Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

100 Million BC: Düşük Bütçeli Amerikan Yapımı Örneği

6 Temmuz 2008 Pazar 4 yorum İsa Sarı

Hollywood kökenli bilimkurgu/gerilim filmleri her ne kadar hemen hemen aynı konuyu değişik açılardan işleseler ve farklı bir görünümle bizlere sunsalar da, birkaç istisna dışında genellikle sürükleyici ve izleyeni cezbedici niteliktedirler. Bunlardan, özellikle bir zamanlar klişe hâline gelen "dinozor ve türevleri"ni konu edinen yapımları seyretmeyen yoktur. Sinemaya girdiği andan itibaren milyonlarca kişi tarafından beğeniyle izlenen, getirdiği başarının ve gişe hasılatının ardından devam filmleri çekilen Jurassic Park bunlardan biriydi. Ardından, Godzilla, King Kong vs. derken aynı ana hatlara sahip yapımlar en baştan kurgulanarak izleyici karşısına çıkmaya başladı.

Bu türün en son örneklerinden biri olan ve Griff Furst yönetmenliğinde 2008 yılında gösterime giren 100 Million BC, kendisiyle ilgili yayımlanan reklamlar ve tanıtmalar sayesinde pek çok kişinin merakına sebep olsa da, beyaz perdeye girdiği ilk günden itibaren beklentileri boşa çıkardı. İyi sayılabilecek bir konu, vasatın altında bir yapım ve yıllanmış özel efektler sayesinde tam anlamıyla heba edilmiş. Filmin konusu şöyle:

Başarısız olmuş olan Philadelphia deneyinden bir bilim adamı, kireçtaşıyla ilgili döneme ait zamanda, 1940'lar esnasında yolladığı ilk takımı kurtarmak için Deniz Kuvvetlerinin bir takımını götürür. Fakat vahşice, beklenmedik şekilde gider ve dönüşünde kazara, büyük kapı boyunca insan eti yiyen dev dinozoru modern-güne, aşağı Los Angeles'a getirir.
(Kaynak: sinemalar.com)

Böylesine güzel bir konu, eğer daha başarılı bir yönetmen ve teknik ekibin elinden çıkmış olsaydı, en az Jurassic Park serileri kadar başarılı bir film, hattâ bir seri ortaya çıkabilirdi. Zaman içinde yolculuk ve bu yolculuk esnasında meydana gelen problemler noktasında da konu genişletilebilir, daha sıkı ve daha ilgi çekici bir hâle getirilebilirdi.

Filmin Google Video'da yer alan jeneriği

Sonuç olarak 100 Million BC, ufak bir zaman kaybı olarak nitelendirilebilir. Eğer boş vaktiniz çoksa ya da bu tür konu ve kurgudaki filmlerin müptelası iseniz gönül rahatlığıyla izleyebilirsiniz.

, , , , , ,

4
Bir yorum yapabilir veya soru sorabilirsiniz.

avatar
4 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 Takipçiler
 
En çok okunan yorum
En fazla talep alan yorum
2 Yorum yazarları
akın karaKaan POYRAZYılmaz ÖztürkMerve Şahin Son yorum yazarları
  Abone ol  
en yeni en eski en beğenilen
Şunları bildir:
akın kara
akın kara

Amatör kisilerin yaptığı film anca böyle olur ama yinede emeğe saygı.....

Kaan POYRAZ
Kaan POYRAZ

İzlediğim en berbat dinozor filmi. Girişten belli filmin kalitesizliği, ilk 15-20 dakikaya zor katlandım, gerisini bilmiyorum, izlemeyin derim.

Yılmaz Öztürk
Yılmaz Öztürk

Merve'ye katılıyorum. Godzilla ikiye katlar. Jurassic Park'ın yanında ise lafı bile edilmez bu filmin. Ben de izledim. Çok kötü gerçekten. Canınız sıkılıyorsa, izleyecek başka film yoksa izleyin sadece.

Merve Şahin
Merve Şahin

Bence tam bir fiyasko. Godzilla bu filmi ikiye katlar 🙂