Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Siteniz Başka Tarayıcılarda Nasıl Görünüyor?

4 Temmuz 2008 Cuma 8 yorum İsa Sarı

Tarayıcı çeşitliliğinin artması ve Internet Explorer tekelinin kalkmasıyla birlikte kullanıcılar da pek çok alternatif içinden kendilerine uygun olan tarayıcıları seçmeye başladılar. Firefox, Opera, Netscape, Internet Explorer, Safari... derken onlarca tarayıcı internet ortamında boy gösterir oldu. Bu durum, büyük bir problemi de beraberinde getirdi: Büyük uğraşlar sonucunda tasarlanan sitelerin değişik tarayıcılarda düzgün bir şekilde görüntülenememesi. Katmanlarda kaymalar, tabloların bozulması vb. sorunlar dolayısıyla, tasarlanan bir siteyi başka başka tarayıcılarda da sınamak zorunlu hâle geldi.

En sık kullanılan tarayıcıları sisteme kurup tasarlanan siteyi bu tarayıcılarda sınamak, ilk bakışta en mantıklı çözüm gibi görünüyor. Hâlbuki, internet üzerinde yer alan çeşitli test ve doğrulama araçları, bizleri bu zahmetten kurtarıyor ve tasarladığımız siteleri değişik tarayıcılarda, hattâ işletim sistemlerinde sınamamıza olanak sağlıyor. İşte bu araçlardan bazıları:

Browsershots

Kullanıcı dostu ve kolay anlaşılabilir bir arayüze sahip olan Browsershots; Linux, Windows, MacOS ve BSD gibi işletim sistemlerinde 60'tan fazla tarayıcı sürümünde sınama yapabiliyor. "Enter your web address here:" yazan kısımdaki kutucuğa sitenizin adresini girip dilediğiniz işletim sistemi ve tarayıcıları seçerek sınama işlemini başlatabilirsiniz. Ayrıca, alt kısımda yer alan seçenekler sayesinde de çözünürlük, renk derinliği, JavaScript, Java ve Flash unsurlarını kişiselleştirebilir ve her ihtimale göre sınama yaptırabilirsiniz. Sistem arayüzü, İngilizcenin yanı sıra 20'ye yakın dili de destekliyor.

Browsershots, geniş seçenekleriyle oldukça kullanışlı

Sınama işlemi, istenen seçeneklere göre bir dakikadan bir saate kadar uzayabiliyor. İşlem sonrasında alınan ekran görüntülerini isterseniz bilgisayarınıza sıkıştırılmış dosya biçiminde kaydedebiliyorsunuz. Browsershots'a ulaşabilmek için buraya tıklayınız.

Total Validator

Birçok tarayıcıda sınama yapabilmesinin yanında site ulaşılabilirliğini ve site üzerindeki hatalı bağlantıları gösterebilen, (İngilizce, Almanca vb. dillerde hazırlanmış sayfalarda) dilbilgisi kontrolü gerçekleştirebilen ve HTML doğrulayıcısı içeren komple bir test aracı olan Total Validator, kısa bir süre içerisinde tüm bunları rapor hâlinde sunabiliyor.


Total Validator, tarayıcı testi yanında kırık bağlantılar gibi çeşitli noktalarda da testler yapabiliyor.

Geniş seçenekleri ve düzenli rapor sayfası ile bu araç, Browsershots kadar geniş işletim sistemi ve tarayıcı seçeneklerine sahip olmasa da, diğer özellikleri sayesinde daha etkili ve kullanışlı bir hâl alıyor. Buraya tıklayarak araca ulaşabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

NetRenderer

Sadece Internet Explorer sürümlerinde sınama gerçekleştirebilen NetRenderer, çok basit bir kullanıma sahip ve IE NetRenderer adında bir Firefox eklentisi de, herhangi bir sayfaya girmeye gerek kalmadan Firefox üzerinden Internet Explorer sürümlerinde sınama yapabiliyor.


NetRenderer, Firefox'a entegre edilebiliyor.

İngilizce ve Almanca arayüz desteğine sahip olan NetRenderer'a buradan ulaşabilirsiniz.

Sonuç olarak, bu üç araç sayesinde başka sistem ve tarayıcılarda da sorunsuz çalışan bir siteye sahip olabilir ve sitenizin daha fazla kullanıcıya hitap etmesini sağlayabilirsiniz.

, , , , , ,

8
Bir yorum yapabilir veya soru sorabilirsiniz.

avatar
8 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 Takipçiler
 
En çok okunan yorum
En fazla talep alan yorum
8 Yorum yazarları
DenizKozalaktuğba mazlumÖzgür Keçelimustafa bey Son yorum yazarları
  Abone ol  
en yeni en eski en beğenilen
Şunları bildir:
Deniz
Deniz

internet explorer kadar igrenc bişi yok ya hepsinde baktım her biri ayrı sonuc veriyor .teşekkürler paylaşım için

Kozalak
Kozalak

Tam aradığım konu olmuş hocam emeğinize sağlık.

tuğba mazlum
tuğba mazlum

paylaşım için tşkler

Özgür Keçeli

Aradığımı bulabildim. Teşekkürler.

mustafa bey
mustafa bey

emeğinize sağlık .. uzun zamandır arıyordum .. sayenizde buldum .. teşekkür ederim ..

Zühal DÜYEN

Sevgili isa bey .. bu yaralı siteleri tanıttıgınız ve paylaştıgınız için cok teşekkürler .. gerçekten işimize yaradı .. cok saolun ..

gokhan bas

ben internet explorer için ayrı diğerleri için ayrı css sayfaları oluşturuyorum o zaman hepsinde aynı gözüküyor güzel servis teşekkür ederim

Emre Soytürk
Emre Soytürk

Güzel bir derleme olmuş. Tam olarak aradığımı buldum teşekkür ederim.