Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

DJI Phantom FC40 Quadcopter İncelemesi

23 Eylül 2014 Salı 207 yorum İsa Sarı

Çin'in Shen Zhen bölgesinde 2006 yılında faaliyetlerine başlayan DJI firmasının en popüler ürünü durumundaki Phantom havadan görüntüleme cihazları, dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Havadan manzara çekimi, spor müsabakaları gibi etkinliklerin görüntülenmesi, güvenlik amaçlı çekimler yapılması, hatta havadan düğün çekimi ya da reklam/tanıtım faaliyetleri gibi birbirinden çok farklı amaçlarla kullanılan bu cihazların pek bilinmeyen bir modeli de, harici kameralı FC40'tır. Bu yazımda, Phantom FC40 modelini incelemeye ve cihazla ilgili her türlü detayı aktarmaya çalışacağım.

2013 yılında piyasaya sürülen Phantom FC40 aslında harici bir kamera taşıyan standart bir Phantom 1, fakat standart Phantom'lara göre, kamerası dışında birkaç artısı daha var. Kendi içerisinde donanımsal olarak çeşitli versiyonlara ayrılan Phantom 1'lerin en son sürümü 1.1.1'dir ve FC40'ın esas sürümü de budur. Bu sürümde, normal Phantom 1'lerde bulunmayan kendi kendini sıkan pervaneler, çift alıcı anten ve Naza kontrolcüsünün son sürümü gibi donanımsal iyileştirmeler ve güncellemeler bulunmaktadır. Bunların yanı sıra, bu sürümde, standart Phantom 1'lerde batarya yuvasının içinde bulunan USB yuvası cihazın dışına taşınmış durumda. Ayrıca kumanda frenaksı da 5.8 Ghz olarak ayarlanmış. Tüm bu yenilik ve iyileştirmeler, yanlış kanının aksine, Phantom FC40'ın kamera taşıyan standart Phantom 1 olmadığını göstermektedir. FC40, yazılımsal olarak da çeşitli iyileştirmerle birlikte gelmektedir ve yayımlanmış en güncel firmware bu cihaza yüklenmiş durumdadır. Tüm bunlardan hareketle, Phantom FC40'ın Phantom 1 ile 2 arasında bir yere sahip olduğunu belirtebilirim.

DJI Phantom FC40 Kutu İçeriği

Phantom FC40'ın standart Phantom 1'den ayrılan özelliklerini aktardıktan sonra, kutu içeriğine geçebiliriz. Phantom FC40 dopdolu ve eksiksiz bir içerikli sunulmakta. Bu, kutunun ağırlığından  dahi belli oluyor. Son derece şık ve özenle tasarlanmış bir kutu içerisindeki standart donanım ve bileşenlerin tam listesi ise şöyledir:

 • 1 x Phantom 1.1.1 sürümlü cihaz
 • 1 x FC40 kamera
 • 1 x FC40 kamera kullanma kılavuzları
 • 6 x FC40 kamera şok emicileri
 • 1 x FC40 kamera montaj kiti
 • 1 x 2200 mAh batarya
 • 1 x 5.8 Ghz uzaktan kumanda
 • 1 x şarj cihazı ve gerekli kablo seti
 • 1 x USB kablosu
 • 1 x telefon tutacağı
 • 2 x iniş ayağı
 • 2 x sticker seti
 • 2 x vida seti
 • 1 x ufak İngiliz anahtarı
 • 1 x priz çevirici
 • 4 x saat yönünde pervane
 • 4 x saat yönünün tersinde pervane

Görüleceği üzere oldukça zengin bir kutu içeriğine sahip olan Phantom FC40'ın içerisinden maalesef kapsamlı bir kullanma kılavuzu çıkmıyor (çıkan kullanma kılavuzu sadece kameraya ait). Buna rağmen, bunun eksikliğini hissetmiyorsunuz, zira gerek DJI'ın kendi sitesinde gerek video paylaşım sitelerinde ihtiyaç duyacağınız her şey rahatlıkla bulunabiliyor. Açıkçası sabit bir kullanma kılavuzunun olmayışı bir avantaj olarak da düşünülebilir. Öyle ki, yapılan yazılım güncelleştirmeleri vs. ile eski kullanma kılavuzunun bir geçerliliği kalmayabiliyor. En güncel kılavuza DJI'ın kendi sitesi üzerindeki destek bağlantısından ulaşabilirsiniz. Ayrıca Naza asistan yazılımına veya yazılım güncellemesi gibi unsurlara da yine aynı sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz.

DJI Phantom FC40'ın Montajı

DJI Phantom FC40, RTF (=Ready to Fly), yani "uçuşa hazır" bir halde geliyor olsa da, iniş ayakları ve kameranın monte edilmesi gerekli. İlk başta oldukça zor ve kafa karıştırıcı görülebilir. Açıkçası bu konuda "içgüdü"lerine güvenenler tornavidasını eline alıp hiçbir kılavuza veya eğitim videosuna bakmadan montaj işine girişebilirler, fakat ben yine de montaj için kullanma kılavuzuna, hatta daha da iyisi, montajın nasıl yapılacağını gösteren videolara bakılması taraftarıyım. DJI'ın sitesinde bulunan ve yukarıda bahsettiğim kullanma kılavuzunda bu montajın nasıl yapılacağı anlatılıyorsa da, Youtube'da veya Google'da yapılacak ufak bir aramayla oldukça iyi hazırlanmış montaj videolarına erişebilir ve bunlardan faydalanabilirsiniz. Açıkçası ben de bir montaj videosu çekmek isterdim, fakat ilk montajı yapıp işi öğrendikten sonra tekrar parçaları söküp birleştirmeyi istemedim doğrusu. Bu konuda bir video bulamayanlara talepleri halinde birkaç video tavsiye edebilirim.

Montajını tamamladığım Phantom FC40

Montajını tamamladığım Phantom FC40

Demonte halde Phantom FC40 Phantom FC40 ön yüzü

Montaj için ilk başta iniş ayaklarının ana gövdeye vidalanması, iniş ayaklarının birinde bulunan pusulanın ana gövdeden gelen sokete takılması ve alıcı antenlerin paket içerisinden çıkan beyaz bantlarla ayaklara sabitlenmesi gerekli. Bu ilk ve zorunlu adımın ardından ya doğrudan pervaneleri takabilir ya da kamerayı sabitleyebilirsiniz. Bu noktada tercih sizin. Ben önce kamerayı sabitlemeyi tercih ettim, çünkü hem kamerayı sabitlerken hem de bir önceki adım olan iniş takımlarını takarken Phantom'un baş aşağı durumda olması gerekmekte. Pervanelerin takılı olması durumunda işiniz zorlaşabilir. Oysa pervaneler takılı değilken motor bacakları üzerinde Phantom sağlam bir şekilde duracaktır. Montaj işlemine dönecek olursak, kameranın cihaza sabitlenmesinin biraz uğraştırıcı ve hatalara açık olduğunu belirtmeliyim. Özellikle şok emici plastiklerin bir ucunun kamera kutusuna bir ucunun da sabitleme aparatına takılması can sıkıcı olabilir. Bu noktada bir tornavida imdadınıza yetişecektir. Yeri gelmişken hatırlatmakta fayda var: Kamera, batarya yuvasıyla aynı hizaya bakmalı. Buna dikkat etmezseniz kamera cihazın önünü değil arkasını görecektir. Kameranın montajının ardından en kolay ve -bana göre- en eğlenceli kısım geliyor: pervanelerin takılması. FC40 yeni nesil pervanelerle geldiği için, bu bir bakıma çocuk oyuncağı. Dikkat etmeniz gereken tek nokta pervanelerin saat yönleri. İki adet saat yönünde, iki adet de saat yönünün tersinde hareket eden pervane bulunmakta ve bunlar tepelerindeki gri/siyah renklerle ayırt edilebiliyor. Siyah başlıklı pervaneleri ucunda siyah nokta olan motorlara, gri başlıklı pervaneleri ise ucu gri olan motorlara yerleştirip pervane üzerinde gösterilen kilitleme ikonu yönünde çevirmeniz gerekmekte. Çevirme işlemi tamamlandığında ya paket içerisinden çıkan ufak İngiliz anahtarıyla ya da elinizle pervaneleri hafifçe sıkmanız lazım. Bu basamağı da  tamamladıktan sonra Phantom'unuz uçuşa hazır hale gelecektir.

DJI Phantom FC40 ile İlk Uçuş

Phantom FC40 en güncel yazılım ile geldiği için herhangi bir yazılım güncellemesi yapmanıza gerek yok, fakat ilk uçuştan önce cihazla birlikte gelen bataryayı tam şarj etmenizi tavsiye ederim. Bu, uzun vadede bataryanın sağlığını olumlu yönde etkileyecektir. Bu hususta bir de tavsiyem olacak. Phantom'u her zaman tam dolu batarya ile uçurun ve uçuşlara mümkün olduğunca yarım ya da az dolulukta batarya ile başlamayın. Phantom FC40 ile birlikte gelen şarj cihazının kullanımı ve bataryanın şarj edilmesi de ilk başta biraz kafa karıştırıcı görünebilir. Bataryayı şarj etmek için şarj cihazına iki kablonun bağlanması gerekecek. Bunlardan ilki, kolayca tahmin edilebileceği üzere, şarj cihazından elektrik prizine giden güç kablosu. Bu kablonun ilgili ucunu şarj cihazına bağladıktan sonra, gözünüze bir ucu siyah bir ucu kırmızı olan ve sarı bir sokete sahip kablo ilişecek. Bu kablo oldukça önemli. Kırmızı ve siyah uçları birbirine temas ettirmeden kırmızı ucu şarj cihazı üzerindeki kırmızı yuvaya, syah ucu da siyah yuvaya yerleştirin. Böylece şarj cihazının temel kurulumunu yapmış olacaksınız. Geriye, Phantom bataryasının şarj cihazına bağlanması kalıyor. Bunun için önce bataryanın ufak beyaz soketinin şarj cihazının sağ tarafındaki 3S yuvasına takılması gerekiyor. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, üst ve alt çentikli kısımların birbirine denk gelmesi. Bataryanın bu beyaz soketi sadece bir şekilde yuvaya giriyor ve bunu deneme-yanılma yöntemiyle kolayca bulabilirsiniz. Sonraki aşama, XT-60 olarak da tabir edilen soketin şarj cihazından uzanan kablodaki soketle birleştirilmesi. Burada da yine bir ihtimal var. Çentikleri denkleştirdikten sonra soketleri birbirine sıkıca birleştirin.

Kurulumu tamamlanmış şarj cihazı

Kurulumu tamamlanmış şarj cihazı

Bu işlemi de yaptıktan sonra şarj cihazının düğmeleri ayarlamak gerekecek. Phantom'un şarj cihazı 1S ile 4S arasındaki bataryaları şarj edebilmekte, fakat bizim kullanacağımız batarya 3S olacağı için sadece 3S ile ilgileneceğiz (hatırlayınız, cihazın sağ tarafında da 3S yuvasını kullandık). LiPo ve LiFe tipi bataryaları şarj edebilen bu cihazda bizim dikkat etmemiz gereken nokta, soldaki düğmenin daima LiPo tarafında bulunması. Aksi halde bataryanız ve şarj cihazının ciddi zarar görebilir. Sağ taraftaki 3 aşamalı düğme ise saatteki akım miktarını ifade etmekte. Bunlardan dilediğinizi seçebilirsiniz. 1A, saatte bir Amper güç aktarımı yaparken 2A saatte 2, 3A ise saatte 3 Amper güç aktarmaktadır. Dolayısıyla 1A'da bataryanın şarj olma süresi uzayacak, 3A'da ise kısalacaktır. Benim tavsiyem 2A'yı kullanmanızdır, zira 3A seçeneğinin uzun vadede batarya ömrünü kısaltacağı söylenmekte. 1A ile batarya şarjı ise çok uzun zaman almakta, fakat yine de vaktiniz bolsa 1A'yı tavsiye edebilirsiniz. 2A seçeneğinde boş bir Phantom bataryasının tam dolu hale gelmesi ve hücrelerin dengelenmesi bir buçuk ile iki saat arası sürmektedir. 3A'da ise bu süre yaklaşık bir saat civarında. Bunlardan sonra yapılması gereken tek işlem, şarj cihazının güç kablosunun prize takılması. Boş veya yüzde elli civarlarında dolu olan bir Phantom bataryası ile şarj cihazı prize takıldıktan kısa bir süre sonra 3S'ye kadar olan ledler ve alt-orta kısımdaki Charge Status ledi sabit bir şekilde kırmızı yanacaktır. Bataryanın doluluk oranının %80 civarına çıkması durumunda yeşil ve kırmızı dönüşümlü olarak yanıp sönmeye başlayacak ve bir süre sonra üst kısımdaki hücre ışıkları da değiştirimli olarak yanıp sönecektir. Bataryanın şarj ve hücre dengeleme işlemleri tamamlanınca alt kısımdaki ışık sabit yeşil yanacaktır.

DJI Phantom ile birlikte gelen batarya, kamera cihaza monte edilmiş haldeyken 11-12 dakikalık bir uçuş süresi sağlıyor. Tabii bu süre sizin cihazı ne kadar agresif kullandığınızla doğrudan ilgili. Daha hızlı ve agresif kullanımlarda ya da cihaza gimbal gibi ekstra bileşenler (bunların her biri ekstra ağırlık demek) bağladığınızda uçuş süresi doğal olarak azalacaktır. Bu noktada, cihaz üzerindeki ledleri dikkatlice izlemenizi tavsiye ederim. Ledler kırmızı olarak yanıp sönmesi, batarya voltajının düştüğünü göstermektedir. Bu durumda, cihazınızı güvenli bir noktaya indirebilirsiniz; fakat böyle yapmasanız dahi Phantom, bataryasının tükendiğini hissettiği anda alçalmaya başlayacak ve kritik eşiğe ulaştığında inişe geçecektir. Bu noktadan sonra motorlar bir süre daha çalışacak, fakat isteseniz de cihazı havalandıramayacaksınız.

DJI Phantom FC40 GPS, Pusula ve Kamera Ayarı

Phantom serilerinin en temel ve en bilinen yönü, GPS bağlantısıyla konum koruma ve RTH (=Return to Home) "eve dönüş" özelliklerine sahip olmasıdır. Phantom, 7 ve daha fazla GPS uydusuna bağlandığı anda kalkış noktasını kaydetmekte ve uçuş sırasında oluşabilecek herhangi bir sorunda kalktığı noktaya otomatik olarak dönmektedir. Ayrıca, GPS modundayken, kumandadan hareket verilmese dahi konumunu stabil bir şekilde korumaktadır (yaklaşık +/- 1 veya 2 metre hareket payı ile). Phantom'un üzerindeki pusulanın da hem ilk uçuşta hem de ayarlandığı konumdan uzak mesafelere taşınmasının ardından kalibre edilmesi gerekmekte. Bunun nasıl yapılacağıyla ilgili çok fazla kaynak ve video mevcut. Ben de, Phantom FC40'ın ilk uçuşuna ve temel ayarlarına dair sesli anlatıma sahip bir video çektim. Aşağıda paylaştığım bu videoda, ayarların nasıl yapılacağıyla ilgili bilgileri bulabilirsiniz. Bu bakımdan, terkrara düşmemek için videoda anlattıklarımı buraya yazmayacağım.

Phantom FC40, son derece stabil bir uçuş sergiliyor. Phantom'da, artık "oyuncak" olarak tabir ettiğim Syma X5C, Hubsan X4 vb. giriş seviyesi quadcopterlerde görülen sağa sola ya da ileri geri savrulmalar, kumanda kontrollerinin bırakılması durumunda görülen stabilite bozulmalarından eser yok. Açıkçası Phantom'u kullanmak giriş seviyesi quadcopterlerle kıyaslandığında çok daha kolay, zira GPS veya yükseklik koruma özelliği sizin yerinize her şeyi hallediyor ve cihazın kendi ekseni etrafından istem dışı dönmesi gibi bir sorun da yok. Üstelik cihaz, şiddetli rüzgarlarda dahi GPS desteğiyle esas konumuna otomatik olarak dönebiliyor.

Phantom FC40'ın kumanda menzili yaklaşık 800 metre. Cep telefonuna veya tablete görüntü aktarım mesafesi ise yaklaşık 100 metre. Bu mesafenin üstüne çıkıldığında ekrandaki görüntü donuyor, fakat video kaydı devam ediyor. FC40 kamerasının cihazdan bağımsız olmasının getirdiği bir avantaj bu. Bu avantaj, kameranın başka amaçlarla da kullanılmasını mümkün kılıyor. Öyle ki, kamerayı araba, helikopter gibi diğer radyo kontrollü modellere de sabitleyip aynı şekilde canlı görüntü aktarımı özelliğiyle kullanabilirsiniz. Hatta kamerayı bebeğinizin odasına sabitleyip evinizin içerisinden ya da komşunuzdan bebeğinizi/çocuğunuzu kontrol edebilirsiniz. Yeri gelmişken, kameranın çalışma prensiplerine de kısaca değineyim: Kameranın sol tarafındaki düğmeye birkaç saniye basılı tutarak kamerayı açabiliyorsunuz, fakat kutu içerisinden çıktığı anda kameranın bataryası şarj edilmiş olmayacaktır. Kamerayı, USB kablosu ile bilgisayara bağlayıp şarj etmek mümkün gibi görünse de, öyle değil. Kameranın şarjı, USB kablosunun bir cep telefonu şarj cihazı ile birleştirilmesiyle sağlanıyor. Şarj halinde olan kameranın üzerindeki ışık kırmızı olacaktır. Şarj tamamlandığında ise bu kırmızı ışık sönecektir. Kamera açıldığında yeşil ışıkların hızlıca sönmesi, kameranın Wi-Fi aracılığıyla bulunabilir olduğunu ifade etmektedir. Kamera için gereki uygulamayı ise Google Play'den veya Apple AppStore'dan "FC40" şeklinde bir aramayla bulabilirsiniz.

FC40 kamerası

FC40 kamerası

FC40 kamerası 720P çözünürlüğünde HD video kaydı yapabilmektedir. Görüntü kalitesi ise bilhassa güneşli ve açık havada tatmin edici seviyede. 64 GB'a kadar MicroSD kart destekleyen ve kart içierisindeki fotoğraf ve video dosyalarının telefondan ya da tabletten izlenmesine izin veren kameranın tüm kontrolleri yine telefondan/tabletten sağlanıyor. Kamera maalesef ses kaydı yapamıyor (açıkçası ses kaydı yapsa dahi pervanelerin hırıltılı sesinden başka bir ses kaydetmeyecek olması, bu noktada olumsuz bir özellik sayılmaz). Kamera üzerindeki MicroSD kartta bulunan fotoğraf ve videolar cep telefonuna kopyalanabilir. Kartı bir kart okuyucu yardımıyla bilgisayara bağlayıp içeriği aktarmak da mümkün. Kamerayla ilgili en temel noktalar bunlar. İlgili diğer hususlar kullanma kılavuzunda bulunabilir.

Phantom FC40 ile yaptığım örnek bir video kaydını aşağıdan izleyebilirsiniz. Video açıklamasında da belirttiğim üzere, anlık olarak yaptığım bir uçuş bu. Açıkçası çok fazla özenerek çekim yapmadım ve cihazı çok yükseğe çıkarmadım. Yine de bu video, kameranın çekim kalitesi ve cihazın stabilitesi hakkında fikir verecektir.

Phantom FC40 ile İlgili İleri Seviye İşlemler Tavsiyeler

Phantom FC40'ın sunduğu tüm imkanlar elbette bunlarla sınırlı değil. Son derece profesyonel bir cihaz olan Phantom FC40'ı Naza-M Assistant Software adlı yazılım paketiyle bilgisayara bağlayabilir ve gelişmiş ayarlar yapabilir, bazı özelliklerini açıp kapatabilirsiniz. Bu gelişmiş ayarlardan ve özelliklerden en önemli ikisi de, kumandanın sağ üst kısmında yer alan çubuklara yapılan IOC (Intelligent Orientation Control), yani "Akıllı Oryantasyon Kontrolleri" atamasıdır. Home Lock ve Course Lock gibi kontrollerin aktif hale getirilmesiyle "headless mode" olarak da tabir edilen ve cihazın yönü nereye bakarsa baksın kumandadan yapılan hareketlerin sadece tek bir yönü göstermesi gibi özellikler aktif hale getirilebilir. Ayrıca cihazın ve kumandanın değerleri, bunun yanı sıra pile ya da gimbal gibi harici aletlere dair çeşitli ileri seviye parametler de yazılım sayesinde değiştirilebilir. Yapılan tüm değişiklikler daha sonrası için bir dosyaya kaydedilip tekrar bu dosyadan çağrılabilmekte. Firmware güncellemeleri de yine bu yazılım aracılığıyla kolaylıkla yapılabilmekte.

DJI Naza yazılımı

DJI Naza yazılımı

Phantom FC40'ı ya da Phantom 2 Vision / Viison+ (Plus) gibi modelleri kullanacaklara ilk tavsiyem, cihaz montajının son derece dikkatli yapılması yönünde olacaktır. Eksik bir vida ya da iyi sıkılmamış bir pervane cihazın önemli orada zarar görmesine, hatta bir daha çalışmamasına/kaybolmasına sebep olabilir. Pusulua ayarının iyi yapılmaması, yeterli sayıda GPS uydusuna bağlanılmadan yapılan uçuşlar ya da oryantasyon kaybı gibi durumlar da cihazın kaybolmasına, düşmesine ya da sorunlu çalışmasına sebebiyet verebilir. Bu bakımdan, kapalı ve yağmur olasılığı olan havalarda, GPS modunda çalışırken cihaz üzerindeki led'in yeşil yanmaması durumunda mümkün olduğunca uçuş yapmamaya ya da dikkatli yapmaya çalışın. FPV (canlı görüntü aktarımı) sistemine güvenerek cihazı çıplak gözle görme mesafesinden uzağa uçurmanızı da tavsiye etmem. Dolayısıyla, Phantom'u uçururken daima gözünüzle görebileceğiniz bir konumda bulundurmaya dikkat edin. Herhangi bir sorunla karşılaşmanız ya da cihazla teması kaybetmeniz durumunda cihazın kumandasını kapatıp eve dönüş özelliğini aktif hale getirebilirsiniz. Tabii bunu yapabilmeniz için, yukarıdaki videoda da bahsettiğim "home point"in kaydedilmesi ve cihazın GPS modunda çalışıyor olması gerekli. Bunun yanı sıra, uçuş sırasında bir gözünüzün de cihaz üzerindeki ledlerde olmasına dikkat edin. Bu ledler cihazla ilgili güncel durumu (GPS uydularının sayısını, batarya durumunu vs.) size anlık olarak bildirecektir.

, , , , , , , , , , , , , , , ,

207
Bir yorum yapabilir veya soru sorabilirsiniz.

avatar
84 Yorum konuları
123 Konu cevapları
1 Takipçiler
 
En çok okunan yorum
En fazla talep alan yorum
54 Yorum yazarları
davut kayaKağan KaramanFurkan batırSaid Son yorum yazarları
  Abone ol  
en yeni en eski en beğenilen
Şunları bildir:
Furkan batır
Furkan batır

Kaç dakika uçar

İsa bey merhaba cihazı kullanırken telefonda WiFi bağlımı olması lazım çünkü programı ilk açarken ayarlardan WiFi ti açın diyor

Said
Said

İsa bey bende aldım fakat kalkış esnasında ileri doğru yol alıyor geri çekerek kaldırıyorum ve ufak sağa sola kaymaları var nasıl düzeltebilirim yardımcı olabılırmısnız ?

Kağan Karaman
Kağan Karaman

İlk kalkışta çekingen davranırsanız sağa sola kayar, çakılır, vs. Sol kola tam gaz abanacaksınız ilk kalkışta bir kaç saniye havaya çıkana kadar.

Samet çetintaş
Samet çetintaş

Bu dronela ilgili türkçe hiçbir video bulamadım gps none yazıyor evde olduğum içinmi uydu bulamıyor birde 1900 tl ye aldm fiyatı iyimidir teşekkürler

Samet çetintaş
Samet çetintaş

Herşey dahil teşekkür ederim

Samet çetintaş
Samet çetintaş

Selam isa bey xiaomi drone hakkında bilginiz varmı gps none yazıyor. Bu drone ve phantom 3 serisi telefonun ve internetin çekmediği köy gibi ortamlarda çalışırmı teşekkürler

ümit şale
ümit şale

isa bey yaptiğiniz incelemelerden ve bu sitede değerli tecrubelerini bizimle paylastiğiniz için tesekkur ederim ben bir cok rc model arac kullandim nitro yakitli araçlardan tutun da 6 kanak helikoptere ve cesna uçağa kadar. son zamanlarda dronlar ilgimi çekti ve syma x5 c aldim . ve zevkle kullandim ilk baslarda adapte olurken cok zevkli idi ama gerek batarya ve uçus suresi olsun gerekse çekim kalitesi olsun artik yetersiz gelmeye başladi. bundan dolayi yeni bir drone almak istiyorum . ozellikle gps olsun istiyorum ve stabil bir surus keyfi vermesinide istiyorum uygun fiyatli çok aşiri kaćmamak kaydi ile ne tavsiye edersiniz . cevabiniz… Devamı »

Murat İnceler
Murat İnceler

İsa Bey, İlk önce bu mükemmel sayfa için size teşekkür ederim. Kaç gündür phantom FC40 ile ilgili bilgi arıyorum. en sonunda sizin sitenizi buldum ve aradığım birçok bilgiyi sitenizde buldum. Fakat teknik bir sorun yaşıyorum. Phantom bataryasını cihaza bağladığımda kırmızı ışık hızlı hızlı yanıp sönüyor. önceki uçuşlarımda böyle olmuyordu. yeşil ışık yanıp gprs arıyordu. kumandanın sol ve sağ üst taraftaki tuşları ileriye itik vaziyette. sanırım bataryada ve ya başka bir yerde problem var. bunların bataryalarının ömrünün bittiği nasıl anlaşılıyor. veya başka bir arıza varsa nasıl giderilebilir. teşekkür ederim.

ulas koca
ulas koca

merhaba isa bey k.bakmayın tekrardan rahatsız edıyorum sızı dedıgınızı yaptım cıhazı bılgısayara bagladım ve ayarlarına baktım homelock modu ayarladıgım gıbı, f/s ayarlarınıda baktım ordakı bu sekıldeydı yanlısmı bılmıyorum gps.failsafe.atti.failsafe.atti en sonuncu degıstırebılıyorum ama diğerlerini degiştiremiyorum. bu arada teknık servısı aradım cıhazı ucurmadan homelock a alcagımı soluyorlar cıhazın compass calıbrasyonunu yaptıktan sonra aranızda bı 50mt olacak o sekılde ucurcaksınız dıorlar havadayken olmaz dıorlar en azından bızım bu konu hakkında bılgımız bu dıorlar. ne yapacam bılemedım cıhazdamı sorun var yksa bendemı 😀 bıyerde bı yanlıslık var ama ben anlayamadım yardımcı olursanız sevınırım şimdiden teşekkürler.

ulas koca
ulas koca

cihazı bilgisayara bagladıgımda ıoc kutucugu işaretli ve homelocka aldıgımda yer degıstırıyor pc de acık dıe dusunuyorum geriye bi servisin sölediği kalıyor baska benımde aklıma bısey gelmıyor.

ulas koca
ulas koca

bi sorum daha olcak isa bey. phantomu ucururken suana kdr pek fazla yukseklıge cıkmamısımdır ortalama 50 mt olsun en fazla daha ustune cıkmaya bıraz tedırgın edıyor ruzgara karsı dayanıklılıgı nasıl dıe goruyorum videolarda baya yuksege ucanlar var ama benımkısı hıc bı sekılde modıfıye edılmedı oldugu gıbı aldıgımda nasılsa sımdıde aynı 🙂 ve phantom 1 benımkısı 1 sene once almıstım ozmn phantom 1 yanında fc40 kamera verdıler ekstra olarak. sızce daha fazla yukseklık daha rahat ucus saglarmı bana yada riskmi 🙂

ulas koca
ulas koca

Cok tesekkurler isa bey yardimlariniz icin. Eger bu seferde olmazsa napacam bilmiyorum.

ulas koca
ulas koca

Merhaba isa bey bi cok arkadasa yararli bilgilerde bulunmussunuz benimde size bi sorum olcakti bende phantom fc40 modeli var bir senedir vakit buldukca kullaniyorum daha once ioc modunu hoc aktif etmedim bu sene 2 3 kez aktif ettim ama aktif eder etmez sinyal kopuyor nedenk nedir anlamadim kaldirdigim yere otomatik inis yapiyor aldigim yere soruyorum gps yeterli degildir diorlar ama hic kirmizi yanmiyor hep yesil ne zmn homelocka alsam sinyal kopuklugu yasiyorum ve inis sagloyor kendiliginden. Simdiden tesekkurler umarim yardimci olursunuz 🙂

rasheed
rasheed

Merhaba İsa bey, benim size yükseklik koruma modu ile ilgili bir sorum olacaktı, 50 metre yükseklikte bir tepede quadrotoru kaldırdık ve 30 metrede high altitude modunu aktif ettik sonra yatay olarak öğrneğin 100 metre ile gittiğinde artık tepedeki yüksekliğe +50 metre daha eklenecek quadrotor tepe üstünde değilde daha alçak bir zeminde bulunacak yani yükseklik yerden 80 metre olacak, şimdi bu durumda barometre yer ile arasında sürekli 30 metre mi koyacak bu durumda quadcopterin 50 metre alçalması gerekiyor yoksa baramotre ilk quadcopterin kalktığı yerimi sıfır olarak baz alır ? sorum biraz karşık gibi gelebilir inşallah doğru anlatmışımdır, autopilotta yapacağım bir çekim… Devamı »

Yağız altay
Yağız altay

Merhaba isa bey ben dji phantom 3 alıcam ama hangi cihazın uyumlu olduğunu bilmiyorum eğer alırsam ipad alıcam hangi ipad cihazlarının uyumlu olduğunu modelleriyle yazabilirmisiniz ?

Adil Akhisar
Adil Akhisar

Merhaba İsa bey, FC40ta batarya bozuldu yeni bi tane buldum ancak c değeri 60. cihazda problem yaratırmı?

salih
salih

İsa bey dji phantom vision plus model multikopter internet olmayan bir ortamda anlık görüntü aktarımı yapar mı? yoksa yanlızca wifi ile mi çalışır?

Onur Çelik
Onur Çelik

İsa Bey merhabalar,

Bu kadar kapsamlı bir rehber hazırladığınız için öncelikle sizi tebrik etmek isterim.
Bizler gibi acemi arkadaşlara bıkmadan usanmadan cevap vermeniz gerçekten takdire şayan.
Tamamen eğlence amaçlı kullanmak istiyorum,parrot firmasının bebop drone incelerken sizin bu incelemeniz gözüme çarptı ve açıkçası yapılması gereken ince ayarlar ve bazı arkadaşlarımızın cihazı kaybetmiş olması gözümü korkuttu.
Yaklaşık 1700 tl civarında olan görüntü aktarımını destekleyen bebop drone önerirmisiniz.
Saygılar.

Onur Çelik
Onur Çelik

İsa Bey müsadenizle bir soru daha sormak istiyorum.

Dji phantom 3 advanced ile phantom 3 Pro arasında ki farkın sadece kamera çözünürlüğü olduğunu düşünüyorum acaba yanılıyormuyum.

Bütçemi biraz daha zorlayıp phantom 3 advanced alırsam bebop drone+skycontroller dan daha performanslı olur gibime geliyor sizinde fikrinizi almak istedim.

Ilginiz için tekrar teşekkürler.

cem yesil
cem yesil

isa bey iyi günler ben djı p3 yada p3 ile en fazla kaç metreye çıkabilirim yatay ve düşey olmak üzere ve cihazı modifiye etmeden teşekkürler saygılar

samet dagdelen
samet dagdelen

Peki isa bey

Onereceginiz bi model var mi satlik onu alim gopro olacak yada olmus sizde var mi

Enes
Enes

İsa Bey Djı phantom Fc40 modelini almayı düşünüyorum,İstanbul gibi bir bölgede açık arazide tahmininizce ne kadar yükselir? Bi şey daha sorucam GPS özelliği ile İstanbul Beşiktaştan Üsküdara DJI Phantom 1 i uçuran var, ek GPS ile mi sağlıyor bunu yoksa kendi GPS ile mi?

samet dagdelen
samet dagdelen

Peki isa bey

Ben pervane motorunu guclendirme sansim var mi ben bu syma 5 i gopro yapâcam bana yardimci ol yontemler soyle rica etsem

samet dagdelen
samet dagdelen

syma x5c-1 gopro cevrilmesi varmidir nasil yapabilirim acil yardim isa bet

ERTUNC PINARCI
ERTUNC PINARCI

isa bey aca phantom1 altitude modu ne işe yarar tam olarak ve cihazın sizin denediğiniz menzil varmı gercekten menzili nedir.
görüntü için sorunsuz dedıgınız bır cıhaz varmı bende fc40 var

tsk ederim

salih
salih

İsa bey ben kalibrasyon ayarını youtube sitesinde bayağı inceledim. Kimisi saat yönünün tersi yönde 360 derece çeviriyor, bazıları ise saat yönünde çeviriyor. Saat yönünde çevirenler yanlış mı yapıyor?
Birde bazı videolarda ilk işlemde ve ikinci işlemde kişi kendi çevresinde dönerek cihazı sadece elinde belli konumda tutuyor yani cihazı kendi ekseni etrafında çevirmiyor. İkinci aşama olan dikey kalibrasyonda ise ben cihaz dik konumdayken saat yönünün tersi yönde 360 derece kendi ekseni etrafında araç tekeri gibi dik konumda çeviriyordum, bazı sitelerde ise sadece cihazı dikey durumda tutup 360 derece çeviriyorlar.Hangisi doğru? Acaba ben kalibrasyon ayarlama hatası mı yaptım.

Mikail yılmaz
Mikail yılmaz

İsa bey merhaba bende phantom vision helikopter var ufak bir kaza yaptırdım herşey normal kamera kablosu kırılmıştı onardim lakin halen görüntü alamıyorum telefonda phantom connection broken yazıyor birbturlu görüntü alamadım acaba kamera bozuldu mu düştüğünde darbe almıştı. Teşekkürler

Mikail yılmaz
Mikail yılmaz

İsa bey batarya bilgisi gps bilgisi felan hiç birisi ekrana gelmiyor ama kalibrasyonu yapıp ucurabiliyorum kamerasiz sıkıntı yok lakin dediğim gibi ekranda hiç bir şey yok sadece bir şey mavi oluyor oda sanırım kumanda yi görüyor tam emin degilim

mikail yılmaz
mikail yılmaz

çok teşekkürler isa bey

herseyi yaptım olmadı cihazı açtım herhangi bir kopma veya değişik göze çarpan bir durum yok resetleme veya benzeri bir durum varmı acaba cihazda

mikail yılmaz
mikail yılmaz

isa bey tekrardan merhaba phantomu acınca kameranın arkasındakı ışık hangi renk olmalı cam on iken kırmızı ışık bir süre yanıp sönüyor off da iken sürekli kırmızı yanıyor ve phantomu güncellerken compass eror diyor yardımcı olabilirmisiniz benim hobisilah ve airgunda üyeliklerim var sakıncası yoksa birnden telefon numaranızı mesaj atabilirmisiniz whatssaptan devam ederdik tabiki müsaitseniz

salih
salih

İsa bey öncelikle cevaplarınızdan dolayı teşekkür ederim. Ama bahsettiğim yer yerleşim alanlarının tamamen dışında bir yer. Bırakın baz istasyonunu cep telefonu bile çekmeyen bir yer. Kumandanın sinyalinden başka hiç bir sinyal olmayan bir yer . Uçuş öncesi pusula kalibrasyonunu da yapmıştım. Cihaz ilk başta çok düzgün çalıştı,aşağı yukarı sağa sola gibi tüm kumanda komutlarına cevap veriyordu. Bir süre sonra kumandayla bağlantısı kesildi. Geopro kamera takılıydı, wifi kullanmıyordum. Bilmiyorum rüzgar sebep olabilir mi ama hemen hemen hiç yoktu. Acaba neden böyle oldu anlayamadım. Kendi imkanlarımla bulmaya çalışacağım, ama en alçak nokta olan suya da düşmüş olabilir diye düşünüyorum.

salih
salih

Merhaba İsa bey.Cihazla yaklaşık 60 metre yüksekte GPS modunda uçuş yaparken, pil durumu da yeterli olmasına rağmen kumandanın tamamen devre dışı kalması sorunuyla karşılaştım.Yere inmesi için kumandada soldaki tuşunu aşağı çektim olmadı. sağdaki tuşla cihazı geri getirmeye çalıştım oda olmadı, kumandadan elimi bıraktım havada asılı kalmadı, kısaca kumandanın hiç bir komutu almadan eğim yönünde yamaç aşağı uçmaya devam ederek çok geniş boş bir arazide gözümden kayboydu bulamadım.Sorun neden kaynaklanmış olabilir?Rakım ve eğimin fazla olmasından kaynaklı olabilir mi? düştüğü yerin koordinatlarını bulmakta bize yardımcı olacak bir firma varmı?

serdar yabanvı
serdar yabanvı

Merhaba İsa bey... Katkılarınızdan dolayı tesekkur ederim..
Phantom 3 ad modelini alaçam. Butcem kısıtlı yurtdışı düşünüyorum. Ama nerden alaçam en güvenilir ve hizlisi kim bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

Derya Haydar
Derya Haydar

Merhaba isa bey. Bende Phantom 3 Pro yeni aldım benimkide dün geldi. Güncellemesini yaptım uçuşa hazır.
Yanlız sormak isterim yeni başladığım için olması gereken temel bazı ayarlarını bilmiyorum.
YouTube dan izlediğim videolardan edindiğim bilgiler okadar, Türkçe hazırlanmış işin özünü anlatan bir anlatım videosu henüz bulamadım.
Şu an 30mt ile kısıtlı acemi modunda deniycem. Şunu sormak isterim kumandanın sol tarafında bulunan üç kademe ayarlı çubuğun ifade ettiği her seçeneğin ne anlama geldiğini anlatabilirmisiniz ?
Benim gibi yeni başlayan için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ?

eren arslan
eren arslan

merhaba isa bey
dji phantom vision 2 yi pc de yazılımına bağlamaya calısıyorum ama aleti görmüyor.
usb kabloyu bağladığımda pc den ses geliyor ama programında hicbirsey yok nbu konuda yardımcı olabilirseniz cok memnun olurum

rasheed
rasheed

Merhaba İsa bey, size bir şey sormak isiyorum , ben apm uçuş kontrol kartı kullanıyorum high altitude yani yükseklik sabitleme modunda gaz kolunun tepkileri çok gecikiyor , bu normal midir, yoksa high altitude modda manuel uçuşdaki gibi gaz kontrolü mü olmalıdır? ayrıca barometremin sağlıklı çalışıp çalışmadığını nasıl öğrenebilirim ?

ali ihsan
ali ihsan

video cok acık tesekkürler bişi sorucam phantom 2 de ilk ucusta sacma bi hareket yapar mı

salih
salih

Merhaba İsa bey,
5,8 GHz lik Phantom 1 kumandasını DJİ Phantom 2 cihazında kullanabilirmiyiz.Birde phantom 1 in pervaneleri phantom 2 de kullanılabilirmi

rasheed
rasheed

slm, merak ettiğim birşey var dji fc40 ın kamerası başka herhangi bir quadcopterde kullanılabilir mi (cheerson cx-20), telefon app ile normal fc40 dan alınan wifi anlık görüntüyü alabilirmiyiz? çünkü amazonda 70 dolar gibi uygun bir fiyata satılıyor kamerası.

rasheed
rasheed

öncelikle cevabınız için teşekürler, cevabınızdan sonra fc40 ının kamerasını satıp gopro ya geçmek isteyen biriyle fc40 ınkamerası için 125 tl gibi bir fiyata anlaştım, fc40 ın kamerası hakkındaki düşünceniz nedir ,mobius veya sj4000 ile karşılaştırıldığında görüntü kalitesi nasıldır ?

Kubilay AVCI
Kubilay AVCI

Merhaba İsa Bey ,
Yapmış olduğunuz çalışmalar için gerçekten çok teşekkürler , oldukça faydalı oldular benim için
Ben walkera qr x350 almayı planlıyorum kumanda olarakta devo F12E , ama birisi bu cihazla alakalı olarak her kullanımda kalibrasyon yapılması gerektiğini ve fotoğraf , video çekimi için pekte uygun olmadığını söyledi
sizinde yorumlarınızı almak istedim
birde hobbyking de walkera x350 benzeri bir cihaz var , sizce hangisini almalıyım , kumanda hakkındada bilgi verirseniz sevinirim

iyi günler dilerim , saygılarımla

kubilay AVCI
kubilay AVCI

Merhaba İsa Bey , cevap için teşekkür ederim öncelikle
araştırma yaparken 'eextremercmarket' diye bir siteye rastladım ve oldukça ilginç modelleri ve oldukça iddalı uçuş zamanları ile satış yapıyorlar , fiyatlarınada bakınca aslında fazla abartılı gelmedi bana ama sizdende bir fikir almak istedim eğer müsait olduğunuz bir zamanda inceleme şansınız olursa ve bilgi paylaşırsanız sevinirim

iyi günler dilerim , saygılarımla

Kubilay AVCİ
Kubilay AVCİ

Teşekkürler İsa Bey ,
Gidip ürünleri inceledikten sonra almayı planlıyorum ama cihazlar yeterlilik bakımından nasıl bilmiyorum , multikopter için ilk deneyimim olacak , araba ve tekne kullanıyorum son dönemlerde multikopter almayı planlıyorum ve uzun süre kullanabileceğim ve ilerleyen günlerde tecrübe kazandıkça geliştirebileceğim bir cihaz arayışım var
saygılarımla , iyi günler dilerim

reco reco
reco reco

Merhaba isa bey bisey sorucam benim fc40 kameranin bataryasi sarj tutmuyo takiyorum biraz kirmizi isik yanip sonuyo sonra tamamen gidiyo sarj olmuyo bataryasini nasil degistire biliriz tesekkurler..

Metin
Metin

Merhaba İsa bey,

Phantom için Naza ayarlarını yapabilmek için ilgili programı indirdim. email tanımlamalarını yaptım. license girişi yapmamı istyor. kutuda bulunan S/N kodlarının kombinasyonunu nasıl yaptınız. ben bir türlü başaramadım. bu sıralamayı rica ediyorum. teşekkürler.

ferhat doğan
ferhat doğan

İsa bey tekrar merhaba, aksiyon kamera aldım yalnız video çekimlerini dakikaya böluyor her bir dakikada videoyu kesip tekrar kendiliğinden çekime devam ediyor, kameradan kaynaklandığını zannetmiyorum, sorun telefon ayarlarından olabilirmi sizce, bu konuda bir bilginiz varsa yardımci olursanız çok sevinirim, tesekkürler.

Ali çorbacı
Ali çorbacı

İsa bey selamlar,
Phantom 1 kullanıyorum immersion kullanıyorum ama görümtü üzerinde Sinan den Kaynaklı bozukluk var, immersion Gücünü nereden almam gerek bu problemi çözmek için..?

Salih
Salih

Merhaba İsa Bey DJİ Phantom FC40 model multikoptere gimbalsiz olarak yaklaşık 188 gr. ağırlığında fotoğraf makinesini monte etsem normal uçuş yapar mı? cihazın uçuş süresinin kısalması haricinde bir dezavantajı olur mu? yoksa biraz daha maliyete girip DJİ Phantom 2 mi almalıyım.Önerilerinizi bekliyorum.

salih
salih

isa bey Dji phantom 1 cihazlarının bazılarında 2,4 Ghz kumanda var, bazılarında ise 5.8 Ghz arasındaki fark nedir? hangi sistem uçuş kalitesi ve mesafesi açısından daha sağlıklıdır. Bu iki kumandanın birbirine üstünlükleri var mı?

salih
salih

İsa bey DJİ Phantom ve Geopro Hero aksion kamerası alıp yerde otomatik çekim moduna ayarlayarak 200 metre yükseklikten fotoğraf çekmeyi düşünüyorum.Hero marka makinenin Fc40 a göre fotoğraf çözünürlüğü nasıl olur? sitesinde inceledim 5 megapiksel olarak belirtilmiş.

Yasin kar
Yasin kar

İsa bey tekrardan merhaba,
Alttaki soruyu sormamın amacı
Son Günler'de Phantom Tarzı araçlar farklı ülkelerde bilinçli ,bilinçsiz her yerde uçurulmakta.
Hatta bazı ülkeler kullanımıyla ilgili yasaklar getirmeye hazırlanıyor.
Buda bizim gibi sadece hobi Amaçlı kullanıcılara sıkıntı olacağına benziyor.HAtta. Nette yaptığım araştırmalar yakın zamanda satışı yasaklanacağı yönünde bilgiler var .
bende Phantom 1 var
Hobi Amaçlı video çekim vs kullanıyorum .
EN kötü. Senaryo diyelim satışı yasaklandı , bende benim aracımı uzun vade kullanmak istiyorum. Neye ihtiyacım olabilir ? Yedek pervane ,motor dışında
Biraz uzun oldu 🙂 cevabın için şimdiden teşekkürler.

Yasin kar
Yasin kar

Merhaba Îsâ bey .
Phantom aracımızı Güncelleme yapmadan kısacası hiç bilgisayara bağlamadan ne kadar süre kullanabiliriz ?
Daha açık söyliyim ,aleti hobi mağazasından aldık hiç Güncelleme. Vs yapmadık Kırım'da yaşamadık pc bağlayıp ayar vs yapmadık bu şekilde sorunsuz Ömrü dolana kadar kullanabilirmiyiz .

salih
salih

Aynı şey benim başıma da geldi.Cihaz gps modunda iken epey yüksekte bir anda yanlış tuşa dokundum derken gözden kayboldu.Kumandayı kapattım işe yaramadı. Çıkardığı kanat sesinden düştüğü yeri tahmin edebiliyorum ama orası çok eğimli, kayalık ve çalılık. Ancak kar eridiğinde bir ay sonra ulaşabileceğim bir yer. Peki bu cihaz kendi otomatik yere inmiş midir sizce. Şayet bir ay sonra cihazı bulursam motorlar ve elektronik aksamı çalışır mı. yoksa değişmek mi gerekir.

ufuk talay
ufuk talay

çok teşekkür ederim İsa bey,kısaca güvenli bir alet değilmiş bunu anladım.Riskli anlamında söyledim.yoksa çekimleri harika.şimdi elimde kumanda kaldı:)Başka bir helikopter alsam acaba uyum sağlarmı?İnanın konu hakında kimse bilgi sahibi değil.Siz hariç tabiki.Ne yapmam lazım?nereden hesaplı bulabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim.

salih
salih

İsa bey Dji Phantom 1 cihazı havada iken bize göre devamlı aynı yönde ileri- geri sağa- sola hareket etmesini sağlamak için ne yapmalıyız. Birde cihaz havada iken fotoğraf çekimi için kendi ekseni etrafında nasıl çevrilir.

ufuk talay
ufuk talay

wiress bağlantısı yüksekti GPS 7-11 arası bağlantı vardı.isteğim şekilde sağa sola ,kamerayıda aşağı yukarı kullanıyordum.bir ara görüntü dondu ve görüntüler geç gelmeye başlamıştı ki. o yazı ortaya çıktı. ve gözden kayboldu.binalara çarpmamak içinde aşağıya indirip banada doğruda telaşeden getiremedim.ne oldu anlıyamadım.

ufuk talay
ufuk talay

phantom vision 2 plus u uçururken .muhtemelen 400 mt ileriye gittiğimde ,henüz 4 dk kayıtdayken telefonumda "phantom connection broken"yazı çıktı.wirres ve GPS bağlantısı aktif olmadığını gördüm.panikle phantom yukardeyken home lock durumuna getirdim.geri gelmedi nereye düştüğünüde bilmiyorum.cep telefonumda donmuş olan görüntüye bakarak .muhtemel yerlere baktım , bulamadım.sizce ne yapmam gerekir?

Salih
Salih

Hocam anlıyorum çok soruyoruz ama kusuruma bakma. Bende bu cihazdan var. Ben yanlızca fotoğraf çekim özellikleriyle ilgileniyorum. "GoPro Hero3 White Edition" kamerasını bu cihaza sabit monte etmek istiyorum. Bu şekilde nasıl verimli olur mu, yüksek çözünürlükte kaliteli fotoğraf çekebilirmiyim.

salih
salih

İsa bey bu cihaz havada iken aşağı kalkış noktasına indirme hareketi kumandanın hangi tuşu ile yapılıyor.Malesef internetteki vidolarda buna pek değinilmemiş. Bu cihazın kullanım rehberi de yok.

Saim halıcı
Saim halıcı

Isa bey ürün linki var mı acaba

salih
salih

İsa bey bu DJİ Phantom FC40 havadan görüntüleme cihazı ile 150-200 m. gibi irtifada sağlıklı fotoğraflar çekebilirmiyiz.

salih
salih

İsa bey kusura bakmayın çok soruyoruz ama bir kaç sorum gene olacak.Öncelikle DJİ FC40 bir multikopterin normal kullanımı durumunda motorlarının ortalama ömrü nedir.Yaklaşık kaç saat uçtuktan sonra motorları bozulur.Birde bu cihazla uçarken uçuş yüksekliğini tespit edebilirmiyiz.

salih
salih

İsa bey, cevaplarınız için çok teşekkürler. DJİ phantom I cihazına entegre edilebilecek dar görüş açılı, odak uzaklığı 35 mm. üzerinde olan, hafif geopro kamera veya otomatik fotoğraf çekim özelliği bulunan normal bir fotoğraf makinesi var mı?

Salih
Salih

İsa bey bu tür cihazlar ile cep telefonu çekmeyen bölgelerde (android uygulama olmadan) hava fotoğrafı çekilebilmesi için öneriniz nedir? kendi kendine otomatik fotoğraf çekebilen geopro kamera varmı?

Salih
Salih

Hocam bu cihazın kamerası balık gözümü, odak uzaklığı ve diyafram açıklığı nedir? fotoğrafta kaymalar ve deformasyonlar olur mu?

okan
okan

Isa bey sayfanız çok güzel.emeginize sağlık.benim size ufak bir sorum olacakti. Ben de bir guadcopter almayı düşünüyorum.ama karar veremedim.Bana kameralı 200 -250 metre yükseklik mesafeli bataryası uzun süre idare edebilecek bir cihaz öneriniz varmı teşekkür ederim.

Arzuu
Arzuu

İsa bey merhaba. 1 ay oncesinde de yazmıştım size burdan kargom elime geçmedi ukim'den 8 ocakta yazı geldi kargonuz geri gidicek diye fakat kargo karsı tarafada gitmemiş. Ayın 8'inden beri işlem yapılmamış nolcak bu kargonun durumu ne yapmamız gerekiyo bize yardımcı olur musunuz?

Hasan Küçükçetin
Hasan Küçükçetin

İsa bey Phantom sahibiyim fakat pilini bir türlü şarj edemiyorum videolardaki gibi kırmızı ışık yanmıyor sadece yanıp sönen yeşil ışık var ve alet kesinlikle şarj olmuyor sizce sevebi nedir?

ferhat doğan
ferhat doğan
ferhat doğan

isa bey merhaba, ben bu bataryayı bir türlü bulamadım, yabancı siteler var hep, sizin bildiğiniz bu bataryayı elden alabileceğim bir mağaza varmı acaba istanbul içi
teşekkür ederim.

Ebubekir COŞKUN
Ebubekir COŞKUN

Anladım İsa Bey yani mode2 diye belirtmeyeceğim, verdiğiniz bilgiler için teşşekkür ederim.
Hoşçakalın...

Ebubekir Coşkun
Ebubekir Coşkun

İsa Bey ;
Öncelikle yardımcı olduğunuz için teşşekkür ederim. İyi ki varsınız...
Son bir kaç sorum daha olacak kusura bakmayın.
1)Bu ürünü aldığım zaman kargo ücretini karttan çekiyor bildiğim kadarıyla eve geldiğinde kargo ücreti ödermiyim?
2) Vergi ödemem ne kadar olur ?
3) Helideki gibi mod1 - mod2 gibi kumanda seçimi varmı, standart mod2 mi ? mod2 diye belirtmem gerekiyor mu ?
Teşşekkür ederim...

Ebubekir COŞKUN
Ebubekir COŞKUN

Merhaba İsa Bey; Daha öncede sizinle iletişime geçerek bir oyuncak almıştım ve yine sizden yardım bekliyorum. Önerileriniz doğrultsunda V911 alıp kullandım ve harikaydı . Şimdi yine sizden yardım isteceğim, bir ulusal televizyon ve yöresel televizyona havadan görüntüde yardımcı olacağım , anlayacağın hobi değil ticari oldu:) araştırmalarım doğrultusunda DJI PHANTOM VİSİON 2 Plus' a karar kıldım, ve tabiki eğer sizde onaylar iseniz bu cihazı alacağım. Çok soru sorabilrim kusura bakmayın özür dilerim... 1- Dediğim iş için bu cihaz yeterli mi ? 2- Phantom kamerasına mikrofon bağlayabilir miyiz veya bunun sistemi nasıl oluyor , yani djı havada iken pervane sesi olmadan muhabirin… Devamı »

Yaşar Murat Yayla
Yaşar Murat Yayla

GoPro Hero 3 Black kameram var .DJI almaya düşünmeye başladım. Kendinden kameralı mı alsam yoksa kamerasız versiyonundan gopro takıp kullansam başka nelere ihtiyacım olacak

Furkan Bektaş
Furkan Bektaş

Bir quadcopter almayı düşünüyorum fpv ve gimbal hareket ettirebilme özelliklerininde Olmasını istiyorum 400m görüntü ve çekim Gücü'nün olması benim için yeterlidir Uçuş süresininde 20dk olması benim işime yarayacaktır bu özelliklerde walkera qr x350 Pro kafama takıldı tavsiyelerinizi bekliyorum teşekkürler

Furkan Bektaş
Furkan Bektaş

Çok teşekkür ederim İsa bey walkera ürünü ile Phantom fc40 kameralı modelleri inceliyordum sizin videolarınızı gördüm ve bu siteye ulaştım söylediğiniz modelleri inceleyeceğim çok teşekkür ederim

Furkan Bektaş
Furkan Bektaş

İsa bey söylediğiniz modelleri inceledim fakat bana biraz Pahalı geldiler sizin incelemesini yapmış olduğunuz Dji Phantom fc40 modeli Gimbal uyumlumudur ve kumanda yardımı ile hareket ettirilebiliyor mu teşekkür ederim

Furkan Bektaş
Furkan Bektaş

Zahmetli bir işmiş Îsâ bey yardımınız için teşekkür ederim Phantom 2 vision + bana daha uygun bir model gibi görünüyor

Bahadır ATACAN
Bahadır ATACAN

Arkadaşlar bende bir qadcopter almayı planlıyorum küçük modellerle yeterince Tecrübe edindiğimi düşünüyorum. Ankara içinde önerebileceğiniz pazarlık edebileceğim bir mağaza biliyormusunuz.

erson ozdemir
erson ozdemir

Merhaba İsa Bey,

Yazınızı okudum. Gayet akıcı anlaşılır, teşekkür ediyorum. Bende farklı bir quadcopter (walkera qr x800)araştırmasına başladım. Bu cihaz hakkında bilginiz(kaynak site...gibi) ve gümrük konusunda deneyimlerinizi paylaşmanızı rica ediyorum.

Rıfat Berktan
Rıfat Berktan

İyi günler İsa bey....Merak ettiğim bir konu olacaktı.Mesela top sahasında yaptığınız çekimde saha dışında tellerin öbür tarafına geçirdiğinizde ve tellerin öbür tarafında yer seviyesine indiğinizi düşünün sonrada başlangıç noktasına gel dediğinizde .Aygıt aynı koordinat verierinden takip edip mi dönüyor? ve tellerede takılma ihtimali var mı?

alper danaci
alper danaci

İsa abi merhaba 80 dolarlik bir siparis mesela kesin gumruge takilirmi ve takilirsa kac dolar vergi oderim ?kutu buyuklugu tavla kutusundan birazcik buyuk

alper danaci
alper danaci

Artik yine ben yazmaktan parmaklarim yoruldu maalesef ki yine ben :)) v 930 da karar kildim peki bu v930 ilk etapta bataryasini alirim 2x sonra motor yiprandiginda yedwk motor alirim ? Birde bu v930 larin omru ne kadardir brushless modellerin galiba brushed modelide yok zaten 🙂 v930 power star x2 brushless flybarsız

alper danaci
alper danaci

İsa bey tavsiyeleriniz icin cok cok sagolun 🙂 ama v930 brushed ve flybarsız ws v911 pro hangisi daha iyi ve o symadaki demek istediginiz sıkılırsınız anlamindamiydi 🙂 valla bana işsiz diyebilirsiniz bukadar soru sordum kusra bakmayin vaktinizi aldim iyi çalişmalar

alper danaci
alper danaci

İsa bey yine ben 🙂 butcem max 150 civari her gun ogleden sonra ucururum ben evin icinde yani nadiren disari cikarim evin icinde kullanabilecegim quad veya heli tavsiye ne edersniz ek batarya ile toplam 70 dolari gecmeyecek sekilde ama yukardqki yazinizdaki 40 yada 30 icin söylemini brushed motorlar icinmi soylediniz ?

alper danaci
alper danaci

Merhaba isa bey ben daha once 3 kanalli oyuncak helikopter kullandim tahmin edebileceginiz gibi baslangic seviyesindeyim syma x5c guzel gibi geldi bana bir kac sorum olacakti;
Bu cihazin yaninda ek batarya alip ard Arda kac kere kullanabilirim motora zarar vermeden

2. Sorum:bu cihazi telefonumun usb girişli fişiyle sarj edebilirmiyim ?
3. Sorum ise ben deney yapmayi seven biriyim bu cihaza kanca,agirlik vb ne kadar agirlikta takabilirim ? Tesekkurler simdiden bu arada yazilariniz harika boyle devam edin 🙂

alper danaci
alper danaci

Tesekkurler isa bey quadlardanda sogudum toplam omru 40 diyince siz helilere yoneldim sizce v930 fırcasiz mi v911 pro mu hangisi daha atik hizli ve zevkli olur ve birde v930 syma x5c den daha uzun dayanir herhalde degilmi brushless oldugu icin 🙂 ama su 40 ucus olayini anlamadim yani cihazi 40 kez . her ucus 10 dk( ek batarya ile) sonra cope at mi olucak ?

ferhat doğan
ferhat doğan

ben direk olarak şarj aletini kameraya taktım, kameranın kırmızı ışığı yanıp sönmeye başladı, umarım bu şekilde kameraya zarar vermemişimdir.
bu gün ilk deneyimimi gerçekleştirdim, gerçekten çok keyifli, epey bir acemilik yaşadım ama:)

isa bey sorularımla sizi bıktırdım kusura bakmayın, ama yedek batarya nereden alacağım konusunda yardımcı olursanız sevinirim, bir site adı verirseniz sevinirim, teşekkürler.

ferhat doğan
ferhat doğan

isa bey tekrar merhaba, anlamadığım bir konu daha var yardımcı olursanız seviniri, şöyle bir uyarıda bulunmuşsunuz
( Kamerayı, USB kablosu ile bilgisayara bağlayıp şarj etmek mümkün gibi görünse de, öyle değil. Kameranın şarjı, USB kablosunun bir cep telefonu şarj cihazı ile birleştirilmesiyle sağlanıyor)

cep telefonu şarjı ile nasıl birleştiriliyor?

ferhat doğan
ferhat doğan

isa bey merhaba, bu cihazın havada kalış süresi ve pil şarj süresi nekadar acaba, teşekkürler. bir sorum daha olacak isa bey, görüntü izlemek için çok pahalı android telefon almak gereklimi? mesela 150 tl ye android telefonlar var bunlarlada çalışırmı?

Ali KemalDinçay
Ali KemalDinçay

İsa bey selam.Phantom fc40 kamera aldım ve şarjı ile ilgili sorum olacak size.Usb'den pc'ye bağlarsanız şarj olmuyor yazmışsınız.Ben pc'ye bağladım kırmızı ışık direk yanıyor ve 3 saat olmasına rağmen sönmedi sonrasında cep telefonu şarjı ile elektriğe bağladım kırmızı ışık yanıp sönmeye başladı güvenemedim çıkardım bu konuyla ilgili yardım rica ediyorum teşekkürler.

Orçun Baş
Orçun Baş

Mükemmel bir blog olmluş. Tam olarak bu cihazı alma amaçlı araştırdığım sırada bloğunuza rasladım ve tüm sorularımı cevapladınız. çok teşekkürler. gopro hero dan ne kadar kötü kamera ? sizce performansı nasıldır. bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim.

Gültekin Demirtaş
Gültekin Demirtaş

Yeni başlayanlar için açıklayıcı ve mükemmel bir kaynak olmuş. Phantom almadan önce kafaya takılan temel sorunlardan birisi, batarya biterse veya sinyal kesilirse nolur, düşermi? gibi sorulardır. Eve dönüş videosuda hazırlasaydınız tadından yenmezdi. Emeklerinize sağlık. iyi çalışmalar

Muhammed İNCİ
Muhammed İNCİ

Günaydın İsa Bey..
Ailexpress te gördüğüm bu fiyat beni çok şaşarttı..
Ben çok güvenemedim ama bi size sorayım dedim..
Sizce almalımıyım bu satıcıdan, yoksa beklemeli miyim?
Şimdiden teşekkür ederim..

Muhammed İNCİ
Muhammed İNCİ

Teşekkürler.. Anladım.. 🙂

aykut evcin
aykut evcin

İsa bey sanırım son kararım f49 yönünde olacak dediginiz gibi ilanıda inceledim sanırım test videosunda kullandıgınız ürün, zaten gerekli bilgileride okudum ettim ilanda, ürün dediginz gibi kullanımamıs bir üründür umarım cünkü bliyorsunuz pili vs kullanıma göre ürünün ömrüde değişiklik gsterebiliyor. Elinizdeki ürün hakkında ilandakiler dsında
sylicek bilginiz var ise öğreneblirmiyim acaba?

Aykut Evcin
Aykut Evcin

Tekrar teşekkürler İsa Bey, tüm knusmalarımızdan sonra syma x5c ve f49'dan brini alacağız gibi duruyor 🙂 x5c kameralı rüzgara karsı direnci iyi sayılan ve kontrolü iyi olan boyutyda 31-31 bi makine, f49 ise 60-70 cm cvarı yine rzgara karsı drenci iyi olan kamerası olmayan bi makine... Siz ikisinide kullanmıs biri olarak bu ikisi halkında son ve braz kapsaplı bilgilerinizi alabilirmiyim acaba? Cekim uzaklıgı şarj süreleri makinelerin yapıları sağlamlıgı vs gibi özellikleri acısından... Hangisini tercih edersem daha memnun olurum blemiyorum suan son konusmalarımızdan snra syma x5c ye braz daha yatkınım ama şekil olarakta f49 helikopteri andıran görüntüsü ilr cezbediyor 🙂 ikisinden… Devamı »

Aykut EVCİN
Aykut EVCİN

Bilgi için çok teşekkür ederim İsa Bey, Son olarak sizin demeniz ile bikaç heli yi tamamen eledim. syma x5c ve u818a ile ilgili yorumlarınızı ve tavsiyelerinizide öğrenebilir miyim acaba? Kamerasız olarakta WL Toys 912-913 ve sizin önerdiğiniz MJX F49 arasında kaldım, bunlarda da boyutunun büyük olmasını ve kontrol kolaylığını önemsiyorum. Aşağı yukarı hepsinin fiyatı aynı düzeyde 913 biraz yüksek sayılır ama pek bi önemi yok tabi, daha önceki yazınızda bi arkadaşa syma x5c yi önermiştiniz bende epey arastırdım, zaten cok araştırınca haliyle kararsızda kalıyorsunuz, suanda da bunu yaşıyorum 🙂 istediğim heli yi ben sececeğim ve arkadaşım bana hediye olarak alacak,… Devamı »

Aykut EVCİN
Aykut EVCİN

Merhaba İsa Abi ben oldukça meraklı ve ilgili olduğum bu dünyaya adım atmak istiyorum fakat nasıl bir helikopter alacağıma karar veremiyorum bir yandan mutlaka kameralı fotoğraflı özelliği olmasını mutlaka istiyorum, bir yandan da öyle olup kullanımı vs baska sorunları olcağına adam akıllı normal bi heli olsun diyorum ama kararsızım işte. mesela böyle bir ürün var abicim çok güzel görünüyor 15-20 dk ucuş süresi vs ama pek bilgide verilmemis acıkcası şüpheye düştüm... bu medelde aklımı karıştırıyor ama şekil olarak pek hoş değil gibi, syma x5c ve u818a'da araştırıp kararsız kaldıklarım arasındadır, son olarakta V912 ve V913 incelemelerim olmuştur. söylemiş olduğum bu… Devamı »

tayip demir
tayip demir

merhaba isa hocam sizin bu phantomun çekim mesafesi maksimum kaç metre

bethel
bethel

Hi,

We are from Professional RC lipo battery factory.
show you our hot selling 2800mah RC lipo battery which suit for DJI phantom 1:
capacity: 2800mah, size:105*34*22mm(L*W*H),
XT60 connector,fly longer 10% than orginal version
only need 10 minutes be charged with a high performance charger.

welcome to contact me with any interesting.

best wishes
bethel

bethel
bethel

yes, received, and reply you soon.

Gürcan Kavakçı

Merhaba isa hocam, bu ürünü yurt dışından mı aldınız? Evet ise, nereden aldığınızı öğrenebilir miyim? Birde fiyatı yüksek olduğu için gümrük sorununu nasıl aştınız?

yavuz özcan
yavuz özcan

isa bey iyi günler bende phantom 1 var uçuş bilgilerini görebileceğim [gps yükseklik hız gibi] bir uygulama veya kamera düzeni önerebilirmisiniz

yavuz özcan
yavuz özcan

elektronik bilgim az çok var ne gibi malzeme gerkli acaba bana bilgi verirseniz sevinirim

yavuz özcan
yavuz özcan

genelde sizin yazılarınızı okur ve begenirim bir çok konuda bilginiz var ve bunu paylaşmak en güzeli

davut kaya
davut kaya

merhabe arkadaşlar dji phantom 3s 4k drone aldık yanlız kumanda s1 s 2 tuşlarının detaylı bilen varsa yardımcı olabilirmi