Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

ÜDS Ekim 2008’de Hatalı Soru ve İtirazlar

16 Ekim 2008 Perşembe 3 yorum İsa Sarı

12 Ekim 2008'de düzenlenen 2008 ÜDS Ekim Dönemi sınavında, A kitapçığının 19-23. sorularına denk gelen paragraf içerisindeki bir yazım hatası çoğu kişi tarafından tepkiyle karşılandı ve konuyla ilgili olarak Dilforum sitesinde bir dilekçe kampanyası başlatıldı. Ben de, Sabah gazetesi köşe yazarı Sait Gürsoy Beyefendi ile yaptığımız telefon görüşmesi neticesinde bu konuya sitemde değinmeye karar verdim.

Hatalı paragraf:

The first half of this interesting book provides an introduction to the theory and practice (19) ---- logic. The authors provide a historical (20) ---- of models of logic from Aristotle to choice theory and “fuzzy logic.” They show (21) ---- the use the principles to analyze and construct logical arguments. (22) ---- they give some medical examples, this section is generic and thus, this book (23) ---- well as a text for an introductory course in a philosophy curriculum. Good illustrations and boxed definitions help to guide the reader, too.

21. sorunun şıkları ise şöyle:

A) what B) whether C) whom D) which E) how

Hatayı analiz etmek gerekirse, kısaca şunları söyleyebilirim: Bahsi geçen paragraf içinde 21. soruya denk gelen boşluktan hemen sonraki "the" yerine "to" getirilmesi gerekirdi; zira ÖSYM'nin alıntı yaptığı metnin orijinalinde de durum böyledir. Oysa ki ÖSYM, ne boşluktan sonra ne de 21. sorunun şıklarında "to" edatını yazmıştır. Hâl böyle olunca pek çok katılımcı çelişkide kalmış.

Aslına bakarsak, ilgili boşluğa getirilecek tek unsurun "how" olduğunu İngilizce dil bilgisi kurallarını az çok bilen birisi "to" edatına gerek kalmadan kolaylıkla tahmin edebilir. Buna rağmen, sonuç olarak bu bir hatadır ve fikrimce ÖSYM bu yanlışı düzeltmelidir.

, , , , , , , ,

3
Bir yorum yapabilir veya soru sorabilirsiniz.

avatar
3 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 Takipçiler
 
En çok okunan yorum
En fazla talep alan yorum
3 Yorum yazarları
muratserphilologistBanu Göçgün Son yorum yazarları
  Abone ol  
en yeni en eski en beğenilen
Şunları bildir:
muratser
muratser

kolay bir soruydu shof u goren direk how a gıtmeliydı ben çelişki içinde kalmadım

philologist
philologist

ben de kafayı yiyecektim bu nasıl grammar diye böyle bi salaklık olamaz beş dakka düşündüm ya bu soruya.

Banu Göçgün
Banu Göçgün

ÖSYM her seferinde hata yapmaktan bıkmadı... Gerçi bu hata basit bir yazım hatası (büyük ihtimalle soruları bilgisayar ortamına geçiren kişinin hatası). Ama yine de insanların kafası karışıyor. Analiz için teşekkürler...