Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Kemanı “Ağlatan” Adam: Farid Farjad

21 Ocak 2011 Cuma 3 yorum İsa Sarı

1938 Tahran doğumlu Farid Farjad, "kemanı ağlatan adam" olarak tanınır ve dünyanın en iyi keman virtüözlerinden kabul edilir. 8 yaşından itibaren keman ustalıkla çalan ve 1966 yılında Tahran Müzik Konservatuvarında lisansüstü eğitimini tamamlayan Farjad, bu eğitimi sırasında klâsik Fars müziği ile Batı müziğini bütünleştiren çalışmalara imza atmış ve İran'da müziğin gelişmesi yönünde sayısız girişimde yer almıştır. Tahran Senfoni Orkestrasında yöneticilik gibi, alanıyla ilgili önemli görevlerde de bulunan sanatçı, 1979 yılındaki siyasî hareketlenmeler sırasında ülkesinden ayrılmak zorunda kalmış ve ABD'nin Kaliforniya eyaletine yerleşerek bu ülkenin vatandaşına geçmiştir. Farjad, ardından, İran'da müziğin yasak edilmesiyle birlikte ülkesine dönemez duruma gelmiştir.

Şu an 73 yaşında olan Farid Farjad, zaman zaman Türkiye'de de konserler vermekte ve televizyon kanallarında eserlerini sahnelemektedir. Geçtğimiz yıl gazetelere verdiği ropörtajlarından birinde Farjad, Türkiye'yi en az ülkesi kadar çok sevdiğini ve ülkesinin kokusunu burada aldığını belirtmişti. Bakıldığında, Farjad'ın eserlerinin Türkiye'de büyük ilgi gördüğü ve İnternet üzerinden milyonlarca müziksevere ulaştığı rahatça görülebilmektedir. Bu da, Farjad'ın ilgisini ister istemez Türkiye'ye çekmiş ve sanatçıda büyük bir Türkiye sevgisi oluşturmuştur.

Eserlerinin manevî kaynaklarının Hâfız, Sadî ve Mevlânâ olduğunu belirten sanatçı, müziğinin anlaşılabilmesi için onların düşüncelerinin akıllara getirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Bunların yanı sıra Farjad, keman dışında akordiyon da çalabilmekte, bazı eserlerini eşi ile birlikte çeşitli müzik aletleri eşliğinde yorumlamaktadır.

Farjad, bugüne kadar her birine "Anroozha" (Günler) adını verdiği 5 albüm meydana getirmiş ve eserlerinde sadece keman ile piyanoya yer vermiştir. Albümlerinin ilk dördünde Abdi Yamanî, beşincisinde ise eşi Mitra Tavakkoli Farjad piyano ile Farjad'a eşlik etmiştir. Kendi ifadesiyle "doğadaki hüznü notalara döken" sanatçı, bu 5 albümünün dışında "Golha 'Güller' Orkestrası" adında kolektif bir çalışmayı da tamamlamıştır. Anroozha 1 albümünde "Sarı Gelin" türküsünü de keman ile yorumlayan sanatçının en beğenilen çalışması ise, hiç şüphesiz "Golha" yani 'Güller'dir.

Farid Farjad'ın müziklerinden örnekler:

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

3
Bir yorum yapabilir veya soru sorabilirsiniz.

avatar
3 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 Takipçiler
 
En çok okunan yorum
En fazla talep alan yorum
3 Yorum yazarları
Damla Nur Şenferahnaz demirciayetullah yıldız Son yorum yazarları
  Abone ol  
en yeni en eski en beğenilen
Şunları bildir:
Damla Nur Şen
Damla Nur Şen

kaç yıldır uğraşıyorum kemanla Farid Farjad'ın çeyreğinin çeyreğinin çeyreği kadar çalamıyorum.Gerçekten "muhteşem".

ferahnaz demirci
ferahnaz demirci

Böyle bir yeteneğimin olması için hayatımın yarısını feda ederdim, muhteşem bir sanatçı. Umarım bizde de böyle yetenekli sanatçılar yetişir.

ayetullah yıldız
ayetullah yıldız

Tek kelimeyle: ''Mükemmel''