Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Ankara RC Modelciler Buluşması

3 Kasım 2014 Pazartesi 4 yorum İsa Sarı

Bu sayfaları yakından takip edenler, RC, yani radyo kontrollü araçlarla ilgilendiğimi ve en büyük hobimin bu araçlar olduğunu bilirler. Bundan önceki yazımda da kısaca belirttiğim gibi, bir insanın boş vakitlerinde ilgileneceği hobisinin ya da hobilerinin olması, o insanın ruhsal açından (hatta çoğu durumda fiziksel açıdan da) daha sağlıklı bir birey olmasına katkı sağlar. Demem o ki, "hobisi olan insandan zarar gelmez". Ben de, uzun zamandır radyo kontrollü araçlarla ilgilinen, aynı dili konuşacağım diğer "hobidaş"larımla bir araya gelip tecrübelerimizi paylaşmak ve hoşça vakit geçirmek üzere bir buluşma düzenlemek niyetindeydim. Nihayet, geçtiğimiz hafta bu düşüncemi gerçekleştirme fırsatı buldum. Sosyal medya ve RCKolik  üzerinden yaptığımız bir organizasyonla tam on beş kişi Hacettepe Üniversitesinin Beytepe Kampüsüdeki konser alanında bir araya geldik. Aynı hobiyle ilgilenen, aynı dili konuşan ve ortak beğenileri, zevkleri olan on beş kişi.... Bu on beş kişinin büyük çoğunluğu daha önce birbirini tanımıyordu. Bense hiçbirisini tanımıyordum. Birlikte hem stresimizi hem de gelecekteki sağlam dostlukların temelini attık.

Sabah saatlerinde yaptığımız buluşma, aslında ikinci buluşmamız sayılırdı. Bundan bir hafta önce de yine aynı mekanda toplanmış ve RC araçlarımızı hobidaşlarımızın beğenisine sunmuş, soğuk havaya ve delice esen rüzgara rağmen birlikte keyifli vakitler geçirmiştik. Neler yoktu ki... Helikopterler, uçaklar, arabalar, çok pervaneli quadcopterler, kameralı havadan çekim cihazları... Özellikle Aydın Eser ağabeyimizin "uçan sehpa"sı ve Oğulcan Acar arkadaşımızın benzinle çalışan HPI Baja arabası, en çok ilgiyi toplayan modeller arasındaydı. Bunların yanı sıra, ikinci buluşmamızda, bu işi profesyonel olarak yapan, hatta TRT'de program çekmiş ve insanlara bu hobiyi sevdirmeye çalışmış olan Nevzat Yerlikaya ağabeyimiz de bizimleydi. Kendi yapımı uçağıyla hem Hacettepe'nin semalarında bize görsel bir şov yaptı hem de çektiği görüntülerle Beytepe Kampüsünü tepeden görmüş olduk. Öte yandan ODTÜ'de öğrenci olan Sinan ve Sercan arkadaşlarımız, kendi imkanlarıyla bir araya getirdikleri ve benim de ilgimi çeken 500 sınıfı quadcopterleriyle neler yapabileceklerini bizlere gösterdiler. Can Baytok ağabeyimiz de irili ufaklı helikopterleri ve UFO görünümlü WLToys V262 quadcopteriyle bize keyifli anlar yaşattı. Tüm bunları yaparken bir taraftan da simitlerimi, poğaçalarımızı yiyip kahvelerimizi yudumladık. Ayrıca, bu hobiye başlamamış olanlar da modelleri kullanıp fikir sahibi oldular.

Ankara ekibimizin bir kısmı

Ankara ekibimizin bir kısmı

Oğulcan Acar Gaui X5'ini uçuşa hazırlarken Fatih Özdinç Baja 5B SS kullanırken Align TREX 600 helikopter ve ben
Can Baytok RC helikopter kullanırken Alien 500 quadcopter RC modellerimizi görücüye çıkardık

Bu tür buluşmaların en önemli taraflarından biri de, aynı zevklere sahip insanları bir araya gelmesinin yanı sıra, farklı meslek gruplarından pek çok insanla tanışmış olma imkanını bulmamız. Yazılımcı, mühendis, mali müşavir, akademisyen, madenci... Onlarca farklı meslek grubundan kişilerle konuşup "Başkaları neler yapıyor?" diye kulis yapabiliyoruz. Ayrıca hobiye başlamak isteyenler de akıllarındaki sorulara cevap bulaibliyor ve araçları deneyip görme imkanı bulabiliyor. Hem sosyal açıdan hem de bilgi paylaşımı açısından oldukça faydalı doğrusu. Üstelik bu grup sadece on beş kişi olarak da kalmayacak, zira sayı sürekli artıyor. Bu da, daha fazla insana ulaşmamız ve insanların bir nebze de olsa bir hobiye yönelmesini sağlamak açısından oldukça iyi görünüyor. Facebook grubumuz üzerinden de fotoğraf ve videolarımızı paylaşıp tecrübelerimizi birbirimize aktarıyor, hobide yaşadığımız sorunlara hep birlikte çözümler bulmaya çalışıyoruz. Eğer bu yazıyı okuyorsanız, bir sonraki buluşmamızda sizi de aramızda görmek isteriz. Herhangi bir hazırlığınız ya da modeliniz olmasa dahi, seyirci olarak da sizlere kapımız açık. Facebook grubumuzu ve YouTube kanalımızı da ziyaret etmeyi unutmayın.

Hacettepe havadan Beytepe Kampüsü Beytepe kampüsü havadan

WLToys V262 quadcopter ve Alien-500 Nevzat Yerlikaya ve model uçağı Aydın Eser'in "uçan sehpa"sı

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

4
Bir yorum yapabilir veya soru sorabilirsiniz.

avatar
2 Yorum konuları
2 Konu cevapları
0 Takipçiler
 
En çok okunan yorum
En fazla talep alan yorum
3 Yorum yazarları
Salman Özkaraİsa SarıMahmut BABA Son yorum yazarları
  Abone ol  
en yeni en eski en beğenilen
Şunları bildir:
Salman Özkara

Hocam bir daha ki en yakın etkinlik ne zaman olacak?

Mahmut BABA

bir araya gelip birbirine tecrübe ve fikir aktarmak adına iyi bir organizasyon olmuş.
ben çok stresli olunca alıyorum elime kumandayı X4 ile birkaç takla sonrası inanın rahatlıyorum 🙂