Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

İnsan Sesinin Müzikalitesi, Kantele ve Loituma

12 Temmuz 2008 Cumartesi 8 yorum İsa Sarı

1989 yılında Helsinki Sibelius Akademisinin Halk Müziği Bölümünde kurulan yedi kişilik Jäykkä Leipä adlı gruptan geriye kalan 4 kişi, kendisini Fin müziğini dünyaya tanıtmaya adadı. Bu dört kişinin kurduğu grubun adı "Loituma" idi. Kendilerine özel bir müzik tarzı oluşturmak isteyen Grubun kullandığı enstrümanlar ise Fin arpı olarak da bilinen kantele adlı bir çalgı ile kendi sesleriydi. Sonunda, hayallerini gerçekleştirdiler ve "Ievan Polkka" adlı muhteşem parçayı meydana getirdiler. Ayrıca, 1997 senesinde düzenlenen Kaustinen Müzik Festivalinde yılın grubu seçildiler.Biraz da, Grubun en önemli "unsur"larından biri olan kanteleden bahsetmek istiyorum: Kantele adı ilk olarak Fin halkının millî kahramanlık destanı olan Kalevela'da geçer. Bu destanda, kahramanlardan büyücü Väinämöinen'in ilk kantelenin gövdesini bir balığın kemiklerinden ve tellerini de efsanevî bir atın yelelerinden oluşturduğu anlatılır; yani çalgının kökenleri oldukça eskiye dayanmaktadır.

Çalgının ilk türlerinin 5 ya da 15 telden oluştuğu bilinmektedir. Günümüzde ise 39 telden oluşur ve diz üzerinde ya da özel sehpası üzerinde çalınır. Genel hatlarıyla kanuna benzer.

Kanteleden bahsettikten sonra asıl konumuza geçebiliriz: Grubun dünya çapında tanınır hâle gelmesini sağlayan "Ievan Polkka" (ya da 'Ievan Polokka'), ilk sözleri 1930'lu yıllarda yazılan klâsik bir Fin bestesidir. Batı Rusya'da "Смоленский Гусачок" (Smolenski Gusatšok=Small Gander in Smolensk) olarak bilinen melodi ile bağlantılıdır. Ayrıca, bestenin izlerini 17. yüzyılda görebilmek de mümkündür. İşte, Loituma'nın elinden çıkmış "Ievan Polkka":

Şarkının konusu bir gencin etrafında şekillenir. Genç, Ieva (Eva) ile dans etmek istemektedir; fakat kızın annesi buna izin vermez. En sonunda, gizlice kaçıp pek çok insanın Polka dansı ettiği bir evde tüm gece boyunca dans ederler. Geri döndüklerinde, kızın annesinin kızgın bir şekilde kendilerini beklemekte olduğunu görürler. Durumu anlatırlar ve olay tatlıya bağlanır.

Müziği oluşturan isimler şöyledir:

Sari Kauranen - Kantele, vokaller
Anita Lehtola-Tollin - Vokaller, 5 şeritli kantele
Timo Väänänen - Kantele, vokaller
Hanni-Mari Autere - Vokaller, 5 şeritli kantele, Alto kayıtçısı, bas

, , , , , , , , , , , ,

8
Bir yorum yapabilir veya soru sorabilirsiniz.

avatar
8 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 Takipçiler
 
En çok okunan yorum
En fazla talep alan yorum
5 Yorum yazarları
selim geyik adalı1990Youngmoon Osman ÖzCenk İnşirah Toprak Son yorum yazarları
  Abone ol  
en yeni en eski en beğenilen
Şunları bildir:
selim geyik
selim geyik

arkadaşlar merhaba şarkı stress için birebir arka arka bile baymaz :)) isteyen arkadaşlar mail atarsa aynı yolla şarkıyı gönderebilirim :))

adalı1990
adalı1990

bu şarkıyı ilk defa çılgın kanal dizisinde duymuştum , hemen dedim bu şarkıyı indirmem lazım indirdim ve hergün de dinlerimm.... ama bunun remix ini yapmışlar youtube de izledim berbat etmişler yaaaa güzelim şarkıyı

Youngmoon
Youngmoon

Bu parcayi nasil aradim bilemezsiniz arkadaslar. Siteye tesekkür ederim. orijinal cd sii nasil alicam buradaki bilgilerdende onu arastiricam.

Osman Öz
Osman Öz

cok guzel bı sarkı herkesın dınlemesını ısterım nasıl ındırcez onu bulamdım

Cenk İnşirah Toprak
Cenk İnşirah Toprak

Ben şans eseri bu parçayı arkadaşımın CD'sinden alırken fark ettim ve sadece insan sesiyle yapılmış mükemmel bir parça.Eğer mümkünse bunun gibi parçalar varsa benimle paylaşırsanız sevinirim. cenktporak@hotmail.com emeğiniz için teşekkürler.

Rabia Betül Gürel
Rabia Betül Gürel

A capella'nın Çok Sesli Batı Müziği'nin oldukça zor ve bir o kadar da ahenkli tekniklerinden biri olduğunu düşünmüşümdür hep. Severek dinlediğim ve her dinleyişimde Finlandiya günlerimi hatırlatan bu şarkıyla ilgili bilgilendirici paylaşımınız için teşekkürler...

Burak Elbastı
Burak Elbastı

İlk duyduğumda nasıl sadece insan sesiyle böyle müzik yapabiliyorlar demiştim. Çok şaşırmıştım. Yetenekli insalar bunlar...

Fidan Aktepe
Fidan Aktepe

Her gün dinlerim bu şarkıyı. Çok eğlenceli, stres atmak için birebir. Herkese tavsiye ederim 🙂