Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Hubsan X4 FPV Kameralı Quadcopter İncelemesi

9 Mayıs 2014 Cuma 153 yorum İsa Sarı

Uzunca bir süredir (yaklaşık 40 gündür) beklediğim Hubsan X4 FPV Quadcopter nihayet dün elime ulaştı. Her zaman yaptığım gibi, ilk işim bir "kutu açılış videosu" almak oldu. Malum, son zamanlarda bu tür videolar insanların ilgisini çekiyor. Yeni bir cihaz veya ürünün kutusunu açmak ve içindekileri merak edenlere göstermek, oldukça popüler. Ben de bu akımı takip ediyorum bir bakıma.

Öncelikle quadcopterler ile helikopterler arasındaki farklardan bahsetmek istiyorum. İlk bakışta görüleceği üzere, bu farklar pervane sayısından başlıyor. Profesyonel RC helikopterlerde bir ana ve bir de arka pervane mevcutken, quadcopterlerde pervane sayısı dörde çıkıyor ve bu pervanelerin tamamı da aynı boyut, konum ve özellikte. Bu ilk fiziksel farkın dışında, tasarımlarda da doğal olarak bariz bir fark görünüyor. Helikopterlerin arka motoruna ve pervanesine giden kablolar uzunca bir çubuğun içerisinden geçerken, quadcopterlerde böyle bir durum söz konusu değil. Dolayısıyla en azından uzunluk bakımından quadcopterler helikopterlere göre daha küçük bir görünüm sunuyorlar. Tabii bunda ana boyutun da önemi var, ama aynı boyut sınıflarında quadcopterler helikopterlere oranla nispeten daha küçük.

Hubsan X4 FPV

Hubsan X4 FPV

İncelemesini yapacağım Hubsan'ın X4 FPV kodlu quadcopteri, FPV (First Person View) özellikli, yani kameranın çektiği görüntüleri doğrudan görebileceğimiz bir sistem temelinde kurulu. Dolayısıyla, quadcopterin çektiği görüntüler anlık olarak, gözle fark edilemeyecek bir gecikmeyle kumanda üzerinde yer alan 4.3 inçlik ekran üzerinden görülebiliyor. X4'ün ekranının ve görüntüsünün kalitesi ortalama seviyede. Başlangıç için ve fiyatına göre oldukça ideal. Kumandaya takılacak bir SD kart ile video kaydı yapmak mümkün. Tüm bunları detaylıca anlatmadan önce, ürünün kutusundan ve kutu içeriğinden kısaca bahsetmek istiyorum.

Hubsan X4 FPV Hubsan X4 FPV kumandası Hubsan X4 FPV boyut

22x21x14 cm boyutlarında bir kutu içerisinde gelen ürünün kumandası ve kendisi ayrı katmanlarda paketlenmiş. Yani tek kutu içerisinde, iki katlı bir sistem tasarlanmış. Bu arada, PTT'nin ürün Türkiye'ye girince kutuyu açup kontrol ettiğini de belirtmeliyim. Son zamanlarda bu işi sıkı tutuyorlar gibi görünüyor. Banggood'un klasik sarı renkli ambalajını çıkarıp kutuyu açtığımda, sonradan kutu içerisine yerleştirildiği anlaşılan bir koruma halkası fırlayıverdi. Ayrıca kullanım kılavuzu ve yarım sayfalık bir uyarı metni de kutuya sonradan yerleştirilmiş. Esas paketi dışarı çıkardığımda gözüme çarpan ilk husus, quadcopterin yuvasına tam olarak oturmuş olmasıydı. Bu da, taşıma sırasında cihazın hasar almamasını garanti altına almış. Batarya quadcopterin içindeydi, fakat güvenlik sebebiyle kabloları bağlanmamıştı. Kutu içinden çıkan diğer ekipmanlar ise şunlardı: 4 adet yedek pervane (2 ön, 2 arka), 1 adet pervane çıkarma aracı, 1 adet USB şarj cihazı ve kumanda. Kutu açılış videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Cihazın çalışıp çalışmadığını kontrol ettikten sonra ilk işim koruyucu halkayı monte etmek oldu. Zira bu halka hem pervanelerin etrafa zarar vermesini engelliyor, hem de düşme veya ani iniş gibi durumlarda pervanelerin kırılması gibi olumsuz durumların önüne geçiyor. Tabii bu halkanın takılmasıyla birlikte cihazın görüntüsü değişiyor (belki olumsuz anlamda), ama bu şekilde kullanılmasını mutlaka tavsiye ederim. Yeri gelmişken, cihazın malzeme kalitesinden de biraz bahsedeyim. X4 FPV, kaliteli bir plastikten üretilmiş ve boyutuna göre ağır sayılabilir. Ele alındığında bu kalite ve ağırlık hissedilebiliyor. Yere temas eden ayakları ise kauçuktan imal edilmiş ve bu ayaklar sert düşüşlerde kırılmayı engelliyor, ki ben de bizzat bunu tecrübe ettim. Pervaneler de ideal esnekliğinde. Cihazın bataryasını yuvasından çıkarıp tekrar takmak oldukça kolay, fakat anakarttan gelen kabloyu bataryanın kablosu ile birleştirmek biraz zahmetli iş doğrusu. Bunu, cihazın eksileri hanesine yazabiliriz. Soketli bir sistem olsaydı, bence çok daha pratik olurmuş.

Kullanım Detayları ve İlk İzlenimlerim

X4'ü, ilk olarak ufak bir oda içerisinde uçurdum. Cihazı çalıştırabilmek için, helikopterlerin aksine, ilk başta kumandayı açmak ve ardından bataryayı bağlamak gerekiyor ve maalesef batarya bağlanmadığı sürece kumandadan herhangi bir işlem yapamıyorsunuz. Kumanda açılıp kapatılınca da pilin bağlantısını kesip bu bağlantıyı tekrar sağlamak gerekiyor. Bu da cihazın bir eksisi. Kumanda ile cihaz arasındaki bağlantı sağlanır sağlanmaz kameradan alınan görüntü ekrana geliyor. Aktarım süresi ideal sayılabilecek ölçülerde. Bu noktada açıkçası beklediğimden daha fazlasını buldum. Cihazı bir yöne çevirir çevirmez ekrana görüntü anında yansıyor, yani gecikme yok veya çok az; fakat kameranın görüş açısı biraz dar. Bu da kullanımı zorlaştırıyor. Ekran üzerinde soldan sağa doğru sırasıyla cihazın açık kaldığı süre (saat, dakika ve saniye), kullanım modu, quadcopter içerisindeki pilin voltaj değeri (sadece uçuş sırasında) kumandadaki pillerin kalan gücü, aşağıda ise trim ayarları yer alıyor. Kumandanın menüsü ise daha önce kullandığım kumandalara göre oldukça kapsamlı. SD kartı biçimlendirme, kayıtlı videoları izleme, hassasiyet ayarlarını yapma, tarih ve saati ayarlama gibi pek çok işlev bu menüde sunuluyor. Menüye erişmek için sağ çubuğa birkaç saniye basılı tutmak yeterli. Diğer bazı tuş ve çubuklara da benzer fonksiyonlar atanmış durumda. Bazılarına basılı tutunca farklı, bir kez basınca farklı işlevler ortaya çıkıyor. Uzman modu ve kolay mod arasındaki geçişler de yine bu şekilde yapılabiliyor. Uzman moda geçildiğinde ekran üzerindeki Hubsan logosu kırmızıya dönüşüyor ve kontroller daha tepkimeli ve agresif oluyor. Bu da cihazın daha hızlı ve ani hareket etmesi anlamına geliyor.

Hubsan X4 FPV kumandası Hubsan X4 FPV kumanda menüsü

Biraz da uçuş performansından bahsedeyim. Hubsan X4 FPV daha önce kullandığım helikopterlere göre daha stabildi, ama tam olarak beklediğimi bulamadım doğrusu. Açıkçası ben, kumandanın kontrol edilmemesi durumunda bile "havada asılı kalma" olarak tabir ettiğim pozisyonu almasını bekliyordum, fakat ilk etapta bu mümkün olmadı. "Trim" denilen ayarları biraz kurcalamak gerekecekti. Buna rağmen yine de cihazın kontrolünün helikopterlere göre çok daha kolay olduğunu ifade etmeliyim. X4'ün motorları son derece güçlü, bunu üfürme gücünden ve motor seslerinden hissedebiliyorsunuz. Rüzgara karşıysa oldukça dayanıklı. Örneğin V911 veya V912 gibi dört kanallı helikopterlerin göz açıp kapayıncaya kadar savrulduğu, hatta uçamadığı bir rüzgarlı havada X4 FPV birkaç kumanda kontrolüyle son derece rahat ve stabil bir şekilde uçmayı başarabildi. Rüzgarsız havalarda kontrol daha da kolaylaşıyor. Havalanma hızı ise oldukça iyi. 5-6 saniye gibi kısa bir sürede onlarca metre yüksekliğe ulaşabilen X4 FPV'nin menzili 100 metre civarında.

Hubsan X4 FPV

Hubsan X4 FPV

Cihazın üzerinde dört pervane olduğunu daha önce belirtmiştim. Bu pervanelerden ikisi kırmızı, geri kalan ikisiyse beyaz renkte. Bu renklendirme cihazın önünü ve arkasını ayırt etmek için yapılmış. Ön taraftaki, yani kamera yönündeki pervaneler beyaz, arka taraftaki pervaneler ise kırmızı. Bu renkler aracılığıyla kullanım sırasında cihazın yönünü tayin edebilirsiniz. Bunun yanı sıra led ışıklar da cihazın bu konudaki bir diğer artısı. Kırmızı pervanelerin altındaki ışıklar kırmızı, beyaz pervanelerin altındakiler ise mavi renkte yanıyor. Bu ışıkları isterseniz kumandadaki tuşlar aracılığıyla kapatabilirsiniz, fakat yaptığım testler sonucunda, ilginç bir şekilde bu ışıkların kullanım süresine etki etmediğini gördüm. Yani ışıklar açık da olsa kapalı da olsa uçuş süresi etkilenmiyor. Işıklarla ilgili bir diğer önemli husus da, bataryanın tükenmesine yakın bu ışıkların yanıp sönmesi. Işıkları kumanda üzerinden kapatsanız dahi böyle bir durumda ledler kendiliğinden devreye girerek yanıp sönmeye ve uyarı vermeye başlıyor.

X4 FPV 3.7 volt ve 380 mAh'lik bir batarya ile geliyor. Kullanım süresi, biraz da kullanım tipine bağlı ve beş dakika civarında. Ben ürünü sipariş ettiğim sırada bir de 500 mAh'lik yedek batarya istemiştim. Bu yedek bataryanın toplam kullanım süresini yaklaşık bir dakika artırdığını söylemeliyim. Kendi bataryası ile yaklaşık beş buçuk dakikalık bir uçuş sağlanırken, 500 mAh'lik batarya ile bu süre altı buçuk dakikaya çıktı. Bataryanın şarj edilme süresi ise yaklaşık bir saat ile bir buçuk saat arasında değişiyor. Şarj cihazı sadece USB üzerinden çalışıyor, dolayısıyla batarya şarjı için ya bir bilgisayara ya da bir güç bankasına ihtiyacınız olacak. Bunun yanı sıra cep telefonlarının elektrik şarj kutularına bağlanarak da şarj işlemini yapabilirsiniz, fakat kullanım kulavuzunda "iPhone'ların şarj cihazlarıyla kullanmayınız" uyarısı yer alıyor. Buna dikkat etmek gerekli. Bataryalar şarj olurken USB cihazı üzerindeki kırmızı ışık yanacaktır. Bu ışığın sönmesi, bataryanın şarj işleminin tamamlandığı anlamına gelir. Daha büyük kapasiteli bataryalarının şarj süresinin de doğal olarak fazla olacağı akılda tutulmalı. Kumanda için gereken pil sayısı ise dört (kullanılan pil tipi AA, yani kalem pil). Üzerindeki ekrandan dolayı kumanda çok hızlı bir şekilde pil tüketmekte. Bundan dolayı, şarj edilebilir piller kullanmanızı tavsiye ederim.

Hubsan X4 FPV batarya ve şarj cihazı

Hubsan X4 FPV batarya ve şarj cihazı

Cihaz maalesef sadece video çekimi yapabiliyor, fotoğraf çekimi imkanı yok. Video çekimini ise kumandada MicroSD kart takılı olduğu sürece mümkün. 2 ile 16 GB kapasite arasındaki MicroSD kartlar bu işlem için kullanılabiliyor. Video kaydı için ekranın sağ tarafındaki kare tuşa bir defa basmak yetiyor. Bu hususta dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, kumandayı kapatmadan önce video kaydını durdurmak. Video kayıt tuşuna bir kez daha bastığınızda kayıt duracaktır. Bundan sonra kumandayı kapatabilirsiniz, aksi halde SD kart ve video bozulabilir, ayrıca kartı biçimlendirmek durumunda kalabilirsiniz. Çekilen videolar daha sonra kumanda üzerinden izlenebiliyor. Videoları bilgisayarda veya başka bir ortamda izlemek ise oldukça özveri gerektiriyor, zira en boy oranı kumandaya göre ayarlandığı için, bir dönüştürücü program ile boyutları uyarlamak şart. Çekilen videoların görüntü kalitesi ise maalesef vasatın altında. Özellikle titremelerde ya da sinyal kesilmelerinde zaten çözünürlüğü oldukça düşük olan görüntü sıkça bozuluyor.

Son olarak, X4 FPV'nin takla atabilme özelliğinden bahsetmek istiyorum. Takla atmaktan kastım ise, quadcopterin 360 derece dönebilmesi. Bu dönme ileriden geriye, geriden ileriye, sağdan sola veya soldan sağa yönlerinde yapılabiliyor. Bunun için cihazı uzman moduna "Expert mode" getirmeniz, ardından sol çubuğa basıp "FLIP ON" yazısının çıkmasını bekleyerek ilgili özelliği aktifleştirmeniz ve takla atmak istediğiniz yönde uçarken, önce o yönün çubuğunun tam tersi istikamette ve ardından diğer yöne yine hızlıca bir hareket yapmanız gerekmekte.

Yazımı tamamlarken, Hacettepe Üniversitesinde çektiğim ufak bir deneme uçuşu videosunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Herhangi bir sorunuz veya katkınız olursa, sayfanın alt kısmındaki yorum kutusu aracılığıyla bunları paylaşabilirsiniz.

, , , , ,

153
Bir yorum yapabilir veya soru sorabilirsiniz.

avatar
49 Yorum konuları
104 Konu cevapları
0 Takipçiler
 
En çok okunan yorum
En fazla talep alan yorum
44 Yorum yazarları
Dilaver ÖzsoyTufan hızarNeşeemrahMuhammet Çetin Son yorum yazarları
  Abone ol  
en yeni en eski en beğenilen
Şunları bildir:
Dilaver Özsoy
Dilaver Özsoy

İsa Ağabey sana sorum olacaktır.Ben bu makinadan aldım ama kalibrasyonunu ayarlamayı ve mode nu değiştirmeyi bilmiyorum lütfen yardımcı olur musun?

Tufan hızar
Tufan hızar

Hocam kolay gelsin bu cihazı almayı dusünüyorum pek anlamıyorum fpv gözlükle kullanabilirmiyim bu cihazı

Tufan hızar
Tufan hızar

İsa hocam yeni başlıycam videolardan gördüğüm kadarıyla güzel birşeye benziyor siz daha iyi bilirsiniz sizce nasıl bi model almalıyım 1000 tl civarı bütcem var eve dönüş v.b özellikleride olsun istiyorum ama bü bütçeye göre fazla şeymi istiyorum

Tufan hızar
Tufan hızar

İsa hocam son kez rahatsız ediyorum sipariş vercem yanındada yedek batarya siparişide alcam gümrük falan sıkıntı olurmu toplamm 300dolarlık bi alış beril olacak

emrah
emrah

walkera qr y100 5.8ghz kameralı almayı düşünüyorum isabey helikopter kullanıcısıyım ilk defa drone alcam ne dersiniz tavsiyeniz ne olur bu konuda yada hangi kameralı drone almalıyım sizce

Muhammet Çetin
Muhammet Çetin

S.a arkadaşlar elimde hubsan first person view kameralı helikopter var gecen sene agaca takılıp yere düştü ve kanadinin oldugu yer kırıldı bi kac kere güçlü yapistiriciyla tutturmama rağmen tutmadı yedek parcasini nerden bulabilirim büyük ihtimal tüm kasasi degiscek yardımcı olursaniz sevinirim

Furkan K
Furkan K

Görüntüyü linux rasbian da görmek istiyorum. Bu ürün veya baska ürün ile bunu nasıl gerceklestirebilirim ?

beril lap
beril lap

merhaba
bu ürün kaç tl acaba

Mehmet Ali Özen
Mehmet Ali Özen

Abi şimdi ben bu helikopteri alcamda aynı zamanda wifi booster alcam kumanda 2.4 ghz ve alacağım wifi boosterde 2.4 ghz bir sorun olur mu?

Bulut
Bulut

Merhaba,
Cheerson CX-20’yi Bunu mu tavsiye edersiniz
Parrot bebop mu
Ebay üzerinden alacağım

Fatih avcı
Fatih avcı

İsa bey güzel bir ürün almak istiyorum 400 tl civarında ne tavsiye edersiniz ve nerden bulabilirim

Yusuf Altundal
Yusuf Altundal

Merhaba İsa bey ben gearbest.com dan syma x5ssw yi 75 $ + 3 adet yedek batarya hediyeli almayı düşünüyorum da sizin düşüncenizi de almak istedim ayrıca motorları hakkanda bilginiz var mı fırçalı mı motorları?

yusuf altundal
yusuf altundal

Merhaba isa bey syma x5 sw m bugun elime gecti ama ne yazikki bi sorunu var gibi şebeke gostergesi yanip sonuyor kumandada ve 15 mt filan havalaninca baglanti kesiliyor hoop yere dusuyor ne yapabilirim? Bi ayari var midir

yusuf altundal
yusuf altundal

piller sıfır yeni aldım sony marka kutuda hiç hasar yoktu çok güzel paketlemişlerdi

yusuf altundal
yusuf altundal

gearbest.com dan aldım

Selçuk KOÇ
Selçuk KOÇ

İsa bey soruyu nereden sorayım bilemedim Syma x5sw için yedek pil almak istiyorum.Türkiyede xc5 ve xc5-1 modelleri için satılıyor bu modelede uyar mı acaba?

Veli tuna gunes
Veli tuna gunes

Isa abi bu hobiye skywalker ile basladim simdi ilerletmek istiyorum. Fpv si olan cx 30w modeline benzer bir urun almayi dusunuyorum butcem 100-200 tl arasi ne onerirsin dx den felan siparis verecem

Selçuk KOÇ
Selçuk KOÇ

İSA BEY Syma X5SW FPV Real-Time WiFi Quadcopter BU MODELİ 390 TL ye türkiyeden buldum siz değer derseniz almak isterim

Selçuk KOÇ
Selçuk KOÇ

bir de bu model 579 tl ye gittigidiyor da var Hubsan H107D FPV X4 5.8 g 4CH sizce değer mi ?

Selçuk KOÇ
Selçuk KOÇ

Son bir soru sorsam İsa bey;
700 tl ayırabilirim sanırım fakat gümrüğe takıldığında vergiyi nasıl ödüyorum daha önce yurt dışından ürün almadım ne yazık ki süreci bilmiyorum.Aslında özde merak ettiğim ürün free shipping ile ortalama kaç günde türkiyeye gelir gümrükte ne kadar kalır ben gümrükten gidip almak zorunda mı kalırım ve vergi ödemesini nasıl yaparım 😀 Uzun oldu kusura bakmayın

selçuk koç
selçuk koç

Öncelikle merhaba İsa bey;
Ben 600 tl kadar bir bütçeyle ne önerirsiniz bir de banggood sitesi güvenilir midir acaba?

Kağan Yıldız
Kağan Yıldız

Merhaba . Ben de babalar gunu icin quadcopter alicam limitim 400-500tl arasi ilk defa alicagim icin tamda bilmiyorum pek fazlada anladigim soylenemez boyle seylerden sizden ricam bana guzel kaliteli aradigim fiyat araliginda bir öneri verirseniz cok sevinirim .

Kenan Demir
Kenan Demir

Bende hubsan x4 var vga kameralı olan model, bu aralar şöyle bir problem var; copterin batarya bağlantısını yapıp kumandayı açtığımda kumanda ışığı yeşil yanıyor ve normal şekilde uçmaya başlıyor ama bir süre sonra havadayken veya yerde çalışır durumda dururken, kumandanın ışığı kırmızı yanmaya başlıyor. Bunun neden kaynaklandığı hakkında bir fikriniz varmı acaba. Kumandanın pilleri yeni ve dolu.

isa GÜLEÇ
isa GÜLEÇ

Iyi gunler isa bey. Ben aynı quadcopteri 1 sene once banggood.com dan siparis ettim ve kullandim. Ancak kucuk olmasi sebebiylemi tam bilmiyorum agresif ucuyordu. Belkide ben kalibrasyon ayarini tam yapamamış olabilirim. Suan arizali ama tam olarak neyi var bilmiyorum. Motorlarindan biri bozulmustu yedegi ile degistirdim. Yinede ucus yapamiyorum. Suan kendim toplama bir quadcopter hazirladim. Bu makinaninda tam olarak ayarlamasini yapamadim bu konuda yardımcı olabilirmisiniz ?

MeteHan
MeteHan

İsa bey merhaba,
Bu modeli incelerken daha iyi kamera görüntüsüne sahip şu modeli (Hubsan FPV X4 Plus H107D+) gördüm.
(http://www.banggood.com/Hubsan-FPV-X4-Plus-H107D-RC-Quadcopter-p-964395.html)
Bu model ile sizin incelemenizdeki model arasında sadece kamera farkı mı vardır? Bu fiyat farkına değer mi?
Ya da FPV modeller içerisinde bu fiyatlarda (250$ / 750TL) başkaca önerebileceğiniz markalar olur mu?
Bilgilendirme için şimdiden teşekkürler.

isa GÜLEÇ
isa GÜLEÇ

Metehan bey ben hubsan 4x fpv 107d yi kullandim. Plus almaniza gerek yok bu makinada cok etkili ancak agresif uçuşu kontrol etmek cok zor. Ve wifi ile görüntü aktarimi yapiyo. Fazla bir mesafede ucus yapamiyorsunuz.

MeteHan
MeteHan

Merhaba, Plus modelini düşünme nedenim 720p çözünürlükteki kamera, ayrıca altitude modu da (tam olarak ne işe yaradığını da bilmiyorum) eklenmiş bu modele. Fiyatının da yukarıda verdiğim linkteki (ön sipariş için rastgele girilmiş bir fiyat) gibi değilde max 199$ olup bu ay içinde satışa çıkması bekleniyormuş. 100m çekim mesafesi benim için yeterli. FPV ve tam olarak istediğim boyutlar nedeniyle başlangıç olarak edinmeyi düşündüğüm ilk quadcopterim olmaya aday. Aslında yakın bütçelerde üstelik daha fazla özelliklerde modeller olsa da 30cm civarı ölçülerde olduklarından elendiler. Kamp çantamın bir köşesine sıkıştırabilmek amacım.. 2 yedek 500mah pille uçuş süresinin de tatmin edici olacağını düşünüyorum. Pil demişken;… Devamı »

MeteHan
MeteHan

Tekrar merhaba,
V686G incelemenizi okuduktan sonra çok tez canlı davrandığımı farkettim 🙂
Özellik olarak Hubsan X4'ten daha iyi gibi ama yine de bir bilen olarak sizin yorumunuzu almak isterim...
Ayrıca RTH özelliğinin bu cihazda nasıl çalıştığı ile ilgili de bilgi verirseniz sevinirim.
Bu arada V686G boyut olarak da bana uyuyor.

TARIK
TARIK

Cheerson cx 30 W ile hubson x4 Arasında kaldm yardım edersmsnz

Emrah Güler
Emrah Güler

İsa bey merhaba HD kayıt yapabilen fiyatı 300 lirayı geçmeyecek bir ürün araştırıyorum yardımcı olur musunuz? video ve fotoğraf çekebilme özellikleri olmalı. yardımcı olursanız sevinirim.

Mustafa Gümüş
Mustafa Gümüş

öncelikle sa bn birşey soracaktım ya acil beni bilgilendiriniz bnm quadcopterin kamerası 2 gündür görüntü vermez oldu....

Abdullah Çavgun
Abdullah Çavgun

selam merhaba isa abi benim bütçem 300 ila 400 tl arasında bana kullanışlı pil ömrü yani uçus süresi 10dk ve ya üzerinde olması yeterli bir ufo helicopter yada quadcopter markası modeli söyleyebilir misiniz? Çok seviyorum ve almak istiyorum bunun yanısıra üzerinde bulunan pillerin aksine ömrü direnç sağlayacak daha büyük amperli pilleri almak takmak kullanmak sorun yaratır mı? daha fazla uçuş keyfi sağlar mı ? bilgilendirirseniz çok sevinirim

Fatih Y
Fatih Y

İsa bey merhabalar. Kısa film çekimleri için bazen havadan görüntü almak gerekiyor bunun için bir quadcopter ihtiyacı doğdu(aksiyon kamera takılabilmeli). Cok bütçe ayırmadım bunun için maks. 800 düşünüyordum üç model var aklımda.
1- Quanum nova. (gümrükle birlikte 900tl ye yakın)
2- flyıng 3d x6 (2.el buldum kamerasız 700tl + 300tl sj4000 kamera)
3- phantom 1 v.2 (2.el buldum kamerasız 1000tl + 300tl sj4000 kamera)

Bu üçü bile bütçemi aşıyor. Sizden kamera takılabilir bir model tavsiyesi istiyorum bütçeme uygun. eğer yoksa bunlardan hangisini almalıyım ? Şimdiden teşekkürler.

Mert başpınar
Mert başpınar

Merhaba Hubsan H107D FPV X4 ürününü almak istiyorum türkiyede birisi yonca anten takıp fpv mesafesini 1 km ye cıkarmış ama nasıl yaptığını söylemiyor yonca anten takmak için nelere ihtiyacım var alıcıyı nereye takıcağım kumandasında anteni takmak için yer varmı bu ürünün ayrıca taktıktan sonra proglamak gerekirmi teşşekürler

Ömer Yıldız
Ömer Yıldız

Teşekkürler İsa Bey bir sorum daha olacak ledleri kapatmayı nasıl sağlıyoruz kumandadan açıkçası bulamadım.Teşekkürler...

Ömer Yıldız
Ömer Yıldız

İsa Bey merhaba bende bu ürünü yurtdışından aldım fakat hem youtube da izlediğimde hemde görsellerin bazılarında kumanda ekranında aynı pil batarya göstergesi gibi helikopterinde bir batarya gösterge bar ı bulunuyor fakat ben uçurduğumda orada sadece voltaj değerlerini görüyorum.Acaba versiyonları mı farklı quadların yoksa kumandadan bir ayar mı yapmak gerekiyor.Saygılarımlar teşekkürler...

sefa akkaya
sefa akkaya

abi ben nano quadcopter almayı düşünüyorum .büyük bir şey istemiyorum zevkimi almam için ve 100 tl bütçe ayırdım . yurttışına güvenemiyorum uygın güvenli ve eğlenceli ne alabiirim abi .Bir de abi sence helikopter mi yoksa quadcopter mi almalıyım lütfen öneride bulun abi .Zaten yaz tatilinde almayı planlıyorum .

Sefa Akkaya
Sefa Akkaya

abi biraz yordum seni ama cherson olarak sence x 10 mu x11 a mı yoksa x 12 mi .Sahibinden.com da en çok x11 ce x 10 var doğrusu x 10 a sıcak bakmıyorum sence nasıl yapmalıyım teşkkürler ilgilendiğin için abi .

Sefa Akkaya
Sefa Akkaya

abi bir de x10 a modeli var sence o mu yoksa x10 mu biraz fazla sordum ama 😀

Sefa Akkaya
Sefa Akkaya

abi bir tane daha sorum var sence v911 helikopter mi iyidir x10 mu çünkü cherson x10 bana biraz dandik geldi kumandası falan baya kötü ama v911 araştırmalarıma göre baya fiyat performans ürünüymüş ve 4 kanallıymış senin fikrin nedir ?

Sefa Akkaya
Sefa Akkaya

abi bana biraz kızabilirsin çok soru soruyorum seni yoruyorm kusura bakma ben de hevesim var ondan böyle abi.abi şimdi ben dün şöyle bir şey düşündüm acaba yurtdışından ucuza yani 50 dolara symna x5c modelini alsam ve yurtdışından gelirken gümrüğe takılır mı çünkü para boşuna gitmsin sence ne yapmalıyım sen hiç denedin mi anlatırsan sevinirim abi hayırlı günler .

Sefa Akkaya
Sefa Akkaya

isa abi ben babama söyledim nasipse alcaz gibi kameralı jjrc 8hc mi alıyım yoksa kamerasız olanı mı kamera sence gerekli mi sen tecrubelisin kamerasız olsa bir şey olur mu çünkü kameralı olduğunda 130 TL oluyor kamerasız yaklaşık 100TL oluyor . sonuçta 30 tl 30 tldir 😀

sefa akkaya
sefa akkaya

Abi diyelim gümrüğe takıldı. Ne kadara. Mal olur çünkü vizim tanıdıklar var 20 dolarlık ayakkabı gümrüğe talılmiş 150 tl vergi almışlar bizim cihazdan ne olur ve ayrıca bozuk çikarsa ne olacak ? CÜNKÜ 100 tllikquadcopter bize 350 tl ye mal olur mu

Sefa Akkaya
Sefa Akkaya

isa abi cx30 mu cx10 mu ? cx30 türkiyede 130 tlye var sahibinden.comda . cx 10 arıza falan çıkartır mı ? cx 10 da kliksada 80 tl .sence kliksa güvenilir mi?

Neşe
Neşe

Cheerson cx - 10w modelin pervane mili kırıldı yapılması olanaklımıdır,, umarımda vardır bir telafisi ,,

Sefa Akkaya
Sefa Akkaya

isa abi bir şey kafama takıldı cx 10 ve cx 30 biraz oyuncak gibi sanırım .kumandası ve kendisi biraz öyle duruyor . bugün sahibinden.com da symna f3 4 kanallı helikopter gördüm .daha helikopter mi quadcopter mi karar veremedim sen ikisini de kullandın sanırım . bana tecrübelerine dayanarak hem yedek parça vb açısından heli mi quad mı? ve önerebileçeğin türkiye de satılan 100-140 TL arası .

Sefa Akkaya
Sefa Akkaya

abi artık bu akşam dr den alcam gibi cx 10u . onun üzerinden karar kıldım .ama aklıma üründen bir süre hayal kırıklığına falan uğrar mıyım sonuçta biraz kuçük ürün sen kullandıysan insanı sıkan yapısı var mı söylersen memnun kalırım çünü boşu boşuna para vermeyelim 85 tl ...

Sefa Akkaya
Sefa Akkaya

isa abi ben quadcopter drden aldım ve şuan öğrendim malum öğreninceye kadar bazı çarpmalarım oldu .pervaneyi çıkardığımda alt tarafta metal inçe pervanenenin gireceği var sen de bilirsin abi o çubuk yamılmuş birazcık ve azıcık garip ses veriyor pense ile düeltmeye çalıştık ama az bir şey etki etti fakat uçmaya devam ediyor napmam lazım yardım edersen abi çok sevinicem ...

Sefa Akkaya
Sefa Akkaya

abi geldi bile pense ile düzeltmeye çalıştık hiç fazla ellemedekik şuan havada kaldığı an motor susuyor yani gaz yemiyor . ama yerde çalışıyor havada yere düşyor uçusu düzgün lütfen yardım et abi 2 günde bir quadcopter bozulur mu ?

Alpay
Alpay

merhaba,
Bir kaza sonucu yazıda bahsi geçen 107d quadcopteri kaybettim:)Kumandası duruyor...Bu kumandayla 2mp çekim yapan hubsan 107c yi kontrol edebilirmiyim video aktarımlı şekilde?ya da modifiye ile falan başarabilirmiyim bunu?
Teşekkürler

burak cevik
burak cevik

Merhaba ben bangood sitesinden alisveris yapmak istiyorum örnek veriyorum adreste urun 15$ turkiye kuru 2.450 tl varsayalim bu urun 36.75 tlye denk geliyor kredi kartimdan alışveriş yaptimda oduyecegim miktar bunu gecermi paypal ve nakliyeye para kesiliyormu teşekkür ederim

tuncay baydar
tuncay baydar

Fiyati ne kadar nasıl nerden alabilirim

Yerevdekor
Yerevdekor

Gümrüklerden geçerken sorun olmasa gerçekten çok güzel ve eğlenceli bir alet bunun go pro takılan versiyonlar var onlarda çok güzel.

mehmet akif saraç
mehmet akif saraç

isa bey merhabalar;
herşeyden önce sayfanızdan dolayı kutlarım.cok faydalı bir site olmuş.benim soracağım record tuşu gibi bir tuşta tam solda var o ne işe yarıyor teşekkür ederim iyi çalışmalar hoşça kalın

Ergun gülşen
Ergun gülşen

Tekrar merhaba isa bey hubsan h107d modelimin kumanda mesafesini ve görüntü aktarım mesafesini uzatmak istiyorum nasıl yapabilirim bilginiz varmı teşekkürler

Ergun gülşen
Ergun gülşen

Çok teşekkür ederim internetten araştırdım birkaç kişi yapmış ancak uçuş mesafesini gösteren video yok kumandaya ek anten takılarak yapmışlar dediğiniz gibi djı phantom 2 vision plus almaya niyetim var ancak bu modelide keyfe keder mesafe arttırabilirmiyim diye aklıma gelmişti teşekkürler

İlhan Arıkan

Merhaba İsa bey, Quadcopter hobisine Nisan 2014 tarihinde başladım. Fırsat buldukça manevra yapmaya ve tecrübe kazanmaya çalışıyorum. Yaş 60 üzeri, olunca insan yabancı olduğu bir hobiyi biraz ürkek ve çekingen uyguluyor ister istemez. Ama RF konusuna yabancı değilim. Amatör telsiz lisansım var ve çağrı kodum TA5A. Soracağım soru da zaten 2.4 GHz ve 5.8 GHz RX/TX boosterların yurdışından siparişi ile ilgili. 2.4 GHz boosterı P2Vision Wifi Extender'ın önüne ve 5.8 GHz RF booster'ı da Radyo kontrol çıkışına eklemek istiyorum. Amaç hem Video aktarımı, hem de radyo kontrol mesafesini arttırmak. Sipriş etmeyi düşündüğüm boosterlar SUNHANS 2.4 GHz SH24BTA-N ve 5.8 GHz.… Devamı »

İlhan Arıkan

Bigi için teşekkür ederim İsa bey.
FPV düşünüyorsanız ve video aktarımı/radyo kontrolü/ RX/TX cihazları ve modifikasyonları ve LRF konularında kendi seçimlerinizi yapmak istiyorsanız
P2V veya P2V+ gibi Plug and Play dronelar yerine Phantom 2'yi tercih ederdim bende. Ama Vision ve Vision+'a eklenen otonom uçuş özelliği hoşuma gitmedi değil. 🙂 Başarılar ve hayırlı günler dilerim.

İlhan Arıkan

Phantom 2 Phantom 2 Vision'dan önceki generasyon. Phantom 2'de kamera, gimbal, Audio/Video RX/TX üniteleri, antenler ve FPV uçuşlar için gözlük gibi hususlarda seçim yapma özgürlüğünüz var. P2V ve P2V+'da seçim yapamıyorsunuz. FPV video gözlük kullanamıyorsunuz. Fakat bu son iki modelde batarya kapasitesi 5200 mA/saate yükseltilmiş ve batarya bağlantısı kızaklı. Gimbal'ın 3 eksenli olmasından dolayı rüzgarlı havalarda bile kamera tripoda takılı gibi sabit duruyor ve titreşimsiz çekimler yapabiliyorsunuz. Otonom uçuş için tüm gerekli yazılım güncellemeleri yapıldıktan sonra Google Playstore'dan "DJI Vision" adlı waypoint işaretleme programını indiriyorsunuz. Atonom uçuşa hazırlanırken WiFi yoluyla P2 Vision veya Vision+1a bağlanmadan önce cep telefonunuzdan Google Earth'e… Devamı »

İlhan Arıkan

Kısmet İsa bey. Şu anda Toroslarda Adana'nın Pozantı ilçesine bağlı Akçatekir yaylasındayım. Ay sonunda bir aylığına İstanbul'a geçip kızıma misafir olacağım. Bu arada 2.4 GHz ve 5.8 GHz RF boosterların siparişini verdim 2 saat kadar önce. DHL getirecek. DHL için 4-7 gün ibaresini gördüm fakat process time için 16 gün ifadesi var. Toplamda yaklaşık 23 gün gibi. Bakalım nasıl sonuçlanacak. 🙂 Ankara'da bu hobiyle ilgili olarak yalnız değilsin aslında. ODTÜ'den mezun bir genç var. Adı Süleyman Yasin Dündar. Sanırım elektrik veya elektronik mühendisiydi. Onun merakı "TBS Discovery" quadcopterler üzerine galiba. Sanırım parçaları ayrı ayrı kit olarak yurt dışından sipariş ediyor,… Devamı »

İlhan Arıkan

Aşağıdaki video linki P2Vision ve P2Vision+ arasında video çekim kalite mukayesesi yapmanızı sağlayacaktır.

http://www.youtube.com/watch?v=IhR_iBB9VNw

Ergun gülşen
Ergun gülşen

Cevabınız için çok teşekkür ederim bende amacım djı phantom 2 almak ama acemiliğimi atayım diye aldım bu ürünü yinede fiyatına göre yaptıkları iyi sayılır teşekkürler

Ergun gülşen
Ergun gülşen

Merhaba isa bey hubsan h107d modelini aldım ancak havada asılı kalması iyi değil sürekli bi hareket halinde kendi rüzgarından etkileniyo sanırım trim ayarlarını kurcaladım ama oda sürekli değişiyor tavsiyeniz varmıdır ayrıca ayar yapabileceğim biyeri varmı teşekkürler

Halil ibrahim
Halil ibrahim

Üstad ilgine teşekkür ederim.

aynı fiyatlar doğrultusunda sizin en beğendiğiniz ürün hangisidir yani ikisi arasında kalmadan sorayım çünkü benzer ürün çok var.

Halil ibrahim
Halil ibrahim

Merhaba üstad

bu QR X350 ve Phantom FC40 hakkında ne düşünüyorsunuz

Teşekkür ederim

cem özden
cem özden

merhaba, syma x5c modelinide banggood sitesindenmi aldınız acaba? yada daha uygun fiyatlı bir site varmı bildiğiniz? banggood sitesinden sipariş verirsek ne kadar zamanda elimize ulaşıyor tahmini olarak istanbuldan alacağım.. şimdiden bilgilendirmeniz için teşekkürler

serkanbulut
serkanbulut

Isa bey merhaba, 300 dolara kadar bana bir quadcopter onerisinde bulunabilir misiniz?

Caner Tutan
Caner Tutan

Hubsan h107d fpv micro drone bu modeli begendim ama kullanan yada daha farkli model tavsiye edebilcek arkadaslar varsa cok sevinirim ar drone alcaktm gakat o fiyata okadar kisitli havada kalmasindan dolayi vaz gectim onerilerinizi bekliyorum iyi aksamlar

Caner Tutan
Caner Tutan

Peki goruntulu onereblcegnz varmidir dedigm model nasildir sizce bide ankarada bulabilcegim yada satan varsa benle iletisem gecebilck kisi varmi

Caner Tutan
Caner Tutan

Benim icin havada uzun sure kalmasi onemli 2000 tl az para deil 15 dkka duracksa pek almak istemiyorm en azindan fazla durablckse o fiyat olablir

mahmut baba

merhaba isa bey

yazılarınızı yakından takip ediyorum. hubsan H107d üreticisi HUBSAN firması olduğunu ve diğer h107 modellerini bilirsiniz.
önümüzdeki hafta ithalatımız gerçekleşecek ve şimdilik sadece H107L modeli stoklarımızda olacak.
fiyat olarak 157tl düşünüyorum.
size bir tane yollayıp testiniz sonrası sayfanızda değerlendirmeni mümkünmüdür.

saygılarımla

mahmut baba

Ersin ÜZGÜN

Çok eğlenceli bir şeye benziyor fakat belirttiğiniz fiyat biraz yüksek geldi bana.

Hakan cengiz
Hakan cengiz

Hocam merhabalar bende bu ürünü almak istiyorum sizlere ne kadara mâl oldu acaba ve nereden aldınız yardımcı, aracı olabilirseniz çok sevinirim.

Hakan cengiz
Hakan cengiz

Hocam 600 tl gibi bir bütçem var biraz daha kaliteli video çeken bir cihaz önerebilirmisiniz. ; link atarsanız çok sevinirim.

Hakan cengiz
Hakan cengiz

birde canlı görüntü aktarım için kamera ve birkaç şey daha almam gerekecek sanırım. bunlar neler acaba?

Ahmet Ali Atalay
Ahmet Ali Atalay

Merhabalar 350 Tl Gibi Bir Bütçem Var. FPV Canlı Aktarım Yapabilen Bir QuadroKopter İstiyorum Bangood Adresinde Bu Gayet Uygun Gözüküyor. Bunu Sipariş Etsem Gümrükte Kaç Paraya Patlar?

okan alkan
okan alkan

Öncelikle tanıtımınız çok başarılı ve teşekkür ediyorum. Ancak daha iyi bir quadcopter bulduğunuz için elinizdekini satmışsınız. Bende bu aralar böyle bir araç arıyorum. Bu konuda beni bilgilendirirseniz minnettar kalırım. Teşekkür ederim.

Erkan Hirik

Cevap verdiğin için teşekkür ederim. Peki ürünün gümrüğe takılıp takılmadığını nereden ya da nasıl anlayabiliyoruz? verilen kargo takip numarası ile bu bilgiyi almak mümkün mü?

Erkan Hirik

Çok güzel bir izah oldu, teşekkür ederim.

Erkan Hirik

Çok fazla yorum yazmasam da RC helikopterler ile ilgili yazılarını ilgiyle takip ediyorum. Gerçekten çok başarılı anlatım ve başarılı tanıtımlar. Tebrik ederim. Benim gümrük ile ilgili sorum olacak. Daha önceki yazılarında anlatacağını söylemiştin, o anlatımını bekledim; ancak gelmeyince ben sorayım dedim.
ebay, aliexpress, banggood gibi web sitelerinden satın aldığımız ürünlerde nasıl bir gümrük süreci işliyor? Üst limit nedir? Üst limit aşılınca ne yapmak gerekir? Kısacası kargolama süreciyle ilgili bir bilgi verebilir misin?
Tekrar bu incelemelerin için teşekkür ederim. Yoğunluğum biraz azalsın, ben de senin gibi bu işe biraz niyetliyim...

Görüşmek üzere.