Kişisel Ağ Sayfası
www.isa-sari.com

Pandora’nın Hastalık, Kötülük ve de Umut Dolu Kutusu

27 Mart 2009 Cuma 5 yorum İsa Sarı

Yunan mitolojisinde, "ilk kadın" olan Pandora tarafından taşınan ve içinde, yeryüzüne hastalık, açlık, felaket, yaşlılık, ahlaksızlık... gibi kötülükleri ve bunların yanında umudu da getirecek olan kutu, günümüzde, kötülüklere neden olabilecek gizli saklı şeyleri ortaya çıkarmak anlamındaki "Pandora'nın kutusunu açmak" sözünde kavramlaşıp yaygın olarak kullanılır hâle gelmiştir. Ayrıca, "Açtırma kutuyu, söyletme kötüyü" sözünün de Pandora'nın Kutusu ile ilişkili olabileceği üzerinde durulmaktadır. Yunan tarihçisi Hesiodos'un "Theogonia" (Tanrıların Doğuşu) ile "Works and Days" (İşler ve Günler) adlı eserlerinde yer alan mitolojik anlatı ise şöyledir:

Tanrıların tanrısı Zeus, tanrıların dağı olarak da bilinen Olimpos Dağı'ndan ateşi çalıp insanlara götüren Prometheus'u ve onun yandaşlarını cezalandırmak için, oğlu Hephaistos'a bir kadın yaratmasını söyler. Hephaistos, bir parça toprağı su ile karıştırıp çamur hâline getirir ve ardından bu çamura şekil verir. Bilgelik tanrıçası Athena da çamura el becerilerini öğretir ve beline süslü bir kuşak bağlar. Ardından, aşk ve güzellik tanrıçası Afrodit, bu varlığa kadını kadın yapan nitelikleri verir. Artık bu çamur, güzel, tutkulu, şehvetli ve heyecanlı bir valık hâlini almıştır. Daha sonrasında ise Hermes, bu varlığa kötülük aşılar ve onu yalancılık, düzenbazlık gibi şeytanî duygularla donatır. Son olaraksa Zeus, dört rüzgar estirerek bu varlığa can verir ve 'bütün tanrıların armağanı' anlamına gelen "Pandora" ismini koyar.

Pandora, herkesin dikkatini çekecek derecede özenle yaratılmıştır ve son derece alımlıdır. Sıra, ateşi çalan Prometheus ve yandaşlarını cezalandırmaya gelmiştir. Zeus, Pandora'ya, içinde türlü kötülüklerin bulunduğu kutuyu vererek onu Prometheus'un kardeşi Epimetheus'a yanına yollar. Epimetheus, ağabeyinin Zeus'tan gelecek hiçbir şeyi kabul etmemesi yönündeki uyarısını dikkate almaz ve Pandora'nın güzelliğine kapılarak onunla evlenir. Bu zamana kadar kötülüğün ne anlama geldiğini dahi bilmeyen erkeklerin, yani insanların, "kötülük" ile karşılaşması çok sürmeyecektir. Zira, belli bir zaman sonra, her zaman yanında taşıdığı bu kutunun içinde ne olduğunu merak edip kutuyu açan Pandora, yeryüzüne türlü kötülüklerin ve felaketlerin dolmasına sebep olur. Bunu gören Prometheus, kutunun kapağını derhâl kapatır; fakat kötülük ve fenalıklar yeryüzüne çoktan yayılmıştır. Durumun bu kadar kötüye gittiğini gözlemleyen tanrılar, bundan büyük bir üzüntü duyarlar ve kutunun alt kısmına "umut"u koyarlar. Prometheus kutuyu tekrar açar ve bu sefer umut yer yüzüne yayılır. Bundan böyle insanlık, bu umut sayesinde kötülüklerin üstesinden gelmeyi başarabilecektir.

Pandora'nın Hastalık, Kötülük ve de Umut Dolu Kutusu

J. W. Waterhouse tarafından çizilen ve Pandora'nın kutuyu açma ânını gösteren temsilî resim

Kadın, bu nedenlerden dolayı mitolojide "kötülüğün ve fenalığın sembolü" olarak ele alınır. Zira Zeus da onu, insanoğlunu cezalandırmak düşüncesiyle yaratmıştır; fakat kadının kötülüklerle birlikte umudu da yeryüzüne getirmesi sebebiyle, onu sadece kötülükten ibaret saymamak gerektiği de hatırlardan çıkarılmamalıdır. Umut, tüm bu kötülüklerin içerisinden yeşerecek ve kötülüklerin defedilmesinde önemli bir vazife görecektir.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

5
Bir yorum yapabilir veya soru sorabilrsiniz.

avatar
4 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 Takipçiler
 
En çok okunan yorum
En fazla talep alan yorum
5 Yorum yazarları
ZeynepEylül Beril Aslanerözge özdemirsibel kökelMetin Yükselay Son yorum yazarları
  Abone ol  
en yeni en eski en beğenilen
Şunları bildir:
Eylül Beril Aslaner

Kadını yaratan zeus ' un cinsiyeti neydi acaba ?? 🙂

özge özdemir
özge özdemir

kötülüklerin temelini sadece kadınlara yıkmak hangi erkeğin aklına geldi acaba?:)

Zeynep
Zeynep

Zeus

sibel kökel
sibel kökel

bizi eskiden beri öyle görüyorlarmış anlaşılan. kadına bu kadar şiddetin nerden geldiği belli 🙂

Metin Yükselay
Metin Yükselay

Kadınlardan korkulur her zaman. Kadınların bu merakı insanlığın başına neler sarmış 🙂