Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Sanal Ortamda Doğru Bilinen Yanlışlar

10 Ağustos 2012 Cuma 3 yorum İsa Sarı

Doğru Bilinen Yanlışlar:
1. Facebook'ta ya da başka herhangi bir sanal ortamda, bir fotoğrafı ya da resmi beğenerek/paylaşarak kimseye yardım edemezsiniz, ihtiyacı olana para falan da gitmez. Böyle yaptığınız zaman, o fotoğrafı/resmi yayımlayan kişi(ler) size "Enayiye bak, nasıl da kandırdım." diyerek içinden kahkahayla güler.

2. Aynı şekilde, bir fotoğrafı ya da resmi beğendiğiniz/paylaştığınız zaman o fotoğrafın altından, üstünden ya da sağından, solundan bir şey çıkmaz. Sadece beğenenler listesine 1 kişi daha eklenmiş olur ve yukarıdaki durumun aynısını, fotoğraf/resim sahibine yaşatırsınız.

3. Yine aynı şekilde, yaşanan olaylara tepkinizi fotoğraf beğenerek/paylaşarak koyamazsınız. Tepki koymak istiyorsanız, daha "gerçek" şeyler yapabilirsiniz: Çok okuyup yazarak, çalışarak, üreterek, bilime katkıda bulunarak, ülkenin ekonomik ve siyasi gücünün artırılmasına katkıda bulunarak, yeni şeyler keşfederek, somut girişimlerde bulunarak vs. vs.

4. "Eğer bu fotoğrafı beğenmezsen X güne kadar başına kötü bir şey gelecek." ya da "Bunu beğenmeyenlerin elleri kırılsın inşallah." gibi uyarılar için de aynısı geçerli.

Lütfen biraz daha "uyanık" olunuz. Bunlar benim kişisel düşüncelerimdir. Eğer bir şeyleri beğenip paylaşmak istiyorsanız, işe, bu gönderiyi beğenerek/paylaşarak başlayabilirsiniz. Bu sayede insanların bilinçlenmesine katkıda bulunabilir ve nispeten gerçek bir iş yapmış olursunuz.

Anlayışınız için teşekkürler...

, , , , , ,

3
Bir yorum yapabilir veya soru sorabilirsiniz.

avatar
2 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 Takipçiler
 
En çok okunan yorum
En fazla talep alan yorum
3 Yorum yazarları
Melike Fidanİsa SarıSavaş Yücel Son yorum yazarları
  Abone ol  
en yeni en eski en beğenilen
Şunları bildir:
Melike Fidan
Melike Fidan

Kaleminize sağlık İsa Bey. Ama ne kadar söylersek söyleyelim herkes bildiğini okumaya devam edecek. Neyse, faydası olursa ne mutlu bize...

Savaş Yücel

İsa bey ben insanları bu konuda uyarma hatasına bir kez düştüm. Konuyla uzaktan yakından ilgisi olmayan bir Facebook sitesinin "Peygamberin sarığı, paylaşmayan çarpılsın" paylaşımına bir yorum yapıp "Paylaşınca sevap falan almazsınız. Sitenin içeriğine bakın hep kadın elbiseleri, ayakkabıları, makyaj malzemeleri falan. Sırf sayfanın tanınırlığı artsın diye dini duygularınızı sömürüyorlar" yazdım. Sonra yemediğim laf kalmadı. İnsanımız gerçekten cahil. Uyarmaya çalıştığınızda olan size oluyor.

İsa Sarı

Maalesef Savaş Bey, günümüzde bu tür duygu ve samimiyet tüccarları çok fazla. Biz elimizden geleni yapalım, gerisi kullanıcıların bileceği iş...