Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Yeni Nesil GeForce 6600

26 Ocak 2005 Çarşamba Yorum yok İsa Sarı

Lise yıllarından...

Ekran kartı piyasasında ATI ile Nvidia arasındaki ezeli rekabet günden güne kızışıyor. Nvidia, üst seviye ekran kartlarında 7800 modeli ile (her ne kadar fiyat bakımından da üst seviyede olsa) bir adım öne çıkarken, orta seviyede ise ATI ile Nvidia arasında ciddi bir çarpışma görüyoruz. Özellikle ATI’nin X serisi ekran kartları, orta seviye pastasından büyük bir dilim alıyor. ATI son yıllarda büyük bir hamle daha yaptı ve büyük oyun üreticileri ile anlaşma yaparak, oyunları kendi kartları için optimize ettirdi. Örneğin, ATI çipsetli ekran kartına sahip kullanıcıların bazı oyunlarda bir takım akla hayale sığmayacak yöntemlerle performansı %10 arttırdığı söylentisi de bu anlaşmayı doğrular nitelikte.Nvidia’nın bu olanlara seyirci kaldığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Nvidia, fiyat/performans oranı ile de oldukça üst sıralarda yer alan orta seviye ATI modellerine incelemesini yaptığımız DDR2 bellekli GeForce 6600’ler ile cevap vermeyi düşünüyor.

Bilindiği gibi düz 6600’ler ile 6600 GT’ler arasında belirgin bir performans farkı var (tabii bu iki model arasındaki fiyat farkı da oldukça belirgin). ATI, X1300’ü çıkartarak 6600’e rakip olacağının sinyallerini verdi. X1300, 6600’e göre biraz daha yüksek performans sergiliyor; fakat Nvidia kolları sıvadı ve ATI’nin bu hamlesine karşılık olarak 6600’ün modifiye edilmiş versiyonu olan 6600 DDR2 isimli yeni nesil ekran kartlarının üretimine geçti. Standart 6600’lerdeki 500 MHZ’lik DDR belleğe karşılık, 6600 DDR2’de 800 MHZ’lik DDR2 bellek ve yine 6600’deki 300 MHZ çekirdek hızına karşılık DDR2 modelinde 350 MHZ çekirdek hızı belirgin farklardan ikisidir. Ayrıca standart olarak 256 MB belleğe sahip olması da 6600 DDR2 için büyük bir artı.

Her ne kadar bu değerler 6600’ü bir 6600 GT seviyesine çıkartamasa da, ATI’nin X1300 Pro modeli ile rekabet edebilecek hale getirebiliyor. Ayrıca 6600 DDR2’nin başka bir versiyonu olan XFX GeForce 6600 DDR2, genel olarak 6600 DDR2 ile aynı özelliklere sahip olmasına rağmen artı olarak 400 MHZ çekirdek hızına sahip. Tabii “hız aşırtma” yöntemleri ile bu değerleri arttırabilmek mümkün. Kartın üzerindeki fan, hız aşırtma için pek uygun olmasa da ayrıyeten monte edilebilecek bir fan ile karta ileri derecede hız aşırtma uygulanabilir. Özellikle yazılımsal hız aşırtma için ideal kartın XFX versiyonu da standart kartın hız aşırtma uygulanmış versiyonundan öte değil.

Genel olarak bu özelliklere sahip GeForce 6600 DDR2’nin derinlerine indiğimizde bazı farklılıklar ve yenilikler görüyoruz: Örneğin, UltraShadow II bunlardan birisi. Bildiğimiz üzere, bilgisayar oyunlarında gölge oldukça önemli ve ekran kartına oldukça yük bindirmektedir. Mesela bir oyunun (örneğin: Doom 3) gölge özellikli ve gölge özelliksiz oynadığımızda hız bakımından gözle görülür bir “FPS” farkı oluyor. Gölgeleri kapatınca oyun daha akıcı bir şekilde takılmasız olarak oynanabiliyor. Bu bilinen bir gerçek! İşte UltraShadow II, gölge efekti açık olduğunda gerekli hesaplama ve yüklemeleri daha hızlı yaparak oyunun daha akıcı olmasını sağlıyor.

Bunun dışında DVI desteği ve mini-DIN bağlantı noktası da kartın artıları arasında. 16x Anisotropic Filtreleme, Grid Anti-Aliasing, Hızlı Anti-Aliasing gibi kenar düzeltme teknikleri de, bu tekniğin hayranı olanlar için sevindirici haber. Tam DirectX 9.0 ve OpenGL desteği de göze çarpan özellikler arasında.

Peki kartın eksileri yok mu? Tabii var! Bellek çiplerinin üzerinde soğutucu bulunmaması eksiklik sayılabilir. Bunun haricinde kartın sadece PCI Express 16 standartlarında olacağı belirtilenler arasında. Bu da demek oluyor ki 2 – 3 senelik (AGP portuna sahip) bilgisayarlarda bu ekran kartını kullanamayacağız.

Genel olarak fiyat/performans oranıyla kart 10 üzerinde 9 puanı hak ediyor. Bakalım üretici firmalar kartın değişik sürümlerini çıkartıp bizleri daha önceden olduğu gibi şaşırtacaklar mı? Bunu daha önceden Leadtek, GeForce 6600 GT’lere bir takım teknikler uygulayarak GeForce 6600 GT Extreme Edition adı altında “muhteşem” diyebileceğimiz bir performans kartı sunmuştu.

Teknik Özellikler:

• Nvidia 6600 GPU (350 MHZ)
• 128 Bit 256 MB DDR2 Bellek (800 MHZ)
• CineFX 3.0 Shader Desteği
• DirectX 9.0 Vertex ve Pixel Shader Desteği
• OpenGL (tüm versiyonlar) desteği
• UltraShadow II (Gölge hesaplamalarını hızlandırıyor)
• Grid Anti-Aliasing
• Fast Anti-Aliasing
• 16 ve 32 bit kaplama desteği
• 16x Anisotropic filtreleme
• Z-Data Sıkıştırma Algoritması
• WM9 dekode hızlandırması
• Digital Vibrance Control (DVC) 3.0
• NVIDIA High-Precision Dynamic-Range (HPDR) teknolojisi
• Gelişmiş ısı izleme ve ısı yönetim
• 2048x1536 piksel 85 Hz’e kadar destek
• Infineon 2.5ns DDR2 bellek modülleri

, , ,

Bir yorum yapabilir veya soru sorabilirsiniz.

avatar
  Abone ol  
Şunları bildir: