaşamak istiyoruz geçim problemi yaşanır mi?

Mustafa ORAN
Mustafa ORAN

Merhabalar İsa Bey,
Yurtdışında kalmış biri olarak bende nacizane yurtdışına çıkan arkadaşların yaşamış oldukları sıkıntılar özellikle o yöre hakkındaki rehber ve acenta sıkıntıları bulmada ve bunlara itimatda yaşadıkları göz önünde tutunca sitenizin ve yapmış olduğunuz paylaşımların millete yol açmak ve uyarı mahiyetinde olduğundan takdir ediyor vermiş olduğunuz cevaplarıda önemsiyorum.
Şimdi asıl sorum Malta'da dil eğitimi almak isteyenlere ve özellikle bizim dışımızda tercih edenlerin yabancı ağırlıklı olduğu kurslar hakkındaki bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim 3 ay gibi bir süre için gideceklere ve yabancı çevre edinmek isteyenler için hangi kurs yerlerini önerirsiniz ?
Saygılar.

Alparslan
Alparslan

Merhaba,
Bu güzel anlatım için ve sabır dolu yanıtlar içi teşekkür etmek gerek. Yorumların çoğunu okudum. Motorsiklet ve ehliyetle ilgili birşey bulamadım malesef. Motosiklet veya bisiklet kiralama olanakları nasıldır? Türkiye'deki ehliyetimizin orada geçerli olma şansı var mıdır?

Mert Namli
Mert Namli

Isa Bey merhabalar;

Ben su an maltadayim ve am language studioda egitim goruyorum. Maltaya gelmeden once rahat konusamiyordum fakat 1 haftada pasimi attim. Benim icin ingilizce cok onemli ve toplam 3 ayim var. 2 ay malta 1 ayda ingiltereye gitmek daha faydali olur mu ? Bilgilendirirseniz sevinirim

Selamlar

Fatih Eren
Fatih Eren

İsa Bey Merhaba;

Yazınız için çok teşekkür ederim. Ufak tefek birkaç sorum olacak ;

Eşimle beraber sevgililer gününde Saint Julian a gideceğiz 1.si taksi gibi ir ulaşımın maliyeti nasıl . Diğeride restaurant fiyatları nasıl? Gezme anlamındada yürüyerek mi otobüs mü ? Çok teşekkür ederim şimdiden .

Çağdaş Rumet Okay
Çağdaş Rumet Okay

İyi akşamlar İsa bey, ben bi çılgınlık Yapıp Tek basıma maltaya geldim 15 yasındayım ve tek basıma gittigim ilk yurt dışı gezisi. Ulaşım konusunda biraz sıkıntı yaşıyorum da Valletta dan Mdina ya otobüs varmıdır ve otobüse binmek icin gereken her neyse soforden temin edilebilir mi? Simdiden tesekkurler 🙂

Bilal Arkan
Bilal Arkan

Merhaba,

Biz şubat ayında gitmeyi düşünüyoruz, hava durumuna baktığımda hiç iç acıcı değil, soğuk ve yağmurlu gösteriyor. Siz tavsiye edermisiniz, şubatın ortası gibi gitmek mantıklımıdır.

çok teşekkür ederim

Devrim Kızıl
Devrim Kızıl

İsa bey merhaba,
8 yaşında kızım var. onunla Malta'da dil kurslarına gitmek istiyorum.sizce yaz okulu mu olmalı yoksa bir ev kiralayıp ayrı kurslar mı?

ersin yılmaz
ersin yılmaz

Merhaba İsa bey, oncelikle yaptıgınız gozlemleri paylaşmıssınız. Tesekkürler bende bu aralar ingilizce kursuna gidiyorum. Devamında bir yurtdısı yapmayı planlıyorum. Suanda da en uygunu Malta gibi duruyor. Sormak istediğim kursu sonrası nasıl verim alabilirim... Birde ben biraz muhafazakar biriyim orada sıkıntı yasar mıyım? Cevaplarınız için şimdiden tesekkürler....

Hülya Öden
Hülya Öden

İsa Bey emeğiniz için çok teşekkür ederim. Güzel bir gözlem ve iyi bir paylaşım olmuş bu yazınız. Bizleri bilgilendirmeniz harika.. Malta okullarını araştırırken buldum sitenizi.17 yaşında kızımı 6 ay dil kursu göndermek istiyorum. Ancak kafama takılanlar var. Hangi kurs tercih etmeli, nasıl konaklama yapılmalı (yaşı küçük olduğu için) daha bir şey ...Bana bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

Hüseyin
Hüseyin

İsa bey 22 yaşında ki oğlumu maltaya gönderdim kendisi biraz partilerde takılan bir insandır. Orada uyuşturucuya bulaşmasından korkuyorum. Orada uyuşturucu bulabilir mi sizce? Bulması kolay mı? Cevaplarsanız mutlu olurum

Barış
Barış

İsa bey her yoruma cevap yazmışsınız ilginiz ve alakanız için öncelikle teşekkür ederim.
Ben Türkiyede 2 ay dil okuluna gittim ve başlangıç seviyesinde ingilizce öğrendim(derdimi anlatabiliyorum 🙂 )
Maltaya 4-6 ay dil kursuna gitmeyi planlıyorum.
Sosyal ortam yaparak ingilizce öğrenebilir miyim?
Benim en büyük hedefim filmleri alt yazısız izlemek.
Döndüğümde filmleri alt yazısız izleyebilir miyim?
Her gün ingilizce konuşmayı hedefleyen birisi için cevaplarsanız sevinirim. teşekkürler

serkan aslan
serkan aslan

Merhabalar, Maltadan yeni gelen biri olduğum için yazınız dikkatimi çekti. Şimdi bazı konularda size katılmıyorum. Malta öyle yaşanılacak güzel bir yer değil diyemem ama UZUN DÖNEM OKUMAK İÇİN GİDECEKLERE TAM BİR İŞKENCEDİR. Çünkü yapacak hiç bir şeyiniz yok Malta çok ufak bir yer. Gece hayatı Sadece hafta sonu oluyor ve geri kalan günler de boş boş geziyorsunuz. Gezmek dediğime bakmayın gezilecek fazla bir yeri yok ben maltaya iner inmez hemen 4 saatte her yerini gezdim ve kaybolurum diye birşey de yok çok küçük bir yer. Ortalama 6 dil konuşuyorlar, Az bir ingilizce bilen birisi bile rahatça anlaşabiliyor. Son ziyaretinizden sonra… Devamı »

serkan aslan
serkan aslan

Bende çok teşekkür ederim. Çünkü ben gerçekleri yazmak ve insanların boş hayaller içerisine düşmemesini amaçlıyorum. En kısa sürede geniş bir makale hazırlayıp sizinle paylaşacağım. İnsanlarımız izlediği filmlerden etkilenip yurt dışında ki hayatları filmlerdeki gibi sanmasınlar istiyorum.

selin caliskan
selin caliskan

Merhabalar,
Ben de 6aylik bir ingilizce egitiminden sonra Turkiye'yr donuyorum,Malta'da son bir haftam.Malta da cok fazla Turk var ve dil egitimi icin dogru yer degil.gelen yabancilar kisa donem geliyor ve yine turk turke kaliyor.halki da ingilizce degil arapca karisimli maltaca konusuyor.kucuk bir yer ve eglence anlayisi yonunden cok eksik.paceville denilen bir yerdeki kotu barlara dolusan teenager lar var.gezilip eglenilecek bir yer olabilir ama kisa surelim

Tarık Karayağız
Tarık Karayağız

Merhaba İsa Bey,
Eşim ile beraber 1 yıllığına ingilizce eğitimi için yurtduşına cıkmak istiyoruz.
Amerika, Kanada şekilnde araştırma yaptık fakat pahalı geldi.
Malta için kurs hariç 2 kişi ne kadar giderimiz olur.

konaklama için ev tutmamız lazım ek stüdyo daire olacak ayrı odası salonu olmasına gerek yok ufak bi daire olsa yeter
yani
ev+elektirk,su + mutfak giderleri +ulaşım
aylık ne kadara gelir 2 kişi?

Şimdiden cebanızın için çok teşekkür ederim.

Tarık Karayağız
Tarık Karayağız

Merhaba İsa Bey,
Cevabınız için çok teşekkür ederim.
peki sizce maltada 1 yıl uzun bir süre midir biz istanbulda yaşıyoruz.
Bu yaz sicilya da 2 ay kalmıstım cok degil ama biraz sıkımlıstım haliyle..
Ayrıca bazı arkadaşlar litvanya da malta kadar uygun olabilir diyorlar litvanya hakkında bilginiz varmıdır acaba ?

Tarık Karayağız
Tarık Karayağız

Anlıyorum peki İngilizce ve fiyat acısından önerebileceginiz başka ülke varmıdır acaba?
Teşekkür ederim 🙂

Tarık Karayağız
Tarık Karayağız

Peki İsa Bey ,
Değerli cevaplarınız için çok teşşekkür ederim.
Hayırlı günler dilerim.

Serkan ÖZDEMİR
Serkan ÖZDEMİR

İsa bey sadece teşekkür etmek istedim. Yazınız çok kıymetli, çok emek harcamışsınız...
Şunu öğrenmek isterim;
Gerçekten İngilizce'nizi iyi seviyeye çıkarabildiniz mi?
Eğer öyleyse ben de çocuğumu göndermek istiyorum bildiğiniz gibi bizde eğitim işi ticaret gibi, ingilizce eğitiminin ingilizce konuşulan bir yerde olması avantaj sağlar diye düşünüyorum.
Müsait iseniz yorumlarınız benim için kıymetlidir, şimdiden teşekkür ederim.