Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

İsveç Notlarım ve Stockholm İzlenimlerim

6 Eylül 2013 Cuma 205 yorum İsa Sarı

Dünyanın en yaşanılası ülkeleri sıralamasında daima en üst sıralarda yer alan Vikinglerin torunlarının ülkesi İsveç ile İsveç'in başkenti Stockholm, her zaman ilgimi çekmiştir. Stockholm Üniversitesinin düzenlediği bir bilimsel etkinlik dolayısıyla geçtiğimiz ay sonunda, kuzeyin Paris'i olarak da nitelenen Stockholm'da 6 gün geçirme imkanı buldum. Bu yazımda, "yazın gecesi, kışın gündüzü olmayan ülke" İsveç'e ve özellikle Stockholm'a dair anılarımı, izlenimleri ve tavsiyelerimi aktarmaya çalışacağım.

Türk Hava Yolları'nın İstanbul'dan Stockholm'e doğrudan uçuşları mevcut. Yolculuk yaklaşık 3.5 saat sürmekte ve sabah saatlerinde kahvaltı, günün diğer saatlerinde ise yemek sunulmakta. İsveç'e farklı havayolu şirketleri ile uçmak da mümkün, fakat bilet fiyatları açısından en uygunu THY idi. Biz, biletimizi geç aldığımız için kişi başı yaklaşık 1.300 TL civarında bir ücret ödedik. İleri tarihli biletler elbette daha ucuza bulunabiliyor. Stockholm uçuşu, Avrupa'nın doğusu üzerinden gerçekleşiyor. Romanya, Polonya gibi ülkeleri ve Baltık Denizi'ni aşarak İsveç sınırlarına ulaşıyoruz. İlk andan itibaren yemyeşil bir kara, irili ufaklı yüzlerce ada ve masmavi Baltık Denizi bizi karşılıyor.

Stockholm'un havaalanı şehir merkezinin biraz dışarısında. Uzaklık yaklaşık 40 km. Havaalanından inip pasaport kontrolünden de geçtikten sonra bagajlarımızı alıyor ve turist danışma merkezine doğru ilerliyoruz. 5. terminaldeki bu merkezde ulaşım biletleri ve Stockholm Card alınabiliyor. Ayrıca şehri tanıtıcı broşürler, haritalar vs. de mevcut burada. Şehirle ilgili istediğiniz her türlü bilgiyi de görevlilerden alabilirsiniz. Biz de, gerekli bilgileri alıp işimize yarayacak birkaç haritayı da edindikten sonra yola koyuluyoruz. Önce bir otobüs ve bir de tren ile şehir merkezine ulaşıp oradan da bir metro ve otobüs ile doğrudan otelimizin bulunduğu Kungens Kurva'ya geliyoruz. Şehir merkezine Arlanda Express adlı hızlı trenle ya da çeşitli ekspres otobüs ve taksilerle kolayca gidebilmek de mümkün, fakat bunlar biraz pahalıya mal oluyor. Yaklaşık 1.5 saatlik bir yolculuğun ardından, konaklayacağımız oteldeyiz. Otelimiz Hotel Dialog, şehrin biraz dışarısında ve etrafı oldukça sakin, yemyeşil. Şehre uzak konumuna rağmen, toplu ulaşım araçlarıyla kısa sürede şehir merkezine geçebilme imkanına sahibiz. Yeri gelmişken, İnternet üzerindeki hotels.com gibi siteler aracılığıyla otel rezervasyonlarının kolayca yapılabildiğini hatırlatayım. Biz de öyle yaptık ve aldığımız notlarla, ayrıca cep telefonumuzdaki navigasyon uygulamasıyla otelimize kolayca ulaşabildik. Tabir yerindeyse, elimizle koymuş gibi bulduk konaklayacağımız oteli. Bu konuya ve ulaşımla ilgili tavsiyelere, yazımın tavsiyeler kısmında detaylıca değineceğim.


İsveç'e yaklaşırken...

Havadan İsveç manzarası Havadan İsveç manzarası Havadan İsveç manzarası

Hotel Dialog Stockholm Stockholm caddeleri bomboş Hotel Dialog yakınındaki Stockholm caddeleri

Genel Bilgiler: İklim, Ekonomi, İsveç İnsanı vd.

İsveç; Finlandiya, Danimarka ve Norveç ile birlikte tarihsel anlamda ve günümüzde bu ülkelerin kapladığı alanı genel olarak ifade eden İskandinavya bölgesinin hemen hemen ortasında, kuzeyden güneye uzanan bir ülke. Dünya üzerindeki konumu dolayısıyla yaz aylarında güneşin gökyüzünde kalma süresi oldukça yüksek. Kış aylarında ise tam tersi. Bu bakımdan, özellikle ülkenin kuzey taraflarında "beyaz geceleri" yaşamak mümkün. Ağustos sonu Eylül başlarında dahi Türkiye'de 19.30 civarlarında gün batımı yaşanırken, İsveç'in güneydoğusunda yer alan başkent Stockholm'da hava halen aydınlıktı ve güneşin tam olarak batması 21.30-22.00 arasını buluyordu. Yılın büyük bir bölümünde yağışlı ve soğuk bir iklime sahip olan İsveç'te, hemen her yer ormanlarla ve geniş yeşil arazilerle, irili ufaklı yüzlerce ada ve adacıklarla kaplı. Uçakla İsveç sınırlarına girildiği anda dahi dikkat çekici bir yeşil tabaka ve takım adalar ziyaretçilerini karşılıyor. İsveçlilerin yeşili ve doğayı koruma noktasında da oldukça bilinçli olduğunu söyleyebilirim. Öyle ki, şehirlerde gökdelen görmek ya da yeşil alanların katledildiğine şahit olmak imkansız. Ayrıca, İsveç'in havasının  oksijen dolu ve tertemiz olduğunu belirtmeliyim.

Türkiye'de kavurucu sıcakların hakim olduğu sırada, İsveç'te bir mont giymeden dolaşmak imkansızdı. Ayrıca orada geçirdiğim altı günün en az dördünde hava kapalı ve yağmurluydu. Hava tahminleri de genelde tutarsızdı. Bardaktan boşalırcasına yağan yağmurun ardından bulutların çekilip güneşin kendini gösterdiğine ve şehrin adeta yıkanıp parladığına sık sık şahit oldum. Hava sıcaklığı Ağustos ayında dahi 20-23 dereceyi geçmiyor burada. Kışın ise, özellikle kuzeyde -30 derecelerden ve gelmeyen gündüzlerden bahsediliyor.

Gamla Stan manzarası ve Baltık Denizi'nin uzantısı

Gamla Stan manzarası ve Baltık Denizi'nin uzantısı

Burada, Avrupa Birliğinde olunmasına rağmen Euro yerine, milli para birimi olan İsveç kronu (SEK) kullanılıyor. 1 SEK ise, bu yazıyı yazdığım anda yaklaşık 0.3 TL idi. Buna rağmen İsveç, yaşam kalitesine bağlı olarak oldukça pahalı bir ülke. Tabii bu pahalılık, bize göre. Örnek vermek gerekirse, tek kullanımlık bir şehir içi otobüs ya da metro bileti, Türk lirası ile yaklaşık 11 TL'ye denk düşüyor. Havaalanından şehir merkezine otobüs ya da trenle ulaşım ise yaklaşık 30 TL. Yeme içme de son derece pahalı. Ortalama bir lokantada yine ortalama bir balık menüsü yaklaşık 40-50 TL civarında. Bunlar, İsveç'teki yaşamın bize göre ne kadar pahalı olduğu hakkında bir fikir verecektir.

Vikinglerin Torunları

İsveç'in toplam nüfusu yaklaşık 9.5 milyon ve bunun neredeyse yarısı başkent Stockholm'da. Başkent nüfusunun yaklaşık üçte biri ise göçmenlerden oluşmakta. Nüfus artış hızının çok düşük olması nedeniyle İsveç hükümeti çocuk teşvikinde bulunuyor ve bundan dolayı şehrin hemen her noktasında soğuğa ve diğer etkenlere aldırış etmeden bebek arabasıyla dolaşan çiftleri görmek mümkün. İsveç yerlilerinin tamamına yakını sarışın ya da beyaz tenli. Özellikle çocukları oldukça sevimli. Bebekleri de oyuncak bebek misali. Şehrin hemen her yerinde spor yapan, hatta kanoya binen insanlar görülüyor. Bu yüzdendir ki, kilolu bir İsveçli görmek çok zor. Hemen hepsi formunda ve "temiz yüzlü" tabir edilenlerden.

Stockholm caddeleri ve sembolik tramvay

Stockholm caddeleri ve sembolik tramvay

Yazımın girişinde de belirttiğim üzere, İsveç dünyanın refah seviyesi en yüksek olan ülkeleri arasında, fakat buna rağmen intihar oranlarının da en yüksek seviyede olduğu ülkelerden birisi. Bunda kapalı ve soğuk havaların da etkisi olsa gerek. Buna rağmen, Stockholm'u ziyaretimiz sırasında, İsveç insanının mutlu olduğunu gözlemledik. Burada, kimse kimsenin özeliyle ilgilenmiyor. İnsanlar kendi halindeler. Soğuk görünümlerine rağmen, konuşmaya başlandığında yardımsever, samimi ve güleryüzlü olduklarının farkına varıyorsunuz. Metrolarda ya da otobüslerde, karşı karşıya olan koltuklara oturulduğunda, insanlar göz temasından kaçınıyor, fakat maalesef göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı bölgelere (yine maalesef bu bölgelerde Türk vatandaşları da yaşamakta) girince iş değişiyor. Rahatsız edici bakışlar ve tavırlar, rahat hareketler, yüksek sesle bağırırcasına konuşmalar vs. başlayıveriyor.

İsveççe

İsveçlilerin dili İngilizce, Almanca, Norveççe, Danca gibi dillerin oluşturduğu Germen dilleri ailesine ait, ayrı bir dil, yani İsveççe. Bu dilin sesletimi biraz Almancayı, biraz Fransızcayı hatırlatıyor. İsveç alfabesi de Latin tabanlı ve hemen hemen fonetik, yani yazıldığı gibi okunuyor. Bu durumun istisnaları az. Örneğin, bizde İsveç deyince akla ilk gelenlerden biri olan IKEA, /ikia/ olarak telaffuz ediliyor. Ses dizgesinde yuvarlak /å/ sesleri ve açık /ä/ler yaygın. Bunun dışında, İsveçlilerin neredeyse tamamı çok iyi derecede İngilizce biliyor. Orada bulunduğumuz süre içerisinde, adres tarifi ya da başka herhangi bir konuda her kimle konuştuysak tamamı akıcı bir şekilde İngilizceye sahipti. Tabelalarda ya da broşürlerde vs. İsveççenin yanında İngilizce de kullanılıyor. Bu bakımdan, eğer yeterli düzeyde İngilizceniz varsa, anlaşma konusunda burada herhangi bir sorun yaşamayacağınıza emin olabilirsiniz.

İsveç'te Ulaşım

Stockholm'da ulaşım son derece kolay. Metro, tramvay, otobüs ve tren sadece tek bir firma (SL=Storstockholms Lokaltrafik) tarafından idare ediliyor ve tek bir kart ile (SL Access Card) tüm toplu ulaşım araçlarını kullanmak mümkün. 24 saatlik, 72 saatlik ya da 7 günlük sınırsız ulaşım biletleri satın alınabiliyor. 24 saatlik bir biletin ücreti 115 SEK, yani yaklaşık 36 TL. Tabii buna bir de 20 SEK'lik kart ücreti ekleniyor. Güncel bilet fiyatları ve türleri için buraya bakılabilir. Ulaşım biletleri dışında, müzelere ya da başka etkinliklere ücretsiz giriş sağlayan Stockholm Card ile de toplu taşıma araçları kullanılabilir. Bu karta ve avantajlarına yazımın ilerleyen kısımlarında değineceğim.

Stockholm toplu ulaşım araçlarında her şey düşünülmüş. Otobüslerde her koltuk için birer iniş düğmesi, bebek arabası ya da tekerlekli sandalye kısımları (ve bunlar için ayrı ayrı iniş düğmeleri), GPS destekli durak bilgisi göstergeleri, sesli anonslar ve geniş koltuklar mevcut. Üstelik son derece sakin ve ferah. T-bana (Tunnel Bana) olarak tanımlanan metrolar, Commuter Rail adı verilen trenler ve tramvaylar da oldukça  modern, temiz ve kullanımı kolay. Belki bizim bulunduğumuz konumdan dolayıdır, fakat hiçbir zaman otobüslerin tıka basa dolu olduğunu, hatta ayakta yolculuk edenleri dahi görmedim. Bunun aksine, özellikle merkezi noktalardaki tramvay ve metrolarda günün belirli saatlerinde belli bir kalabalık oluyor. Metro hatlarında yaklaşık 100 metro istasyonu mevcut ve çeşitli bağlantılarla şehrin hemen her noktasına ulaşım sağlanıyor. Metro istasyonları birer sanat müzesi gibi. Hemen hemen her istasyon farklı şekilde tasarlanmış ve her birinde çeşitli süslemeler yapılmış durumda. Çoğu metro ve de otobüs istasyonunda hareket saatleri ile bir sonraki aracın gelmesine ne kadar süre kaldığı görülebiliyor. Ayrıca panolarda haritalar, biletlerle ilgili genel bilgiler ve diğer önemli unsurlar gösterilmekte.

Stockholm metrosu Stockholm metrosu Stockholm metrosu

Stockholm'de trafik yok denecek kadar az. En yoğun saatlerde bile araç kuyrukları oluşmuyor, fakat bisiklet kuyrukları görebilirsiniz. Zira, burada bisikletle ulaşım son derece yaygın. Bisikletlilere özel çift şeritli yollar, özel trafik ışıkları, kısacası bisikletliler için de her şey düşünülmüş. İşinden çıkıp evine giden takım elbiseli insanları ya da gezmeye çıkan bisikletli yaşlı teyzeleri her tarafta görebilirsiniz. Trafikte, Türkiye'deki "araç üstünlüğü"nün aksine gerçek anlamda bir yaya üstünlüğü mevcut. Trafik ışığının olmadığı yerlerde, yaya geçitlerine yaklaştığınız anda araçlar duruyor ve son derece sabırlı bir şekilde insanların geçmesini bekliyor. Korna sesi duymak oldukça zor. Hızlı araç kullananlara ya da patırtılı egzozlara da nadiren rastladım (ve maalesef bunları kullananlar genelde göçmenlerdi).

Gamla Stan (Eski Şehir) civarlarında, bir köprü üzerinde

Gamla Stan (Eski Şehir) civarlarında, bir köprü üzerinde

Stockholm otobüsleri Stockholm taksileri Stockholm caddelerinde bisikletliler

Stockholm'u tanımanın belki de en iyi yolu, yürümek ya da bisiklet kiralamak. Şehrin hemen her noktasında uygun fiyata bisiklet kiralayabilmek mümkün. Yaklaşık 1-2 saat içerisinde bisiklet üzerinde şehrin önemli noktaları görülebilir. Ayrıca, değişik noktalara yerleştirilmiş bisiklet parklarına bisikletlerinizi bırakabilir ve yürüyerek yolunuza devam edebilirsiniz. Ayrılmış bisiklet yolları da düşünüldüğünde, kısıtlı bir zaman dilimi içerisinde şehri daha iyi görebilmek için en iyi çözüm yolu bu olsa gerek. Eğer vakit sıkıntısı yoksa, elbette yürümek daha keyifli olacaktır.

Şehir, adaların üzerine kurulmuş diyebilirim. Bir ortaçağ şehri olan ve Stockholm'un kalbi sayılabilecek Gamla Stan başta olmak üzere şehrin en önemli yedi bölgesi beş farklı ada üzerinde adeta yüzüyor. Bu adalar arasında, köprüler üzerinden yürüyerek, bisikletle ya da araçlarla seyahat edilebiliyor. Her birinin manzarası ayrı ve etkileyici. Bu yapısıyla burayı bir bakıma İstanbul'a, bilhassa Eminönü'ne benzetmek de mümkün.

Klarastrandsleden Köprüsü üzerinde

Klarastrandsleden Köprüsü üzerinde

Belediye binası kulesinden Stockholm Stockholm manzarası Eski Şehir manzarası

İsveç'te Yaşama Dair

Konakladığımız otelden şehir merkezine giderken, her seferinde farklı bir rota tercih ettik ve bu sayede şehri daha yakından tanımayı hedefledik. Dördüncü gün, Skärholmen adındaki bir yerleşim birimindeydik. Burası, Türkiye'den göç edenlerin yaşadığı bir semtmiş ve bunu tesadüfen öğrendik (daha doğrusu gördük). Semtin merkezinde, metro istasyonu civarında çeşitli Türk lokantaları var ve her yerde Türkçe konuşmalar duymak mümkün. Biz de Türkçe konuşan kişilerden birisine yaklaştık ve kendimizi tanıttıktan sonra uzunca bir sohbete daldık. Yusuf Bey, Konya Kulu'dan göç etmiş ve yaklaşık 30 yıldır burada yaşıyormuş. Kendi imkanlarıyla İsveççeyi öğrenmiş. Yaşadığı bölgeyi, Kululuların çokluğundan dolayı "Kuluforniya" olarak adlandırıyor (Kaliforniya'ya örnekseyerek). Öyle ki, İsveçliler Türkiye'nin başkentini Kulu sanıyorlarmış. Kulu'da 25 bin kişi varsa, Stockholm'da 50 bin Kululunun olduğu söyleniyor (tabii bu sadece bir anekdot). Yusuf Bey bir kebap lokantası işletiyor ve işleri de yolundaymış. 6 çocuğa sahipmiş ve çocuklarının hepsi okuyup iyi yerlere gelmiş. En büyük oğlu üniversite bitirip işe başlamış. Ayda 30 bin SEK kazanıyormuş (bu, İsveç için dahi oldukça iyi bir rakam). Yusuf Bey'e göre İsveç'te yaşam Türkiye'ye göre çok daha kolay ve kaliteli. Kendi tabiriyle "Anamı buradan trene bindiriyorum, bin kilometre uzağa rahat rahat gönderiyorum. Türkiye'de olsa bunu yapamam." diyor. Göçmenlere ya da Türklere karşı da herhangi bir olumsuz davranış sergilenmiyormuş. Kısacası burada herkes hayatından memnun.  Türkiye'ye dönmek gibi bir düşünceleri de yok. Buna rağmen Türkiye ile bağlarını koparmamışlar ve güncel gelişmeleri yakından takip ediyorlar.

İsveç'te Türk algısı

İsveç'te Türk algısı

İsveç'te yaşamak, bizim gözlemleyebildiğimiz kadarıyla, gerçekten de kolay görünüyor. Her şey oturmuş bu şehirde. Altyapı sorunu yok. İnsanların konforu için her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş. Trafik sıkışlığından, ulaşım zorluğundan, korna sesinden eser yok. Havası ve suyu temiz, insanları saygılı ve hoşgörülü. Suç oranı da oldukça düşük. Şehirde bir olay, bir tartışma ya da bir polis arabası görmek neredeyse imkansız. Kısacası her şey saat gibi işliyor burada. Zaten "rüya şehir" olarak da adlandırılan Stockholm'un öğrenebildiğimiz kadarıyla tek sorunu, soğuk ve gece gündüz eşitsizliği. Açıkçası benim kişisel fikrim de, bugüne kadar gördüğüm Paris, New York, Venedik, Barselona gibi şehirler arasında en yaşanılasının Stockholm olduğu yönünde.

İsveç'te Yeme-İçme

Yemeğe düşkün bir kişi sayılmayız. Bu yüzden, bu konuda İsveç'te neler yapılacağıyla ilgili anlatacaklarım oldukça sınırlı kalacak. Biz, daha çok sırtımızda çantayla kilometrelerce yürüyen turist tipindeyiz. Dolayısıyla çantamızda her daim meyve, ekmek, peynir, zeytin gibi yiyecekler bulundurur ve müsait bir ortamda (park, bank) bunları tüketmeyi, böylece günü (daha doğrusu midemizi) kurtarmayı severiz. İsveç'te de böyle yaptık. İşin doğrusu, İsveçlilerin de kendilerine has bir mutfak kültürleri yok. IKEA'lardan alışık olduğumuz İsveç köfteleri (köttbullar) -ki bu köfte biçiminin de Osmanlı'dan taklit edildiği söyleniyor-, çeşitli balık yemekleri en bilinenleri arasında. Ayrıca, dünyanın her yerinde olduğu gibi burada da McDonald's gibi fastfood zincirleri mevcut. Şehrin çeşitli bölgelerindeki Türk lokantalarında ise döner, Adana kebabı, tavuk dürüm gibi alışkın olduğumuz lezzetler bulunabilir. Bir Adana kebabın fiyatı yaklaşık 100 SEK, yani 30 TL. İsveç'te yeme içme konusunda dikkatimi çeken bir husus da, yoğurtların "içilmesi"ydi. Pet şişeler ya da kutular içerisinde içilebilir meyve aromalı yoğurtlar oldukça yaygın. Biz de bunlardan hayli tükettik. Açıkçası oldukça lezzetliydi.

Stockholm manzarası

Stockholm manzarası

Stockholm manzarası Royal Palace Stockholm Üniversitesinde bir ofis

Görülmesi Gereken Yerler ve Stockholm Card

Stockholm, dünyanın belki de en zengin ve en kaliteli müzelerine, aynı zamanda farklı tarihine sahip şehirlerinden biri. İsveçlilerinin tarihlerini koruma ve tanıtma konusundaki tutumu, tarihi eserlerin en iyi şekilde saklanmasını, onlarca müzenin açılmasını ve tarihi mekanların tertemiz bırakılmasını sağlamış. Şehrin her yeri, tabir yerindeyse, tarih kokuyor. Bir bakıma şehrin kalbi tarihi merkezlerde atıyor. İsveç tarihinden dünya tarihine, paralardan postacılığa, danstan modern sanata kadar hemen her temada bir müze var bu şehirde. Müzelerin tamamını doya doya gezmek içinse en az bir ay gerekli.

Gelişmiş ülkelerde, hem turistlere kolaylık sağlamak hem de kültür ve gezi turizminden para kazanmak amacıyla "şehir kartları" olarak tabir edebileceğimiz sistemler mevcut. Bir şehrin kartını satın alınca, satın aldığınız gün sayısı boyunca o şehrin toplu taşıma araçlarını ücretsiz kullanabiliyor, müzelerine yine ücretsiz ya da indirimli bir şekilde girebiliyor ve çeşitli etkinliklere katılabiliyorsunuz. Stockholm'da da bu tür bir kart mevcut: Stockholm Card. 1, 2, 3 ya da 5 günlük seçenekleri bulunan bu kart ile metro, tren, otobüs ve tramvayları, hatta bazı deniz otobüslerini ücretsiz ve sınırsız olarak kullanabiliyor, seksen civarında müzeye ücretsiz olarak girebiliyor ve ücretsiz kanal turuna katılıp bisikletle şehir turu yapabiliyorsunuz. Üstelik kartla birlikte verilen ve müzelerin, etkinlik noktalarının, metro hatlarının vs. gösterildiği ayrıntılı harita sayesinde de iyi bir planlama gerçekleştirilebiliyor. Biz de beş günlük karttan satın aldık ve hakkını vererek kullanmayı başarabildik.

Parlamento Binası Eski Stockholm sokakları Stockholm Card

Stockholm'de Müzecilik, Müzeler ve Görülecek Diğer Yerler

Yukarıda'da belirttiğim gibi, Stockholm'de birbirinden farklı temalarda yüze yakın müze bulunmakta ve bunların pek çoğuna Stockholm Card ile ücretsiz girilebilmekte. Hemen her müzede tuvaletler, eşyalarınızı bırakabileceğiniz kilitli kabinler, yaşlılar için yürüme ve asansör desteği ve ayrıca çocuklar için oyun alanları mevcut. Yine hemen her müzede, müzeyle ilgili hediyelik eşyaların satıldığı ufak bir mağaza ve kafe de bulunmakta. Bunun yanı sıra her ziyaretçiye birer kulaklık verilmekte ve bir taraftan müze gezilirken diğer taraftan gezilen kısımla ilgili bilgiler dinlenebilmekte. En az 5-6 dilde olan bu bilgiler maalesef Türkçe sunulmuyor. Belirli saatlerde ise düzenli olarak rehber eşliğinde "audio guide" denilen turlar gerçekleştiriliyor.

Bence, denizin altından bulunup çıkarılan tarihi bir geminin sergilendiği Vasa Müzesinden zamanında İsveç zenginlerinin yaşadığı görkemli şatolara, saraylara ya da posta müzesine kadar hemen her müzeyi ziyaret etmek ve detaylıca görmek gerekli. Bu müzelerin pek çoğu şehir merkezindeyken, büyük sarayların bazıları Stockholm'un hayli uzağında kalıyor. Bazı müzelerde ise, ziyaretçilerin giyip fotoğraf çektirebileceği elbiseler ya da kullanabilecekleri, test edebilecekleri makineler, ürünler mevcut.

Gamla Stan

Stockholm denilince ilk akla gelen yer, tarihi bir şehir olan Gamla Stan. Burası, esasında ufak bir ada şehri ve üzerine bir saray, büyük bir kilise ve çeşitli binalar inşa edilmiş. The Royal Palace (Kungliga Slotet) adındaki yaklaşık 600 odalı sarayın içerisinde birbirinden farklı birkaç müze mevcut. Avrupa'nın en büyük sarayları arasında gösterilen bu saray gerçekten son derece ihtişamlı ve göz alıcı. Sarayın Gustav III's Museum of Antiquities (III. Gustav'ın Antik Eşya Müzesi), Gamla Stan'ın tarihini görsellerle ve maketlerle anlatan Tre Kronor (Zaman Müzesi), The Treasury (Hazine Dairesi), The Armoury (Silah Deposu) vb. kısımları var, fakat bu kısımların her biri ayrı birer müze olarak tasarlanmış.

Belediye binasından Gamla Stan manzarası

Belediye binasından Gamla Stan manzarası

The Royal Palace İsveç parlamento binası

Bu sarayın yanı sıra yine Gamla Stan adası üzerinde Storkyrkan Katedrali var. 1279 yılında inşa edilen bu katedralin içerisinde pek çok tarihi eser de sergilenmekte. Nobel Müzesi, yine Gamla Stan içerisindeki bir başka müze. Alfred Nobel ve Nobel ödülleriyle ilgili her türlü görselin ve diğer unsurun yer aldığı bu müzede Nobel dondurmasını da tadabilirsiniz. Ada üzerindeki bir başka müze ise The Royal Coin Cabinet. Burada, parayla ilgili her türlü bilgiyi ve materyali bulabilirsiniz. İlk paralar, dünyanın her bölgesinden madeni para ve banknot örnekleri, para yerine kullanılan başka materyaller vs. her şey bu müzede. Müzenin bir standı da Osmanlı ve Türk paralarına ayrılmış durumda. The House of Nobility, yani "Asillik Evi" ise, adanın batı yakasında bulunan ve içerisinde çeşitli antik eşyaların sergilendiği, Avrupa mimarisine ait unsurların bulunduğu bir müze. 17. yüzyılda inşası tamamlanan bu binada bir de büyük toplantı salonu var.

Stockholm Katedrali Gamla Stan meydanı Nobel Müzesi

Gamla Stan sokakları The Royal ArmouryThe House of Nobility

Gamla Stan'ın yine batı yakasındaki Posta Müzesi ise, postacılıkla ilgili hemen her şeyin bulunabileceği bir mekan. Burada en ilkel postalardan en modern imkanlara kadar her şeyi görebilmek ya da postacı kıyafetiyle fotoğraf çektirebilmek mümkün. Gamla Stan'ın karşı yakasında ise, 1200'lü yılların sonunda inşa edilmiş oldukça eski bir kilise olan Riddarholmen Kilisesi mevcut. Kilise içerisinde yine pek çok tarihi eser sergilenmekte. Gamla Stan'ın hemen yukarısındaki ufak bir adada devasa parlamento binası ile The Museum of Medieval Stockholm (Ortaçağ Stockholm'u Müzesi) bulunmakta. Parlamento binası önündeki yeşil alanda çimlere uzanıp fotoğraf çektirebilir ve buradaki müzede, ortaçağ Stockholm'u ile ilgili çekici yapılara göz atabilir ve o dönemleri yaşayabilirsiniz.

Stockholm Posta Müzesinde

Stockholm Posta Müzesinde

Riddar Holmen meydanı Riddarholmskyrkan Kilisesi

Norrmalm

Gamla Stan'ın kuzeyinde kalan ve buradan yürünerek geçilebilecek bu bölgede de müzeler hayli yoğunlukta. The Royal Opera House (Opera Binası), ziyaretimiz sırasında kapalıydı, fakat belirli gün ve saatlerde çeşitli etkinlikler düzenlenmekteymiş. Ayrıntılı bilgi ve etkinlik takvimi için ağ sayfasına bakılabilir. The Museum of Mediterranean and Near Eastern Antiquities (Akdeniz ve Yakın Doğu Antikaları Müzesi), adından da anlaşılabileceği gibi Akdeniz ülkelerinden ve Yakın Doğudan getirilmiş antika eserlerin sergilendiği bir müze. Burada Kıbrıs, Yunanistan, Roma ve civarındaki yerlerden arkeolojik kalıntılar ve çeşitli eşyaları görebilirsiniz. The Museum of Dance (Dans Müzesi) ise dansla ilgili her şeyin bulunabileceği bir mekan. Bizim ilgimizi çekmediği için burayı ziyaret etmedik. National Museum (Milli Müze), İsveç'in milli sanat ve tasarım müzesi. The City Museum of Stockholm (Stockholm Şehir Müzesi), 17. yüzyıldan kalma bir saray ve içerisinde Stockholm tarihinin izlerini taşıyor. Stockholm'un bir ortaçağ şehri olarak başlayıp modern bir şehir halini alması ve bu süreçte yaşananlar buradan izlenebilir. Hamngatan Caddesi üzerindeki The Hallwyl Museum (Hallwyl Müzesi) ise Hallwyl ailesi için 100 yıl önce inşa edilmiş bir saray. Bu sarayda Hallwyl ailesinin lüks yaşamına tanık olabilir ve sarayın odalarını gezebilir, koleksiyonlarını görebilirsiniz.

Hallwy Muzesi National Museum Stockholm Opera

Östermalm

Stockholm'un doğu yakasında, Birger Jarlsgatan Caddesinin ayırdığı bu bölgede ilk olarak görülmesi gereken yer Army Museum (Ordu Müzesi) olsa gerek. Tarihin ilk zamanlarından Vikinglere, ardından günümüze kadar gelen, İsveç ordusuna ait her şeyin, balmumu heykellerin, gerçek silahların, fotoğrafların, belgelerin, uçakların vs. sergilendiği bir müze burası. Ayrıca belirli saatlerde İsveç ordusunun bandosu gösteriler düzenliyor. Ayrıca müze içerisinde, modern ve tarihi silahların orijinallerini kullanabiliyorsunuz (kullanmaktan kastım, dokunmak ve omuza alabilmek tabii ki). Karlaplan'daki The Swedish History Museum (İsveç Tarihi Müzesi) de, yine İsveç'in tarihiyle ilgili hemen her şeyi barındıran bir mekan. Taş Devrinden başlayarak Vikinglerden İskandinav runik harfli yazıtlara, mumyalardan madenlere, iskeletlerden fosillere kadar İsveç'in tarihiyle ilgili her türlü materyal burada görülebilir. Ayrıca çeşitli salonlardaki kısa film ve belgeselleri de burada izleyebilirsiniz. Oldukça büyük olan bu müzeyi tam olarak ve anlayarak gezmek için sanırım bir gün bile yetersiz kalacaktır. Yine bu bölgede, Stockholm'un yeşil kısımlarına doğru birkaç müze daha var. Bunlardan ilki The National Maritime Museum (Ulusal Denizcilik Müzesi). Denizcilik ve gemilerle ilgili pek çok unsur burada yer almakta. Tarihi gemiler, devasa maketler, canlı maket yapımı, deniz canlıları vs. gibi ilgili tüm unsurlar burada. Bu müzenin hemen yanında The National Sports Museum of Sweden (İsveç Ulusal Spor Müzesi) yer alıyor. Burada da, adından da anlaşılacağı üzere İsveç'teki spor olgusuyla ilgili hemen her şey mevcut. Aynı bölgenin hemen ilerisinde The Museum of Science and Technology (Bilim ve Teknoloji Müzesi), Swedish Police Museum (İsveç Polis Müzesi) ve Museum of Ethnography (Etnografya Müzesi) bulunuyor. Bilim ve Teknoloji Müzesi oldukça büyük ve kalabalıktı. En eski teknolojik aletlerden en yeni sistemlere, madencilik teknolojisinden uçak teknolojisine kadar her şeyi burada görmek, hatta kullanmak mümkün. Bulaşık makinelerinin nasıl çalıştığını, vinçlerin nasıl kullanıldığını ya da en yeni teknolojik aletlerin neler olduğunu burada deneyerek öğrenebilirsiniz. İsveç Polis Müzesinde, İsveç polisiyle ilgili envai çeşit materyal ve bilgi yer almakta, fakat burası daha çok çocuklara hitap ediyor. Etnografi müzesinde ise, dünyanın dört bir tarafından insan manzaraları, heykeller, eşyalar, kısacası insanla ilgili aklınıza ne gelirse sergileniyor.

Teknik Müze ve buharlı motor örneği Müzelik olmuş bir Nokia 3310 İsveç Ordu Müzesi İsveç Ordu Müzesinde gerçek silahlar Stockholm Etnografi Müzesi İsveç Tarih Müzesi ve İskandinav runik yazılı taşlar

Djurgarden

İsveç'in ve Avrupa'nın en büyük lunaparklarından biri olan Gröna Lund'un da bulunduğu bu bölgedeki en önemli müze, Skansen Open-Air Museum (Skansen Açık Hava Müzesi). Açıkçası buraya bir müze demek doğru olmaz, çünkü müzeden çok daha fazlasını barındırıyor. Burada vahşi hayvanlardan geleneksel İsveç evlerine, tarım bölgelerinden Stockholm manzarasına, teleferikten akvaryumlara kadar pek çok şey bulabilmek mümkün. Bu bölge içerisinde bir yanınızdan sincaplar dolaşırken diğer tarafınızdan tavus kuşları geçebiliyor. Doğal hayatla tamamen iç içesiniz burada. Kurtlara, ayılara, geyiklere dokunma mesafesindesiniz. Dilerseniz koyunları ya da inekleri de besleyebilirsiniz. Skansen içerisindeki Skansen's Aquarium (Skansen Akvaryumu) ise, yine bir akvaryumdan daha fazlasını sunuyor. Lemurlarla birlikte dolaşıyor, tepenizden maymunların zıpladığını fark edince bir an afallıyorsunuz. İsterseniz yılanları ya da dev örümcekleri sevebilir (!) ya da envai çeşit balığın arasından geçebilirsiniz burada. Burası, kesinlikle görmeniz gereken bir yer kısacası. Skansen'in biraz ilerisinde, deniz kenarında bir akvaryum daha mevcut. Aquaria adlı bu akvaryumda da gerçekçi bir tropik orman içerisinde o havayı ve sıcaklığı yaşayabilir ya da deniz yıldızları, piranalar, vatozlar arasında dolaşabilirsiniz. Djurgarden'deki Museum of Biology (Biyoloji Müzesi) ise, etkileyici dekorlarıyla sizi adeta vahşi hayvanların arasında hissettiriyor. Bu bölgedeki en büyük müze olan Nordiska Museet'te ise, İsveç halk kültürüne ait her ne varsa sergileniyor. Geniş avlusu ve çeşitli sergileri ile burada İsveç ve İskandinav kültürünü daha yakından tanıyabilirsiniz.  Nordiska Museet'in biraz yukarısında, yukarıda da bahsettiğim The Vasa Museum (Vasa Müzesi) yer alıyor. Bu müze, İskandinavya'nın en çok ziyaretçi çeken müzelerinden biri olma özelliğine sahip. Müzede, 1628 yılından kalma kraliyet savaş gemisi Vasa, tüm ihtişamıyla sergilenmekte; fakat maalesef geminin içerisine girilemiyor. Ayrıca, benzer gemilere ait irili ufaklı pek çok maket de burada görülebilir.

Stockholm Biyoloji Müzesi Vasa Müzesi Aquaria

Aquaria ve tropik orman Nordiska Müzesi Nordiska Müzesi

 Skansen Skansen Akvaryumu ve lemurlar Skansen'de lemurlar arasında

Skansen Açık Hava Müzesi Skansen Açık Hava Müzesi Skansen Açık Hava Müzesinde poz veren bir sincap

Stockholm Biyoloji Müzesi Skansen'den Kaknas Kulesi

Bu bölgelerin dışında, Stockholm Üniversitesi civarında bulunan Swedish Museum of Natural History & Cosmonova (İsveç Doğal Tarih Müzesi ve Cosmonova) ise, adeta farklı bir dünya. Doğa ve insan tarihi üzerine bugüne kadar gördüğüm en kapsamlı müze burası. Yüzlerce metre kare alan üzerine kurulu tarihi bir bina içerisinde dokuz ayrı sergide yüzlerce fosil, pek çok balmumu heykel, model... Yeryüzündeki elementlerden hayvanlara, güneş sisteminden buzullara dair her şeyi burada görebilmek mümkün. Ayrıca, Cosmonova'da, 760 metre kare çepeçevre ekranda üç ya da iki boyutlu filmler de izlenebiliyor, fakat ben "3D Flying Monsters" adlı gösterimden memnun kalmadım. Bunu da belirtmeden geçmeyeyim. Hem ekranın tamamı kullanılmıyordu hem de içerik çok yavandı. Bu müzenin yanında yine bu civarda Bergius Botanic Garden (Botanik Bahçesi) bulunmakta. Brunnsviken Gölü etrafına kurulu bu bahçede  binlerce ağaç, çiçek ya da bitki çeşidini inceleme fırsatı buluyorsunuz. Doğa meraklılarının kaçırmaması gereken bir yer burası.

Bunlar, Stockholm'un merkezinde kalan, gezdiğimiz müzelerdi. Bunların dışında, Stockholm'un merkezinde ve dışında onlarca saray, kale, şato ve müze var. Bunların tam listesine Tripadvisor Stockholm sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz.

Stockholm Tiyatrosu Doga Tarihi Müzesi Santa Clara Kilisesi

Ve Diğerleri

Stockholm'de müzelerden fazlası ve buraya gelip mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler var. Bunların başında Gröna Lund lunaparkı geliyor. İçerisinde her yaşa ve her gruba hitap eden aletler mevcut: 90 km hıza ulaşan hız treni (roller coaster), 2.5 saniye içerisinde 80 metre yükseğe fırlatan asansör, 121 metre yukarıda dönen koltuklar, korku tünelleri ve diğerleri. Ayrıca burada tüfekle ördek vurmaca gibi çeşitli oyunlar da oynanabiliyor. Biz, sayı tahmin oyunu oynadık ve bunun sonucunda yaklaşık 2 kilogramlık, yarım metre kutuya sahip bir Finlandiya çikolatası kazandık. Parka giriş 100 SEK, bir gün boyunca tüm aletleri sınırsız kullanım ise 310 SEK, fakat Stockholm Card'ınız varsa, giriş ücretini ödemiyorsunuz.

Stockholm'u tepeden izlemek isteyenler için üç ayrı fırsat var. Bunlardan ilki Kaknästornet yani Kaknas Kulesi. Ankara'daki Atakule benzeri bir kule burası. Aslında TV ve radyo kulesi olarak kullanılıyor, fakat ziyaretçilere açık. 155 metre uzunluğundaki bu kulenin en üst katı aynı zamanda restoran. 30. katından ise Stockholm'u seyredebilirsiniz. Stockholm Card ile giriş ücretsiz, fakat rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Normal giriş ücreti ise 35 SEK. Gündüz ayrı, gece ayrı manzarası var.

Ericsson Globe, bir diğer adıyla SkyView, Stockholm'u tepeden izlemek isteyenler için bir başka fırsat. 130 metre yüksekliğe sahip bu kürenin tepesine yuvarlak bir kabin içinde çıkıyorsunuz. Yaklaşık 30 dakika süren bu küreye çıkış Stockholm Card ile ücretsiz, fakat çok sıra olduğu için ve bir defada alınacak kişi sayısı da sınırlı bulunduğundan, biz buraya gidemedik.

Son olarak, The City Hall ve kulesinden bahsetmeliyim. Burası, şehrin belediye binası. Binanın içini de bir müze olarak tasarlamışlar. Bizim esas ilgimizi çeken, binanın kule kısmı oldu. 106 metrelik kuleye daracık merdivenlerden çıkıyorsunuz. Kulenin içinde heykeller ve en üstünde ise devasa çanlar sizi bekliyor, ayrıca demir parmaklıklar da. Şehir manzarısını demir parmalıklar etrafından görebiliyorsunuz maalesef, ama yine de Stockholm'un tam ortasında bu yükseklikten şehri seyretmek paha biçilemez. Merdivenlerden iniş ve çıkış için 10 dakika, kulenin tepesinde manzarayı seyretmek içinse 15 dakika veriliyor. Bol bol fotoğraf çekmek için ideal. Özellikle Gamla Stan buradan hayli güzel görünüyor.

Stockholm'un suları üzerinde kanal turu yapmak ve şehri sudan görmek isteyenler için çeşitli turlar mevcut. Stockholm Card'a dahil olan iki adet ücretsiz tur bulunuyor, fakat bunlardan sadece birisi seçilebilir durumda. İlki, Stockholm'un tarihi yerlerinden dolaşıyor (Historical Canal Tour), diğeri ise daha geniş bir alanı dolaşarak, esas adaların bir kısmını ziyaret ediyor (Royal Canal Tour). Biz, ikincisini tercih ettik. Yaklaşık 55 dakika süren bu turda Stockholm'un saklı bahçeleri görüyor devasa gemilerin yanından geçiyoruz.

Stockholm belediye binası ve kulesi

Stockholm belediye binası ve kulesi

İsveç'ten başka ülkelere (daha doğrusu komşu ülkelere) geçmek isteyenler için Stockholm'da çok güzel fırsatlar sunuluyor. Viking Line gibi tur firmalarının gemileriyle Finlandiya, Norveç ve Estonya'ya geçebilirsiniz. 16 saate kadar süren yolculuklar genelde geceleri yapılıyor. Gemilerin içerisi otel gibi dizayn edildiği için, vakit boşa gitmiyor. Zamanı bol olanlar bu fırsatı da değerlendirebilir.

Gröna Lund Kaknas Kulesi Stockholm kanalları

Royal Canal Tour Stockholm kanal turu Viking Line gemisi

İsveç'ten Ne Alınır?

Potansiyel olarak her şey, ama İsveç'e ve Stockholm'a dair hediyelikler oldukça fazla. Özellikle el yapımı İsveç atları, eldivenler, bereler, geleneksel kıyafetler içinde İsveç köylülerinin oyuncakları, Viking ve Troll oyuncakları, anahtarlıklar, İsveç tepsileri, İsveç çikolataları, tişörtleri, bardakları ve daha pek çok şey... Stockholm'un İstiklal Caddesi olarak tanımlanan Drottninggatan üzerinde pek çok hediyelik eşya dükkanı mevcut. Fakat, bu hediyelik eşya fiyatlarının son derece yüksek olduğunu hatırlatmamda fayda var. Ufak bir anahtarlık bile 20-25 SEK'ten, yani 8-9 TL'den, orta boy bir İsveç tahta atı ise 70 SEK'ten, yani 22 TL'den başlıyor. Bundan bir ay önceki New York gezimde, benzer anahtarlıkları 1 $'dan aldığımı hatırlıyorum. Aradaki fark oldukça fazla. Stockholm'de Haribo türü şekerlemeler oldukça fazla tüketiliyor. Büyük marketlerde ya da sokak aralarında bu çeşit şekerlemelerin her çeşidini görmek mümkün. İnsanlar kiloyla, kovalara doldurarak bunlardan satın alıyorlar. İsveç çikolatalarından ise Kex, Marabou ve Daim'i tavsiye ederim. Kaliteli bir tablet çikolatanın fiyatı 10 ile 20 SEK arasında değişiyor. LIDL gibi zincir marketlerse ise daha ucuza çikolata ya da diğer gıda ürünlerini bulmak mümkün.

Hediyeliklerin yanı sıra giyim ve elektronik noktasında da İsveç oldukça pahalı. Özellikle elektronik ürünlerde (MediaMarkt'tan hareketle), fiyatların Türkiye fiyatlarının da üzerinde olduğunu söyleyebilirim. İsveç'in en büyük alışveriş merkezleri ise Ahlens, Gallerian ve PUBS. Bunun yanı sıra, şehrin pek çok noktasında Türkiye'den de alışık olduğumuz H&M mağazalarını bulmak mümkün. Diğerlerinin aksine H&M'lerde, özellikle indirimli ürünlere denk gelinirse, Türkiye'ye göre daha hesaplı bir alışveriş yapılabiliyor, fakat bu konuda İsveç genel olarak oldukça pahalı.

İsveç hediyelik eşya ve atları İsveç hediyelik eşyaları İsveç şekerlemeleri

Tavsiyeler

En önemli tavsiyem, İsveç'e gitmeden önce yanınızda iyi bir yağmurluk ve şemsiye götürmeniz ve bunları her zaman çantanızda taşımanız olacaktır. Hiç beklenmedik bir anda bardaktan boşalırcasına yağmura maruz kalabilirsiniz. Genel kural olarak da, en az bir ay öncesinden uçak biletini almanız ve otel rezervasyonunuzu yaptırmanızı öneririm. Şehrin merkezinde bir otelde kalmak yerine biraz dışarısındaki otelleri tercih edebilirsiniz. Toplu ulaşım sistemi çok gelişmiş olduğundan, en uzak otelden dahi en geç bir saat içerisinde şehir merkezine ulaşmış olacaksınız. Zira şehir merkezindeki oteller son derece pahalı. Benzer niteliklerde bir oteli şehir dışında üçte biri fiyatına bulabilirsiniz. Bir de, otel olarak kullanılan gemilerden bahsetmeliyim. Deniz kenarına demirlemiş pek çok gemi görebilirsiniz burada. Bunların çoğu otel olarak hizmet vermekte. Bazılarının fiyatları da makul seviyelerde. Belki, değişik bir anı olması bakımından bu otelleri tercih edebilirsiniz.

Planlama açısından, Stockholm'e gelmeden önce, Tripadvisor gibi gezi siteleri ve Google Maps yardımıyla nereleri gezeceğinizi iyice belirleyip rotanızı çizmenizde fayda var. Hatta telefonunuz ya da navigasyon cihazınız destekliyorsa, gideceğiniz yerleri harita üzerinde işaretleyip daha sonra GPS yardımıyla şehre geldiğinizde yol tarifi alabilirsiniz. Açıkçası bu, bizim işimizi hayli kolaylaştırdı. Üstelik bu yöntem, caddenin ortasında kaybolup çarşaf gibi haritaları açmaktan daha iyi. Ayrıca en önemlisi, mutlaka bir Stockholm Card satın alın. Toplu ulaşımda, müzelerde ve pek çok mekana girişte oldukça avantaj sağlayacaktır. Stockholm Card'ın web sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Stockholm gemi otelleri Parlamento binasından Djurgarden mezarlıığı

İsveç'in elektrik şebekesi Türkiye ile aynı. Dolayısıyla yanınızda bir çevirici vs. götürmenize gerek yok, fakat seyahatiniz sırasında, her sabah cep telefonunuzun ve varsa fotoğraf makinenizin bataryasının tam dolu olduğundan emin olun. Türkiye ile İsveç arasındaki 1 saatlik zaman farkını da burada hatırlatmalıyım. Uçaktayken saatlerinizi bir saat geriye almanız yerinde olacaktır.

Son olarak, Stockholm'da, yazılı olmayan, fakat dikkat etmeniz gereken birkaç kurala değinmek istiyorum. Bunlardan ilki, yürüyen merdivenlerde, eğer ilerlemeyecekseniz, sağ tarafta durmanız; çünkü sol taraf ilerlemek isteyenlere ayrılmış durumda. Bir diğeri, bisiklet yollarından yürümemeniz, siz farkında bile olmadan bir bisikletli size çarpabilir ya da uyarıda bulunabilir. Trafik ışıklarına da son derece özen gösterin. Kırmızı ışıkta geçmeye çalıştığınız takdirde küçümseyici bakışlara maruz kalabilirsiniz. Ayrıca, toplu ulaşım araçlarında ve sokaklarda insanlarla göz temasından ve onlara bakmaktan kaçının. Bu, İsveç'te ve diğer Batı ülkelerinde hoş karşılanmayan bir durum.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

205
Bir yorum yapabilir veya soru sorabilirsiniz.

avatar
86 Yorum konuları
119 Konu cevapları
17 Takipçiler
 
En çok okunan yorum
En fazla talep alan yorum
99 Yorum yazarları
Sevgi basaranFatih Altan KoçakSenaÖmer KılıçGizem Son yorum yazarları
  Abone ol  
en yeni en eski en beğenilen
Şunları bildir:
Fatih Altan Koçak
Fatih Altan Koçak

Merhaba 3 mart ve 16 mart arası stockholm e erasmus projesi kapsamında 7 arkadaş gidiceğiz havalar çok çok soğuk mu olur isveç in en soğuk 2 ayı hangi aylardır birde oradan elektronik alet alınırmı bilgisayar gibi teşekkürler

Sena
Sena

Merhabalar. Yazınız çok bilgi verici ama yine de sormak istediğim birkaç soru var. Ben lisemdeki bir program vasıtasıyla İsveç'e gideceğim. Ve bu program Şubat ayında gerçekleşiyor. Orada nasıl giyinmem gerekir. Ayriyaten orada 5 gün kalacağız arkadaşlarımla bunun için yanımda ne kadar harçlık getirmemi önerirsiniz.
Teşekkürler.

Ömer Kılıç
Ömer Kılıç

İsveç'e giderken kron almak gerekir mi. Yoksa euro alıp havaalanında krona çevirmek mi uygun olur?

Ömer Kılıç
Ömer Kılıç

Çok teşekkürler. Akşam yemeği ve standart hediyelik alışverişi için ne kadar ücret yeterli olur peki. Kredi kartı kullanımı için bir uyarı yok değil mi?

Gizem
Gizem

stockholmde çikolata ne kadar ortalama olarak? bir bilginiz var mı

Hocam merhaba . Arlandık hava alanında inince travelcard alınıp şehir merkezine gidilebiliyor mu

ecem eker
ecem eker

Merhaba deneyimlerinizi paylaştığınız için çok teşekkürler ben 1-5 mart gibi arkadaşımın yanına stockholme gitmeyi planlıyorum süremiz biraz kısıtlı mutlaka görün dediğiniz çevre bir yer var mı(2-3saatlik ulaşım ile)? yoksa 4 gün bu yazdığınız program için anca mı yeter? kişi başı kişisel harcama 1500 sek sanırım yeter hediyelik eşya vs. tekrar teşekkürler

gülderen Turgut
gülderen Turgut

Gezi anılarını beceriksizce yazan bir sürü kalabalığın içinden; özenli,yalın,faydalı açıklamalarınızla "fark ediliiyorsunuz"..Sizi okumak keyifli.2018 yılı temmuz gibi bir haftalık bir proğram yapıyorum.Çok faydalandım.Teşekkür ederim.

Ayberk Atikmen
Ayberk Atikmen

Merhabalar , Öncelikle değerli bilgileriniz için teşekkür ederim size bi sorum olacak deneyimli birisi olarak . Otel ve uçak biletini çıktıktan sonra 2000 isveç kronu(2kişi için) 4 gün için yeterli olacak mı sizce? Öğrenciyim pasaportum var vize olayı sıkıntı olur mu kısa surelıkte olsada.(14-18 şubat aylarında.) Şimdiden teşekkürler..

hande dagdelen
hande dagdelen

merhaba isa bey,
Şubat ayı sonlarına dogru Stockholm'e gelmeyi planlıyoruz. Çok soguk ve gündüz saati az oldugundan çok sorun yaşar miyiz? Ocak ya da Şubat hangi ayı tercih etmeliyiz? şimdiden çok teşekkür ederiz.

Hüsnü Can
Hüsnü Can

Merhabalar İsa bey, ayrıntılı rehberiniz için teşekkür ederim. 20 Ekimde Stocholm'e uçacağım, 1 aylık vize aldım kuzenimin daveti sayesinde. 1 Ay sadece İsveç için hayli yeterli diye düşünüyorum, fakat vizem sadece tek girişlik, yani multi değil. Yakın diğer şengen ülkelerine bir kaç günlüğüne seyehat edip geri dönsem herhangi bir sorun yaşarmıyım acaba? Tren / gemi yolculuklarında herhangi bir kontrol oluyor mu?

Hüsnü Can
Hüsnü Can

Teşekkür ederim, özellikle Finlandiya ve Norveç'i de görmek istiyordum, bunu da yapabilirsem muhteşem olacak. Benim endişem herhangi bir kontrole denk gelirsem, "senin vizen sadece İsveç için, burada ne arıyorsun?" şeklinde bir soruya muhatap olmamak.

çağrı öz
çağrı öz

merhaba, siteniz çok bilgilendirici, öncelik ile teşekkür ederim. ben bir günlüğüne gideceğim stokholm'a havaalanından şehre ulaşım için stockholm card kullanılabiliyormu? yoksa o kısım için kart geçerli değilmi? şehre gittikten sonra yürümeyi sevdiğimden veya bisiklet fikri de güzel. bu iki alternatifi kullanırım diye düşünüyorum. benim için de kartı almamı önerirmisiniz. iyi günler

ömer
ömer

Detaylı bilgileriniz için teşekkürler, çoğu eskimeyen bilgiler. 2016 yılından itibaren devlet müzeleri ücretsiz olmuş diye bilgi aldım. Ağustos son haftası için kabaca hava tahmininiz ne olur , ne götüreceğimizi bilemedik.

Ceylin'in Annesi
Ceylin'in Annesi

Merhaba İsa Bey,
Öncelikle Stokholm hakkında harika br seyhata rehberi hazırladığınız için çok teşekkür ederim. Bu yazıyı çıktı alıp evd eeşimle birlikte okuyup yanımda götürmeyi bile düşünüyorum 🙂
Biz de iki gün sonra Stokholm'e gideceğiz ve yanımızda 6 yaşında kızımız da olacak. Sizin konakladığınız otelde kalacağız biz de. Ancak orada yer bulabildik fakat nasıl ulaşacağımız konusu bizi endişlendiriyor.
Biz kopenhag'dan tren ile Stokholm'e gideceğiz. Tren ile Gamla Stan'da inip oradan iki aktarma ile mi gidilebilir ancak? yardımcı olabilir misiniz?

YUNUS EMRE ÜÇTEPE
YUNUS EMRE ÜÇTEPE

Merhabalar
İnsan Kaynakları dersi için İsveçte işe giriş, bu ülkede çalışmanın avantajları ve dezavantajları hakkında birşeyler arıyorum sizin bu konular hakkında bilginiz var mı? Yardım edebilir misiniz SAYGILARIMLA

Deniz yılmaz
Deniz yılmaz

Merhabalar
Ben eşimle beraber 17 mayıs 2017 de Stockholm e geleceğiz. Sorum bilmeden uçak bileti ni skavata havaalanına almışsiz. Günlük travel kart alsak, o kartı kullanarak Stockholm merkeze nasıl geliriz.iyi günler

Ömür
Ömür

Isa bey merhabalar ben uefa kupa finalini izlemek için isvec geleceğim 2 günlüğüne sizce ne kadar kron yanimda olmasını onerirsiniz syg

Serap cetintas
Serap cetintas

Merhabalar yaziniz cok guzel cok faydali oldu tesekkur ederiz. Mayis ayinda stockholm e gidecegiz. Soguk olur mu? Birde bu s. Pass card 1 kisi icin mi? Esimle beraber gidecegiz 2 tane mi almamiz gerekiyor? Yoksa izmirdeki gibi 2 kisi icin basilip farkli ucretlendirme olabiliyor mu?

Mehmet Binici
Mehmet Binici

İyi akşamlar İsa bey. Ben eşim ve 1.5 yaşında oğlum ile bu şubat ayında İsveç'te 1 ay geçirmeyi planlıyorum. Uzun yıllardır Afrika'da yaşadığım için kışın kış olduğu bir yerde tatil yapmak istiyorum. Vize başvurusu için 1 aylık rezervasyon yaptırdım ancak bütün ayı Stockholm'de geçirmeyi düşünmüyorum vize görüşmesinde bu sıkıntı olur mu ? ikinci olarak 1 ay İsveç'te sıkılır mıyız? Nasıl bir plan tavsiye edersiniz? Şimdiden teşekkürler

Merve
Merve

Merhaba İsa Bey,

Yazınız ve yorumlarınız çok faydalı gözüküyor, ellerinize sağlık. ağustos ayında eşimle beraber İskandinav başkentlerine gitmeyi düşünüyoruz. sizce Stockholm için kaç gün yeterlidir? Tabi ki kişiden kişiye ve beklentilere göre değişecektir ama en az kaç gün gereklidir şehirdeki görülecek yerleri görmek için? Şimdiden teşekkürler

Selin
Selin

Merhaba İsa Bey,
Uzun zamandır okuduğum en kaliteli gezi yazısıydı, çok beğendim gitmek isteyenler için gerçekten muazzam bir kaynak olmuş.
Biz de bu ayın sonunda iki arkadaş yılbaşı için Stockholm'ü ziyaret edeceğiz, 4 günlük bir gezi planladık. Size sormak istediğim; Stockholm'e yakın, kuzey ışıklarını görebileceğimiz -tercihen günübirlik- gidilebilecek bir yer var mıdır, bu konu ile ilgili bir bilginiz var mı acaba?

Faruk TEKİN
Faruk TEKİN

Merhaba İsa Bey,
Öncelikle yazınız benim için müthiş bir ön bilgi oldu. Teşekkür ediyorum. Yarın 10 günlüğüne bir workshop için Stockholm'' gidiyorum.Sanıyorum şehir merkezine 1-2 km yakınlıkta first hotelde kalacağım. Sadece akşamları gezebileceğim ilk 5 sıraya nereleri önerirsiniz? Şimdiden teşekkürler...

aydın mozal
aydın mozal

mrb isa bey
eşim ve kızımla
stocholm ocak ayı ayında gezmeye tatile gtmek istiyorum
öncesinde schengen vizem yok
abd vizemiz var pasportta

bu ay başvuru yapmak isitiyorum december da
sizce ne dersem inandırıcı olur
özel sektör te çalışmaktayım bu arada

SABRİ
SABRİ

mrh isa bey biz stockholm e tatile gitmek istiyoruz eşim ve bebeğimizle şubat ayını düşünüyoruz izin günü o aya denk geliyor. Bizim sorumuz subat ayı stockholm soguk olurmu ve vize işlemleri en kolay nasıl yaparız ? TEŞEKKÜR EDERİM 🙂

Elif
Elif

Merhaba İsa bey
Öncelikle gezi yazınız için teşekkürler. Çok yardımcı oldu. Ben de stockholme gitmeyi planlıyorum. Şengen vizem var isveç için ek bir form mu doldurmak gerekiyor. İnternet sitelerinde gördüm böyle birşey. Bilginiz varsa yardımcı olursanı seviirim.

Elif
Elif

Yardımlarınız için teşekkürler. Daha önce giriş yapmıştım zaten sorun çıkmaz o zaman.

Mehmet Sinirlioğlu
Mehmet Sinirlioğlu

Yazınız için size teşekkür etmek gerek.Sorum şu:Kronu Türkiyeden mi Alsak?
Stockholm Card ve Arlanda -City biletlerini gitmeden internetten mi alsak veya alabilirmiyiz?Tekrar teşekkürler.

İlknur Erdemir
İlknur Erdemir

Stockholm kart mı yoksa Stockholm pass mı hangisi daha avantajlı tavsiyenizi bekliyorum

gezgin ci
gezgin ci

Öncelikle tüm yazınızı büyük bir heyecan içerisinde okuduğumu belirtmeliyim. Ani bir karar ile haftaya gitmeyi düşündüğüm yer isveç. Sizden ricam tursuz gideceğim bu yere ortalama kaç gün ayırmam gerektiği. Yani bir otelde kalıp stockholm'u gezmeye kalksam 5 gece yeter mi? Tursuz gitmemden kaynaklanan sorunlar yaşarmıyım? ingilizce seviyem çok iyi değil.

ONUR ULUOCAK
ONUR ULUOCAK

Karşılıksız bu kadar güzel bir rehber hazırladığınız için tebrikler!!!

Gülbahar balıkçı
Gülbahar balıkçı

Merhaba nisanlim isvecte oturuyor bende evlilik yoluyla gidecegim islemlerimiz gidisim zor olur mu acaba ve tasarim okudum el sanatlari uzerine orada cesitli kurslara gidip meslegimi devam edebilir miyim

Yasin
Yasin

Isa bey orda bi resrtaurantan is daveti gelse calisma ve oturum alabilir miyim. Esim benimle gelecek o calismayacak fakat esim oldugu icin onunda gelme hakki oluyor mu

duygu
duygu

merhabalar 5 gun sonra stockholm'e esim ve 1.5 yasindaki kizimizla 4 gun gidecegiz. sormak istedigim havalanindan merkeze giden ekpres tren cok pahaliymis ve stockholm pass (stockholm card kalmis yerine bu gelmis) bu trende gecmiyormus.sadece indirim yapiyormus.bu konu hakkinda bilginiz var mi? Bu ekpres tren disinda sehir merkezine gitmenin farkli yollari da var degil mi? Siz yazinizda otobusle gittiginizi yazmissiniz. Kullandiginiz otobusun numarasani ya da numarasini hatirliyor musunuz? bir de bebekle gidecegimiz icin sizin kadar muze gezecegimizi sanmiyorum cok temel yerlere gideriz sadece. Skansen, vasa muzesi, royal palas gibi. bir de kanal turu.Bu durumda stockholm card almak cok mantikli degil degil… Devamı »

resit evran
resit evran

ısa bey mrb ben18.05 2016 da stochomde olcam 2 gece kalçam oradan tren ıle oslo ya gıtcem stocoklamde harcamam ıcın para temınını buradanmı sağlasam yoksa orada Euro cok kullanılıyormu

Birol Ozdemir
Birol Ozdemir

Stokholmde otobüslerrin bebek arabalı anne ve bebeğe ücret almadığını öğrendim.
Acaba havaalanından gelen otobüste de geçerli mi?

hüseyin koca
hüseyin koca

merhaba isa bey, stockholm yazınız cok güzel, tebrik ederim. Size sormak istediğim konu: eylül ayında stockholme gidecegiz ve oraya suan için 1,5 gün ayırdık. cok müze meraklısı degiliz ve 1,5 gün bize yeter mi? biz son 1 gün hamburga gidip gitmemek arsında kararsız kaldık , almanyanın cogu sehrine gittik. yoksa bu 1 günü yine stockholm de mi gecirelim? tavsiyeniz nedir?

cihan orbay
cihan orbay

iyi günler. eşimle birlikte temmuz 2016 ayında isveç'e turistik gezi için gitmeyi düşünüyoruz. istanbul'dan uçakla stokholm'e gitmek mantıklı gözüküyor ama birçok sitede gemiyle adaların arasında gezi ile isveç'e geçilmesinden bahsediyor fakat bu turları veya sadece isveç'e gemiyle geçişi hangi siteden bulabilirim? hangi ülkeden isveç'e gemiyle geçiliyor? ayrıca gayet etkileyici bulduğum kuzey ışıklarının izlenmesi vs için abisko'ya gitmek istiyorum. abisko'ya 2 gün zaman ayırmaya değer mi yoksa başka şehirleri mi tercih etmeliyim? sanırım isveç gezisi yine en iyi yol stokholm'e gidip oradan şehirler arası trenle geçmek. bir sorum da stokholm-abisko dışında tavsiye edeceğiniz bir güzergah var mı? şimdiden teşekkür ederim.

Ela
Ela

Merhaba. Ben burda dogdum ve buyudum ama bana sorsaniz isvec yasanacak yer cunku imkahanlarimiz cok fazla. Biz burda okula para ödemiyoruz okumak isteyen herkes okuya bilir yas önemli degil ve okuyanlara isvec para veriyor. Ve imkanin yetmiyorsa kira yardimi veriyor. Hata hic gelirin yoksa devlet sana mas veriyor belli bir kisim. Annelerin burda 15 ay annelik hakki var babalarda faydalana biliyor. Biz gençlere cok guzel imkanlar var turkiyede olmayan fakat tabiki turkiyeyi özluyor insan ve her sene tatile gidiyoruz turkiyenin cesitli yerlerine. Ve evet 100 bin kisiye yaklasik kulu konyali insanlar var. Bizim butun akrabalarimiz isvec te ondan hic zorluk… Devamı »

Yasin
Yasin

Size sorum olacak orda calismak icin bir turk restaurantindan teklif gelse esimle birlikte gelebiliyor muyuz? Oturum vs sorun oluyor mu

Sevgi basaran
Sevgi basaran

Merhabalar size bir sorum olacaktı cevaplandirirsaniz sevinirim.Babam İsveç'te biz Türkiye'de üniversite bitirdik oraya nasıl gidebiliriz ve çalışabiliriz teşekkür ederim

Filiz Kırmiç
Filiz Kırmiç

İsa Bey merhaba
ben İsveç e gitmek istiyorum. projem 3-4 gün ve yeşil pasaportum var. Ayrıca vize gerekirmi ikincisi bu kadar sürede rahatlıkla gezebilirmiyim. Metro karmaşıkmı örnek Londra metrosunu rahatlıkla kullandım. Bilgilendirirseniz sevinirim.

serkan al
serkan al

slm isa bey ben isvec e gitmek istiyorum türkiyede çalışıyorum 2007 10 uncu ayından beri sigortam yatıyor askerliğimi yaptım tatil amaçlı gitmek istiyorum nasıl gidebilirim halende çalışıyorum sigortam devam ediyor
1 aylığına gitmek istiorum ablam orda yaşıyor hem tatil amaçlı hemde gezme amaçlı dönüşümlü tabi işim var çünkü tşk ler saygılarr

elif sezgin
elif sezgin

merhaba,

temmuz ayında 1 aylık staj için stockholm'e geleceğim.Stockholm üniversitesine ulaşım için Metro kullanmam gerekiyor. Aylık metro bileti fiyatlarına hiçbir yerde ulaşamadım bu konu hakkında bilginiz varsa alabilir miyim? Teşekkürler.

gul kara
gul kara

slm biz stockholme gelecegiz stockholms kvinnoklinik hammarby alle 93
bu adrese en yakin havaalani nerede acaba

Serkan Senturk
Serkan Senturk

Merhaba, Yaklasik 6 aydir Stockholm da yasiyorum, Isvec ve Stockholm anca u kadar guzel anlatilabilirdi.
Isvec le ilgili ayriyetten bilgi almak isteyen olursa benimle irtibata gecebilirler,

saygilar

canan
canan

Sorularımızı hangi mail adresine iletelim?

Fatih Yürük
Fatih Yürük

Merhaba Serkan Bey ve İsa Bey,
Biz 5 günlük bir gezi yapmayı planlıyoruz. 2 gün stockholm, 2 gün de kopengah da tam zaman geçireceğiz. İsveçte bu kadar kısa sürede sizce hızlıca nereler, gezmemiz ve önemlisi Türk olarak ne yememiz lazım. Tripadvisor dan da takip ediyoruz ama yaşayanlar olarak sizden tavsiye almamız daha önemli benim için.
Bu arada Stockholm cardı inceliyordum ciddi pahalı. sanırım iyi bir planlama yapmamız gerekecek ki hakkını verelim. 2015 içinde bir indirim oluşmamış sanıyorum.

Teşekkür ederim.

ali koşar
ali koşar

selamlar; serkan bey türk vatandaşı birisi isveçte ev alabiliyor mu? işyeri açabilirmiyim?

Taner Şah
Taner Şah

İsa bey, biz Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşıyız, dolayısıyla AB vatandaşıyız. İsveç'te yerleşmeyi düşünenler için, oraya yerleşim şartları ve oradaki hayat hakkında bilgi edinmek istiyorum. Mail adresim: taner_sah@hotmail.com şimdiden teşekkürler.

HİLAL SANCAKLI
HİLAL SANCAKLI

Serkan Bey merhabalar,
yarın itibariyle 5günlüğüne Stockholm'e geleceğim.
Stockholm kart almak avantajlı gibi görünüyor, ancak internet sitelerinde Ikea indirim kodu vs geçerli olabilir diyor. Ikea TR böyle bir kod veremiyor. Siz bu konuda yol gösterebilir misiniz? Veya Stockholm card almaya değmez mi?
7tşk
Hilal

deniz ahmet bulut
deniz ahmet bulut

mail adresinizi de yazsaymışsınız iyi olurdu.

vedat gerson
vedat gerson

sevgili isa,kaleme aldigin notlarini zevkle okudum,nasip olursa temmuz ayinda esimle stokholme bir haftaligina gitmeyi dusunuyoruz,ancak oranin geceleri ve hatta gunduzleri bile bazi yerlerinin pek guvenli olmadigi belirtilmektedir,bu konu hakkinda bizleri biraz aydinlatabilirsen memnun oluruz,sevgi ve saygilarimizla

servet yıldırım
servet yıldırım

merhaba isa abi ben çok ama çok istiyom isveçe gitmeyi ben 15 yaşındayım nasıl gidebilirim

servet yıldırım
servet yıldırım

isa abi pasoport varda ben turist olarak gitim 1 ay şimdide temelli gidebilmek istiyom teyzem orda yaşıyo çocuğu yok bu sene seni temeli götüecem dedi evlatlık olarak alcakmışta öyle olurmu

Tülin çelik
Tülin çelik

Selam 18 temmuzda iskandinav turuna katılıcam 3 ayrı ülkede kalıcaz ama para birimleri farklı ne öneriyorsunuz sadece euro alsak yeterlimi yoksa 3 ülkenin para birimindende almalımıyım teşekkür ederim

Serkan Senturk
Serkan Senturk

En guveniliri Kredi karti, burada kredi karti kullanimi cok yuksek seviyede.

nazlı arısoy
nazlı arısoy

24 saatlik bilete 20sek kart ücreti eklenmiyor sadece 7 günlük bilete ekleniyor.Sitesinde de bu yönde yazıyor, bilginize

Sertaç Topalhafızoğlu
Sertaç Topalhafızoğlu

Merhaba İsa Bey,
Eşimle beraber sağlık sektöründe çalışıyoruz yıl sonuna doğru İsveç te çalışma hayalimiz var. Yıl sonuna doğru Türkiye'de isveççe kurs alacağız. Şuan da mecburi hizmetimizi yapıyoruz. İsveççe öğrenmek için o zamana kadar önerebileceğiniz kitap var mıdır?
Eğer mümkünse kişisel e mail adresinizi verebilir misiniz?
Teşekkürler.

Serkan Senturk
Serkan Senturk

Merhaba Sertac Bey, ilk olarak ingilizce yeterli,
zaten buraya tasinma gibi durumunuz var ise, adres ve oturum islemlerinizi tamamladiktan sonra lisansiniz var ise asagidaki kurslara yazilarak iyi derecede Isvewc dili egitimi alabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi.

Sare Akkol
Sare Akkol

merhaba İsa Bey. ben lise son sınıf sayısal öğrencisiyim ve en büyük hayalim isveçe gitmek. siz hangi mesleği yapıyorsunuz ve isveçte yaşamak için ya da dünyayı gezmek için hangi meslekleri önerebilirsiniz (:

ayfer dayı
ayfer dayı

Merhaba İsa Bey, gezi deneyimlerinizi paylaşmanız oraya ilk kez gidecekler için çok değerli. Ben de Stockholm için çok önemli ve çok güzel bilgiler edindim. Çok teşekkürler, saygılarımla.

fikret güldür
fikret güldür

İsa Bey bilgiler için çok teşekkürler, Eşim ve ben 02 Nisan öğlen saat 3 gibi Stokholm Arlanda hava limanında olacağım 07 Nisan 2015 günü de öğlen Oslo Rygge havalimanından Paris BVA hava limanına Ryanair ile uçacağım. 2 nisan -3 Nisan akşamı Stokholmde gezip, 04 nisan günü Hızlı trenle daha uygun fiyatlı ise yavaş trende olur Osloya giderken seyrederek(manzarayı) gitmek istiyorum. Bu mantıklı mı yoksa Oslaya gemi ile gidilebilir mi, yada Trenle Bergene kadar gidip (yada gemiyle) Osloya dönmek mantıklı mı (Bütçe kısıtlı ona göre çünkü-Ryanair uçakları ile Paristen Bologna vs kısa gezilerle devam edeceğim....Şimdiden saygı ve sevgilerimle . Yazınız çok… Devamı »

Serkan Senturk
Serkan Senturk

Asagidaki adresten tren fiyatlarina bakabilirsiniz, erken alindiginda daha uygun alma imkanina sahipsiniz. Ayrıntılı bilgi.

KORAY SAHIN
KORAY SAHIN

Isa bey Stockholm'e gıtmeden once yazınızın hepsını bastan asagiya okudum.Gercekten bilgi verici ve Stockholm'e gidecekler icin onemli bir pusula oldugunu soyleyebilirim . Stockholm hakkinda genel olarak hep olumlu seyler yazilmis. Ben de olumsuz olarak birseyler eklemek istiyorum bu sehir icin ne yazik ki 🙁 . Ilk olarak gideceklere soyluyorum sandvicleriniz,cikolatalarnz,abur cuburlariniz ,gidecegnz gun kadar yetecek kadar yemelik biseyler koyun cantaniza.(Allah'tan ben tedbirli gittim )Bu ulke soyguncu resmen.Mac Donalds ki en ucuz diye heryerde gezicilerin vazgecilmezi olaN MAC DONALDS burda olmus buyuk bir kabus.Normal bir menu 150 SEK yani Türk parasıyla 45 TL 🙁 Onun icin iki gun boyunca evimde yaptigim… Devamı »

erkan
erkan

stockholm !!!!! görünüşü güzel ama içi boş bi şehir ......ruhlar alemi ...... tatil yapılacak en son sehir .... sehiriçi gezmelerinde ulaşima para vermeyın t central dan baslayın gamla stan slussen södermalm (cok yakın mesafe araları ) sonra ki gün kungstradgarden djurgarden grönalund sehir bitti .. iyi tatiller sthlm da isvecli görmek sünnet dir not : gidin ispanya ya kralar gibi tatil yapın en azından harcadigin paraya deger !!! sevgiler

Oğuz Şahbaz
Oğuz Şahbaz

Abi ben İsveçte doğdum ama bebektim hiç bişey hatırlamıyorum senin sayende memleketimi öğrendim 😀

mustafa güleç
mustafa güleç

mrb isa bey benim bir sorum olacak henüz yeni vize başvurusunda bulundum .görüşmeye davet etttiler..
trustik gesi amaçlı gidiyorum..herhangi olumsuzlukla karşılaşmam mümkünmü..? ayrıca ne soracaklarıda merak konusu 🙂

Esra
Esra

Merhaba İsa Bey,
Öncelikle çok güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş, elinize sağlık bayağı faydalandık. Ancak yine de bir sorum var, Stockholm'de pazar günleri rahat gezilebilir mi acaba yoksa yaşam duruyor mu? Örneğin Skansen açık hava müzesini gezmemiz mümkün mü?
Teşekkürler.

Ceren Kabataş
Ceren Kabataş

peki buraya üniversite okumaya gidebilir miyiz ? hangi sınavlara girmemiz gerekiyor bi bilginiz var mı ?

Merve AKBULUT
Merve AKBULUT

Merhabalar ben 11. sınıf öğrencisiyim ve özel eğitim okuyorum ve inşallah nasip olursa bu sene mayıs ayında 21 gün sürecek birorganizasyona katılacağım Stockholm da kalacağız ve özel eğitim üzerine bir staj göreceğiz biz bir blok evde kalacağız gittiğimizde ve ilk defa yurt dışına çıkacağım ve çok hecanlıyım araştırma yapıyodum sizin yazınızı gördüm gerçekden çok başarılı bir yazı olmuş bunlar beni dahada çok heycanlandırdı. benim size sormak istediğim bize bi öneriniz olup olmadığı biz hafta sonları yakındaki ülkelerede gitmeyi düşünüyoruz eğer bize bi kaç öneride bulunursanız orda yapabilceklermz hakkında çok sevinirrim...

Alin Çakın
Alin Çakın

İsa Bey Merhaba ,

Yazınız oldukça yararlı ve detaylı .. 2 gün sonra , Bayram dönemi tatili için Stockholm de olacağım . Sadece tek bir konu sormak isterim.
Stockholm e gitmeden önce , İstanbul da döviz bürolarında SEK bulmak oldukça zor . Stockholm e varıldığında Eu yu SEK e dönüştürmek mi daha mantıklı ? Havaalanında indiğimizde elbette döviz bürosu olacaktır ancak farklı bir yolu var mıdır ? Siz nasıl çözüm buldunuz ..
Cevaplarsanız çok sevinirim.

Teşekkürler

pinar
pinar

Mrb isa bey yazdiklarinizi soyle bi gozden gecirdim Icim ferahladi kuskularim kalkti diyebilirim.Ben yaklasik 3 hafta once hollandadan isvece tasindim nasil yaparim Burada diye dusunurken boyle bi paylasimla karsilasmak Acikcasi sevindirdi beni tesekkurler..

Mansur Acuner
Mansur Acuner

İsa Bey,

GÜzel bir yazı olmuş, elinize sağlık. Gerçektenn İsveç ve hususen Stockholm çok beğendiğim bir yer. Henüzz gitmedim. Yazınızı okudum fakat bisiklet kiralarıyla ilgili birşey göremedim. Belki de gözümden kaçtı.

Stockholm u daha iyi anlamak için günlük veya haftalık olarak bisikletleri kaç paraya kiralıyoruz?

hasan bektas
hasan bektas

İsa Bey, öncelikle değerli paylaşımınız için teşekkür ederim. Daha önce Oslo ve Dramen'de bulundum. Bir kaç gün sonra Stockholm 'da olacağım. Araç kiraladım. Sehir merkezinde park olayı veya sehir trafiğini merak ediyorum. Diğer birçok AB ülkelerinde araç kullandım. Ama Stockholm etrafı birçok adalardan oluşmakta. Bu yüzden bu konu hakkında tecrübenizi paylaşırsanız sevinirim. Tekrar teşekkürler. Herkese iyi seyahetler

seyfi
seyfi

İsa Bey,Ağustos ortasında gezimiz olacak.Stockholm Card ikea indirimini açabilirmisiniz.İkea'dan alışveriş mi yapmamız gerekiyor.Teşekkürler

gülden bozbay
gülden bozbay

Merhabalar İsa bey şahane bilgiler vermişsiniz çok teşekkürler. Biz de 27 Temmuz da gideceğiz inşallah. Yalnız bizimki biraz deli cesareti galiba eşimin ve benim de ingilizce miz çok iyi değil artık vücut dili kuş dili naparız bilmiyorum. :(( şaka bir yana bu durum aslında beni fazlaca strese sokmuyor da değil. Tabi elimizde ingilizce konuşma kılavuzu var onunla çalışıyoruz ama ne kadar efektif olur bilemiyorum. Bu arada 5 yaşındaki oğlumuzu da götüreceğiz. 3 gün Stocholm'da 2 gün de Oslo da geçirmek istiyoruz. Geriye iki günümüz kalıyor. Bu şehirler dışında kalan iki günümüzü nerelerde değerlendirebiliriz önerilerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum. Yorum yazan… Devamı »

Ilgaz Şartkor
Ilgaz Şartkor

Merhabalar,

THY'den çoklu uçuş alıp İstanbul'dan Stockholm'a uçup 2-3 gün kalıp, trenle Kopenhag'a geçip orada da 2-3 gün kalıp İstanbul'a dönmeyi planlıyorum. İtalya'dan alınmış vizem var. İtalya'ya da giriş çıkışım var. Bir sorun yaşar mıyım? Teşekkürler.

evrim çil
evrim çil

İsveç ve danimarka'ya kongre amaçlı gideceğiz Türkiye'den euro mu yoksa kron mu götürmek mantıklı

Hakan Şengün
Hakan Şengün

Az önce 1650 SEK tutan 3 günlük 2 adet Stockholm Kartı 1350 SEK'e internet üzerinden aldım. IKEA indirim kuponu 30 Eylül 2014'e kadar geçerli...

Hakan Şengün
Hakan Şengün

16-19 Mayıs arası eşimle biz de Stockholm'deyiz. Stockholm kart alacaklara bir tüyo, ödeme aşamasında indirim kuponu kısmına IKEA yazarsanız, 3 günlük kartları 2 günlük kart fiyatına alıyorsunuz 🙂 Geçen sene VISIT2013 ile indrim varmış busene IKEA yazarak....

cagla parlar
cagla parlar

Merhaba İsa Bey ve Yorumcu arkadaslar,
Eşimle birlikte 15-19 Mayıs tarihlerinde Stocholm'de olacağız, daha sonra Oslo'ya geçmeyi planlıyoruz.
Sizlere 3 adet sorum olacak
1-Stocholm'de otel için tavsiye edeceğiniz bir lokasyon var mıdır yoksa ulaşım rahatlığı dolayısıyla bölge önemli değil midir?
2-Stocholm'den Oslo'ya trenle gitmeyi düşünüyoruz, tercih edilmeli midir ve nereden bilet alabiliriz?
3-Oslo'da otel için otel lokasyonu tavsiyeniz var mıdır?
Şimdiden teşekkür ederim

cagla parlar
cagla parlar

İsa Bey çok teşekkürler

gizem
gizem

merhaba isa bey ben bu yaz isveçe gidecegim ilk yurt dışı deneyimim olacakve çok tedirğinim lund şehrine gideceğim fakat stockholme direk uçuş var ben lund şehrine nasıl gidecegim? ve daha birçok sorum var sizin mail adresinize nasıl ulaşabilirim .....

Feyza Coşkun
Feyza Coşkun

İsa Bey yazınız çok güzel..inanın bir solukta okudum..haziran sonunda biz de eşim ile gideceğiz. Ancak benim sormak istediğim birşey var. Stockholm kart fiyatını 24 saat için 115 sek yazmışsınız ama şu an inmernet siteside 495 sek yazıyor..bu kadar kısa sürede zamlanmış olabilir mi? Bir de 5 günlük almak gerçekten mantıklı mı? 5 günlük şu an yaklaşık kişi başı 325 TL oluyor..kararsız kaldım..cevabınız için şimdiden teşekkür ederim..

ibrahim
ibrahim

merhaba... ben yaklasik 2.5 senedir isvecin jämtland bölgesinde ufak bi kasabada yasiyorum e nasipse påsk izininde stockholme gidecegim inanin isa bey sizin seyahat gunlugunuz benim icin cok egitici ve ögretci oldu tesekkurler Nujin hanimin butun söylediklerine katiliyorum ayriyeten saglik konusuna gelirsek turk saglik sisteminin tirnagi olamaz burdaki saglik sistemi özelliklede dis konusu cok pahali bir dis cektirdim 2000 kr yani 600 tl yakin para verdim o parayla istanbula ucakla gidis gelis bileti alir ve disimide cektirir gelirdim evet herkes bir sebepten dolayi burada ama inaninki turkiyede calisma sistemi bura gibi olaydi bir dakika burda durursam adam degilim buranin sadece yasam… Devamı »

Hüseyin AŞIK
Hüseyin AŞIK

İsa hocam izlenimlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. yarın kısmet olursa stocholme uçacağız. yazınız bizim için de bir ön hazırlık oldu. teşekkürler

Havva Alkan Bala

Sayin Isa Sari'
onunuzde saygi ile egiliyorum...7 gunde bu kadar yeri bu kadar bilincli gezmek...sizin tavsiyelerinize ihtiycim var...7 gundur LUND tayim...3 ay burada kalacagim...sizin sayfanizi gorunce mutlaka sizden seyyah ruhunu kapmak adina kontaga gecmek isterim...sevgi ve saygilar

mustafa mutlu
mustafa mutlu

Her arkadaşın yorumunu ayrı ayrı okudum vede çok begendim,bn varberg şehrine fizyoterapist olarak gitmeyi düşünüyorum,daha önce 2 kez gitmiştim,umarım herşey iyi olur

Nujin
Nujin

Merhabalar! Ben 4 yıldan fazladır isveçte yaşıyorum. Buraya ailemle beraber taşındım 16 yaşındayken. Burada eğitim görüyorum, 1 senedir de sağlık sektöründe çalışıyorum. Genel anlamda güzel bir ülke isveç ama yukarıda Ali beyin dediklerine de katılıyorum. Hepsi doğru. İnsanlar hoşgörülü, tanışmasanız ama göz göze gelseniz bile bir birinize selam veririsiniz. Bu sokakta da böyle. Ama Ali bey haklı. Sadece isveç değil bütün avrupalılar hiçbir göçmeni hiçbir zaman gerçek anlamda sevmez. İsveçlilerde böyle. Eğer onların ortamında değilseniz onları tanıyamazsınız ve ne düşündüklerini bilemezsiniz ama yakından görünce ne mal oldukları ortaya çıkıyor. Isveç bazen öyle bir ülke ki psikolojik olarak hastalanmanız an meselesi,… Devamı »

Ceren Gunt
Ceren Gunt

Merhabalar.Ben Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı olarak Türkiye'de doktorluk yapıyorum.Ancak sizin bahsettiğiniz gibi mevcut nedenlerden dolayı burdaki sistemden gerçekten yorulmuş durumdayım.Sağlık sektöründe çalıştığınızı yazmışsınız. İsveç'te doktor olmak konusunda veya standartları konusunda bilgi verirseniz sevinirim.

Şimdiden teşekkürler ve Güney Kore'de bol şanslar...

Nujin
Nujin

Merhaba Ceren! Eğer burda doktorluk yaparsan eminim Türkiye'de yorulduğun kadar burda yorulmazsın. Eminim her doktor yada her sağlık çalışanı hastalarıylaen ince ayrıntısına kadar ilgilenip yardımcı olmak ister işte bu isveçte mümkün, burda çalışırsan eğer emin ol işinden zevk de alırsın çünkü ben çok zevk alıyorum işimden çalışırken, bazen ne kadar yoğun olsada 🙂 çünkü burda çok az vaka oluyor, yani o bildiğiniz Türkiye'deki olayların yüzde belki biri var. Ben şimdiye kadar kavga edip gelen hasta hiç görmedim mesela 🙂 tabi 9 milyonluk bir ülke ile 75 milyonluk bir ülkeyi karşılaştırmamız çok yanlış olur. Gel gelelim sizin durumunuza! Eğer üniversiteyi İngilizce… Devamı »

Sevilay Utku
Sevilay Utku

Merhaba Nurjin, Biz ailecek Isvec'e yerlesmeyi ciddi olarak dusunuyoruz. Bu yazilar bize cok yardimci oluyor. Paylasimlar icin tesekkurler ozellikle size, blogun sahibi Isa Bey'e ve katilan herkese. Sormak istedigimiz ilk olarak saglik sistemi ile ilgili: yazilanlarda saglik sisteminin Turkiye'den cok kotu oldugu soylenmis. Ayni zamanda doktor hastaya daha fazla zaman ayirabiliyor demissiniz. Bu yuzden biraz kafamiz karisti. Saglik sistemini biraz detaylandirabilir misiniz. Ayrica irkcilik veya ayrimcilik tam olarak ne boyutta. Mesala biz Universiteye akademisyen olarak gelecegiz. Universite ortamlarinda ayrimcilik var mi? Stockholm ile daha kucuk sehirler arasinda ayrimcilik bakimindan bir fark var mi? ornegin istedigimiz muhitten ev satin almamizda bir… Devamı »

Nujin
Nujin

Merhaba Sevilay.. Yazdiklarim size yardimci oluyorda ne mutlu bana 🙂 biraz gec cevao vermis oluyorum ama sinavlarimdan dolayi ancak bugun vakit ayirabiliyorum. saglik alaniyla ilgili sunlari söyleyebilirm, turkiyedekinden kötu derken su anlamda sötledim ben, turkiyede gunde bir hastaneye belki 20 den fazla vaka gelebiliyordur bu her turden vaka olabilir bu yuzden turkiyedeki saglik calisanlari cok fazla tecrube kaanmis oluyorlar ama Isvec gibi 9 milyonluk bir ulkede ve ki bunlar isveclilerse degilde gunde kac yilda bir böyle olaylara rastlamak zor bu yuzden biz isvecteki aglik calisanlari bu yönde fzla deneyim sahibi olamiyoruz ve deneyim kazanabilmek icinde en az 1 sene olmak… Devamı »

Yasin
Yasin

Merhaba Isvece yerlesmeyi dusunuyorum burda iyi bir isim var fakat bi yurtdisi hayalim var yillardir.
Sorum orda bi restaurant dan calisma icin davet gelse esimle gelebilir miyim gordugum kadariyla en kolay yontem bu oturum veriyolarmis lutfen yardimci olun. Birde baska bi yerden bu sekilde is daveti gelse oturum ve calisma alabilir miyim. Tabi benm ingilizce az isvecce yok

Sevilay Utku
Sevilay Utku

Selam Nurjin,

Cok Cok tesekkur ederiz verdigin ayrintili bilgiler icin gercekten cok yararli oldu bizim icin. Oradan birisinin agzindan bunlari duymak icimizi rahatlatti inanki. Oldukca pozitif dusunuyoruz simdilerde Isvec icin, bir de size Isvecte en hosunuza gimeyen seyin ne oldugunu sorsak ne dersiniz merak ediyoruz 🙂
Nurjin ben de saglik calisaniyim kendimle alakali olarak sizinle emailden yazisabilirmiyiz? Benim adresim utkusevilay@gmail.com
Son olarak akademik ortamla alakali baska sorularimiz daha var. Sizin bildiginiz Turkiyeli bir akademisyen var mi?
Sevgiler...

Ayşegül NAS
Ayşegül NAS

İsa Bey ...Temmuz veya Ağustos aylarından birisinde 15 günlük ev değişimi (Home excehange) ile Stokholm'e ailecek gideceğiz .Sizin bilgilerinizden yararlanacağımdan emin olabilirsiniz.Bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim.

Nuray Satılmış
Nuray Satılmış

İsa bey merhaba. Paylaşımlarınız için tşkler. Stocholm Havaalanından Trelleborg a nasıl gidebiliriz acaba bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim. Şimdiden tşk ederim.

Yiğit Çiçekci

İsa hocam maşAllah. Pek güzel anlatmışsınız. Ama keşke kışın gitseydiniz. Emin olun kışın bunun 5 katı güzel oluyor. Ben geçen sene aralık da gitmiştim resmen aşık oldum bu şehre 🙂

Karin Bal
Karin Bal

Merhaba İsa Bey, çok keyifli ve detaylarla dolu bir yazı hazırlamışsınız. Bende keyifle yazınızı okudum ve uzaktan da olsa gitmiş kadar oldum. Bende ileri ki dönemde gitmeyi düşünüyorum.

ali bey
ali bey

merhaba ayka, evet saglık hizmetleri türkiyenin abartısız 20-30 yıl gerisinde.hatta türkiyenin yanında bir saglık hizmeti yok bile diyebiliriz.türkiyede aynı gün içerisinde 2-3 ayrı uzman doktora görünebilirsiniz, burada bu 2-3 ayınızı (abartısız)alır.türkiyede acil serviste 10 dk beklese insanlar kavga çıkartır.burada bu süre çok çok acil durumlar(şiddetli kanama gibi)hariç en az 3 saaten baslar.arkadasın birinin 5 yasındaki kızının ayagına dolap düstü o halde 5 saat beklediler ve sonunda doktor degil hemsire baktı :)evet bunlar gerçekler.ben burada doktora gittim(özel hastane değil) sadece muayene ücreti 2900 sek=1100 tl verdim.tr de 100 liraya özel hastaneye gidebilirsin.ağrıdan kıvransan bile doktor kahve molasında ise eğer son yudumunu… Devamı »

Ayka
Ayka

Merhaba. Merak etdim burda bir arkadas saglik bakimindan turkiyeden geri oldugunu soyledi.Gercekden oylemi? Lutfen bilgisi olanlar cevaplasinlar.

ali bey
ali bey

8 aydır isveçte yasıyorum,stockholmde. yaklasık 3 yıl burada olacagım nasipse.ne yalan söyleyim trafikteki saygı ve doğası dısında anlattığınız övdügünüz bir çok seye katılmıyorum.belki turist olarak kısa süreli gezince güzel olabilir,ama yaşamaya gelince lütfen,,istanbulun ayagının tozu olamaz.ayrıca masmavi baltık denizi demişsiniz,ben daha bir gün mavimsi bile görmedim.adı üstünde baltık denizi.insanların içlerindeki o gizli ırkçılığı hissetmeniz için burada biraz zaman geçirmeniz gerekiyor.yani o kadar da masum değiller inanın. ayrıca sanırım e4 ve e 20 deki aksam trafiklerinin istanbula rahmet okuttuğunu da görememişsiniz.sağlık hizmetlerinin türkiyeden abartısız 30 yıl geride olduğunuda ben ekliyeyim gelen arkadaslar kendilerine dikkat etsinler hasta olmasınlar:)insanlar o kadar tembel ki… Devamı »

betul
betul

İsa Bey size ne kadar teşekkür etsem az. İzlememi söylediğiniz bütün videoları inceledim çok önemli verilere ulaştım. İlginiz, emeğiniz ve göstermiş olduğunuz nezaketinizden dolayı size teşekkürü gerçek anlamda bir borç biliyorum... umarım sizin de söylediğiniz gibi Stockholm'e gitme imkanı bulabilirim..
bu çalışmayı okulumuzda bulunun neredeyse altmış öğrenci yapacak. Bana sunmuş olduğunuz veriler sayesinde bende ödevimin büyük bir kısmını tamamlamış olacağım...
benim yorumumun altında bulunan bu linki bir haftalığına gizle imkanınız olursa çok sevineceğim. Çok teşekkürler. Bol seyahatler:)

Bekir Maral
Bekir Maral

İsvec evleri ahşaptır ve kalabalık olmayan her şehirde bölgede bu sekildedir pencereden mutfagına Türkiyedekinden farklı dır. isvecteyim selamlar

betul
betul

Merhaba İsa Bey. Öncelikle yazınızı büyük bir keyifle okudum. Yazınızı okumadan önce Stockholm hakkında belgesel izlemiştim. Sizin yazdıklarınız sayesinde Stockholm adeta gözümde canlanıverdi, gitmiş kadar oldum diyebilirim. Size bir sorum olacaktı. Geziniz sırasında herhangi bir konutu incelemeye aldığınız oldu mu?Demek istediğim ilginizi çeken tek katlı konut yapısı oldu mu? Ben mimarlık öğrencisiyim bu nedenle orada bulunan insanların nasıl yapılarda yaşadığını merak ediyorum. Bunun üzerine kısa bir ödev hazırlamam gerekiyor bana yardımcı olursanız çok sevineceğim. Şimdiden çok teşekkür ederim.

betul
betul

Bilgilendirmelerinizden dolayı size tesekkur ederim İsa bey.Umarım istedigim bilgilere ulasabilirim.

Fügen
Fügen

Merhaba Betül Hanım, Bu sene 12-19 Ekim tarihleri arasında Stockholm'e ilk kez gittim. Bugüne kadar gördüğüm 26-27 ülke içerisinde 2. kez bir ülkeye ve şehre aşık oldum. 19-20 Ekimde de 1,5 günlük bir Götoburg'u gezme şansım oldu. Stockholm'den Göteborg'a da trenle gittim size söyleyebileceğim tek şey lütfen ne yapıp edip mutlaka gidin. Şansıma mükemmel bir hava vardı aynı bizim İstanbul gibi güneşli ve çok soğuk olmayan yağışsız bir havada gezmek nasib oldu ama size tavsiyem oraya haziran ayında gidin hem de yaklaşık 21-22 saatlik gündüz olayaını da izlemiş olursunuz. Size bir web adresi veriyorum oradaki videoya tıklayın çok kısa ama… Devamı »

Levent Atilla
Levent Atilla

İsa bey yazınızı keyifle okudum,teşekkürler.Kasım ayında eşimle beraber stockholm'e gideceğiz sadece 3 günlüğüne ve sizin kalmış olduğunuz otelden rezervasyon yapmış bulunmaktayım,umarım yazmış olduğunuz gibi rahatça bulabiliriz,şehir içi otellerine göre fiyatı çok uygun oldu.Daha önce helsinborg da iş için kalmıştım genel olarak isveç'i ve insanlarını çok sevmiştim hatta eşime diyorum ki hayatında ilk defa insan ırkını tanıyacak,göreceksin 😉
Saygılar dilerim.

mehmet ölmez
mehmet ölmez

merhaba, verdiğiniz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim, ben de 12 ekimde stockholm'e gideceğim,bir sorum olacaktı ; stockholm card'ı havaalanından şehir merkezine gitmek için kullanabiliyormuyuz?

Fügen
Fügen

Merhaba İsa Bey,
sizden bir ricam olacak. Stockholm Card la ilgili bir sorum var yanıtlarsanız sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler. Bu kartı internetten alayım mı yoksa oraya gittiğimde mi alayım acaba fiyat farkediyor mu. Bu konu hakkında bilginiz var mı?

Saygılarımla,
Fügen

Fügen
Fügen

Merhaba İsa Bey, az önce yazınızı baştan sona büyük bir keyifle okuyup bitirdim ellerinize sağlık harika bilgiler edindim. 12 Ekim'de İstanbul'dan Stockholm'e 20 Ekimde Göteborg'dan İstanbul'a uçacağım. Tek başıma gezeceğim imkânlarımda kısıtlı ama elimden geldiğince tabanvaya kuvvet görebildiğim kadar yer görmek istiyorum. Sizin yazınız benim için çok faydalı oldu. Çok mükemmel olmasa da işimi görecek kadar ingilizce ve almancam var ama tabi ki insanın kendi dilinde gideceği ülke hakkında bilgi sahibi olması çok güzel. Allah razı olsun sizden teşekkürler.

İsveç gerçekten de Avrupa'nın en gelişmiş ülkelerinin başında geliyor. Stockholm'e gittiğimde hayran kalmıştım. İnsanoğlunun eksi bilmem kaç derecelerde bile müthiş ülkeler oluşturabileceğinin en güzel örneğidir İsveç...

Gürkan Bilgisu
Gürkan Bilgisu

İsa hocam çok keyifli bir yazı olmuş, zevkle okudum ve açıkçası gidip görmeden hayran kaldım. Stockholm'e gitmek artık hayallerim arasında yer alıyor 🙂 Siz de çok keyif almışsınız belli. Sahiden gidip görülesi bir yer gibi duruyor. Kaleminize sağlık. Başarılar, iyi çalışmalar.

Birol özdemir
Birol özdemir

Merhaba,
Yazınız bir çırpıda okundu teşekkürler,
Bir sorum olacaktı, 72 saatlik travel kart ile 45 dk süren havaalanı trenlerini de kullanabilir miyiz?

ahmet sapmaz
ahmet sapmaz

Merhaba, İsa Bey
yazınız bir harika çok sağolun
11 kasım 16 kasım arası isveç te olmak istiyorum stokholme inip araç kiralayarak Boras'a gideceğim gidiş ve dönüş günlerim hariç 4 günüm var en iyi şekilde nasıl değerlendirebilirim teşekkürler