Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Cepte Numara Taşıma (Numara Taşınabilirliği)

29 Ekim 2008 Çarşamba 31 yorum İsa Sarı

Uzunca bir süredir Avrupa'da uygulanan ve 9 Kasım 2008 tarihinde Türkiye'de de hizmete sunulacak olan operatör değiştirmeden cep telefonu numarası değiştirme uygulaması sayesinde aboneler, kullanmakta oldukları numarayı değiştirmelerine gerek kalmadan istedikleri cep telefonu operatörünü (servis sağlayıcısını) tercih edebilecekler. Bu sayede, kullandığı operatörün şartlarını, kalitesini ya da tarifesini beğenmeyen, ama numarasının değişmesini istemediği için operatör değiştiremeyen herkes ücretsiz bir şekilde başka bir operatörden hizmet satın alabilecek. Numara taşınabilirliği ile ilgili her şeyi hazırlamış olduğum bu yazının geri kalanında bulabilirsiniz.

Mobil Numara Taşınabilirliği Nedir?

Mobil numara taşınabilirliği, bir cep telefonu operatörü abonesinin, hizmet aldığı operatörden (servis sağlayıcıdan) edindiği numarasının değişmeden başka bir operatörü tercih edebilmesi ve onun abonesi olabilmesidir. Bu uygulamaya göre, (05XX) XXX XX XX gibi bir numaraya sahip abone, aynı numarayı kullanmak kaydıyla başka bir operatörden hizmet alabilir.

Uygulama, Avrupa Birliği (AB) mevzuatında kullanıcı hakkı olarak tanımlanmış, işletmecilere de uygulama yükümlülüğü getirmiştir. Uygulama sayesinde aboneler istediği operatörden hizmet alabilecek ve bu sayede operatörler arasındaki etkin rekabet artacak, bu da abonelerin yararına olacaktır.

Numara Taşınabilirliği Yönetmeliği, 01.02.2007 tarih ve 26421 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Uygulamanın teknik kıstaslarının düzenlenmesinden sonra, 01.05.2008 tarihinde ise, Numara Taşınabilirliği Yönetmeliğini ve kıstaslarını etraflıca açıklamakta olan “Numara Taşınabilirliği Uygulama Sürecine İlişkin Usul ve Esaslar” duyrulmuştur.

Numara Taşıma Nasıl Gerçekleştirilecek?

Numara taşıma, abonenin hizmet almak istediği yeni operatöre bizzat gidip başvurması suretiyle gerçekleşecektir. Tam süreç ise şu şekildedir:

1. Abone, hizmet alacağı yeni operatöre başvuracak ve talep formu dolduracaktır (Bireysel aboneler T.C. Kimlik Numarası ve bir kimlik ile, kurumsal aboneler ise ticarî unvanı ve vergi numarası ile başvuru yapabilecekler).
2. 08.00-16.00, 16.00-24.00, 00.00-08.00 saat aralıklarının hangisinde taşıma işleminin gerçekleşmesi istediğini belirtecek.
3. Abone, yeni operatörü ile abonelik sözleşmesi imzalayacak ve numara taşınması işlemi için resmî süreç başlamış olacaktır.
4. Alıcıya yeni bir sim kartı verilecek ve 6 gün içerisinde taşıma işlemi gerçekleşecektir. Bu süre zarfında eski operatör hizmeti kullanılabilir durumda olacaktır.
5. Değiştirme işlemi öncesinde yeni operatör, abonesine SMS, e-posta vb. yollarla "Taşıma işlemi şu tarihte, şu saatte gerçekleşecektir. Lütfen belirtilen tarihte SIM kartınızı takınız." şeklinde uyarı mesajı gönderecektir. Taşımanın gerçekleştiği sırada ise, belirtilen saat aralıklarında ortalama olarak 15 dakika boyunca hizmet kullanılamaz durumda olacaktır.

Taşıma sırasında eski operatör ile anlaşma feshedilecek ve faturalı hatlarda, aboneye eski operatöre ait hizmet bedelleri gönderilecek.

Cepte numara taşıma

Numara taşıma işleminin teknik şeması

Taşıma Talebinin Reddedilmesi

İstenilen numaranın başka bir aboneye ait olması, talepte bulunan abonenin yanlış bilgilendirmede bulunması ya da daha önceden bir değiştirme talebinin mevcut olması durumunda taşıma talebi reddedilir ve işleme konulmaz.

Taşıma Ücreti

Abonelerden taşıma işlemi için ücret talep edilmeyeceği bekleniyor; fakat her operatörün "taşıma bedeli" altında ücret talep edebilme hakkı vardır. Bu ücret, Telekomünikasyon Kurumunun gerekli görmesi hâlinde düzenlenebilecektir.

Taşıma ücreti, sadece yeni operatör tarafından talep edilebilecektir. Eski operatörün hiçbir ücret talep etme hakkı yoktur. Ayrıca, Kurum tarafından operatörler arası ücret alımı için belirlenen üst limit 2 YTL'dir. İsteyen operatörler bu ücreti numaranın eski operatöründen talep edebilir.

NOT: Turkcell, Avea ve Vodafone, numara değişiklikleri için hiçbir ücret talep etmeyeceklerini duyurdu. Bu haberle ilgili daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Aranılan Numara Farklı Bir Operatördeyse Nasıl Fark Edilecek?

Numara taşınması sonrasında, şebeke içinden şebeke dışına yapılan aramalarda çağrı başlamadan önce bir uyarı tonu verilecektir. Bu uyarı tonunu dinlemek için buraya tıklayınız.

Bunun haricinde, gerekli görülmesi durumunda sesli anons da kullanılabilecektir.

Bazı Hatırlatmalar

- Abone, eğer taşıma işleminden vazgeçmek istiyorsa, operatörüne bu durumu bildirerek taşıma talebini sonlandırabilir.

- Aynı numara için taşıma sınırı yoktur; fakat Telekomünikasyon Kurumu gerekli hâllerde bir limit belirleyebilecektir.

- Numara taşıma sürelerinde, gerekli görülmesi durumunda kısaltma yapılabilecektir.

- Hiçbir abone, kendi üzerne kayıtlı olmayan bir numara için taşınma talebinde bulunamaz. Abonenin bizzat kendisi ya da noter onaylı vekili başvuruda bulunabilir.

- Abonenin eski operatöründe gerçeli olan kullanılmamış kontör, kısa mesaj, kampanya vb. unsurları yeni operatöründe geçerli olmayacaktır; fakat operatörler bu konuda serbesttirler ve diledikleri takdirde bu konuda avantajlar sunabilirler.

- Faturalı hat abonesi kontörlü, kontörlü hat abonesi de faturalı hat abonesi olarak numara taşıması yapabilir.

, , , , , , , , ,

31
Bir yorum yapabilir veya soru sorabilrsiniz.

avatar
26 Yorum konuları
5 Konu cevapları
0 Takipçiler
 
En çok okunan yorum
En fazla talep alan yorum
29 Yorum yazarları
ENISE ZEYNEP SENTURKİsa SarıKezban AVCIŞENGÜL kulcuzeynep Son yorum yazarları
  Abone ol  
en yeni en eski en beğenilen
Şunları bildir:
Kezban AVCI
Kezban AVCI

vodafone bayi aveaya geçişimi yapabilir mi şuan kullandığım hat vodafone ama aveaya geçmek istiyorum ama yakınımda hiç türktelekom bayii yok 😞

ŞENGÜL kulcu
ŞENGÜL kulcu

Aveadan Vodafone geçtim içinde 39 TL var nasıl olacak boşuna mı gitti acaba

zeynep
zeynep

ben vodofone oparatör kullaıyordum ve benım talebim olmadan avea ya gecirmişler bunu hangi bayi yaptı nasıl öğrenirim yardımcı olurmusunuz .

emir
emir

Abi ben 1 haftadir sozlesme yazdim ama msj gelmedi

YILMAZ XP
YILMAZ XP

ben geciş yapıyorum hemen 3 gün sonra mesaj geliyor tarih le saat geliyor o tarihte o saatte geciyor

Yeliz Yavuz
Yeliz Yavuz

iğğ vodafone gibi bir operatör görmedim

osman doğan
osman doğan

vodafone gibi bir operatör olmaz olsun 25 gündür vodafona geçiş yapmışım şehir merkezinde şebeke sıfır en iyisi avea kampanyalarıda güzel

yusuf bilgin
yusuf bilgin

slm, ben 11 gün önce turkcellden aveaya geçiş yaptım fakat daha hala geçmedim hattıma tl yüklemesi yapacağım ama diyer avea hattım açılır tlem boşa gider diye korkuyorum,,hiç bir bilgi dahi gelmedi sms olarak daha çok beklermiyim.:(

Adem guler
Adem guler

Selam ben operator degistirtemiyorum ne bilgi mesajı geliyor nede telefon başvuru yapıyorum ama geçiş olmuyor sıkıldım artık kırıp atılan bu turkcell o başka yolu yok kimlik bilgilerini güncellendim gene olmadı 8 yıldır kullanıyorum iyi geçiriyorlar :)))

metehan zor
metehan zor

ya ben şeyi merak ediyorum şimdi hattım avea fakat hattımda 20 tl var vodafone gecmek ıstıyorum vodafone gectıgımde daha oncekı httmda bulunan 20 tl sılınır mı?

esra nur
esra nur

hattımda 30 tl var operatör değiştirdiğimde 30 tl yi diğerine geçirebilirmiyim?

ENISE ZEYNEP SENTURK
ENISE ZEYNEP SENTURK

Geçmez

Ahmet Menteş
Ahmet Menteş

3 ay beklemek gerekiyor tekrar operatör değiştirmek için.

buket
buket

arkadaşlar yardım ederseniz sevinirim ben vodafoneden aveaya geçtm tekrar vodafoneye geçmek istiyorum acaba bunu gerçekleştirmem için ne kdr bi süre gerekli ??

semih
semih

Hemen en yakın vodafone bayisinin önünde beklemeden değiştirebilirsiniz :))))

murat dağdeviren
murat dağdeviren

arkadaşım ben şuan türkseldeyim vodafona geçmek istiyorum ama sadece numaramın başının 0536 olan yerini değiştirmek istiyorum olabilirmi olmazsa tamamını değiştirmek istiyorum

ENISE ZEYNEP SENTURK
ENISE ZEYNEP SENTURK

Bayideki ilgiliye söyle ilgileniyprlar. Ben de aynen yaptim.

resul yılmaz
resul yılmaz

benım br sorum var hat dedemın uzerıne ve ben numaramı tasımak ıstıyorum ama nufus cundanı veya fotokobısı yok ne yapmalıyım

alican
alican

türkcell den nefret edyorum hıc kampanya yok genler ıcın

serap
serap

sevgili yasemin malesef öyle bi seçenek yok illaki sim kart değişmek zorunda çünkü hangi operatöre taşıyorsanız o operatörün verdiği sim kartı kullanmak zorundasınız taşıma işlemleri için...

serap
serap

BLACK PAW.... ikinci ve daha sonraki taşımalar için bi süre yok siz ne zaman isterseniz o zaman taşıma işlemi yapabilirsiniz tamamen size kalmış bi durum

yasemin
yasemin

benim bir sorum olacak bilgisi olan varsa yardımcı olablr mi iki tane kendi üstüme hattım var birini erkek arkadaşım kullanıyo numara taşımak istiyorum ama o askerde yeni bir sim kart veriyolarmış sim kartı ona ulaştırma imkanım yok o yüzden sim kart değişmeden de değişiklik yapılabilir mi

BLACK PAW
BLACK PAW

Türkcell operatörüne ait olan hattımı vodafone taşıdım,
aradan bir ay sonra bu taşıdığım vodafone hattını avea'ya taşımak istiyorum fakat numara taşıyabilmak için yeni geçmiş olduğum vodafone operatorunde ne kadar sure kalmam (değişiklik yapabileceğim süre) gerekli
Yeni alınan bir hat 3 ay değişiklik yapılamayacak diye biliyorum
bu yeni gecis yaptığım operatör (vodafone) uc ay bende kalman lazım 3. aydan sonra istediğin operatöre gec diyebilecekmi bana?
saygılar sevgiler.....

hacer yütmez
hacer yütmez

turkcelle geçtim hattı mı taktımm ama çekmiyooo =(( ne yapmalıyım ???

serkan

Bu tasıma isi super oldu. artık aralarında rekabet basladı. bende dun itibari ile numaramı tasıdım.

murat yetim
murat yetim

ıyı aksamlar ben numara mı turkcelle tasıdım ama hala tasınmıs degıl

ayanson
ayanson

verdiğin bilgi için teşekkürler.
10 senedir kullandığım numarayı değiştiremedim.
yedek hat aldım
fakat tak çıkart olmuyooo.
iyi bi gelişme

samsun

Tesekkur bu paylasim icin

timur yılmaz
timur yılmaz

paylaşım için teşekkürler... numara taşıma bir an önce başlasada operatörümüzü değiştirsek... şimdi kullandığımdan hiç memnun değilim. istanbul'un göbeğinde bile çekmiyor bazen...

Şebnem Güner
Şebnem Güner

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Ne zamandır böyle derli toplu bilgi arıyordum. Kafamdaki soruların hepsinin cevabını bulabildim...