Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

İnsansız Hava Araçları (İHA) Temel Bilgiler ve Kullanım Alanları

18 Aralık 2020 Cuma Yorum yok İsa Sarı

Bir zamanlar en çok vakit ayırdığım hobilerim arasında yer alan insansız hava araçlarıyla neredeyse 5 yıldır ilgilenemiyorum. 5 yıl aradan sonra bu sektörde neler olmuş neler bitmiş diye dönüp baktığımda pek çok şeyin değiştiğini üzülerek ama daha çok olaraksa, sevinerek gördüm. Yeni nesil insansız hava araçları artık eskilerine, en azından 5 yıl öncesinde yer alanlara göre hayli gelişmiş özelliklerle donatılmış; çok daha akıllı, çok daha işlevsel olanları son kullanıcıya sunulur olmuş.

Birkaç gün önce Ankara'ya geldim ve geldiğimde, bendeki kopyaları tükenen Türkçede Küçültme kitabımdan birkaç tane edinmek için Nobel Yayınevine uğradım. Yayın Koordinatörü Gülfem Dursun Hanımefendiyle sohbet ederken söz hobilerden açıldı ve en büyük hobilerimden birinin insansız hava araçları olduğunu belirttim. Kendisi, konuyla ilgili bir kitabın yayımlandığını söyledi ve doğrusu hem şaşırdım hem de heyecanlandım. Zira Türkiye'de konuyla ilgili temel başvuru kaynakları yok denecek kadar azdı. Dahası, bu cihazlarla ilgili bir kitabın yayımlanması derecesinde konuya ilgi gösterilmesi beni şaşırttı. Derken Gülfem Hanım elinde Dünya İHA Federasyonu Türkiye Başkanlığı ve Federasyon Danışma Kurulu üyeliği görevlerini yürüten Dr. Haydar Ateş ile İstanbul Medipol Üniversitesi Havacılık Yönetimi Bölümü Başkanı Murat Düzgün'ün editörlüğünde yayımlanan İnsansız Hava Araçları (İHA): Temel Bilgiler ve Kullanım Alanları adlı kitapla çıkageldi. Kapağından dahi hem Nobel'in hem de Haydar Ateş ile Murat Düzgün'ün başarılı bir çalışmaya imza attığı görülebiliyordu.

Kitabı elime alıp kurcalamaya başladım. Kaynakça dahil 139 sayfalık kitapta toplam 10 bölüm yer almaktaydı. Her bölümü birbirinden bağımsız ve insansız hava araçları ile ilgili farklı konuları ele alan kitapta bu araçların temel esasları, bakım sistemleri, pilot eğitimi, seyrüsefer ve operasyon esasları, kullanım alanları, tarım ve ormancılık sektöründe insansız hava araçları,  lojistikte insansız hava araçları ve daha pek çok konuyla ilgili temel bilgiler bulunuyor. Her biri alanında uzman kişilerce yazılan bu bölümlerde yüksek kaliteli ve renkli fotoğraflarla anlatım desteklenmiş durumda. Motordan pervaneye, bataryadan radyo alıcısına kadar insansız hava araçlarının her türlü detayının yer aldığı kitapta işin hukukî yönü gibi farklı alanlarla ilişkili hususlar da yer alıyor.

İnsansız hava araçları temel bilgilerİnsansız Hava Araçları (İHA) Temel Bilgiler ve Kullanım Alanları

İnsansız hava araçları temel bilgilerİnsansız Hava Araçları (İHA) Temel Bilgiler ve Kullanım Alanları

ASELSAN destekli DASAL Havacılık Teknolojilerinin katkılarıyla basılan kitap insansız hava araçları veya daha bilinen ve yaygın olan adıyla "drone"larla ilgili temel bilgileri edinmek isteyenler için biçilmiş kaftan. Sivil Havacılık Genel Müdürü Bahri Kesici tarafından hazırlanan ilk ön sözden başlamak üzere kitabın her satırı bilgi dolu. Dolayısıyla kısa yoldan ve doğru bir şekilde, güvenilir bir kaynaktan insansız hava araçlarına giriş yapmak isteyen ilgili ve meraklı her kişinin okuması gereken bir temel başvuru kaynağı bu.

Kitap, Nobel Yayınlarının çevrimiçi satış mağazası üzerinden satın alınabilir. Editörler başta olmak üzere tüm yazarları ve katkı sağlayan herkesi bu gerekli ve bir o kadar da önemli çalışmaları dolayısıyla kutlarım. Nicelerini görmek ümidiyle...

, , , , , , ,

Bir yorum yapabilir veya soru sorabilirsiniz.

avatar
  Abone ol  
Şunları bildir: